SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2022-05-16, Pirmadienis, 08:10:15 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Įvairenybės Užupio Respublika: ypatingas rajonas Vilniuje

Užupio Respublika: ypatingas rajonas Vilniuje

Užupio Respublika – tai vietinių kolektyvinis kūrinys, žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Šis judėjimas dažnai prilyginamas Paryžiaus Monmartrui ar Kopenhagos Kristianijai. Kokia Užupio istorija ir ką galima čia aplankyti?

Kaip buvo sukurta Užupio Respublika?

Istoriniuose šaltiniuose Užupis minimas jau XVI a. Tiesa, anksčiau Užupis buvo laikomas pavojingu ir apleistu rajonu. Užupio Respublikos sukūrimas smarkiai prisidėjo prie vietos puoselėjimo, paversdamas Užupį turistų traukos centru ir menininkų įkvėpimo šaltiniu.

1997 m. buvo atidaryta Užupio kavinės terasa, Vilnelės prieplauka. Tais pačiais metais susikūrė tradicija Užupyje statyti kalėdinę eglutę – šis paprotys tęsiamas iki šiol. Po metų, 1998 m. balandžio 1 d., buvo paskelbta Užupio Neprigulmybė (Nepriklausomybė) – ši data minima kiekvienais metais.

Tuomet Užupyje pradėtos švęsti Joninės, Šv. Kalėdos, Naujieji metai. Praėjus metams po Nepriklausomybės paskelbimo, Užupio Respublika paleido ir savo kariuomenę. Toliau pradėti organizuoti vis įdomesni renginiai: Durniaus čempionatas, Baltųjų staltiesių diena, Vėjo dienos. Po poros metų buvo išleistas nuosavas piniginis vienetas EuroUžas, iki šiol nepatyręs infliacijos.

Tarptautinis Užupio Respublikos pripažinimas

Šio amžiaus pradžioje JAV, Didžiosios Britanijos bei Japonijos ambasadoriai įteikė kredencialus, pripažindami Užupio Respubliką. Kiek vėliau buvo pasirašyta Užupio Respublikos sutartis su Europos Sąjungos ekonominių ir socialinių reikalų komitetu. Tuomet Užupis tapo vieta, kur 2013 m. susitiko Lietuvos, Estijos ir Užupio Respublikos vadovai.

Tais pačiais metais Užupyje antrą kartą lankėsi garbės pilietis Dalai Lama XIV. Tada buvo atidengta Mandala Tibeto skvere. Po mėnesio dviračiu į Užupį užsuko Danijos princas Frederikas. Kai 2018 m. Romos popiežius Pranciškus lankėsi Lietuvoje, jis atvyko į Užupio Respubliką pašventinti lotyniškos konstitucijos.

Prieš kelerius metus Nyderlandai paskelbė, kad suteikia Užupio Respublikai nacionalinio saugumo garantijas NATO formate. Panašiu metu Azerbaidžano Respublika pateikė tiekimo garantijas Užupio Respublikos energetikos nepriklausomybės strategijai.

Simbolika, valdžia ir piliečiai

Užupio Respublika pasižymi ypatinga raiškos forma. Respublika turi savo garbės piliečių sąrašą bei aiškią valdžios hierarchiją. Yra Prezidentas, Parlamentas, Vyriausybė, kurią sudaro ministrai savanoriai, bei ambasadoriai.

Būtent Užupio Respublikos Užsienio reikalų ministerija aktyviai plėtoja tarptautinius santykius. Šiuo metu yra akredituoti daugiau nei 300 ambasadorių įvairiose šalyse. Yra palaikomi glaudūs santykiai su kaimynine Lietuvos Respublika bei kitomis užsienio valstybėmis. Gauti Užupio Respublikos pilietybę gana lengva – Respublikos piliečiai išsibarstę po visą pasaulį.

Užupio Respublika taip pat turi stabilią valiutą EuroUžą, Užupio televiziją ir leidžia laikraščius. Nacionalinis Respublikos patiekalas – UžBurgeris. Užupio Respublika turi savo švenčių kalendorių, himną, vėliavas ir kitą simboliką, sienų riboženklius bei konstituciją.

Užupio Respublikos konstitucija

Konstitucija yra surašyta Paupio gatvėje ant tvoros, ant sidabro spalvos lentelių. Ji išversta į apie 30 kalbų ir tas skaičius nuolat auga. Čia išdėlioti vertimai ne tik į populiarias ir gerai žinomas kalbas. Užsukę paskaityti Užupio konstitucijos, išvysite vertimus ir į sanskrito, azerbaidžaniečių, latgalių, hebrajų ir airių kalbas.

Užupio konstitucijoje minimos svarbiausios žmogaus ir ne tik teisės bei pareigos. Pavyzdžiui, žmogus turi teisę tikėti, o šuo turi teisę būti šunimi. Žmogus turi teisę mirti, bet tai nėra jo pareiga, o katė neprivalo mylėti savo šeimininko, bet sunkią minutę privalo jam padėti. Šios konstitucijos autoriai – Romas Lileikis ir Tomas Čepaitis.

Konstitucijos dešinėje pavaizduotas Užupio Respublikos simbolis – kiauras delnas. Pats delnas reiškia tolerantiškumą bei atvirumą, o skylė jame – tai, jog Užupyje galima gyventi, mylėti ir dirbti, tačiau negalima turėti.

Lankytini objektai ir renginiai Užupyje

Užupyje yra ką pamatyti – net po kiemelius verta palandžioti. Čia nusidriekusios vienos seniausių, Vilniaus Bernardinų, kapinės, stūkso 2 bažnyčios. Viena jų – Šv. Baltramiejaus bažnyčia. Sovietmečiu ji buvo uždaryta ir paversta skulptorių dirbtuvėmis. 1997 m. bažnyčia buvo perduota Vilniaus baltarusių katalikų bendruomenei. Tai – šiuo metu vienintelė vieta Vilniuje, kur vyksta pamaldos baltarusių kalba.

Turistus traukia ir žymios Užupio skulptūros. Viena jų – bronzinis angelas, esantis centrinėje aikštėje. Jo pastatymui rinktos aukos, prekiauta mažomis skulptūros kopijomis. Šis Angelas yra tarsi jungtis tarp rojaus danguje ir žmonių žemėje. Upė Vilnelė yra neatsiejama Užupio dalis, tad nenuostabu, jog kitas rajono simbolis yra bronzinė undinėlė. Dar vadinama Užupio mergele, ji rymo Vilnios krantinėje įrengtoje nišoje.

Ne veltui Užupis žinomas kaip menininkų rajonas – juk šalimais įsikūrusi Vilniaus dailės akademija. Dabar Užupyje vyksta koncertai, poezijos skaitymai, alternatyvios mados festivaliai, parodos, vaidinimai ir unikalios šventės. Įvairius maršrutus Vilniuje, aplankant šį rajoną, siūlo Ingrida Tours kelionės. Norinčius patraukti į ekskursiją po sostinę, kviečiame apsilankyti ingridatours.lt puslapyje.

Anksčiau laikytas apleistu, dabar Užupis yra vienas prestižiškiausių Vilniaus rajonų. Vilniečiai ir miesto svečiai noriai traukia pasivaikščioti Vilnelės pakrante ir spalvingomis gatvelėmis. Čia įsikūrę daugybę kavinių ir restoranų, o pati atmosfera – su niekuo nesulyginama.

Susijusios naujienos

Ar kada susimąstėte, kiek plastikinių maišelių per dieną sunaudojate: pakuojate produktus, o p...

Kokiomis aromato savybėmis pasižymi kava, subrandinta įvairiuose pasaulio regionuose?

1 mitas. Sunku atskirti kokybišką patalynę nuo nekokybiškos
Kiekvienas iš mūsų turi nors mažytę silpnybę, kurią slepia nuo aplinkinių akių ir šiukštu...
Pasitaiko atvejų, kai vartotojus neramina nedažnai pasitaikantis reiškinys – mėsos švytėjima...
Specialistai sako: Lietuvoje viešai tiekiamas vanduo daugeliu atveju yra saugus, jį gerti galime b...
Smagus savaitgalio pasisėdėjimas su draugais ir artimaisiais tikrai neįsivaizduojamas be kvapnių...

Nuo liepos mėnesio skalbimo priemonių rinkoje pokyčiai – didėjant miltelių koncentraci...

Radviliškietė Antanina Samaškienė jau kelias savaites negali atsistebėti jos sode pražydusia l...
Kaip dažnai jums nutinka tokia situacija kai atsikeliate savaitgalį ryte ir užsimanote kokio nors...

Virtuvė yra dažnai apibūdinama kaip namų širdis ir dažniausiai svarbiausias dalykas v...

Kalėdos – viena iš laukiamiausių švenčių visame pasaulyje. Kiekviena šalis turi savų kalė...

Šiais laikais, kai technologijos taip ištobulėjusios, nė vienas neįsivaizduojame...

Turizmo prekės – tai labai svarbios prekės, kuriomis reikėtų pasirūpinti iš ank...

Radviliškietė Vilija P. (redakcijai pavardė žinoma) į portalą www.radviliškionaujienos.lt kre...
Jaukus šiltas vakaras, būrys artimųjų, dainos, šokiai, laužo šviesa ir kvapnus dūmas virš t...

Vasaros laisvalaikis neatsiejamas nuo mėgavimosi ant grotelių keptu maistu. Šiuo būdu p...

Vasaros karštymetį išgyvensime lengviau, jei rinksimės organizmą vėsinantį maistą bei gėrim...

Artėja akimirka, kai merginos it karalaitės spinduliuos grožiu bei elegancija. Tiesa, jau pra...

Šiandien visame pasaulyje minima Tarptautinė dešrainių diena. Paprastai dešrainiai Lietuvoje ve...
Lietuvos rinkoje pasirodė atnaujintas „Peugeot 208“ automobilis, kuris šį pavasarį pasiekė ...
Nors rytais vis dažniau pažadina pliaupiantis lietus, dauguma žmonių dar gyvena mintimis apie pr...
Duona yra bene pagrindinis maisto produktas daugeliui žmonių visame pasaulyje, valgoma jau kelioli...
Dar visai neseniai kokosų pienas parduotuvių lentynose visiems atrodė egzotika – prabangos daly...
Balsavimas
  • Neprivalo, nes gynybai ir dabar skiriama pakankamai lėšų.
  • Privaloma didinti išlaidas, kad mūsų kariuomenė būtų dar stipresnė.
  • Pritariu didinimui, jeigu už padidintas išlaidas nebus perkami "auksiniai šaukštai".
  • Manau, kad išlaidas reikia mažinti, nes niekas mūsų nepuls.
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas