Rajono gyventojai vis dažniau kreipiasi pagalbos į pareigūnus.

Gyventojai įjunko… kviesti policiją

Aušra LAURINKIENĖ

Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai šiemet turėjo kur kas daugiau darbo. Aktyvūs gyventojai, įsitraukę į „Saugios kaimynystės“ grupes, vos tik išvydę įtartiną asmenį ar neleidžiamą veiklą vykdančius piliečius, nieko nelaukdami skambina pareigūnams. Tai rodo gerokai didesni iškvietimų skaičiai. Per pirmuosius devynis šių metų mėnesius policija užregistravo net 7279 iškvietimus, o praėjusiais metais per tokį pat laikotarpį jų buvo užfiksuota beveik tūkstančiu mažiau.

Daugiausia įvykių – daugiau nei penki šimtai – per pirmuosius devynis šių metų mėnesius užregistruota Šeduvos „Saugios kaimynystės“ grupėje. Antroje vietoje pagal iškvietimų skaičių – Baisogalos miestelio „Saugi kaimynystė“. Iš viso vidutiniškai rajone fiksuojami 27 įvykiai per dieną, o vienam Radviliškio rajono policijos komisariato darbuotojui šiemet vidutiniškai teko narplioti net po 87 įvykius. Tokius skaičius pristatė rajono policijos komisariatas, bendruomenės narius sukvietęs į seminarą „Saugią aplinką kurkime kartu“.

Negirdi ir nemato to, kas dedasi visai šalia

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Baltakis sako, kad šiais laikais, kai visi bendrauja socialiniuose tinkluose, retas kuris gerai pažįsta savo kaimyną ir žino, kas dedasi gretimame kieme.

Su kaimynu, kuris gyvena visai šalia, bendravimas – labai silpnas. Būna taip, kad niekas nemato ir negirdi, kaip daroma vagystė gretimame name. Šiuo seminaru siekiame aktyviems bendruomenių žmonėms parodyti, kad galima gyventi saugiai. Kad galima padėti vienas kitam. Juk visi kartu galime padaryti rajoną kur kas saugesnį“, – kalbėjo policijos vadas.

Komisariato vadovas neslepia, kad gyventojai dažnai būna abejingi tam, kas vyksta greta. Susirinkusiesiems jis pateikė pavyzdį, įstrigusį atmintyje, kai maždaug prieš aštuonerius metus policijos pareigūnai, nevilkintys uniformų, sulaikė vagį, o visą operaciją stebėję žmonės nė nesiteikė pasiteirauti, kas vyksta: „Mes nevilkėjome uniformų, sulaikydami vagį atlikome kovinius veiksmus, tačiau septyni ar dešimt žmonių, viską stebėję stovėdami autobusų stotelėje, nė nepaklausė, ką mes čia veikiame ir ar mes esame tikri policijos pareigūnai, nes vydamiesi vagį mes šaukėme: „Stok, policija!“.

Daugiausia iškvietimų – į Šeduvą ir Baisogalą

Kad Radviliškio rajono gyventojai jaustųsi saugiai, siekia ne tik rajono policijos pareigūnai, bet ir rajono savivaldybė. Nuolat policijos komisariatą remianti valdžia jau artimiausiu metu ketina gerinti Baisogalos ir Šeduvos gatvių apšvietimą tamsiuoju paros metu, nes būtent čia šiemet fiksuota daugiausia įvykių.

Policija per devynis šių metų mėnesius į Šeduvą, kurioje gyvena 2895 gyventojai, buvo iškviesti net 501 kartą. Net 123 kartus pareigūnai skubėjo „gesinti“ čia vykusius buitinius konfliktus, 108 kartus užfiksuoti viešosios tvarkos pažeidimai. Būta ir vagysčių, kelių eismo taisyklių ir kitų pažeidimų.

Baisogaloje šie skaičiai šiemet irgi labai išaugo, nes gyventojai tapo kur kas aktyvesni. Pavyzdžiui, per devynis šių metų mėnesius Baisogaloje užregistruoti net 354 iškvietimai, o pernai jų buvo tik 273. Baisogaloje padaugėjo skambučių ir dėl buitinių konfliktų, ir dėl kelių eismo taisyklių, ir dėl viešosios tvarkos, ir dėl kitų teisės pažeidimų. Tiesa, čia kur kas mažiau – dėl vagysčių: pernai per devynis mėnesius pareigūnams pranešta apie pusšimtį vagysčių, o šiemet – vos 32.

Policijos „laimikis“ – gausesnis

Tiesa, kur labiau džiuginantys – užregistruotų nusikalstamų veikų ištyrimo skaičiai. Per 2014 metų devynis mėnesius buvo ištirta 67,4 procento visų fiksuotų nusikalstamų veikų, kai visos Lietuvos vidurkis siekė tik 54,4 procento. Per šių metų pirmuosius devynis mėnesius Radviliškio rajone ištirta dar daugiau – 71,2 procento nusikalstamų veikų, kai visoje šalyje šis rodiklis tesiekia tik 53,8 procento.

Šiemet policijos pareigūnams geriausiai sekėsi į dienos šviesą ištempti sukčius: buvo ištirta net 97 procentai visų sukčiavimo atvejų, kai praėjusiais metais tokių nusikaltimų pavyko atskleisti vos kas ketvirtą. Šiais metais kiek sunkiau sekėsi tirti plėšimus: šiemet atskleisti du trečdaliai visų plėšimų, o praėjusiais metais šis skaičius siekė beveik 87 procentus. Šiek tiek buksuoja vagysčių tyrimas – šiemet ištirta 36,4 procento vagysčių, o praėjusiais metais šis rodiklis buvo truputį geresnis ir siekė 39 procentus.

Užtat per devynis šių metų mėnesius pareigūnai „nuskalpavo“ žymiai daugiau administracinių teisės pažeidėjų. Jei pernai į pareigūnų tinklus įkliuvo 1738 „smulkios žuvelės“, tai šiemet pareigūnų „laimikis“ žymiai didesnis – nubausti 2043 pažeidėjai.

Policiją ir savivaldybę vienija bendras tikslas

Anot seminare dalyvavusio Radviliškio rajono vicemero Kazimiero Augulio, savivaldybės siekis sutampa su policijos tikslu: „Mes visi norime, kad rajone gyventojai būtų saugūs. Džiaugiamės, kad savivaldybę ir rajono policijos komisariatą vienija toks gražus bendradarbiavimas. Mes kasmet skiriame papildomų lėšų, nuperkame transporto priemones, o žmonės, matydami gatvėje patruliuojančius pareigūnus, jaučiasi kur kas saugesni“.

Vicemero teigimu, vertėtų pagalvoti ir apie tuos vienišus senyvo amžiaus žmones, kurie kaimuose yra likę vieni: „Galbūt reikėtų atnaujinti vieno mygtuko sistemą. Juk technologijos tobulėja. Mes turime prisidėti, kad žmogus senatvėje jaustųsi ne tik oriai, bet ir saugiai“.

Savivaldybės planuose – ir kur kas labiau apšviestos gatvės. K. Augulis sako, kad jei mieste šios problemos nėra, ji išlieka kitose gyvenvietėse: „Baisogaloje ir Šeduvoje, kur fiksuojama daugiausiai nusikalstamų veikų, ketiname uždegti šviesas naktį. Juk tuomet ir vaizdo stebėjimo kameros bus labai naudingos, nes daugiausia pažeidimų padaroma tamsiuoju paros metu“.

Siekiama saugios kaimynystės

Radviliškio rajone jau daugiau nei penkerius metus aktyviai siekiama saugios kaimynystės. Rajone daugėja vietų, kuriose vaizdą fiksuoja stebėjimo kameros, o tai gyventojams leidžia jaustis kur kas saugesniems.

Aukštelkų seniūnė Alma Kubilinskienė pasakoja, kad gyventojai, vos tik išvydę svetimą automobilį ar įtartinai besielgiančius nepažįstamuosius, nedelsdami kreipiasi į įgaliotinį ar į pačią seniūniją: „Iš tiesų, kai buvo įkurta saugi kaimynystė, pirmuosius trejus ar ketverius metus buvome labai aktyvūs. Pastatėme kameras, dalijome lankstinukus. Dabar gal esame kiek aptingę, tačiau džiugina tai, kad gyventojai nėra abejingi. Ir dabar žmonės stebi, kas vyksta aplink. Jei pamato kokį įtartiną asmenį – domisi, ko atvyko, ko ieško. Taip ir turi būti, juk visi siekiame būti saugūs“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE