SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-06-08, Ketvirtadienis, 12:38:16 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Rungėsi virbalų virtuozai

Rungėsi virbalų virtuozai

  • Rungėsi virbalų virtuozai

    Beveik pusšimtis mezgėjų Radviliškyje penktąjį kartą varžėsi dėl Europos kojinių mezgimo čempiono titulo. Autorės nuotr.

Aušra LAURINKIENĖ

Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko šurmulio. Beveik pusšimtis mezgėjų jau penktąjį kartą čia varžėsi dėl Europos kojinių mezgimo čempiono titulo, o miesto gyventojai ir svečiai dalyvavo Sekminių proga organizuotoje folkloro šventėje „Ganiau palšus jautelius“.

Netrūko linksmybių

Kol vaikai krykštavo Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parko žaidimų aikštelėje, tėvai sukiojosi tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugėje, skanavo Radviliškio miesto kultūros centro teatro studijos ,,Išdykėliai“ ir klubo ,,MIX“ narių keptos Sekminių kiaušinienės ir grožėjosi daugybe įvairiaspalvių kojinių bei kitų mezginių.

Folkloro šventėje „Ganiau palšus jautelius“ susirinkusiuosius džiugino Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“, folkloro ansamblis „Šeduva“, svečiai iš Latvijos Laukam pāri“ bei LSMU Veterinarijos akademijos folkloro ansamblis „Kupolė“.

„Džiugu, kad jau vasaros pradžioje organizuojamas kojinių mezgimo čempionatas tapo gražia tradicija. Jo metu dalyviai varžosi savo išmone ir sugebėjimais, o mes kiekvienais metais, matydami jų raštus, džiaugiamės jų tobulėjimu ir galimybe įsigyti gražių dirbinių. Ši graži šventė sutampa su Sekminėmis, kai nuo seno lietuviai garbindavo atgimstančią augmeniją ir naminius gyvulius. Sekminės kartais vadinamos beržų garbinimo diena. Beržas – pirmasis iš medžių, kuris pavasarį išsprogsta ir yra stiprybės simbolis, tad visiems linkiu gražios šventės ir būkite stiprūs kaip tie medžiai“, - šventės atidarymo metu linkėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys.

Mezgėjų gretose – ir vyras

Keturias valandas trukusioje kovoje 47 dalyviai iš Radviliškio, Šiaulėnų, Šiaulių, Grinkiškio, Baisogalos, Visagino, Pašušvio, Panevėžio, Pakiršinio, Visagino, Raseinių, Klaipėdos, Skėmių, Kauno bei Lazdijų ir Kretingos rajonų mezgė vilnones, raštuotas ir vienspalves kojines.

Nors sakoma, kad mezgimas – moterų užsiėmimas, čempionate jau trečiąjį kartą dalyvavo ir panevėžietis Raimondas Mikuševičius, prieš daugiau nei dešimtmetį tapęs šalies rekordininku po to, kai virbalais nežiūrėdamas numezgė 2 tūkstančių metrų ilgio sudėtingų raštų draugystės pynę.

Pats mezgėjas čempionato dieną buvo itin susikaupęs ir pusiau juokais, pusiau rimtai sakė, kad vyras mezgėjas – nieko stebuklingo: „Kas čia tokio? Dainuoja vyrai, o megzti negali? Žmonės sako, kad mezgu gerai, tad tikriausiai taip ir yra“.

Galimybė susiburti su bendraminčiais

Moterys buvo kur kas iškalbingesnės. Janina Birutė Urbonienė, čempionate dalyvavusi antrąjį kartą ir į Radviliškį atvykusi iš Vedreikių kaimo, pasakojo, kad pirmąkart „koją pakišo“ jaudulys: „Rankos tirpo, drebėjo. Stipriai jaudinausi, nors mezgu nuo pat išėjimo į pensiją, kai prasidėjo tos vadinamos atostogos. Apmezgu ir vaikus, ir anūkus. Domiuosi raštais, naujovėmis, tad kodėl ir čia nesudalyvavus? Čia – šioks toks pasižmonėjimas. Save pasirodyti, kitus pamatyti, o kur mums seniems dėtis?“ - juokėsi garbaus amžiaus moteris.

Čempionate kojines mezgė ir skirtingų kartų atstovės – mama su dukra iš Panevėžio rajono. Su virbalais rankose drąsiai į varžytuves su vyresnėmis moterimis stojo keturiolikametė Samanta Šaparnytė. Paauglė šypsodamasi sakė, kad polinkį megzti perėmė iš kartu čempionate dalyvavusios mamos Gražinos Šaparnienės.

Iš Lazdijų rajono atvykusi mezgėja Danutė Juškienė „Radviliškio naujienoms“ pasakojo kojines ruošianti nuo pat pradžių iki pabaigos: „Pati ruošiu vilną – plaunu, džiovinu, karšiu, verpiu, dažau surinktais ir džiovintais augalais. Įdomu tai, kad naudojant tuos pačius augalus, spalvos ir atspalviai būna skirtingi. Priklausant nuo to, kiek laiko mirkai dažuose. Norint tamsesnių siūlų, dažuose mirkyti reikia ilgiau, jei reikia šviesesnių – trumpiau“.

Moteris pasakojo siūlų dažymui naudojanti alksnio žievę, šlamutį, liepas, avietes, erškėtuoges, dilgėles ir net bijūnų žiedus, o šį metodą perėmusi iš močiutės. Antrąkart čempionate dalyvavusi Danutė Juškienė džiaugėsi galimybe susiburti su bendramintėmis, pamatyti įvairiausių raštų.

Vertino autentiškumą ir kokybę

Po intensyvaus darbo garbinga komisija, kuriai pirmininkavo Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus komiteto narė Sigita Damanskienė, teko sunkiausia užduotis – atrinkti tris Europos kojinių mezgimo čempionato geriausias mezgėjas ir paskelbti kojinių parodos nugalėtoją.

Vertinimo komisijos pirmininkė, vos tik Rajono savivaldybės merui Dariui Braziui paskelbus čempionato pradžią, neslėpė, kad atrinkti geriausias iš geriausių – labai sunku: „Mūsų tikslas – atrinkti autentiškas kojines, pačius gražiausius liaudies raštus. Pagrindinis vertinimo kriterijus – senosios tradicijos, atsispindinčios kojinių raštuose. Nors mezgėjos prieš akis turi raštus, negana juos mechaniškai išmegzti, svarbu, kad jie būtų įaugę į kraują ir dvasią. Seniau akcentavome renginio masiškumą, o šiemet matome, kad viskas tobulėja ir darbas vis sunkėja. Šiemet vertiname ne tik kojinės išorę, bet ir vidinę pusę, kurioje paslėpti mazgeliai“.

Po vertinimo komisijos apžiūros paaiškėjo, kad gražiausių, autentiškiausių ir preciziškiausių kojinių autore išrinkta uostamiesčio mezgėja Jolanta Barusienė, pelniusi penktojo Europos kojinių mezgimo čempionato nugalėtojos vardą. Antroji vieta atiteko mezgėjai iš Raseinių Genovaitei Janulienei, o trečiąją vietą užėmė visaginietė Rita Kuprinskaitė. Kojinių parodos nugalėtoja tapo radviliškietė Laimutė Indilienė.

Kojinių mezgimas – žingsnis į tradicijų puoselėjimą

Pati dar vaikystėje megzti pradėjusi Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus komiteto narė Sigita Damanskienė, jau antrąkart atlikusi garbingas Europos kojinių mezgimo čempionato vertinimo komisijos pirmininkės pareigas, „Radviliškio naujienoms“ sakė, kad šis renginys – labai svarbus mūsų šalies tradicijoms: „Mūsų kultūrą labai puola svetima kultūra. Dedamos labai didelės investicijos į tai, kad okupuotų mūsų kultūrą. Labai džiaugiuosi, kad tokios šventės padeda atgaivinti, populiarinti ir sudominti visus mūsų tradicijomis. Paprastas kojinių mezgimas yra be galo gražus žingsnis į mūsų tradicijų puoselėjimą. Čia atėję žmonės mato ne tik kojines, kurias galima mūvėti žiemą. Tai – tikri šedevrai, kurie patraukia akį, parodo, kokie talentingi mūsų žmonės. Čia surengtai parodai mezgėjos ruošėsi atsakingai – neskubėdamos, viską kruopščiai apgalvodamos ir parinkdamos raštus, spalvas. Čia jos įdėjo visą širdį. Tuomet žiūri žmogus ir galvoji – kokį nuostabų protėvių paveldą mes turime“.

Pristatyti Europos šalių kultūros kojinių raštai

Daugelio praeivių žvilgsnius traukė stendas, ant kurio buvo prikabinta daugybė įvairiaspalvių kojinių, o pavadinimas skelbė, kad tai – įvairių Europos šalių kojinių raštai.

Išskirtinę parodą į Radviliškį atvežusi Visagino Europe Directinformacijos centro vadovė Indrė Gruodienė „Radviliškio naujienoms“ pasakojo, kad tai – praėjusiais metais radviliškiečiams pristatyto projekto „vaisiai“: „Mūsų projekto idėja – numegzti visų Europos Sąjungos šalių tautines kojines. Visagino moterys gilinosi į šalių tradicijas, raštus ir šiemet jau atvežėme dvidešimt septynias poras kojinių. Taip skatiname informaciją apie integraciją į Europos Sąjungą ir tuo pačiu domimės tuo, kas mums įdomu“.

Visaginietė pasakojo, kad siekiant išskirtinės autentikos buvo kreiptasi į visų šalių ambasadas, tačiau vienintelė Airijos ambasada atsižvelgė į prašymą ir su malonumu pateikė daug išsamios informacijos, kaip tinkamai su visomis detalėmis numegzti autentiškas Airijos kultūros raštų kojines. Sunkiausia buvo megzti Bavarijos, klasikines dviejų dalių Austrijos kojines. Kadangi paskutinė šalis, įstojusi į Europos Sąjungą, – Kroatija, parodoje demonstruotos ir trumpos baltos kojinaitės su nacionaliniais šios šalies raštais.

Sulaukiama visos šalies gyventojų susidomėjimo

Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus pavaduotoja, pavaduojanti direktorių Violeta Jasiūnienė džiaugiasi, kad kojinių mezgimo čempionatas – jau penktasis: „Tai – mano pirmtakės Jolantos Kvedarienės idėja. Kaip matyti, čempionatas turi puikų pasisekimą. Šiemet dalyviai – tik iš Lietuvos, o viešnia iš Latvijos atvežė parodomąją programą, kaip su vienu virbalu sudėtinga technika per kelias savaites numegzti kojinių porą“.

Direktoriaus pavaduotojos teigimu, šis renginys sulaukia didžiulio ne tik radviliškiečių, bet ir visos šalies gyventojų susidomėjimo: „Tai – unikali šventė ir džiaugiamės, kad ji vyksta čia, Radviliškyje. Kažkas bandė pakartoti mezgimo čempionatą, tačiau taip ir neprigijo, tad mes - išskirtiniai“.

Radviliškio miesto kultūros centro Kultūros projektų vadovas Mantas Aliukonis pridūrė, kad šiemet čempionatas išskirtinis gausiu dalyvių skaičiumi: „Žmonės stebina savo entuziazmu. Viena mezgėja, vykdama į čempionatą iš Kretingos rajono, Šiauliuose pateko į avariją, tačiau nenutraukė savo kelionės. Moteris paskambinusi pranešė, kad vėluos, tačiau būtinai atvyks. Džiugina, kad žmonės į šį renginį traukia iš visų kampelių“.

Pati dar vaikystėje megzti pradėjusi Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus komiteto narė Sigita Damanskienė jau antrąkart atliko garbingas Europos kojinių mezgimo čempionato vertinimo komisijos pirmininkės pareigas.

Sekminės siejamos su piemenėlių atliekamu karvių apvainikavimu.

Kol vaikai krykštavo Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parko žaidimų aikštelėje, tėvai sukiojosi tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugėje.

Janina Birutė Urbonienė, čempionate dalyvavusi antrąjį kartą ir į Radviliškį atvykusi iš Vedreikių kaimo, sakė, kad norisi pasirodyti ir kitus pamatyti: „O kur mums seniems dėtis?“

Čempionate jau trečiąjį kartą dalyvavo ir daugeliui puikiai žinomas mezgėjas panevėžietis Raimondas Mikuševičius.

Iš Lazdijų rajono atvykusi mezgėja Danutė Juškienė „Radviliškio naujienoms“ pasakojo kojines ruošianti nuo pat pradžių iki pabaigos.

Išskirtinę parodą į Radviliškį atvežusi Visagino Europe Directinformacijos centro vadovė Indrė Gruodienė pristatė Europos Sąjungos šalių tautines kojines.

Radviliškio miesto kultūros centro Kultūros projektų vadovas Mantas Aliukonis sako, kad šiemet čempionatas išskirtinis gausiu dalyvių skaičiumi.

Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus pavaduotoja, pavaduojanti direktorių Violeta Jasiūnienė džiaugiasi, kad Radviliškis turi tokią unikalią šventę.

Kojinių mezgimo čempionato dalyvių darbais grožėjosi ir Radviliškio rajono meras Darius Brazys (kairėje) bei jo pavaduotojas Kazimieras Augulis.

Autorės nuotr.  

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Šeduviams ir miesto svečiams nebereikės rankoje spausti saldainių popierėlių ar neradus šiuk...
Aukštelkuose gyvena Artūras Satkevičius, kuris vienas augina tris mažamečius vaikus: Faustą, K...
Tarptautinę Šeimos dieną Radviliškio rajono gyventojai šventė lyg viena didelė šeima - Radv...

Baseinas Radviliškyje, sporto aikštynas Šeduvoje, rekonstruoti Baisogalos ku...

Savivaldybės didžiojoje salėje surengtas Demokratijos ir socialinių įgūdžių mokyklos „Atei...
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre vyko regioninis virėjo specialybės mokinių pro...
Savaitgalį vykusių Europos Parlamento rinkimų intriga Radviliškio rajone buvo ta, jog dėl europ...
Gegužės 21-ąją garsiai šurmuliuodami Radviliškio rajono savivaldybės vadovų ir Administracij...
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro kvietimu Radviliškio rajono polic...
Gegužės 29-ąją Viešojoje bibliotekoje surengtas jau ketvirtojo Radviliškio rajono savivaldybė...
Kai lauke skaisčiai šviečia saulė, vieni traukia prie vandens telkinių, o kiti stropiai linksta...
Žydinčiu miestu jau nuo seno vadinama Šeduva ir toliau pateisina savo vardą. Uoliai savo aplinko...
Gegužės 30–31 dienomis Radviliškio rajone ir gretimose savivaldybėse surengtas XIX-asis tarpta...
Radviliškio rajono savivaldybėje viešėjo Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai. Susitikim...
Delegacija iš Skaros, Švedijos, vadovaujama Skaros savivaldybės merės Barbro Hassel, viešėjo R...
Šalyje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 dieną ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Atsižvel...
Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriaus parke įkurtoje ir neseniai iškilmingai atidarytoje...
Radviliškio miesto kultūros centro salė birželio 3 dieną prisipildė jaunystės, juoko, pasidid...
Vos tik paskelbėme apie rajono valdžios planus šiais metais pradėti statyti baseiną mieste, spo...

Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko š...

Radviliškio rajone, prie Šeduvos esančiame Raudondvario aerodrome, savaitgalį vyko Lietuvos lėk...
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas