SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2021-06-25, Penktadienis, 03:37:18 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Seimo nariai – į pagalbą rajono kultūros įstaigoms

Seimo nariai – į pagalbą rajono kultūros įstaigoms

Radviliškio rajono savivaldybėje balandžio 19 dieną apsilankę Seimo nariai Antanas Čepononis ir Vytautas Juozapaitis daug dėmesio skyrė rajono kultūros įstaigoms: Šeduvoje apžiūrėjo vadinamuosius užvažiuojamuosius namus, domėjosi senosios Šeduvos vaistinės pastato pritaikymo Šeduvos krašto muziejui galimybėmis ir apsilankė Burbiškio dvare, kuriame su muziejaus administracija kalbėjosi apie didžiosios altanos ir dvaro karvidžių pastato atstatymo planus. Vizitas suorganizuotas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Margaitienės iniciatyva, kad būtų suaktyvintos tiek valstybės, tiek Europos Sąjungos fondų investicijų panaudojimo ir įsisavinimo Radviliškio rajone galimybės.

Tikimasi apčiuopiamo rezultato

Puikiai Radviliškio rajono savivaldybę pažįstančius, jos gyventojų džiaugsmus ir rūpesčius žinančius Seimo narius sutikęs ir vizito metu lydėjęs Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justinas Pranys sakė tikįs, kad šis vizitas turės apčiuopiamą rezultatą.

„Labai tikimės, kad pajudės ir Šeduvos miesto centre stovinčių buvusių užvažiuojamųjų namų pastato rekonstrukcijos projekto finansavimo reikalai, ir Šeduvos krašto muziejaus įkūrimo klausimas senosios Šeduvos vaistinės pastate. Abi šios temos, ypač jų finansavimo galimybės – ne tik Šeduvos gyventojams, bet rajono vadovams labai rūpimi klausimai“, - sakė jis.

Nori įrengti meno centrą ir parodų sales

Pasak J. Pranio, parengtas investicijų projektas „Pastato „Užvažiuojamieji namai“, esančio adresu Laisvės a. 28, Šeduva, Radviliškio r. sav., rekonstrukcija ir pritaikymas visuomenės poreikiams“ buvo pateiktas 2021–2023 m. Valstybės investicijų programai, siekiant gauti finansavimą iš 2021–2023 m. šiai programai teiktų lėšų, o šiuo metu yra ieškoma ir kitų galimybių gauti finansavimą šiam projektui.

Senuosiuose Šeduvos užvažiuojamuosiuose namuose, vadinamoje karčemoje, kuri pastatyta dar XVIII amžiaus antroje pusėje, apsistodavo iš Kauno į Rygą keliaudavę Hanzos pirkliai, čia jie ir arklius pailsindavo, ir patys pailsėdavo, pavalgydavo, pernakvodavo.

Dabar juose Šeduvos kultūros ir amatų centras yra pasirengęs įrengti meno centrą, parodų sales, tačiau norint šį tikslą įgyvendinti vien Radviliškio rajono savivaldybės iš biudžeto skiriamų lėšų nepakanka.

Savivaldybės biudžeto lėšomis buvo sutvarkyta pastato išorė, įrengta šildymo sistema, sutvarkytos dvaro prieigos.

Senojoje vaistinėje – Šeduvos krašto muziejus

Dar ir dabar aistras kurstantis senosios Šeduvos vaistinės pastatas, statytas devyniolikto amžiaus pabaigoje, vis dar laukia savo pritaikymo ir panaudojimo. Šiuo metu pastatas priklauso Daugyvenės kultūros-istorijos muziejui-draustiniui.

Žymioji šeduvė Emilija Brajinskienė, jau iškeliavusi Anapilin, degė idėja šiame viename vertingiausių istoriškai Šeduvos pastate įkurti Šeduvos krašto muziejų ir jame visuomenei rodyti vertingus Šeduvos kraštotyros muziejaus, nuo 1991 metų tapusio Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio vienu iš skyrių, eksponatus. Šiuo metu šie eksponatai saugomi Daugyvenės kultūros-istorijos muziejaus-draustinio fonduose Burbiškyje.

„Būtų smagu, kad daugelį metų kauptos ir saugotos vertybės būtų vėl laisvai prieinamos visuomenei būtent šioje vietoje, būtent šiame pastate, bet, žinoma, tam reikia didelių investicijų, todėl reikia ieškoti galimybių pasinaudoti visais galimais finansavimo šaltiniais: tiek valstybės, tiek Europos Sąjungos parama“, - sakė A. Čepononis.

Pasak Seimo narių, šiuo metu didžiausias uždavinys Radviliškio rajono savivaldybei – parengti investicinį šio pastato atkūrimo projektą, kad jį būtų galima teikti 2021–2023 m. Valstybės investicijų programai ar kitiems fondams.

Istoriniuose šaltiniuose nurodoma, kad senosios Šeduvos vaistinės pastatas statytas 1890 metais. Manoma, kad vaistinė šioje vietoje stovėjo jau nuo 1853 metų ir galėjo būti tokio ploto, kaip šiuo metu išlikęs skliautinis vaistinės rūsys. 1890 metais pastatas buvo išplėstas. Vaistinės įkūrėjai buvo provizorius B. Šeikus ir Butkevičius. Vaistinė pradėta vadinti „Senąja“, pastačius dar vieną vaistinę prie centrinės Šeduvos miesto aikštės. 1987 metais buvo rekonstruota pastato pastogė, pakeista stoglangių forma ir jų skaičius. Seniausia miesto vaistinė uždaryta apie 2009 metus.

Beje, senosios Šeduvos vaisinės pastato unikaliame skliautiniame rūsyje jau šiais metais bus suorganizuoti archeologiniai kasinėjimai, o pastato pirmajame aukšte planuojama eksponuoti senųjų Šeduvos nuotraukų ir žemėlapių parodą, organizuoti edukacines veiklas.

Burbiškyje – apie muziejaus plėtros galimybes

Su Daugyvenės kultūros-istorijos muziejaus direktore Laura Prascevičiūte A. Čepononis ir V. Juozapaitis aptarė ne tik kultūros bei muziejų veiklos aktualijas pandemijos metu, bet ir Burbiškio dvaro plėtros galimybes, šių užmojų finansavimo klausimą.

„Jau antrus metus muziejus netenka savo pagrindinio lėšų šaltinio – garsiosios Tulpių žydėjo šventės Burbiškio dvare. Už gegužės antrąjį sekmadienį vykdavusią šventę ir už Burbiškio dvaro lankytojams tulpių žydėjimo metu parduotus bilietus surinktas lėšas muziejus ne tik aplinką susitvarkydavo ir ūkinius darbus atlikdavo, bet ir atlyginimus darbuotojams mokėdavo, o dabar dėl pandemijos esame netekę vieno iš pagrindinio finansavimo šaltinio“, - sakė muziejaus direktorė L. Prascevičiūtė, kalbėdama apie visoms kultūros įstaigoms sudėtingą pandemijos ir karantino laikotarpį.

Seimo nariai apžiūrėjo vietą, kurioje stovėjo buvusi Burbiškio dvaro karvidė ir didžioji Zakopanės stiliaus altana, ir aptarė šių dviejų pastatų atkūrimo galimybes. Buvusiosios dvaro karvidės pamatai yra išlikę netoli buvusios arklidės, šiuo metu – didžiosios dvaro renginių salės, o senosiose nuotraukose matoma didžioji Burbiškio dvaro altana stovėjo šalia dvaro parko priekyje stovinčio poeto Adomo Mickevičiaus paminklo.

2011 metais šių abiejų pastatų atkūrimo projektą parengė visų Burbiškio dvaro atkūrimo ir restauravimo projektų architektė Saulutė Domanskienė, bet projektas reikalauja korekcijų dėl sąmatos tikslinimo, dėl pasikeitusios įstatyminės bazės.

Seimo nariai patikino ieškosiantys galimybių kreiptis dėl visų šių trijų prasmingų ir kultūros istorijai reikšmingų projektų finansavimo.

Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės informaciją

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Šeduviams ir miesto svečiams nebereikės rankoje spausti saldainių popierėlių ar neradus šiuk...
Aukštelkuose gyvena Artūras Satkevičius, kuris vienas augina tris mažamečius vaikus: Faustą, K...
Tarptautinę Šeimos dieną Radviliškio rajono gyventojai šventė lyg viena didelė šeima - Radv...

Baseinas Radviliškyje, sporto aikštynas Šeduvoje, rekonstruoti Baisogalos ku...

Savivaldybės didžiojoje salėje surengtas Demokratijos ir socialinių įgūdžių mokyklos „Atei...
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre vyko regioninis virėjo specialybės mokinių pro...
Savaitgalį vykusių Europos Parlamento rinkimų intriga Radviliškio rajone buvo ta, jog dėl europ...
Gegužės 21-ąją garsiai šurmuliuodami Radviliškio rajono savivaldybės vadovų ir Administracij...
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro kvietimu Radviliškio rajono polic...
Gegužės 29-ąją Viešojoje bibliotekoje surengtas jau ketvirtojo Radviliškio rajono savivaldybė...
Kai lauke skaisčiai šviečia saulė, vieni traukia prie vandens telkinių, o kiti stropiai linksta...
Žydinčiu miestu jau nuo seno vadinama Šeduva ir toliau pateisina savo vardą. Uoliai savo aplinko...
Gegužės 30–31 dienomis Radviliškio rajone ir gretimose savivaldybėse surengtas XIX-asis tarpta...
Radviliškio rajono savivaldybėje viešėjo Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai. Susitikim...
Delegacija iš Skaros, Švedijos, vadovaujama Skaros savivaldybės merės Barbro Hassel, viešėjo R...
Šalyje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 dieną ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Atsižvel...
Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriaus parke įkurtoje ir neseniai iškilmingai atidarytoje...
Radviliškio miesto kultūros centro salė birželio 3 dieną prisipildė jaunystės, juoko, pasidid...
Vos tik paskelbėme apie rajono valdžios planus šiais metais pradėti statyti baseiną mieste, spo...

Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko š...

Radviliškio rajone, prie Šeduvos esančiame Raudondvario aerodrome, savaitgalį vyko Lietuvos lėk...
Balsavimas
  • Taip, turi būti privalomas, nes kitaip pandemijos nesustabdysime.
  • Žmonės turi patys nuspręsti, ar nori skiepytis.
  • Skiepas neturi būti privalomas, bet nepasiskiepiję viešumoje turėtų nešioti kaukes.
  • Žmonės iš viso neturėtų skiepytis, nes tai juos pražudys arba slapta sučipuos.
Šiandienos Orai
REKLAMA

PRENUMERUOK INTERNETU

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas