Eisena pajudėjo keliaujant žydų atminimą menančiomis vietomis. Vietomis ir gatvėmis

Radviliškyje paminėtas žydų bendruomenės sunaikinimo 80-metis

Liepos 12 dieną Radviliškio miesto pagrindine gatve link Durpyno miškelio nusidriekė negausi, bet labai prasminga „Atminties kelio“ eisena, skirta paminėti 80-ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines. Šia eisena radviliškiečiai paminėjo 1941 metų liepos 12 dienos įvykius Radviliškyje, kai Durpyno miškelyje nuo nacių rankos žuvo apie 300 Radviliškyje gyvenusių žydų ir kitų tautybių žmonių.

Eisenos dalyviams Izraelio ambasadoriaus padėka

Atminties kelio eisenos dalyviams už istorinės atminties išsaugojimą padėkojo Izraelio ambasadorius Yossef Levy. „Labai graži Lietuvos gamta, puikūs miškai, žydras dangus ir nuostabūs ežerai saugo žydų tautos tragedijos atgarsius. Dėkoju visiems – jaunimui, mokytojams – kad jie neleidžia nugrimzti užmarštin žydų tautos tragedijai. Ačiū ir Pasaulio tautų teisuoliams, kurių Lietuvoje yra daugiau nei tūkstantis, už kiekvieno išgelbėto žydo gyvybę“, – kalbėjo jis, minėdamas 80-ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines.

Už prasmingą renginį organizatoriams ir jo dalyviams padėkojo ir Lietuvos ambasadorius ypatingiems pavedimams Marius Janukonis, o jautri, suasmeninta Šiaulių žydų bendruomenės pirmininko Sanios Kerbelio kalba sujaudino ne vieną renginio dalyvį. Pasak pastarojo, būtina ne tik prisiminti ir paminėti žydų tautos tragedijos sukaktis, bet ir suprasti, kiek daug Lietuva neteko, prarasdama didžiulį potencialą įvairiose srityse – juk sušaudyta ir į koncentracijos stovyklas išsiųsta daugybė inteligentų, įvairių sričių profesionalų žydų tautybės žmonių.

Jaunimas padėjo atminimo akmenėlių

Renginyje Radviliškio Lizdeikos gimnazijos 3D gimnazinės klasės mokinė Rūta Dambrauskaitė skaitė ištraukas iš A. Frank dienoraščio (mokytoja Rasa Atkočiūnienė), Radviliškio Vaižganto progimnazijos 7 klasės mokinės Deimantė Dargytė ir Gabrielė Jackevičiūtė parengė ir renginyje pristatė meninę kompoziciją „Nesuskaičiuotos žvaigždės“ (konsultavo mokytojos Aušra Krasuckienė ir Alma Pranevičienė).

Renginio organizatoriams ir dalyviams padėkojo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė.

Prie paminklinio akmens Holokausto aukoms atminti renginyje dalyvavęs jaunimas iš Radviliškio miesto mokyklų padėjo atminimo akmenėlių su ant jų užrašytais žydų vardais. Tai – ir pagarbos istoriškai susiklosčiusiai žydų tradicijai į kapines nešti akmenėlius, ir Holokausto aukų įasmeninimo aktas.

Sušaudyta apie 300 žmonių

Panašūs renginiai Tarptautinės komisijos iniciatyva vyksta daugiau nei dešimtmetį minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną – rugsėjo 23-iąją, kuriuose kasmet dalyvauja 150–200 mokyklų ir daugiau nei 10 tūkstančių dalyvių.

Prieš karą Radviliškyje gyveno apie 250 žydų šeimų (daugiau nei 800 žmonių). Ši bendruomenė užėmė svarbią miesto socialinio, kultūrinio ir ekonominio gyvenimo dalį.

1941 metų liepos 12 dieną čia prasidėjo organizuotas žydų naikinimas. Tą dieną netoli žydų kapinių Durpyno miškelyje buvo sušaudyti visi Radviliškio žydai vyrai – iš viso apie 300 žmonių. Likę žydai – moterys ir vaikai – buvo įkalinti Radviliškio kareivinėse, o rugsėjo mėnesį išvežti į Žagarės getą, kuris buvo likviduotas 1941 metų spalio 2 dieną.

Renginiai vyksta visoje Lietuvoje

Šiemet „Atminties kelio 1941-2021“ minėjimo renginiai organizuojami nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių. Jau numatyta surengti kelias dešimtis minėjimo renginių, skirtų atskirų miestų ir miestelių žydų bendruomenių sunaikinimo 80-mečiams paminėti. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio.

Informaciją apie jau suplanuotus renginius galite rasti Tarptautinės komisijos tinklalapyje www.komisija.lt

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkstančių iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkstančių.

Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės ir Radviliškio miesto kultūros centro informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE