SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-09-25, Pirmadienis, 17:02:40 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Įvairenybės Įdomybės apie espresso kavą

Įdomybės apie espresso kavą

Espresso - tai ne tik gėrimas, bet ir menas, subtiliai susipynęs su skoniais, aromatais ir puikiomis tradicijomis. Kiekvienas gurkšnis suteikia ypatingą potraukį, o tai, kas slypi už jos puodelio ribų - tikrai žavi ir intriguoja. Dalinamės kai kuriais įdomiais ir ne visada žinomais faktais apie šią kavą, jos istoriją, gamybą ir skirtingus būdus ją mėgautis.

Kaip gaminamas šis itališkas šedevras?

Espresso gaunama sudėtingu ir įdomiu gamybos būdu, kurio tikslas - išgauti pačią gryniausią kavos esenciją. Proceso metu smulkiai malta kava yra spaudžiama itin dideliu slėgiu, priverčiant per ją pratekėti verdantį vandenį. Tai sukuria tamsų, turtingą ir kvapnų skonį, kuris neprilygsta jokiam kitam gėrimui. Šis procesas trunka maždaug 20-30 sekundžių ir rezultatas yra tirštas, aromatingas ir stiprus skystis, kurio paviršiuje susidaro putų sluoksnis, vadinamas “crema”. Espresso kava yra pagrindas daugeliui kitų gėrimų, tokių kaip cappuccino, latte, macchiato ir kt.

Espresso kavos atsiradimo istorija

Espresso istorija siekia XIX amžiaus pabaigą, kai Italijoje buvo išrastas pirmasis espresso aparatas. Jis buvo sukurtas siekiant pagreitinti ir supaprastinti kavos gamybą ir pagerinti jos skonį. Pirmasis espresas aparatas buvo rankinis ir reikalavo daug pastangų ir įgūdžių. Vėliau buvo sukurti mechaniniai ir elektriniai aparatai, kurie naudojo slėgį ir garus. Šiuolaikiniai aparatai yra labai pažangūs ir leidžia reguliuoti daugelį parametrų, tokių kaip vandens temperatūra, slėgis, puodelio dydis ir kt.

Nuo ko priklauso šios kavos skonis?

Espresso skonis priklauso nuo daugelio veiksnių, bet vienas iš svarbiausių yra pupelių rūšis ir skrudinimas. Kavos pupelės gali būti dviejų pagrindinių rūšių: arabika ir robusta. Arabika yra aukštos kokybės ir aromatingesnė, bet brangesnė ir jautresnė aplinkos sąlygoms (tokios pupelės parduodamos internete: www.okava.lt). Robusta yra pigesnė ir atsparesnė pupelių rūšis, bet turi aštresnį ir kartesnį skonį. Dažniausiai espresso kava yra gaminama iš šių pupelių arba jų mišinio.

Pupelių skrudinimas yra procesas, kurio metu pupelės yra šildomos iki tam tikros temperatūros ir laiko, kad išsiskirtų jų aromatai ir skoniai. Skrudinimo lygis gali būti nuo šviesaus iki labai tamsaus. Šviesiau skrudintos pupelės turi daugiau rūgščių ir natūralaus cukraus, bet mažiau aliejų ir kofeino. Tamsiau skrudintos pupelės turi didesnį aliejaus ir kofeino kiekį, bet mažiau rūgščių ir cukraus. Skrudinimo lygis taip pat turi įtakos pupelių dydžiui, spalvai ir tekstūrai.

Kofeino kiekis espresso kavoje priklauso nuo to, kokios rūšies pupelės naudojamos, kaip jos yra skrudinamos ir koks yra puodelio tūris. Vidutiniškai viename espresso puodelyje, kuris yra apie 30 ml, yra maždaug 65 mg kofeino. Tai yra daugiau nei kituose kavos gėrimuose, jei lyginame pagal tūrį, bet mažiau nei filtruotoje kavoje, jei lyginame pagal puodelio dydį.

Būdai, kaip galite ją mėgautis

Espresso kavą galima gerti ir mėgautis įvairiais būdais. Vienas iš jų yra tiesiog gerti ją be jokių priedų, kad pajustume jos stiprų ir gryną skonį. Kiti būdai yra: pridėti cukraus, pieno arba kitų ingredientų, kad sukurtume skirtingus kavos gėrimus. Du labai populiarūs gėrimai, kurie yra pagaminti espresso pagrindu, yra flat white ir americano.

Flat white susideda iš dviejų espresso puodelių („šotų“) ir nedidelio kiekio karšto pieno. Šis gėrimas kilęs iš Australijos arba Naujosios Zelandijos ir yra labai mėgstamas daugelyje šalių. Flat white turi kreminę tekstūrą ir vidutinio stiprumo kavos skonį. Ji skiriasi nuo cappuccino arba latte tuo, kad turi mažiau pieno ir putų.

Americano susideda iš vieno arba dviejų espresso puodelių („šotų“) ir karšto vandens. Šis gėrimas kilęs iš Italijos ir buvo populiarus tarp amerikiečių kareivių Antrojo pasaulinio karo metu, kurie praskiedė espresso vandeniu, kad jis būtų panašesnis į jų įprastą kavą. Americano pasižymi panašiu skoniu, kuris būdingas filtruotai kavai, bet yra saldesnis ir aromatingesnis. Jis gali būti geriamas su arba be pieno.

Espresso yra neabejotinai vienas iš geriausių kavos gėrimų, kurį galite rasti kiekvienoje šalyje. Kaip jau supratote, ji taip pat yra labai lanksti ir leidžia jums eksperimentuoti su įvairiais ingredientais ir proporcijomis. Jei norite išbandyti kažką naujo, galite nusipirkti espresso aparatą ir gaminti šią kavą namuose pagal savo pačių sugalvotus arba internete rastus receptus.

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Ar kada susimąstėte, kiek plastikinių maišelių per dieną sunaudojate: pakuojate produktus, o p...

Kokiomis aromato savybėmis pasižymi kava, subrandinta įvairiuose pasaulio regionuose?

1 mitas. Sunku atskirti kokybišką patalynę nuo nekokybiškos
Kiekvienas iš mūsų turi nors mažytę silpnybę, kurią slepia nuo aplinkinių akių ir šiukštu...
Pasitaiko atvejų, kai vartotojus neramina nedažnai pasitaikantis reiškinys – mėsos švytėjima...
Specialistai sako: Lietuvoje viešai tiekiamas vanduo daugeliu atveju yra saugus, jį gerti galime b...
Smagus savaitgalio pasisėdėjimas su draugais ir artimaisiais tikrai neįsivaizduojamas be kvapnių...

Nuo liepos mėnesio skalbimo priemonių rinkoje pokyčiai – didėjant miltelių koncentraci...

Radviliškietė Antanina Samaškienė jau kelias savaites negali atsistebėti jos sode pražydusia l...
Kaip dažnai jums nutinka tokia situacija kai atsikeliate savaitgalį ryte ir užsimanote kokio nors...

Virtuvė yra dažnai apibūdinama kaip namų širdis ir dažniausiai svarbiausias dalykas v...

Kalėdos – viena iš laukiamiausių švenčių visame pasaulyje. Kiekviena šalis turi savų kalė...

Šiais laikais, kai technologijos taip ištobulėjusios, nė vienas neįsivaizduojame...

Turizmo prekės – tai labai svarbios prekės, kuriomis reikėtų pasirūpinti iš ank...

Radviliškietė Vilija P. (redakcijai pavardė žinoma) į portalą www.radviliškion...

Jaukus šiltas vakaras, būrys artimųjų, dainos, šokiai, laužo šviesa ir kvapnus dūmas virš t...

Vasaros laisvalaikis neatsiejamas nuo mėgavimosi ant grotelių keptu maistu. Šiuo būdu p...

Vasaros karštymetį išgyvensime lengviau, jei rinksimės organizmą vėsinantį maistą bei gėrim...

Artėja akimirka, kai merginos it karalaitės spinduliuos grožiu bei elegancija. Tiesa, jau pra...

Šiandien visame pasaulyje minima Tarptautinė dešrainių diena. Paprastai dešrainiai Lietuvoje ve...
Lietuvos rinkoje pasirodė atnaujintas „Peugeot 208“ automobilis, kuris šį pavasarį pasiekė ...
Nors rytais vis dažniau pažadina pliaupiantis lietus, dauguma žmonių dar gyvena mintimis apie pr...

Duona yra bene pagrindinis maisto produktas daugeliui žmonių visame pasaulyje, valgoma jau keli...

Dar visai neseniai kokosų pienas parduotuvių lentynose visiems atrodė egzotika – prabangos daly...
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas