SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2023-03-29, Trečiadienis, 23:25:38 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata 5 populiarūs mitai apie rūkymą – kodėl neverta jais tikėti?

5 populiarūs mitai apie rūkymą – kodėl neverta jais tikėti?

Rūkymas yra vienas labiausiai paplitusių žalingų įpročių. Tuo pačiu jis yra apipintas daugybe mitų ir klaidingų įsitikinimų. Dažnas yra girdėjęs, kad nikotinas yra pagrindinis ligų sukėlėjas, kad retkarčiais prisidegta cigaretė didelės žalos nedaro ir net padeda kovoti su stresu bei antsvoriu. Vis dėlto visi šie mitai stipriai prasilenkia su realybe.

Mitas nr. 1 – rūkymas mažina stresą

Vienas populiariausių įsitikinimų apie rūkymą yra susijęs su neva raminančiu cigarečių poveikiu. Dažnai tikima, kad į plaučius traukiami cigarečių dūmai padeda sumažinti patiriamą stresą ir nerimą. Dėl to cigarečių dažnai griebiamasi stresinėse situacijose.

Visgi tariamai raminantis cigarečių poveikis yra apgaulingas. Įprastai priklausomybę sukeliantys dalykai žmogaus smegenyse išskiria dopaminą. Cigaretės rūkymo metu išsiskiriančios veikliosios medžiagos taip pat išskiria šį hormoną ir būtent dėl to rūkant patiriamas malonumo pojūtis. Vis tik prie padidėjusių dopamino kiekių smegenys labai greitai pripranta, todėl tokiam pačiam efektui pasiekti rūkalų reikia vis daugiau ir dažniau. Ilgainiui išsivysto priklausomybė, todėl neparūkius pradedama jausti irzlumą, įtampą, nerimą. Norint šiuos pojūčius bent laikinai numalšinti griebiamasi cigaretės. Taip susidaro iliuzija, kad rūkymas numalšina nerimą, nors iš tiesų šis žalingas įprotis dažnai ir yra jo priežastis.

Mitas nr. 2 – rūkant tik retkarčiais organizmui nekenkiama

Kitas populiarus mitas yra susijęs su rūkymo dažnumu. Norima manyti, kad rūkymas kenkia tik rūkant dažnai ir daug, o viena ar kelios cigaretės didelės žalos neva nedaro. Ir nors iš tiesų su surūkomų cigarečių kiekiu didėja ir organizmui daroma žala, manyti, kad parūkymas retsykiais yra visiškai nekaltas, būtų klaida. Medicininiai tyrimai rodo, kad net ir viena cigaretė per dieną gali reikšmingai padidinti vėžinių susirgimų ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

Be to, pradėjus nuo vienos cigaretės dažniausiai progresuojama link pilnos priklausomybės. Juk nei vienas rūkorius turbūt nepradėjo iš karto supešdamas pilną cigarečių pakelį per dieną. Tad svarbu nepamiršti, kad kaskart pridegus cigaretę – nesvarbu pirmą ar dešimtą – kenkiama organizmui, o tuo pačiu rizikuojama įklimpti į ilgalaikę priklausomybę.

Mitas nr. 3 – nikotinas yra pagrindinis rūkymo sukeliamų ligų kaltininkas

Cigaretės ir rūkymas daugeliui pirmiausiai asocijuojasi su nikotinu. Nors tai yra viena pagrindinių tabako veikliųjų medžiagų, dėl kurios ir norisi rūkyti, visgi kaltė dėl baisiausių su rūkymu susijusių ligų nikotinui verčiama nepelnytai. Pats nikotinas nesukelia vėžinių susirgimų, o didžiausias cigarečių blogis slypi visai kitur – pavojingose medžiagose, kurios išsiskiria cigaretei degant.

Tarp šių medžiagų – dervos, anglies monoksidas, tokie cheminiai junginiai kaip amoniakas, glicerolis ir daugelis kitų. Iš viso cigarečių dūmuose priskaičiuojama net keli šimtai kancerogenų – vėžį sukeliančių medžiagų. Taigi visgi ne nikotinas, o degimo metu susiformuojančios medžiagos yra tai, dėl ko cigaretės yra tokios pavojingos sveikatai. Būtent dėl šios priežasties negalintiems ar nenorintiems mesti rūkyti rekomenduojama rinktis nikotino gaminius, kurie leidžia gauti nikotino nedeginant tabako.

Mitas nr. 4 – rūkant kenkiama tik sau

Daugelis rūkančiųjų puikiai suvokia, kad kenkia savo sveikatai. Visgi dažnas nenutuokia, kad dėl savo žalingo įpročio į pavojų stato ir aplinkinius. Moksliniai tyrimai šiuo klausimu vienareikšmiški – buvimas prirūkytoje patalpoje kenkia ne ką mažiau nei tiesioginis rūkymas. Cigaretės degimo metu išsiskiriančios pavojingos medžiagos pasklinda prastai vėdinamoje patalpoje ir yra įkvepiamos aplinkinių. Maža to, dūmuose esančios mikrodalelės gali įsigerti į baldų pamušalus, kilimus, sienų dangą, nusėsti ant įvairių paviršių ir tokiu būdu pavojų kelti ne vieną mėnesį. Buvimas prirūkytose patalpose ypač kenkia vaikams ir nėščiosioms.

Mitas nr. 5 – rūkymas padeda sulieknėti

Dar vienas populiarus mitas apie rūkymą – įsitikinimas, kad šis žalingas įprotis padeda būti liekniems ir numesti svorio. Užtenka pasižiūrėti į rūkančiuosius, kad taptų akivaizdu – kenksmingų dūmų į save traukimas tikrai negarantuoja lieknos figūros. Tarp rūkančiųjų netrūksta apkūnių ir viršsvorio turinčių žmonių.

Norint išties sulieknėti ir atrodyti gražiai, visų pirma, reikia subalansuoti mitybą, sportuoti ir gyventi sveikai, o ne ieškoti pateisinimų žalingiems įpročiams.

Rekomenduojami video

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų v...

Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Didelis karštis gali b...

Vasarą skubame į gamtą pailsėti ir pasimėgauti ant grotelių keptais šašlykais, dešrelėmis,...

Žydint įvairiems augalams ir pievoms padaugėja įkvepiamųjų alergenų sukeltų alergijų. Ž...

Atkreipiame dėmesį, kad norėdami teritorinėje ligonių kasoje gauti administracinę paslaugą, t...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad L...
Mėgautis šviežiomis uogomis, o ypač iš savo daržo – didelis malonumas. Visi gerai žinome be...
Sinoptikai praneša, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje toliau tęsis kaitra. Temperatūra dienom...

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara....

Nebūkime abejingi savo sveikatai ir išnaudokime siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Ši...
Skendimai – didžiausias poilsiautojų prie vandens siaubas. Nors dažnai kalbama apie vasarą tyk...

Vienos geriausių Australijos dietologių, Dr. Rosemary Stanton, teigimu, šiais laikais ga...

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mū...

Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pails...
Keičiantis orams, vis dažniau aplink save išgirstame ir pamatome šniurkščiojančių, kosėjan...
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) lig...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos primena, kad rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. ...
Žuvis ir jūros produktai savo maistinėmis savybėmis yra vieni iš labiausiai vertintinų ir reko...
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų...
Neseniai į Vokietiją (Berlyną) gyventi persikėlusi šiaulietė Roma Deiva R. džiaugiasi, kad ga...
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas