NULL

Tulpės žydėjo ir per lietų

Aušra LAURINKIENĖ

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai ir žaismingai sveikinti iš įvairiausių šalies ir užsienio kampelių į vieną iš nuostabiausių ir spalvingiausių Lietuvos švenčių – šurmulingąjį festivalį „Tulpių žydėjimo šventę–2014“ – susirinkę svečiai.

Kolekciją praturtino 96 naujos tulpių rūšys

Unikalioje gamtos ir romantiško grožio aplinkoje svečiai gėrėjosi nepaprastu dvaro tulpių, kurių šiemet – daugiau nei 400 rūšių, puošnumu. Anot renginio, išgarsinusio Burbiškio dvarą visoje Lietuvoje ir už jos ribų, organizatorių, dvaro gėlių žieduose išsiskleidžia šį dvarą lydinti dvasia, dešimtmečius puoselėta kilnios Baženskių giminės ir dabartinių jo šeimininkų.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus–draustinio direktorius Egidijus Prascevičius šventės metu džiaugėsi, kad ir šiemet į dvarą suplūdo gausybė žmonių: „Praėjusių metų rudenį nupirkome 96 naujas tulpių rūšis, kurios puikiai prigijo ir praturtino mūsų kolekciją. Šiemet suteikėme galimybę ir įsigyti patikusių tulpių su visais svogūnėliais.

Žmonės dėl to džiaugiasi, nes iš tokios šventės grįžti su tulpėmis – puikiausias suvenyras“.

Svečiams nuobodžiauti neteko

Apniukusio dangaus neišsigandusiems ir į Burbiškio dvarą suplūdusiems žmonėms nuobodžiauti neteko. Šventės metu svečiai apžiūrėjo ne tik gėles, bet ir Burbiškio dvaro istorijos ekspoziciją.

Gausiais aplodismentais sutiktas Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys džiaugėsi, kad kasmet pavasarį į Radviliškio krašto muziejų susirenka tie, kuriems nesvetima kultūra, gamta ir noras pamatyti žydinčias tulpes.

Iškilmingai Tulpių žydėjimo šventę pradėjo vienas iš žavingiausių, valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras Trimitas”, vėliau kartu su žymiais Lietuvos atlikėjais: Egle Juozapaitiene, Marta Lukošiūte, Ieva Juozapaityte, Tomu Pavilioniu ir Jeronimu Miliumi pakvietęs pasiklausyti gražiausių ir populiariausių muzikos kūrinių. Tulpių žydėjimo šventėje dalyvavo ir visus susirinkusius džiugino aktoriai bei Lietuvos ir užsienio šalių kolektyvai, svečių laukė liaudies meistrų gaminių mugė, įvairios pramogos ir skaniausi patiekalai.

Muzikinį šventės maratoną užbaigė teatralizuota muzikinė programa „Boogie nights“, kurios metu dainavo Vilniaus Mažojo teatro aktoriai: Gintarė Latvėnaitė, Agnė Šataitė, Jokūbas Bareikis, Kirilas Glušajevas ir Paulius Ignatavičius.

Seimo Pirmininkės mylimiausia gėlė – tulpė

Šventės atidarymo ceremonijos metu visus šventės dalyvius pasveikino Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė. Vėliau rankose laikydama nuostabią tulpių puokštę politikė prisipažino, kad jos mylimiausia gėlė – tulpė ir sakė, jog ši šventė paliko didelį įspūdį: „Labai džiaugiuosi, kad šiemet pavyko čia apsilankyti. Šis renginys pulsuoja meile, šiltumu ir atgimimu. Tulpės – tiesiog nepakartojamos gėlės. Mums, moterims, jos ypatingai brangios. Tiek margaspalvių gėlių ir tiek grožio vienoje vietoje tikrai retai tenka išvysti. Apžiūrėjome parką, ekspoziciją. Esu tiesiog sužavėta ir noriu padėkoti tiems, kuriems kilo ši unikali idėja suburti visą Lietuvą čia tulpių žydėjimo metu“.

Rokiškyje gimusi ir dabar Ukmergėje gyvenanti politikė neslėpė, kad būtinai kažką įsigijusi pasisodins ir savo kieme.

Radviliškio rajono gyventojus su atbudusia gamta pasveikinusi Seimo Pirmininkė L. Graužinienė sakė, kad šis metų laikas žmonėms suteikia energijos ir puikios nuotaikos: „Po sunkios žiemos dabar rytais galime nusišypsoti ir pasakyti gerą žodį savo šeimos nariams. Būkime laimingi“.

A. Butkevičius: Lenkiu galvą prieš tuos žmones, kurie čia dirba

Šventėje lankęsis Ministras Pirmininkas, Radviliškio krašto garbės pilietis Algirdas Butkevičius sakė, kad būnant Burbiškio dvare sukyla teigiamos emocijos: Visuomet malonu apsilankyti krašte, kuriame prabėgo vaikystės dienos. Man, kaip gimusiam ir augusiam šiame rajone, šis dvaras yra ramybės kampelis. Galiu palyginti, kas čia buvo sovietiniais laikais nuo 1975 metų, kai čia rinkdavosi pozityviai į gyvenimą jau tuomet žiūrėję ir sportavę Šeduvos ir Dambavos moksleiviai. Atvažiuodavome su dviračiais, motociklais. Pamenu, kai ši vieta priklausė kolūkiui. Dabar matau stebuklą ir lenkiu galvą prieš tuos žmones, kurie čia dirba, atiduoda savo širdis ir visą savo meilę“.

Ministras Pirmininkas džiaugėsi, kad Burbiškio dvaras – tai oazė, į kurią traukia žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio: Tai nuteikia teigiamai. Mes, valdžios žmonės, turime rasti laiko ir padėkoti tiems, kurie sukūrė tokį grožį. Manau, kad ši tradicija jau įsitvirtino ir išliks visam laikui. Tai – mūsų nuostabus kampelis“.

Svečius sveikino Švedijos Skaros miesto savivaldybės merė

„Visų Radviliškio tarptautinio bendradarbiavimo miestų vardu aš pirmiausiai norėčiau padėkoti už jūsų nepaprastą ir didelį svetingumą. Juk čia taip įprasta. Atvykau iš Skaros, Švedijoje. Skara ir Radviliškis draugauja jau nuo 1994 metų. Prieš dvylika metų aš buvau čia, o dabar matau daug progreso. Mūsų bendravimas prasidėjo pagalba, o dabar tai daugiau. Dabar tai pasikeitimas patirtimi. Džiaugiuosi drauge su Radviliškio krašto žmonėmis šiuo fantastišku Burbiškio dvaru ir Tulpių žydejimo festivaliu. Radviliškio herbe puikuojasi žirgas, tai – judėjimo simbolis. Ir jūs tikrai pajudėjote į priekį. Tikiuosi, mes galime keistis patirtimi ateityje ir vystyti mūsų miestus kartu. Dar kartą dėkoju jums už jūsų svetingumą“, – susirinkusiuosius į šventę sveikino Skaros savivaldybės merė Barbro Hassel.

Truputis istorijos

Burbiškio arba Baženskių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo septynioliktojo amžiaus. Dvare – peizažinio tipo parkas, užimantis 28 ha plotą. Parko teritorijoje esančiuose tvenkiniuose yra 15 salų. Tvenkiniai sujungti lieptais ir tilteliais, šalia teka Liulio upelis. Nutiesti takai, pastatyta tiltų, pavėsinių, suoliukų, skulptūrų, pagal Valdaikių–Rozalimo kelią nuo ažūrinių metalinių vartų driekiasi dviejų eilių beržų alėja, šonuose – liepų alėjos.

Iš visų Radviliškio rajone esančių dvarų Burbiškio dvare dvidešimtojo amžiaus pradžioje buvo sukaupta daug meno vertybių. Burbiškio dvaras pasižymėjo senosios bajoriškos dvarų kultūros puoselėjimu. Dvaro savininkai Baženskiai kūrė didelį ir puošnų parką, jame statė paminklus, skulptūras, kaupė archyvą ir biblioteką. Visas parke esančias skulptūras dvarininko Mykolo Baženskio užsakymu sukūrė skulptorius Kazimieras Ulianskis.

Rajono savivaldybė dvarą sutvarkė

Adomas Baženskis, dvaro paveldėtojas, gyvenęs Gniezne, Lenkijoje, 1992 metais apleistą, sovietiniais laikais nuniokotą dvarą padovanojo Radviliškio rajono savivaldybei, kuri įsipareigojo jį sutvarkyti ir pritaikyti visuomenės kultūros reikmėms.

Tuo pasidžiaugė šventės metu lietaus nepabūgusi ir nuostabiomis tulpėmis besigrožėjusi Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė: „Kasmet svečius pasitinkame kaip šeimininkai ir džiaugiamės turėdami Burbiškio dvarą ir tokią galybę tulpių rūšių. Labiausiai turbūt nelaukėme lietaus, bet nuotaika visų – gera. Visi šypsosi, entuziastingai nusiteikę. Labai džiaugiamės užsienio šalių delegacijomis, kurios atvežė labai gardžių patiekalų, įmantrios ir tik jiems būdingos savo šalių produkcijos – mums beliks tik klausti receptų ir jais dalintis“.

 

 

Radviliškio rajone esančiame Burbiškio dvare apsilankė aukščiausių valstybės vadovų delegacija.

 

Šalies vadovams bei garbiems užsienio svečiams buvo įteikiamos simbolinės rankų darbo tulpės.

 

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė ir Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus–draustinio direktorius Egidijus Prascevičius džiaugėsi, kad renginys tapo puikia tradicija.

Autorės nuotr.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE