NULL

Abiturientams – išbandymų metas

Aušra LAURINKIENĖ

Kai lauke skaisčiai šviečia saulė, vieni traukia prie vandens telkinių, o kiti stropiai linksta prie knygų – abiturientams prasidėjęs šiltasis sezonas reiškia įtemptą brandos egzaminų sesijos laikotarpį.

Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktais duomenimis, šiemet prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 38,5 tūkstančio kandidatų. Iš jų – 432 Radviliškio rajono dvyliktokai ir 3 eksternai išoriniai asmenys, egzaminams besirengiantys savarankiškai.

Dauguma rajono abiturientų rinkosi laikyti 3 egzaminus

Pagal Švietimo ir mokslo ministro įsakymu patvirtintą Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą brandos atestatui gauti mokiniai ir buvę mokiniai privalo išlaikyti du brandos egzaminus: vienas iš jų privalomas valstybinis ar mokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros, antrą egzaminą mokinys ar buvęs mokinys turėjo galimybę laisvai pasirinkti iš valstybinių matematikos, istorijos, biologijos, geografijos, chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių,) arba mokyklinių gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių), menų, muzikologijos ir technologijų egzaminų. Iš viso kandidatai galėjo rinktis laikyti ne daugiau kaip šešis egzaminus, o iš viso laikyti ne daugiau kaip septynis.

Pagal Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus pateiktus duomenis, dauguma rajono abiturientų rinkosi laikyti 3 egzaminus– 164 dvyliktokai.Laikyti 4 egzaminus pasiryžo 132 Radviliškio rajono moksleiviai, 2 egzaminus – 68, o 5 egzaminus – tik 36 abiturientai. Vieną pasirenkamąjį egzaminą pasirinko 27 abiturientai ir 1 eksternas, ir keturi mūsų krašto abiturientai nusprendė laikyti net 6 egzaminus.

Galutinis baigusiųjų mokyklas skaičius paaiškės tik rugpjūtį

2014 metais egzaminų sistemoje atsirado keletas naujovių – įvestas kriterinis vertinimas, privalomasis lietuvių kalbos egzaminas tapo bendras visoms, taip pat ir tautinių mažumų, bendrojo lavinimo mokykloms, taip pat įvestas pasirenkamasis menų egzaminas, pakeitęs buvusį dailės egzaminą.

Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Plukienė sako, kad galutinis baigusiųjų mokyklas skaičius paaiškės tik suskaičiavus egzaminų rezultatus, nes kasmet atsiranda tokių abiturientų, kuriems brandos egzaminų dėl neigiamų metinių įvertinimų laikyti neleidžiama.

Per gegužę – penki egzaminai

Šiemet egzaminų maratonas, kuris tęsis iki birželio 18-osios, startavo gegužės 3-iąją valstybiniu prancūzų kalbos egzaminu. Jį laikyti rinkosi 52 visos Lietuvos kandidatai. Vienas iš jų – Radviliškio rajono abiturientas. Egzaminas vyko penkiuose Lietuvos savivaldybių administracijų įsteigtuose centruose Alytuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Vilniuje ir Radviliškyje. Čia Gražinos pagrindinėje mokykloje įsteigtame centre egzaminą laikė ne tik mūsų rajono abiturientas, bet ir du Šiaulių dvyliktokai.

Gegužės 10-ąją du Radviliškio rajono kandidatai į atestatus laikė rusų kalbos egzaminą, gegužės 17-ąją vykusio valstybinio vokiečių kalbos egzamino nepasirinko nė vienas mūsų rajono dvyliktokas.

Tuo tarpu gegužės 24-ąją anglų kalbos valstybinį egzaminą laikė 156 Radviliškio rajono abiturientai, o gegužės 30-ąją visos šalies mokyklas baigiantieji laiko mokyklinį muzikologijos egzaminą (1 dalį).

Kokius egzaminus birželį laikys Radviliškio rajono abiturientai?

Jau birželio 2 dieną Radviliškio rajono dvyliktokai kartu su tūkstančiais Lietuvos abiturientų laikė vienintelį privalomą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. 172 mūsų rajono abiturientai laikė mokyklinį ir 258 – valstybinį egzaminą.

Valstybinį istorijos egzaminą birželio 10-ąją laikys 203 kandidatai (2013 m. laikė 199), valstybinį matematikos brandos egzaminą birželio 5-ąją laikys 232 kandidatai (2013 m. laikė 200), valstybinį biologijos brandos egzaminą birželio 13-ąją laikys 111 kandidatų (2013 m. laikė 106), valstybinį fizikos egzaminą birželio 16-ąją laikys 52 Radviliškio rajono abiturientai (2013 m. laikė 36), geografijos žinias valstybinio egzamino metu birželio 18-ąją tikrinsis 45 mūsų krašto dvyliktokai (2013 m. laikė 37), valstybinį informacinių technologijų (IT) egzaminą birželio 12-ąją laikys 25 kandidatai (2013 m. laikė 33), o valstybinį chemijos egzaminą birželio 9-ąją laikys 21 Radviliškio rajono dvyliktokas (2013 m. laikė 32).

Primename, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija baigsis birželio 18 dieną valstybiniu geografijos egzaminu. Pakartotinė egzaminų sesija prasidės birželio 20-ąją ir baigsis liepos 7 dieną.

Populiariausi pasirenkami egzaminai – matematikos, istorijos ir anglų kalbos

Akivaizdu, kad populiariausi Radviliškio rajono valstybinių egzaminų pasirinkimai – matematikos, istorijos ir anglų kalbos egzaminai. Šie rodikliai sutampa ir su visos Lietuvos populiariausių pasirenkamųjų valstybinių egzaminų skaičiais – valstybinį užsienio kalbos (anglų) egzaminą šiemet laikė 17 849 kandidatai, valstybinį matematikos egzaminą pasirinko 16 538 abiturientai, o valstybinį istorijos – 15 268 dvyliktokai.

Kalbant apie mokyklinių egzaminų pasirinkimus 2013 ir 2014 metais, Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Plukienė sako, kad šiemet daugiau abiturientų laiko lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą – 172, kai praėjusiais metais tokių mokinių buvo tik 149. Menų mokyklinį egzaminą šiemet laiko 36 abiturientai (2013 m. laikė 39), technologijų – 103 (2013 m. laikė 109).

Stresas, baimė, nerimas – dažnas šių metų dvyliktokų palydovas

Mokytis egzaminams – didelis iššūkis. Vieni abiturientai mokosi be atokvėpio per naktis, o kiti iš viso nesimoko arba mokosi labai mažai. Kaip daryti geriausiai, kiekvieno pasirinkimas. Svarbiausia įveikti stresą ir optimaliai organizuotis savo mokymąsi.

Ne paslaptis, kad brandos egzaminų sesija – išbandymas ne tik protui, bet ir nervams.

Visi žinome, kad dažnas abiturientas, paveiktas artėjančių egzaminų baimės, griebiasi lengviausio kelio ir geria medikamentus. Tačiau specialistai sako, kad šiai pagundai reikia nepasiduoti, nes nerimą mažinantys vaistai didina mieguistumą. Kiti renkasi darbingumą didinančius medikamentus, bet ir jie gali tik pakenkti, nes šių medikamentų stimuliuojantis poveikis yra trumpas. Vėliau organizmas išsenka ir žmogus suglemba, niekas nebelenda į galvą. Kas bus, jei išsekimo būsena apims viduryje egzamino, nereikia net spėlioti – abituriento laukia nesėkmė.

Kvėpavimo pratimas padeda nuslopinti nerimą

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro psichologė Vaida Vaivadaitė sako, kad medikamentai nerimą tiesiog nuslopina ir jis lieka neišspręstas: „Nerimą, kylantį vienokiose ar kitokiose situacijose, reikėtų bandyti numalšinti kitokiais būdais. Kalbant konkrečiai apie stresą prieš egzaminus, norint jį suvaldyti, reikėtų suplanuoti savo laiką, susidaryti tvarkaraštį temų, kurias dar reikėtų peržvelgti ar į kurias reikėtų įsigilinti. Jeigu prieš save išvydus egzaminų lapą tiesiog dingsta visos mintys ir apima didžiulė baimė, kad dabar jau tikrai nieko nemoki ir neišlaikysi egzamino, reikėtų atsipalaiduoti ir panaudoti paprastą daugelio skeptiškai vertinamą, tačiau veiksmingą kvėpavimo pratimą. Reikėtų labai giliai įkvėpti, orą tris sekundes palaikyti plaučiuose ir greit iškvėpti. Dažniausiai po trijų tokių pratimų abiturientai nurimsta ir mintys susidėlioja reikiama tvarka, o nerimas nuslūgsta“.

Psichologė Vaida Vaivadaitė: „Egzaminais visas gyvenimas neapsiriboja“

Psichologė sako, kad kai kurie tėvai tiek įsijaučia į vaikų emocijas, jog patys nepastebi, kaip pradeda nemiegoti, blaškytis, nepagrįstai bijoti. Šiuo atveju reikėtų atsiminti, kad tokie dirbtinai sukelti jausmai gali dar stipriau iškreipti esamą nekasdieninę situaciją, o patį jaunuolį dar labiau suerzinti, atitolinti nuo tėvų.

Radviliškietė abiturientė Monika atvirauja, kad egzaminų labiau už ją pačią bijo jos mama: „Kartais vien tai, kad ji nepaliaujamai kalba tik apie egzaminus, jų rezultatus ir svarbą juos kuo geriau išlaikyti, sukelia papildomą spaudimą ir imu nervintis. Ir ji, ir aš suprantame, kad nederėtų taip visko imti į širdį, tačiau stresą prieš egzaminus suvaldyti sunku ne tik mums, dvyliktokams, bet ir mūsų tėvams“.

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro psichologės nuomone, tėvams svarbu suprasti, kad baimės akys yra labai didelės, ir kuo tėvai labiau nepasitikės savo vaiku, neigiamai apie jį galvos, tuo jie mažiau turės realių galimybių jam padėti. Pas ją besilankantys abiturientai neretai pasakoja, jog jų baimę prieš egzaminus tėvai padvigubina.

Ir patiems abiturientams, ir mokytojams, ir, svarbiausia, – tėvams, labai svarbu suvokti, kad egzaminais visas gyvenimas neapsiriboja. Brandos egzaminais – mažas žingsnis viso gyvenimo egzaminuose, jų dar bus ne vienas ir ne keliolika universitete ar jau suaugus keliant kompetenciją ar panašiai“, – „Radviliškio naujienoms“ sako specialistė.

Pašnekovė atvirauja, kad visai neseniai praktikoje turėjo pavyzdį, kai tėvai per vaikus siekia įgyvendinti savo žlugusias svajones: „Savo jaunystėje neįgyvendintus lūkesčius tėvai neretai bando pasiekti per savo atžalas. Tarkime, mama norėjo būti odontologe, tačiau jai nepavyko. Dabar ji visais būdais spaudžia savo atžalą kuo geriau mokytis ir nerealizuotas svajones įgyvendinti per vaiką. Tai – labai dažna tėvų klaida. Neretai vaikams tokiu būdu sukeliamas papildomas stresas“.

Nerimas iki tam tikro lygio padeda sutelkti dėmesį

Ne paslaptis, kad didžiausią nerimą patiria tie abiturientai, kurių pečius slegia dviguba atsakomybė. Labai gerai besimokantis dvyliktokas siekia kuo geriau išlaikyti egzaminą, nes iškelia sau labai aukštą kartelę ar tiesiog jau mintyse skaičiuoja balus, kurių prireiks norint įstoti ten, kur planuoja.

Didžiausia jų klaida – susitelkimas į rezultatą, o ne į procesą. Čia būtina pabrėžti, kad yra labai daug būdų, kaip numalšinti tą nerimą, tačiau svarbu jam įteigti, kad nerimas – tai natūrali būsena. Daugelis galvoja, kad į egzaminą reikia eiti visiškai nesijaudinant, tačiau būtent nerimas iki tam tikro lygio padeda sutelkti dėmesį, sukoncentruoti mintis, atgaminti žinias. Neretai tiems gabiesiems mokiniams mintys tiesiog užsiblokuoja. Kaip minėjau, čia padėtų minėtas kvėpavimo pratimas. Su klientais taikome šį būdą ir jis – neabejotinai veiksmingas“, – sako Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro psichologė.

Ji abiturientams pataria egzaminą pradėti laikyti imantis tų klausimų, kurie, jų manymu, yra lengvesni, o tada, susidėliojus mintims į vietas, ir tie sunkieji klausimai nebeatrodys neįveikiami.

 

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro psichologė Vaiva Vaivadaitė sako, kad tėvams svarbu suprasti, jog baimės akys yra labai didelės, ir kuo tėvai labiau nepasitikės savo vaiku, neigiamai apie jį galvos, tuo jie mažiau turės realių galimybių jam padėti.

Asmeninio albumo nuotr.

 

Pagrindinės brandos egzaminų sesijos tvarkaraštis. Nacionalinio egzaminų centro inf.

 

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE