SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2022-06-29, Trečiadienis, 06:17:01 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Kultūra Burbiškio dvare į vasaros mados pasaulį kvietė Aleksandras Vasiljevas

Burbiškio dvare į vasaros mados pasaulį kvietė Aleksandras Vasiljevas

 • Burbiškio dvare į vasaros mados pasaulį kvietė Aleksandras Vasiljevas

  Mados istoriko A. Vasiljevo paskaita renginio dalyvius įtraukė tarsi detektyvas, pralinksmino kaip humoreska ir suteikė žinių tarsi enciklopedija – kelionė per mados šimtmetį neprailgo. Augustės Labenskytės nuotr.

 • Mados istoriko A. Vasiljevo paskaita renginio dalyvius įtraukė tarsi detektyvas, pralinksmino kaip humoreska ir suteikė žinių tarsi enciklopedija – kelionė per mados šimtmetį neprailgo. Augustės Labenskytės nuotr.

  Po mados pasaulį lydėjo pats kolekcijos savininkas, mados žinovas ir talentingas pasakotojas A. Vasiljevas. Augustės Labenskytės nuotr.

 • Mados istoriko A. Vasiljevo paskaita renginio dalyvius įtraukė tarsi detektyvas, pralinksmino kaip humoreska ir suteikė žinių tarsi enciklopedija – kelionė per mados šimtmetį neprailgo. Augustės Labenskytės nuotr.

  Parodoje eksponuojama 30 moterų, vyrų, vaikų kostiumų, 100 aksesuarų ir 5 portretai, natūraliai įsiliejantys į dvaro erdves. Augustės Labenskytės nuotr.

Praėjusį šeštadienį Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos skyriuje pristatyta paroda „Dvaro pramogos. Vasara dvare“ iš mados istoriko, kolekcininko Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos. Po mados pasaulį lydėjo pats kolekcijos savininkas, mados žinovas ir talentingas pasakotojas A. Vasiljevas.

Mados istoriko A. Vasiljevo paskaita renginio dalyvius įtraukė tarsi detektyvas, pralinksmino kaip humoreska ir suteikė žinių tarsi enciklopedija – kelionė per mados šimtmetį neprailgo.

Parodos atidaryme kūrinius dovanojo Radviliškio muzikos mokyklos mokinės Augustė Motekaitytė ir Patricija Butvilaitė (mokytoja Diana Sabulienė).

Renginyje dalyvavo ir Aleksandro Vasiljevo fondo vadovė Alma Puodžiukaitienė bei parodos kuratorė ir A. Vasiljevo fondo eksponatorė Raisa Markova.

Pernai A. Vasiljevas Burbiškio dvare pasakojo apie XVI–XIX amžiaus medžioklės madas, aukštuomenės įpročius, medžioklės ypatumus ir jos svarbą – dvare eksponuota A. Vasiljevo fondo kolekcijos paroda „Dvaro pramogos. Medžioklė“.

Šiemet Burbiškio dvaro salėse pristatomi XIX amžiaus pradžios–XX amžiaus I pusės rūbai, aksesuarai ir meno kūriniai, juos sieja vasaros dvare tema. Parodoje eksponuojama 30 moterų, vyrų, vaikų kostiumų, 100 aksesuarų ir 5 portretai, natūraliai įsiliejantys į dvaro erdves.

Mados vėjai pasiekdavo ir provincijos dvarus, neabejingi madai buvo ir Burbiškio dvaro savininkai Baženskiai, tai liudija išlikusios nuotraukos.

XIX amžiaus viduryje kilmingos moterys Lietuvoje dėvėjo sukneles su krinolinais ir korsetais, siūtas iš batisto, marginto gėlėmis arba dryželiais, ir niekada neišeidavo be gobtuvų, šiaudinių ar medžiaginių skrybėlių, puoštų gėlių kompozicijomis.

1870–1880 metais krinolinus pakeitė plonos, lengvai skalbiamos suknelės su tiurniūrais. Vyrai pirmenybę teikė vasariniams lininiams kostiumams, bet viešumoje nepasirodydavo be švarko ir liemenės.

Moderno arba secesijos stilius į madą atnešė gėlių motyvus ir labai moterišką siluetą. Ponios net dvaruose dėvėjo korsetus ir atrodė tarsi egzotiškos gėlės. Korsetai, deja, itin kenkė sveikatai. Moteris išgelbėjo Polis Puarė, garsus Paryžiaus siuvėjas, pasiūlęs vientisus suknelių, paaukštintu liemeniu, modelius: korseto vietą užėmė gracija.

Pirmasis pasaulinis karas pakeitė mados stilių: pradėti dėvėti juodos – gedulo spalvos – drabužiai. Moterys kirposi trumpai, o jų galvos apdangalai priminė kareiviškus šalmus.

Po karo žymiai sumažėjo vyrų, todėl moterys tarsi konkuruodamos dėl jų dėmesio rengėsi vis drąsiau ir seksualiau. Kaip tik tada gimė naujas mados stilius art deco: 1918–1939 metais tapo madingas įdegęs, atletiškas kūnas, megzti maudymosi kostiumėliai žemu liemeniu, siekiančios kelius suknelės. Masiškai imtas dėvėti trikotažas džersis bei pirmasis dirbtinis šilkas viskozė.

Istorijos eiga, pasak A. Vasiljevo, visuomet atsispindi madoje. 1929 metais, prasidėjus pasaulinei ekonominei krizei, į madą vėl grįžo juoda spalva, moteriškas prigludęs siluetas įstrižu kirpimu, kuklus vasarinių suknelių gėlių raštas. Naujovė – madą ėmė diktuoti Holivudo filmai.

1939 metais prasidėjęs karas sugrąžino militaristinį stilių. Sijonus pradėta kirpti plačiau, nes pagrindinė susisiekimo priemonė buvo dviratis, o juo su pieštuko formos sijonu nepavažiuosi. Skrybėlės gamintos iš pigių medžiagų – laikraštinio popieriaus, medžio drožlių, celofano. Net vasarą moterys dėvėjo įliemenuotas sukneles su pakeltais petukais.

Tai – tik keletas faktų apie intriguojantį, besikeičiantį mados pasaulį. Dar daugiau mados įdomybių lankytojai gali sužinoti apsilankę parodoje „Dvaro pramogos. Vasara dvare“. Įvairaus amžiaus grupėms paruoštos ir pažintinės dvarų mados edukacijos. Paroda veiks keturis mėnesius – iki spalio 2 dienos.

Parengta pagal Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informaciją

Po mados pasaulį lydėjo pats kolekcijos savininkas, mados žinovas ir talentingas pasakotojas A. Vasiljevas. Augustės Labenskytės nuotr.
Parodoje eksponuojama 30 moterų, vyrų, vaikų kostiumų, 100 aksesuarų ir 5 portretai, natūraliai įsiliejantys į dvaro erdves. Augustės Labenskytės nuotr.

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Tokiu pavadinimu tradicinė skaitymo akcija šiemet rajone vyko gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo,...

Šiaulių kultūros centre „Laiptų galerija“ atidaryta radviliškiečio ...

Radviliškio viešojoje bibliotekoje lankėsi žurnalistas, laidų vedėjas, o dabar jau ir rašytoj...
Radviliškiečius į Kultūros rūmus pakvietė Rimanto Petriko paroda „Gamtos kerai“. Rimantas ...
Baisogalos mokyklos–darželio auklėtiniai kiekvienais metais sveikina savo mamas, skirdami joms p...
Neseniai iš Maskvoje vykusio tarptautinio vaikų ir jaunimo chorų festivalio-konkurso „Zvučit M...
Radviliškio viešojoje bibliotekoje surengtas seminaras „Bibliotekos žaisloteka: realybė ir viz...
Radviliškio miesto kultūros centras Gegužės 2-31 d. Fotografo Rimanto Petriko personalinė paro...
Viešosios bibliotekos Konferencijų salėje suburtos geriausios ir daugiausiai skaitančios Radvili...
2014 m. birželio 10–12 dienomis Radviliškio miesto kultūros centras organizuoja nemokamą vaik...
1989 m. rugpjūčio 23 d. žmonės iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos sudarė ilgiausią
Radviliškio miesto kultūros centras Gegužės 2-31 d. Fotografo Rimanto Petriko personalinė par
Kalendorinė vasara prasidėjo dviem gražiomis šventėmis – birželio 1-oji, Tarptautinė vaikų...
Radviliškio viešosios bibliotekos Paveikslų galerijoje baigta eksponuoti Gitanos Evseičikaitės ...
Gegužės 31 dieną jubiliejinė – 50-oji – „Poezijos pavasario 2014“ paukštė „nutūpė...
Radviliškio miesto kultūros centras Birželio 8 d. Kojinių mezgimo čempionatas ir folkloro šve...
Ir vėl pražydo ilgai lauktos putotos kvapniosios alyvos ir vėl į Raudondvario kaimo biblioteką ...
Šeduvoje įvyko respublikinis jaunimo ir suaugusiųjų vokalinių ansamblių festivalis-konkursas ...
Radviliškio miesto kultūros centras Birželio 14 d. 13.00 val. Gedulo ir vilties dienos renginys ...
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro kino salėje veikia tapytojos ...
Radviliškio miesto kultūros centras Birželio 23–24 d. 22.00–2.00 val. Vasarvidžio nakties p...
475-ąjį gimtadienį šventusi Baisogala savus ir viešinčius miestelyje svečius stebimo mokėjim...
Radviliškio miesto kultūros centras Birželio 28 d. 13.00–23.00 val. Radviliškio miesto švent...
Radviliškio parapijos tikintieji dalyvavo tradicinėje Švč. Kristaus Kūno ir Kraujo (Devintinių...
Balsavimas
 • Neprivalo, nes gynybai ir dabar skiriama pakankamai lėšų.
 • Privaloma didinti išlaidas, kad mūsų kariuomenė būtų dar stipresnė.
 • Pritariu didinimui, jeigu už padidintas išlaidas nebus perkami "auksiniai šaukštai".
 • Manau, kad išlaidas reikia mažinti, nes niekas mūsų nepuls.
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas