NULL

Kodėl žiemos metu maistą verta gaminti lauke

Lauko grilis asocijuojasi su gražiomis vasaros dienomis, kai niekas niekur neskuba, mėgaujasi geru oru, su ilgais pokalbiais ir skaniais užkandžiais. Lauke gaminamas maistas nuteikia gerai, o grynas oras persimaišęs su kepamo maisto kvapu žadina apetitą.

Bet, kai prasideda šalti orai, dažniausiai grilis ir mentelės keliauja į garažą ar sandėliuką iki tol, kol sugrįš šilti orai ir vėl bus galima sau leisti pasimėgauti šviežiai keptu maistu ant grotelių. Tačiau taip elgiasi ne visi. Grilio entuziastai lauke gamina ištisus metus, net ir šalčiausiais žiemos mėnesiais.

Kodėl žiemos metu maistą verta gaminti grilyje ir lauke

  • Tikra žiema yra toks pat gražus metas kaip ir vasara. Kai kam žiemą gaminti maistą atrodo netgi romantiškiau nei kad vasarą. Įsivaizduokite: aplink visur balta ir ramu, spaudžia šaltukas, o iš grilio rūksta šiltas, kvapnus ir apetitą žadinantis dūmelis.

  • Kai slenka tamsios ir ilgos žiemos dienos, maisto ruošimo rutiną namuose galima paprastai pakeisti žavingu gaminimu lauke.

  • Šaltuoju metų laiku su griliu gaminti maistą yra netgi komfortiškiau nei vasarą, nes nereikia jaudintis dėl liejamo prakaito kepant mėgstamus kepsnius.

  • Žiemą ant grotelių galima pasigaminti tai, ko nepasigaminsi viduje – išskirtinio skonio kepsnius, mėsainius, keptus saldžiuosius kukurūzus ar kitus dar neatrastus patiekalus, kurių daugybę senų gerų receptų galima rasti receptų žinyne – WorldRecipes.eu Receptai.

Aplinkos paruošimas

Jeigu lauke yra sniego, jį reikėtų nuvalyti ten, kur stovės grilis ir bus ruošiamas maistas. Nuvalykite didesnį plotą nei kad reikia griliui pastatyti, nes grilis į aplinką išskirdamas šilumos energiją gali ištirpdyti sniegą. To pasekoje grilio vietoje gali susidaryti bala ar net ledas.

Žiemos metu, kaip žinia, dienos yra daug trumpesnės, todėl, kad nereikėtų savęs apriboti bei griliu naudotis tik šviesiomis dienos valandomis, galite pasirūpinti dirbtiniu apšvietimu. Tam puikiai gali pasitarnauti keli LED lauko žibintai. Gaminant tamsiuoju paros metu žibintai suteiks ne tik patogumo, bet ir jaukumo jausmą.

Jeigu esate ne tik grilyje kepto maisto entuziastai, bet ir patiriate džiaugsmą būdami gamtoje, pietus ar vakarienę galite surengti lauke. Jeigu yra sniego, nukaskite jį ir paruoškite papildomą aikštelę, kurioje galėsite pastatyti kėdes ar šezlongus. Sustatykite juos ratu, kad ant jų valgant galėtumėte vienas kitą matyti ir bendrauti. Paklokite ant jų šiltus užtiesalus – vieną, ant kurio bus galima atsisėsti, kitą, kuriuo bus galima užsikloti. Stalo nereikės, lėkštes galima pasiimti į rankas, taip nesušals rankos bei maistas ilgiau išliks šiltas.

Nenaudojamo grilio laikymas

Po pietų ar vakarienės visi draugiškai galite sutvarkyti iškylos inventorių, suplauti lėkštes, sunešti baldus ir išvalyti grilį. Jei tai malkomis kūrenamas grilis, iš pakuros išimkite nesudegusias anglis. Neišmeskite jų, sudėkite jas į sausą talpą, vėliau jas bus galima panaudoti antrąsyk. Muiluotu vandeniu nuplaukite groteles, vėliau nusausinkite jas ir sandėliuokite tik išdžiovintas. Šaltuoju periodu metalas kur kas greičiau patiria eroziją nei vasarą, todėl nenaudojamą grilį laikykite garaže ar sandėliuke.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE