SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-03-29, Trečiadienis, 21:41:00 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Žmonės In memoriam Vytautas Romualdas Tomkus (1940–2022) – teatro ir kino aktorius, Radviliškio miesto Garbės pilietis

In memoriam Vytautas Romualdas Tomkus (1940–2022) – teatro ir kino aktorius, Radviliškio miesto Garbės pilietis

2022 metais liepos 24 dieną Vilniuje, eidamas 82-uosius metus, amžinybėn iškeliavo vienas žymiausių Lietuvos teatro ir kino aktorius Vytautas Romualdas Tomkus.

V. Tomkus gimė 1940 metų liepos 29 dieną Radviliškyje. Tėvas Kazimieras Tomkus dirbo Radviliškio geležinkelio depe. Gerai grojo akordeonu, armonika. Mama Ona Tomkienė prižiūrėjo namus, augino Vytautą ir penkeriais metais jaunesnę seserį Nijolę.

1946–1957 m. V. Tomkus mokėsi Radviliškio Valerijos Valsiūnienės (dabar – Radviliškio Lizdeikos gimnazija) vidurinėje mokykloje, 1957–1961 m. studijavo Lietuvos valstybinės konservatorijos Aktorinio meistriškumo katedroje.

1962 metais V. Tomkus susituokė su aktore Lilija Mulevičiūte. Pora užaugino dukrą – dailininkę grafikę Dovilę Tomkutę.

Aktorius suvaidino daugybę vaidmenų kine ir teatre. Režisieriaus Balio Bratkausko filme suvaidintas Tadas Blinda (1973 m.) jam pelnė bene didžiausią žinomumą ir šlovę. Kraštietis, būdamas dar su mumis, labai džiaugėsi savo kūrybine sėkme bei nuopelnais dalijosi su gimtuoju miestu sakydamas, jog visko jį išmokė Radviliškis ir būtent kietas radviliškietiškas charakteris padėjo sukurti tokį Lietuvos herojaus – Tado Blindos personažą, kuris išliko jaunas daugiau nei pusę amžiaus. Taip pat ne kartą V. Tomkus buvo pažymėjęs, kad už sėkmingą aktoriaus darbą sulaukė itin daug įvairių apdovanojimų, tačiau pats brangiausiais ir vertingiausias jam buvo Radviliškio miesto Garbės piliečio suteiktas vardas.

V. Tomkus 1961–1962 m. – Šiaulių dramos teatro aktorius, 1962–1970 m. – Kauno valstybinio dramos teatro aktorius, 1970–1992 m. – Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro aktorius, 1993–1999 m. vadovavo „Vaidilos“ teatrui, nuo 1999 m. – Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius. Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys. Filmavosi Meksikoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje ir kitose šalyse.

Sukūrė daugiau nei šimtą įsimintinų vaidmenų teatre ir apie septyniasdešimt kine. Vaidmenys: teatre – Girdvainis (K. Borutos „Baltaragio malūno inscenizacija“, 1966), Cezaris, Falstafas (V. Šekspyro „Antonijus ir Kleopatra“, 1966, ir „Vindzoro šmaikštuolės“, 1977); kine – Tadas („Tadas Blinda“, 1973), Vuoldis („Būti nereikalingam“, 1977), Turlavas („Vyras pačiame žydėjime“, 1977). Sąjunginio Rygos kino festivalio prizo už geriausią vaidmenį kino filme „Būti nereikalingam“ (Latvija, 1977), keleto diplomų už vaidmenis teatro spektakliuose laimėtojas. Paskutiniai vaidmenys šiuose filmuose: „Elzė iš Gilijos“ (1999 m., rež. A. Puipa), „Gedimino 11“ (2001), „Pilotas“ (2008 m., rež. S. Vosylius), „Širdys paklydėlės“ (2010 m., rež. B. Latėnas).

Išleista Remigijos Pauliukaitės parašyta aktoriaus biografija „Vytautas Tomkus. Aš vis dar Tadas Blinda...“ (2010).

V. Tomkui suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto vardas (1980 m.). 2004 m. jis buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi. 2007 m. – suteiktas Radviliškio miesto Garbės piliečio vardas.

Dar visai neseniai Radviliškio rajono savivaldybės administracija iš Vytauto Romualdo Tomkaus gavo laišką, kuriame sveikino visus radviliškiečius ir miesto svečius su jubiliejiniu 455-erių metų miesto gimtadieniu ir apgailestavo, kad negalės atvykti į tokią svarbią šventę: „Būtent kietas radviliškietiškas charakteris padėjo man sukurti tokį Lietuvos herojaus Tado Blindos personažą, kuris išliko jaunas jau daugiau nei pusę amžiaus. Deja, šiandien mano žirgas jau nėra eiklus ir man nepavyko atjoti į šią šventę. Nors gyvenime ir savo darbe esu ne kartą sulaukęs įvairių apdovanojimų, Radviliškio man suteiktas Garbės piliečio vardas Nr. 1 yra pats brangiausiais ir vertingiausias. Jis liudija, kad mano gyvenimas turėjo prasmę, o darbai garsina mano gimtąjį miestą. Sukūręs kelis šimtus vaidmenų teatre ir kine, širdyje likau tas pats Maironio gatvės pacaniokas su Mamos pasiūtu sportiniu švarkeliu ir tėvo galife kelnėmis...“.

Deja, tai buvo paskutinė žinia, atskriejusi iš mūsų kraštiečio Vytauto, tačiau Radviliškio krašto žmonėms gera žinoti ir matyti, kokių prasmingų darbų ir gražių įvertinimų, pelnyto populiarumo buvo kupina Aktoriaus nueito kelio atkarpa. Šviesus Jo asmenybės, prasmingos veiklos ir gražios bendrystės atminimas lieka mūsų širdyse ir visame krašte.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Su rizikos grupės šeimomis Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre dirba...
Fotografė ir filmų operatorė Kristina Sereikaitė – tikra radviliškietė, šiuo metu gyvenanti...
Garbaus amžiaus radviliškietis Jonas Česnulevičius nepaliauja stebinti - balandžio pradžioje j...
Aštuoni sūnus ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Daugėlaičių kaimo gyventojos...

Nėštumas, motinystė ir vaikų auginimas – temos, subūrusios draugėn penkias Radv...

Savęs menininku nelaikantis radviliškietis dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos ...
Bene populiariausias ir neabejotinai šmaikščiausias šalies hidrometeorologas Naglis Šulija tvir...
Mus pasiekė neįprastas pagalbos šauksmas. Į „Radviliškio naujienų“ redakciją kreipėsi 29...
Tarpukario laikais buvusių garsių ūkininkų Janušauskų sodyba stovi Paežerių kaime, netoli pa...
Rugpjūčio 10 dieną, eidamas šešiasdešimtuosius metus, mirė Eugenijus Kantauskas, Radviliškio...
Mieli Šeduvos gimnazijos mokytojai, nuoširdžiai sveikiname Jus rudens lapų nubarstytais takais s...
Linkėjimai ir nuoširdžiausia padėka Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radvi...
Žinantis, ko nori, žingeidus ir šeimyniškas – būtent taip save apibūdina jaunatvišku entuzi...
Rajono gyventojai pastebėjo, kad Radviliškio rajono mero pavaduotojas Kazimieras Augulis jau kurį...
Šeduviai Ramūnas ir Karolina Radzišauskai, auginantys penkerių metų sūnų, net nedvejodami pri...
Artėjančios šventės Jelenos ir Augustino Mitkų namuose bus kupinos skardaus vaikų juoko ir ši...

Didžiausios metų šventės visuomet asocijuojasi su virtuvėse besisukiojančiomis &scaro...

Jau beveik dveji metai, kaip du Šiaulių apskrities policijos pareigūnai įgijo dviejų Radvilišk...
Kai nurimsta Kalėdinis šurmulys ir atkeliauja ilgai laukti Naujieji, daugelis pasiryžta metų pra...
Radviliškio Šeimos labdaros ir paramos fondas gerų žmonių dėka, supratimu, geranoriškumu ir a...
Petras Algirdas Venslovas gimė 1929 metais kovo 6 dieną Kaune. 1936 metais įstojo į Kauno miesto...
Šiaulių apskrities televizijos jau septintą kartą organizuotus metų moters rinkimus „Moteris ...
Penki namuose krykštaujantys vaikai ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Džiugoni...
„Yra laikas, skirtas darbuotis kartu su kolegomis, ir yra laikas, kada jų darbais gali gėrėtis ...
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas