SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2021-05-11, Antradienis, 14:05:22 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Žmonės Legendiniam policijos ekspertui atminti – prisiminimų knyga

Legendiniam policijos ekspertui atminti – prisiminimų knyga

  • Legendiniam policijos ekspertui atminti – prisiminimų knyga

    Buvusio ilgamečio Radviliškio kriminalinės policijos vadovo Gintauto Šarausko ir buvusio ilgamečio žurnalisto Sido Aksomaičio bendras kūrinys – knyga „Prakalbinto stalo istorija“ - jau autorių rankose.

  • Buvusio ilgamečio Radviliškio kriminalinės policijos vadovo Gintauto Šarausko ir buvusio ilgamečio žurnalisto Sido Aksomaičio bendras kūrinys – knyga „Prakalbinto stalo istorija“ - jau autorių rankose.

    Buvę Radviliškio rajono policijos ekspertai: Ričardas Butnorius, Kazimieras Liepa ir Evaldas Sokas.

Jonas MARCINKUS

Šiandien vakare į Radviliškio kultūros centrą susirinkę buvę ir esami pareigūnai švęs Kriminalinės policijos dieną. Profesinei šventei paminėti išleista buvusio ilgamečio Radviliškio kriminalinės policijos vadovo Gintauto Šarausko ir buvusio ilgamečio žurnalisto Sido Aksomaičio bendras kūrinys – knyga „Prakalbinto stalo istorija“.

Ekspertų darbas lieka neįvertintas

Autoriai kūrinį paskyrė šviesios atminties ilgamečiam Radviliškio policijos ekspertui Kazimierui Liepai (1959–2009). Šis kriminalistas buvo tapęs tikra policijos legenda, nes pro akis jam neprasprūsdavo nė viena smulkmena, dažnai tapdavusi pagrindiniu bylos įkalčiu.

Lietuvos policijos akademijos pirmosios laidos absolventas 49-erių metų G. Šarauskas įsitikinęs, kad ši knyga bus šiokia tokia kompensacija ekspertams. Mat atskleidus nusikaltimą jų darbas dažnai lieka neįvertintas – nuopelnai atitenka tyrėjams, vadovams, prokurorams.

„Policija nuo 1993 metų turi gražią tradiciją apdovanoti geriausius pareigūnus, kuriems įsteigta „Metų seklio“ nominacija. Deja, per pirmus dešimt metų vietos neatsirado nė vienam ekspertui, o tarp apdovanotųjų nepateko net ir K. Liepa, apie kurio profesionalumą buvo girdėję visos Lietuvos pareigūnai“, - kalbėjo G. Šarauskas.

Delno mįslę įminė ekspertas

Ne vienerius metus prisiminimų knygą išleisti norėjęs G. Šarauskas jau buvo sumanęs, kad jos pagrindine tema galėtų tapti Lietuvoje siautusių žmogžudžių romų gaujos byla. Ji buvo įminta tik Radviliškio policijos eksperto K. Liepos užsispyrimo dėka.

1995-1998 metais Lietuvoje siautė gerai organizuota panevėžiečių ir iš Baltarusijos atvykdavusių romų grupuotė, kuri plėšė ir žudė vienkiemiuose gyvenančius senolius. Itin žiauriais nusikaltimais išgarsėję banditai kruopščiai slėpė pėdsakus, todėl juos pričiupti prireikė ne vienerių metų.

1998 metų vasarį operaciją surengę Vilniaus ir Panevėžio pareigūnai sulaikė į susitikimą atvykusius gaujos narius. Deja, porą dešimčių plėšimų įvykdžiusių ir 6 žmones nužudžiusių banditų nepavyko priremti, nes trūko įkalčių.

Žmogžudžius demaskavo K. Liepa, 1997 metų kovą po centimetrą ištyręs Liepkalnio kaimo sodybą, kurioje buvo itin žiauriai nužudyti sutuoktiniai. Vienas banditas ieškojo grobio senolių namuose buvusiame sudedamame stale ir padarė klaidą – nusimovė pirštinę ir paliko delno atspaudą.

Tuo metu policijos duomenų bazėje buvo tik pirštų antspaudai, o delnų žymes buvo galima tirti tik rankiniu būdu. Ne vieną mėnesį plušėjęs K. Liepa galiausiai šventė pergalę, nes vienas Panevėžyje sučiuptas banditas Henrikas Grachauskas ir buvo palikęs delno žymę.

Rankomis sukirto ant stogo

Radviliškietis ekspertas ir kartu dirbę kriminalistai buvo paskatinti po 300 litų premija, o visus laurus tąkart susižėrė sostinės pareigūnai. Baigęs tarnybą policijoje, G. Šarauskas perėjo į pasieniečius, bet knygą nutarė rašyti ne dėl noro pasipuikuoti atskleistais nusikaltimais.

„Ekspertai dažnai randa ir pastebi tai, kas dažnam prasprūsta pro akis. Tiksliausias net ir labiausiai patyrusius kriminalistus stebinusio K. Liepos apibūdinimas – jis buvo ekspertas, kuris matė“, - sakė G. Šarauskas.

Atsiminimų knyga gal ir nebūtų pasirodžiusi, jei ne atsitiktinis buvusio kriminalisto susitikimas su buvusiu ilgamečiu žurnalistu 40 metų S. Aksomaičiu. Pareigūnas pažinojo šį daug metų „Respublikos“ dienraštyje dirbusį korespondentą, bet iš pradžių net neįtarė, kad paskambinęs dėl sodybos stogo apšiltinimo kalbasi būtent su juo.

Iš balso atpažinęs ne kartą kalbintą G. Šarauską, S. Aksomaitis nuvažiavo į sodybą aptarti stogo šiltinimo reikalų. Tad galima sakyti, kad ant stogo ir buvo sukirsta rankomis dėl bendradarbiavimo rašant knygą.

„Lengvai prisižadėjau, nes tuo metu jis buvo mano klientas, - juokėsi S. Aksomaitis. - Teko praleisti daug dienų ir naktų, kol surinkome visą medžiagą, bet rezultatas tikrai geras.“

Prisiminė ir išskirtines bylas, ir paramą

Knygoje „Prakalbinto stalo istorija“ prisiminimais dalijasi buvę Radviliškio policijos vadovai, buvę kriminalistai, prokurorai. Jie papasakojo ne vieną išskirtinę istoriją apie sėkmingai išnarpliotas pačias sudėtingiausias bylas.

Esami ir buvę pareigūnai negailėjo gražių žodžių ir Radviliškio rajono savivaldybės vadovams. Jų dėka radviliškiečiai policininkai galėjo įsigyti reikiamos šiuolaikiškos technikos, darbui būtinos aparatūros.

Buvęs Radviliškio kriminalinės policijos vadovas Olegas Travkinas prisiminė, kad Savivaldybė už surinktas baudas gaudavo 40 procentų visos sumos, bet visus pinigus iki cento atiduodavo komisariatui. Tai buvo didžiulė paspirtis, nes per metus buvo surenkama po 0,5 milijono litų baudų.

Radviliškio rajono savivaldybė neliko nuošalyje ir šįkart – buvo viena pagrindinių rėmėjų, padėjusių išleisti šią atsiminimų knygą. 500 egzempliorių tiražu knygą „Prakalbinto stalo istorija“ išleido leidykla „Saulės delta“.

Buvę Radviliškio rajono policijos ekspertai: Ričardas Butnorius, Kazimieras Liepa ir Evaldas Sokas.
Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Su rizikos grupės šeimomis Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre dirba...
Fotografė ir filmų operatorė Kristina Sereikaitė – tikra radviliškietė, šiuo metu gyvenanti...
Garbaus amžiaus radviliškietis Jonas Česnulevičius nepaliauja stebinti - balandžio pradžioje j...
Aštuoni sūnus ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Daugėlaičių kaimo gyventojos...
Nėštumas, motinystė ir vaikų auginimas – temos, subūrusios draugėn penkias Radviliškio mama...
Savęs menininku nelaikantis radviliškietis dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos ...
Bene populiariausias ir neabejotinai šmaikščiausias šalies hidrometeorologas Naglis Šulija tvir...
Mus pasiekė neįprastas pagalbos šauksmas. Į „Radviliškio naujienų“ redakciją kreipėsi 29...
Tarpukario laikais buvusių garsių ūkininkų Janušauskų sodyba stovi Paežerių kaime, netoli pa...
Rugpjūčio 10 dieną, eidamas šešiasdešimtuosius metus, mirė Eugenijus Kantauskas, Radviliškio...
Mieli Šeduvos gimnazijos mokytojai, nuoširdžiai sveikiname Jus rudens lapų nubarstytais takais s...
Linkėjimai ir nuoširdžiausia padėka Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radvi...
Žinantis, ko nori, žingeidus ir šeimyniškas – būtent taip save apibūdina jaunatvišku entuzi...
Rajono gyventojai pastebėjo, kad Radviliškio rajono mero pavaduotojas Kazimieras Augulis jau kurį...
Šeduviai Ramūnas ir Karolina Radzišauskai, auginantys penkerių metų sūnų, net nedvejodami pri...
Artėjančios šventės Jelenos ir Augustino Mitkų namuose bus kupinos skardaus vaikų juoko ir ši...
Didžiausios metų šventės visuomet asocijuojasi su virtuvėse besisukiojančiomis šeimininkėmis...
Jau beveik dveji metai, kaip du Šiaulių apskrities policijos pareigūnai įgijo dviejų Radvilišk...
Kai nurimsta Kalėdinis šurmulys ir atkeliauja ilgai laukti Naujieji, daugelis pasiryžta metų pra...
Radviliškio Šeimos labdaros ir paramos fondas gerų žmonių dėka, supratimu, geranoriškumu ir a...
Petras Algirdas Venslovas gimė 1929 metais kovo 6 dieną Kaune. 1936 metais įstojo į Kauno miesto...
Šiaulių apskrities televizijos jau septintą kartą organizuotus metų moters rinkimus „Moteris ...
Penki namuose krykštaujantys vaikai ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Džiugoni...
„Yra laikas, skirtas darbuotis kartu su kolegomis, ir yra laikas, kada jų darbais gali gėrėtis ...
Balsavimas
  • Taip, turi būti privalomas, nes kitaip pandemijos nesustabdysime.
  • Žmonės turi patys nuspręsti, ar nori skiepytis.
  • Skiepas neturi būti privalomas, bet nepasiskiepiję viešumoje turėtų nešioti kaukes.
  • Žmonės iš viso neturėtų skiepytis, nes tai juos pražudys arba slapta sučipuos.
Šiandienos Orai
REKLAMA

PRENUMERUOK INTERNETU

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas