SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-03-29, Trečiadienis, 22:19:27 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Skiepas – sveikata, nuodas ar ligų aruodas?

Skiepas – sveikata, nuodas ar ligų aruodas?

  • Skiepas – sveikata, nuodas ar ligų aruodas?

    Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Lina Venckienė: „Esu tik už vaikų skiepijimą, kadangi dirbu labai senai ir žinau, ką gali padaryti infekcinės ligos, kai vaikas neturi skiepo“. Autorės nuotr.

Aušra LAURINKIENĖ

Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų vaikų jau nuo šių metų rugsėjo 1-osios nepriimti į lopšelius-darželius.

Tėvai ir toliau galėtų nesutikti skiepyti vaikus, bet darželiai privalėtų vykdyti higienos normos reikalavimą - nepriimti neskiepytų į darželius.

Siekiama saugios epidemiologinės aplinkos

Šiuo metu Lietuvoje, kitaip nei kai kuriose kitose šalyse, tėvai gali pasirinkti, ar skiepyti vaikus profilaktiniais skiepais, todėl kai kurie tėvai, nepaisydami medikų nuogąstavimų, jog gali pradėti plisti dabar primirštos ligos, savo vaikų neskiepija dėl galimo neigiamo šalutinio poveikio sveikatai. Tačiau mokslu pagrįsta informacija besivadovaujantys medikai pabrėžia skiepų svarbą ir sako, kad tik skiepais galima suvaldyti tam tikras infekcijas.

Siekiant, kad vaikų ugdymo kolektyvuose būtų sudaryta saugi epidemiologinė aplinka, šių metų vasarį paskelbta informacija, jog Sveikatos apsaugos ministras derina įsakymų projektus, pagal kuriuos vaikas, nepaskiepytas pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių arba paskiepytas ne visais pagal amžių nustatytais skiepais, nesant skiepų kontraindikacijų, į ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo įstaigą nebūtų priimamas.

Paskelbus šią informaciją, tėvai pasidalijo į dvi stovyklas. Vaikų neskiepijantieji dėl sveikatos kontraindikacijų, gyvenimo pobūdžio, pasaulėžiūros, religinių įsitikinimų, pasijuto įžeisti ir diskriminuojami, o pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytus vaikus auginantys tėvai džiaugiasi, kad darželiuose bus saugesnė aplinka.

Draugų rate neišvengia diskusijų

Radviliškietė Ina, auginanti dešimties metų sūnų Diną ir greit trečiąjį gimtadienį švęsiančią dukrytę Mėtą, priklauso pastarajai tėvų kategorijai. Moteris sako, kad draugų rate yra mamų, kurios, grįsdamos tuo, jog vaiko imunitetas liks stipresnis, nuo vaiko gimimo nė karto jo neskiepijo.

Ina neslepia, jog dėl to neretai kyla diskusijų šiuo klausimu: „Dažnai dėl to ginčijamės, tačiau aš griežtai pasisakau tik už skiepus ir labai džiaugiuosi šiuo Sveikatos apsaugos ministro siūlymu. Pritariu tam, kad neskiepytų vaikų nepriimtų į darželį. Kas bus toliau, jei tėvai taip neatsakingai žiūrės į vaiko sveikatą? Kodėl nėra tų ligų tiek daug? Būtent todėl, kad visi visada skiepijomės. Kaip tėvai, nėkart neskiepiję savo vaiko, gali būti garantuoti, jog iš prekybos centro neparsineš tuberkuliozės? Turi būti atlikti visi privalomi skiepai. Kitaip ir būti negali”.

V. Kungienė: „Skiepų naudos neigti negalima“

„Skiepijimai yra efektyviausia užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonė per visą žmonijos istoriją, toks sprendimas leistų sumažinti vakcinomis valdomų infekcijų plitimo riziką kolektyvuose“, – komentuodamas siūlymą į darželius priimti tik pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių paskiepytus vaikus sako Vaikų ligų vyriausiasis respublikos specialistas Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis.

Tam pritaria ir Radviliškio rajono savivaldybės vyriausioji gydytoja Vitalija Kungienė, kurios nuomone, tėvai, neskiepydami vaikų, labai rizikuoja jų sveikata. Gydytoja sako, kad už vaiko sveikatą yra atsakingi jo tėvai, todėl jei jie norės, kad vaikas normaliai galėtų lankyti darželį, privalės laikytis bendrų reikalavimų.

Tai yra išties sudėtingas klausimas. Aš, kaip vaikų gydytoja ir mama, esu už skiepijimą. Manau, kad reikia vaikus skiepyti, tačiau neįleisti vaikų į darželius – šiek tiek drastiškas žingsnis. Nors, antra vertus, tai galbūt kažkiek suaktyvintų tėvų sprendimą skiepyti ir jie į vaiko sveikatą žiūrėtų atsakingiau. Nes pastaruoju metu jie labai ja rizikuoja. Stebėjau per televiziją diskusiją šia tema. Buvo sakoma, kad skiepytam vaikui negresia joks pavojus, jeigu darželio grupėje bus neskiepytas vaikas, tačiau tokiu sprendimu būtų saugesnė populiacija. Nes ilgą laiką neskiepijus vaikų, ateitis gali būti labai liūdna ir situacija – sunkiai ištaisoma. Taip, galbūt yra tiesos, kad skiepai turi ir šalutinio poveikio, tačiau jų naudos neigti negalima“, - sveikatos apsaugos ministro siūlymą nepriimti nepaskiepytų vaikų į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas „Radviliškio naujienoms“ komentavo V. Kungienė.

Grįžta ligos

Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Lina Venckienė, su vaikais dirbanti jau beveik keturis dešimtmečius, sako, kad su tėvais apie šią ministro idėją nekalbėjo, nes tiems, kurie jau veda į darželį vaikus, šis klausimas neatrodo aktualus. O tie, kurie registruojasi, šio klausimo dar neiškėlė, tačiau direktorė neslepia turinti griežtą nuomonę šioje situacijoje.

Esu tik už vaikų skiepijimą, kadangi dirbu labai senai ir žinau, ką gali padaryti infekcinės ligos, kai vaikas neturi skiepo. Žmonės aplink save nebemato ligos suluošintų žmonių. Juk ne veltui kompetentingi medikai įspėja, kad pavojingos ligos jau grįžta. Mano nuomone, visi privalomi skiepai turėtų būti atlikti. Taip būtų išvengta didelių problemų ateityje. Jeigu vaikas ateina į dvidešimties vaikų kolektyvą ir suserga ta liga, nuo kurios jis nėra paskiepytas, kodėl turi susirgti kiti vaikai?” - klausė darželio direktorė.

Ji prisimena, kad sovietiniais laikais buvo būtent tokia tvarka: „Jeigu vaikas neturėdavo visų privalomų skiepų, mes į darželį jo nepriimdavome. Kai atneša pažymas – tada atvyksta. Ligos grįžta. Todėl skiepytis – būtina“.

Informacija tėvams, nusprendusiems neskiepyti savo vaiko

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tėvams parengė lankstinuką, kuriame skelbiama informacija tėvams, nusprendusiems neskiepyti savo vaiko. Jame skelbiama, kad nusprendę neskiepyti savo vaiko, turite suprasti galimą pavojų bei savo atsakomybę.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena: jei nusprendėte atidėti kai kuriuos skiepus arba kai kurių skiepų visiškai atsisakyti, atminkite, kad tai gali būti pavojinga.

Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visiškai atsisakyti, jūs prisiimate atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris yra susijęs su pavojumi jūsų vaiko sveikatai ir net gyvybei.

Kad ligos, kurių išvengiama skiepijant, neplistų bendruomenėje, būtina užtikrinti joje dideles skiepijimo apimtis. Kuo daugiau tėvų neskiepija savo vaikų, tuo didesnis ligų

plitimo pavojus. Apsisprendimas neskiepyti vaiko didina riziką ne tik jūsų paties vaikui, bet ir visai bendruomenei“, - skelbiama oficialiame užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro tinklalapyje internete www.ulac.lt.

Nuo rudens skiepų kalendoriuje atsiras naujas skiepas

Informuojame, kad šių metų vasario mėnesį Sveikatos apsaugos ministras patvirtino naują papildytą Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jis apims dar vieną užkrečiamąją ligą.

Naujojo kalendoriaus privalumas – sudaroma galimybė paskiepyti vaikus nuo pneumokokinės infekcijos, už tai apmokant valstybės biudžeto lėšomis. Iki šiol už skiepą nuo pneumokokinės infekcijos, kuri sukelia iki 70 proc. visų plaučių uždegimų, tekdavo susimokėti patiems.

Didžiausias sergamumas pneumokokine infekcija yra tarp vaikų iki 2-ejų metų amžiaus. Liga perduodama nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu. Pneumokokai yra dažniausi žmogaus kvėpavimo takų natūralūs gyventojai. 5-70 procentų sveikų suaugusiųjų asmenų gali būti šių sukėlėjų nešiotojai. Pneumokokinė infekcija gali sukelti labai įvairaus sunkumo susirgimus, nuo kvėpavimo sistemos pažeidimo iki invazinių ligų, iš kurių svarbiausios: meningitas, pneumonija, sepsis.

 

Abejojantiems, ar prieš skiepus nusiteikusiems žmonėms medikai pataria tiesiog pasidomėti ligų, nuo kurių skiepijama, istorija, išsiaiškinti, kuo jos pavojingos, kaip jomis užsikrečiama ir kokios gali būti susirgimų pasekmės. Ir tik tada apsispręsti, ar patikėti savo vaikus natūralios atrankos dėsniams.

 

 

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų v...

Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Didelis karštis gali b...

Vasarą skubame į gamtą pailsėti ir pasimėgauti ant grotelių keptais šašlykais, dešrelėmis,...

Žydint įvairiems augalams ir pievoms padaugėja įkvepiamųjų alergenų sukeltų alergijų. Ž...

Atkreipiame dėmesį, kad norėdami teritorinėje ligonių kasoje gauti administracinę paslaugą, t...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad L...
Mėgautis šviežiomis uogomis, o ypač iš savo daržo – didelis malonumas. Visi gerai žinome be...
Sinoptikai praneša, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje toliau tęsis kaitra. Temperatūra dienom...

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara....

Nebūkime abejingi savo sveikatai ir išnaudokime siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Ši...
Skendimai – didžiausias poilsiautojų prie vandens siaubas. Nors dažnai kalbama apie vasarą tyk...

Vienos geriausių Australijos dietologių, Dr. Rosemary Stanton, teigimu, šiais laikais ga...

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mū...

Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pails...
Keičiantis orams, vis dažniau aplink save išgirstame ir pamatome šniurkščiojančių, kosėjan...
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) lig...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos primena, kad rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. ...
Žuvis ir jūros produktai savo maistinėmis savybėmis yra vieni iš labiausiai vertintinų ir reko...
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų...
Neseniai į Vokietiją (Berlyną) gyventi persikėlusi šiaulietė Roma Deiva R. džiaugiasi, kad ga...
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas