SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-01-30, Pirmadienis, 17:02:57 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Žmonės Naglis Šulija: „Prisišaukti tinkamą orą – išsilavinimo reikalas“

Naglis Šulija: „Prisišaukti tinkamą orą – išsilavinimo reikalas“

 • Naglis Šulija: „Prisišaukti tinkamą orą – išsilavinimo reikalas“

  Akimirka iš kelionės į Norvegiją. 

Bene populiariausias ir neabejotinai šmaikščiausias šalies hidrometeorologas Naglis Šulija tvirtina, jog lietuviškos vasaros tinka per atostogas mėgstantiems grybauti. O tie, kurie svajoja apie egzotišką įdegį, jo įgyti, greičiausiai, ir šią vasarą turės keliauti į svečių šalių kurortus, kur šilčiau, mažiau debesuota ir, žinoma, be kritulių.

Kelionių organizatorius „Tez Tour“ po neįprastai lietingo ir šalto pirmo vasaros mėnesio fiksuoja itin suaktyvėjusią kelionių rinką – poilsiautojai rūpinasi vasaros pabaigos ir net rudens atostogomis svečiose šalyse.

Pats Naglis šiemet su šeima atostogaus ir Graikijoje, Kretos saloje, ir, tradiciškai, savaitėlę kitą praleis Lietuvos pajūryje. Gal dėl to, jog į orus žvelgia ramiai ir filosofiškai – nebamba dėl jų ir nesureikšmina. O nekantriesiems vardija būdus, kaip patiems prisikviesti pageidaujamą orą.

- Po šalto birželio norisi sužinoti, ko tikėtis iš likusios lietuviškos vasaros?

- Jeigu kas žinotų tiksliai, tikriausiai jau būtų už tai Nobelio premiją gavęs. Deja, patikimos prognozės kol kas yra siekiamybė, o ne realybė. Todėl apsiriboję nieko konkretaus nesakančia fraze „orai šią vasarą bus įvairūs“ tikrai neprašausime pro šalį.

- Gal birželis savo vėsiu oru ir lietumis sumušė šio mėnesio šalčio rekordus? Kaip apskritai apibūdintumėte birželį?

- Tikslių skaičių ar lyginimų su ankstesniais metais dar neturiu, tačiau, matuojant „iš akies“, galima teigti, kad pirmoji šio birželio pusė buvo pakenčiama, o antroji – jau tik kenčiama. Bet galima save guosti, kad per Jonines nebuvo šalnų (o juk yra buvę ankstesniais metais) ir nelijo nuolatos (irgi yra pasitaikę ne kartą). Apskritai, birželis – tai loterija. Kartais būna labai šiltas ir saulėtas, bet pasitaiko, kad braškės supelija tiesiog lysvėje, o šienas – pakeliui į daržinę. Liepa irgi būna visokia, bet dažniausiai – šilta, o lietus vyrauja vasariškas, su perkūnija.

- Nuolat bambame, kad orų prognozės - netikslios. O kokio tikslumo jos gali būti?

- Apie prognozių tikslumą galėtų būti ilga kalba. Iš tiesų dabar prognozės artimiausiai parai ir dar dviem paroms yra tikrai gana tikslios, nors visuomet atsiras bambeklių, kurie iš musės norės padaryti dramblį. Dabar Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozių tikslumas yra apie 90 proc. – negi tai mažai? Deja, ne visuomet būna aišku, kas bus vėliau...

- Dabar dažnas mėgsta orus tikrinti „Gismeteo“ ir kitokiuose orų prognozių interneto puslapiuose. Kiek jie tikslūs? Ar jais galima kliautis?

- Bendra taisyklė – apie šalies orus geriausiai žino vietinė meteorologijos tarnyba. Dėl „Gismeteo“ – vienas bičiulis taikliai pastebėjo, kad jie moka parduoti viltį. Patikimiausios žinios apie Lietuvos orus yra Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) tinklalapyje, o apie orus pasaulyje draugams siūlau sužinoti tinklalapyje www.weatheronline.co.uk.

- Kaip prisišaukti, prisiburti gerą orą? O kaip – lietų?

- Nuoširdūs krikščionys žino, kurio šventojo ir kaip paprašyti. Štai giedro dangaus meldžiama kreipiantis į Šv. Klarą. Dalai Lama savo svitoje turi specialų išsilavinimą turintį lamą, kuris, jei jau Jo Šventenybė skaito paskaitą atvirame ore, iš anksto pasirūpina, kad meteorologinės sąlygos būtų tinkamos. Savų metodų turi ir šamanai. Taigi, tai tiktai išsilavinimo klausimas.

- Kokiu liaudyje žinomu oro spėjimo požymiu galima kliautis visuomet ir visu šimtu?

- Jokiu.

- Ar mūsų orai tokie jau ypatingi lyginant su kitais kraštais? Kaip manote, kodėl lietuviai tokie nepatenkinti savo oru? Ar bambam, nes mums tiesiog reikia... išsibambėti?

- Greičiausiai taip - reikia. Kažkodėl taip susiklostė, kad lietuviai nebemėgsta savo orų - smarkiai abejoju, ar taip buvo, tarkime, tarpukario Lietuvoje. Dabar tikram lietuviui orai visuomet blogi. Lyja – blogai, sausa – blogai, vėsu – blogai, karšta – irgi blogai. Atmetus visus „blogai“ išeitų, kad tikram lietuviui lyti turi kartą per parą tarp pusės keturių ir pusės penkių nakties, kad ir iš smuklės būtų galima grįžti kai dar nelijo, ir karvių melžti atsikelti jau po lietaus. O šilumos dieną turėtų būti 24,5 laipsnio. Atrodo, labai panašios sąlygos yra Kanaruose... Tai kodėl gi mes ne ten?

- Kurioje Lietuvos dalyje vasara labiausiai tinka atostogoms? Kur sausiausia ir daugiausia saulės?

- Priklauso nuo to, ką per atostogas norite veikti: ar grybauti, ar meškerioti, ar uogauti, ar saulėje kaitintis? Kai kuriuos dalykus suderinti sunkoka, tad tenka rinktis, ko jums reikia. Statistikos duomenimis, daugiausia saulėtų valandų vasarą būna prie jūros.

- Po kelių karštų vasarų Lietuvoje jau ėmėme tikėtis, kad gal taip bus visada... Ar yra koks karščių dėsningumas pagal metus? Gal mūsų vasaros – kaip tos obelys, kurios vienais metais duoda vaisių, o kitais – ne? T. y., vienais metais vasara karšta, o kitais – šalta?

- Turiu nuvilti – aiškaus dėsningumo nėra.

- Kas apskritai būdinga lietuviškai vasarai?

- Iš esmės, lietuviška vasara yra būdinga tik Lietuvai. Ji nėra panaši į turkišką vasarą, ir jau visai nepanaši į vasarą Alžyre. Beje, į suomišką arba norvegišką vasarą ji taip pat nepanaši. Bet yra šiokių tokių panašumų į vasarą Latvijoje.

- Kas vasarą Lietuvoje gali atostogauti?

- Jei tikimasi saulės, tai turėtų būti labai turtingas žmogus, kuris gali išsinuomoti namą pajūryje mėnesiui ir tuomet yra tikimybė, kad vieną savaitę pasitaikys puikus oras. Kuo ilgiau vasarą išbūsime Lietuvos pajūryje, tuo tikimybė grįžti įdegus yra didesnė.

- Gal galėtumėte įvardinti, kokių savybių, kokio oro mėgėjai, o gal net kokia apranga apsirūpinę žmonės gali ilsėtis Lietuvoje?

- Manyčiau, kalba ne apie drabužius, o apie humoro jausmą.

- Kaip pats reaguojate į orus? Ar jie turi įtakos jūsų planams, nuotaikai?

- Planams įtaka tikrai yra – nes, pavyzdžiui, pjauti žolę apie namą pliaupiant lietui tiesiog nepatogu. Geriau palaukti, kol nustos. O nuotaikai įtakos seniai nėra.

- Koks oras jums yra blogas?

- Ne, nėra tokio. Nors kartais orai nebūna patogūs.

- Koks oras – labiausiai pageidaujamas per jūsų atostogas?

- Jeigu noriu grybauti, tinka ir patinka vienoki orai, jeigu meškerioti – kitokie. Jeigu pajūrio paplūdimyje drybsoti – dar kiti. Viskas priklauso nuo atostogų formos. Kita vertus, įsivaizduojant, kokie galbūt bus tie orai, galima rinktis. Lietuva – ne Kalahario dykuma, čia yra įvairių galimybių.

- Ar atostogaujate ir Lietuvos pajūryje?

- Stengiuosi kasmet.

- Kur atostogausite šiemet?

- Keliose vietose – ir Lietuvoje, ir kitur. Šiemet sudomino Kreta.

- Kodėl vasarą renkatės ir atostogas užsienyje?

- Dėl daugelio priežasčių. Viduržemio jūros pakrantėse saulėti orai, galima sakyti, garantuoti – kaip ir Indijoje, Kanaruose ar Maldyvuose. Šilumą mūsų šeima irgi mėgsta. Be to, tai ir kita šalis, ir kiti papročiai, ir kitas maistas, ir kiti vaizdai, ir apskritai – viskas kitaip. Tas „kitaip“ ir vilioja.

- Kokie yra jūsų atostogų lūkesčiai? Ko tikitės iš savo atostogų?

- Ko nors švelnaus, nepatirto ir artimo? Turbūt ne. Greičiau - ko nors malonaus, nematyto ir įdomaus.

- Kokiose užsienio šalyse vasarą galima tikėtis malonaus atostogų oro?

- Priklauso nuo to, kokie orai patinka konkrečiam žmogui? Pažįstu žmonių, kurie neįsivaizduoja atostogų be stingdančio kalnų viršūnių šalčio, uraganinio vėjo ir spiginančios aukštikalnių saulės. Nėra malonių orų apskritai. Yra malonūs orai konkrečiam žmogui.

- Kai dirbama, tarkime, žurnalistu, tai per atostogas atsiriboji nuo rašymo, nuo bendravimo ir taip pailsi. O kaip pailsėti hidrometeorologui, kai oras – kiekvienos dienos sudedamoji?

- Niekaip. Orai nevargina, kartais vargina žmonės.

Naglis Šulija Bulgarijoje išbandė egzotiską pėdų procedūrą.

 

Kelionių prognozės pagal „Tez Tour“: šaltas birželis išgąsdino ir verčia atostogų dairytis svetur

Praėjusį birželį saulėtomis ir šiltomis atostogomis džiaugėsi tie, kurie buvo iš anksto pasirūpinę poilsiu svečiuose kurortuose. O Lietuvą merkė lietūs ir orai buvo pakankamai vėsūs.

Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė pastebi, jog nors paprastai atostogas užsienyje žmonės planuojasi iš anksto ir blogi paskutinės savaitės orai kelionių pardavimams įtakos neturi, vis dėlto po it ruduo šalto birželio – ištiso mėnesio – išvykstamojo turizmo rinka pastebimai suaktyvėjo.

Kadangi jau ir liepai suformuotų kelionių likę neperdaugiausiai, pagrindinis pasirenkamų užsienio krypčių kriterijus – jau net ne konkreti šalis, o tiesiog geras atostogų oras, kuris poilsiautojams iš Lietuvos reiškia saulę danguje ir šiltą, maudynėms tinkamą, jūrą. Nes garantijų, kad lietuviška liepa ar rugpjūtis labai skirsis nuo birželio, nėra“, - sakė I. Aukštuolytė.

Birželį kelionių organizatorius užfiksavo itin sėkmingus pardavimus – jau pirmomis vasaros dienomis buvo parduotos praktiškai visos birželiui suplanuotos kelionės. „Šiuo metu poilsiautojai rūpinasi iš anksto užsisakyti keliones vasaros pabaigai ir rudeniui. Ypač paklausios mūsų naujienos – Kipras bei Sardinija, kurioje šilta, malonu maudytis ir galima mėgautis visais kitais vasaros malonumais iki pat lapkričio“, - tarp Lietuvos poilsiautojų išliekančią tendenciją ilsėtis per auksinį rudenį pastebėjo „Tez Tour“ atstovė.

Rudeniui geriausi, populiariausi viešbučiai Kipre, Sardinijoje sparčiai rezervuojami. „Lietuviai jau įprato rūpintis savo atostogomis iš anksto ir tai džiugina, nes kuo anksčiau kreipiamasi kelionės, tuo didesnį datų, viešbučių ir kitų atostogų sudedamųjų asortimentą galime pasiūlyti. Geriausią kainos ir kokybės santykį visuomet gauna tie, kurie atostogas planuojasi iš anksto“, - sakė I. Aukštuolytė.

 

 

 

 

 

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Su rizikos grupės šeimomis Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre dirba...
Fotografė ir filmų operatorė Kristina Sereikaitė – tikra radviliškietė, šiuo metu gyvenanti...
Garbaus amžiaus radviliškietis Jonas Česnulevičius nepaliauja stebinti - balandžio pradžioje j...
Aštuoni sūnus ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Daugėlaičių kaimo gyventojos...

Nėštumas, motinystė ir vaikų auginimas – temos, subūrusios draugėn penkias Radv...

Savęs menininku nelaikantis radviliškietis dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos ...
Bene populiariausias ir neabejotinai šmaikščiausias šalies hidrometeorologas Naglis Šulija tvir...
Mus pasiekė neįprastas pagalbos šauksmas. Į „Radviliškio naujienų“ redakciją kreipėsi 29...
Tarpukario laikais buvusių garsių ūkininkų Janušauskų sodyba stovi Paežerių kaime, netoli pa...
Rugpjūčio 10 dieną, eidamas šešiasdešimtuosius metus, mirė Eugenijus Kantauskas, Radviliškio...
Mieli Šeduvos gimnazijos mokytojai, nuoširdžiai sveikiname Jus rudens lapų nubarstytais takais s...
Linkėjimai ir nuoširdžiausia padėka Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radvi...
Žinantis, ko nori, žingeidus ir šeimyniškas – būtent taip save apibūdina jaunatvišku entuzi...
Rajono gyventojai pastebėjo, kad Radviliškio rajono mero pavaduotojas Kazimieras Augulis jau kurį...
Šeduviai Ramūnas ir Karolina Radzišauskai, auginantys penkerių metų sūnų, net nedvejodami pri...
Artėjančios šventės Jelenos ir Augustino Mitkų namuose bus kupinos skardaus vaikų juoko ir ši...

Didžiausios metų šventės visuomet asocijuojasi su virtuvėse besisukiojančiomis &scaro...

Jau beveik dveji metai, kaip du Šiaulių apskrities policijos pareigūnai įgijo dviejų Radvilišk...
Kai nurimsta Kalėdinis šurmulys ir atkeliauja ilgai laukti Naujieji, daugelis pasiryžta metų pra...
Radviliškio Šeimos labdaros ir paramos fondas gerų žmonių dėka, supratimu, geranoriškumu ir a...
Petras Algirdas Venslovas gimė 1929 metais kovo 6 dieną Kaune. 1936 metais įstojo į Kauno miesto...
Šiaulių apskrities televizijos jau septintą kartą organizuotus metų moters rinkimus „Moteris ...
Penki namuose krykštaujantys vaikai ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Džiugoni...
„Yra laikas, skirtas darbuotis kartu su kolegomis, ir yra laikas, kada jų darbais gali gėrėtis ...
Balsavimas
 • už Kazimierą Račkauskį (Lietuvos socialdemokratų partija)
 • už Ernestą Mončauską (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“)
 • už Jolantą Margaitienę (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai)
 • už Justiną Pranį (Liberalų sąjūdis)
 • už Gediminą Lipnevičių (Lietuvos regionų partija)
 • už Vytautą Krikščiūną (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga)
 • už Zitą Žvikienę (Darbo partija)
 • nežinau, nesu apsisprendęs
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas