Literatūra, trokštantiems intelektualinio iššūkio

Knygų entuziastai puikiai pažįsta aukšto lygio literatūros skaitymo malonumą. Kas gali būti geriau už provokuojančias idėjas, netikėtus siužeto vingius ir šokiruojančias temas? Šiame straipsnyje pateikiame sąrašą knygų, kurios yra idealus sprendimas ieškantiems intelektualinio iššūkio.

Osamu Dazai – „Netekęs teisės būti žmogumi“

Osamu Dazai romanas „Netekęs teisės būti žmogumi“ ne retai laikomas alegorija į liūdnas tuometinės Japonijos visuomenės nuotaikas bei aplinkui vyravusį chaosą. Tai – autobiografinių užuominų kupinas kūrinys. Jis atskleidžia tragišką žmogaus, nepajėgiančio įsilieti į veidmainišką visuomenę, nuosmukį.

Pagrindinis knygos veikėjas – Jodzo Oba. Jis niūrius savo gyvenimo įvykius pateikia iš visiškai neutralios perspektyvos. Romano pagrindą sudaro užrašų knygelės, kuriose Jodzo Oba perteikia savo gyvenimo istoriją. Jo bandymai susitaikyti su jį supančiu pasauliu prasideda dar ankstyvoje vaikystėje. Vidurinėje mokykloje jis tampa „klounu“, kad užmaskuotų savo susvetimėjimą, o suaugęs nesėkmingai bando nusižudyti. Jodzo Oba be jokių sentimentų fiksuoja atsitiktines gyvenimo tragedijas ir trapius žmogiškojo ryšio momentus.

Fiodoras Dostojevskis – „Broliai Karamazovai“

Fiodoro Dostojevskio romanas „Broliai Karamazovai“ – paskutinis ir turbūt ryškiausias autoriaus kūrinys. Jame susipina žmogžudystės paslaptis, teismo drama ir meilės trikampiai. Šią literatūrinę klasiką pamėgo daugybė žymių žmonių: Franzas Kafka, Hermannas Hessė, Albertas Ensteinas, Hillary Clinton, Sigmundas Freudas ir Benediktas XVI-asis.

Siužete dalyvauja Fiodoras Pavlovičius Karamazovas ir trys jo sūnūs: impulsyvus Dmitrijus, racionalus Ivanas ir raudonskruostis Alioša. Per intriguojančius jų istorijos įvykius F. Dostojevskis atvaizduoja visą tuometinės Rusijos gyvenimą: didžius socialinius ir dvasinius siekius bei liūdną rusų kultūros lūžį. Religija, materializmas, ateizmas, idealizmas – tai tik keletas temų, kurias autorius paliečia romane.

Jurgis Kunčinas – „Tūla“

Jurgio Kunčino „Tūla“ – vienas populiariausių XX a. lietuvių literatūros šedevrų. Jame pasakojama apie gaivališką ir idilišką meilę, nuostabų Vilnių, bohemišką gyvenimą bei sovietmečio ribojimus, varžančius meniškas sielas. Knygoje atsiskleidžia visa jausmų gama: meilė, pyktis, bejėgiškumas, atvirumas, liūdesys ir nostalgija.

Kritikai mano, jog „Tūla“ – tai autobiografinis kūrinys, kurio veikėjai yra realaus J. Kunčino gyvenimo prototipai. Tačiau šioje knygoje labai svarbus ir kitas aspektas – Vilniaus atvaizdavimas. Ypatingi Senamiesčio bei Užupio aprašymai pelnė daugybę teigiamų įvertinimų.

Umberto Eco – „Rožės vardas“

„Rožės vardas“ – tai pirmasis rašytojo, semiotiko, literatūros kritiko ir viduramžių istorijos žinovo Umberto Eco romanas. Šis kūrinys tapo kultiniu bestseleriu visame pasaulyje, kaip ir kitos Alma littera leidyklos knygos. Įdėmūs skaitytojai kūrinyje įžvelgia gilią filosofinę, istorinę ir kultūrinę prasmę, kuri aktuali net ir dabartinėmis dienomis.

Romano veiksmas vyksta 1327-ų metų lapkritį Šiaurės Italijoje. Viename vienuolyne, esančiame tarp Pjemonto, Ligūrijos ir Prancūzijos sienų, įvyksta paslaptinga vienuolio mirtis. Po jos seka dar kelios mįslingos nelaimės. Kad tragedijoms būtų užkirstas kelias, vienuolyno vadovas kreipiasi į žymų inkvizitorių vienuolį Viljamą iš Baskervilio. Pastarasis pasižymi aukšta reputacija ir moksliniu išprusimu. Ar jam pavyks išnarplioti šį detektyvą?

Lev Tolstoj – „Ana Karenina“

„Ana Karenina“ – tai vienas garsiausų Levo Tolstojaus kūrinių, nenuginčijama visų laikų klasika. Nors knygos veiksmas vyksta XIX a., kūrinyje analizuojamos temos net ir šiandien yra aktualios.

Aštuonių dalių romane pasakojama apie gyvenimą carinėje Rusijoje bei visuomenėje vyraujančias socialines normas. Pagrindinė siužetinė linija yra vystoma nušviečiant aukštuomenės damos Anos Kareninos gyvenimą. Jai iš pažiūros nieko netrūksta: ji turi mylintį vyrą, žavų sūnų, gražius namus, mėgaujasi prabangiu gyvenimu. Tačiau viduje moteris nejaučia pilnatvės – ją suranda tik kito vyro glėbyje. Taip išsivysto audringas jos romanas su grafu Aleksėjumi Vronskiu. Tačiau ar tai nėra pražūtinga klaida?

Ričardas Gavelis – „Vilniaus pokeris“

Ričardas Gavelis yra vienas ryškiausių postmodernizmo atstovų lietuvių literatūroje, cenzūros metais rašęs slapta. Žinomiausias šios kūrybos rezultatas – „Vilniaus pokeris“, romanas, kuris buvo ir tebėra tikra literatūrinė bomba. R. Gavelis buvo pirmasis rašytojas, išdrįsęs kritiškai ir atvirai aprašyti gyvenimą sovietmečiu.

Knyga parašyta sąmonės srauto technika, kuria tiesiogiai perteikiamas personažų minčių judrumas. Romanas sudarytas iš 4 dalių, kurių kiekvienoje tų pačių metų spalio įvykiai pateikiami iš vis kito veikėjo perspektyvos. Pagrindinė istorija yra Vytauto Vargalio, kurio dalis vadinasi „Jie“. Pagal Vytautui nutikusius įvykius sukasi ir kitų veikėjų pasakojimai: Martyno Poškos „Iš Martraščio“, Stefanijos Monkevičiūtės dalis „Tuteiša“ ir Gedimino Riaubos „Vox Canina“. Įdomu tai, kad kiekvieno veikėjo tų pačių atsitikimų versija kardinaliai skiriasi. Tačiau tai ir yra knygos tikslas – parodyti, kad galima rašyti atskleidžiant įvairias galimybes: kažkas ir buvo, ir nebuvo, nebūtinai viskas tik buvo arba nebuvo.

Išvardintos knygos tikrai nenuvils. Čia pateikėme ir užsienio, ir lietuvių autorių, ir klasikinius, ir visai naujus kūrinius. Leiskitės į stulbinančią intelektualinę kelionę su visame pasaulyje kritikų teigiamai įvertintomis knygomis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE