Šeduvos žydų memorialinio fondo rėmėjai laiduoja visišką statybų finansavimą. Muziejus taps interaktyviu paminklu sunaikintai žydų bendruomenei.  Projekto vizualizacija

Žydų muziejaus statybos Šeduvoje lėtina tempą

Radviliškio rajone, Šeduvoje, kuriamo litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejaus „Dingęs Štetlas“ vystytojai nusprendė tikslinti techninį projektą ir kol kas vykdyti tik minimalios apimties darbus.

Pasak „Dingusio Štetlo“ direktoriaus Jono Dovydaičio, Šeduvos žydų memorialinio fondo rėmėjai ne tik laiduoja visišką statybų finansavimą, bet ir rūpinasi, kad visi atliekami darbai atitiktų pasaulinius kokybės standartus. Statybos bus atnaujintos, kai tik šiame analogų pasaulyje neturinčiame projekte bus patikslinti kai kurie techniniai aspektai, susiję su sudėtingomis elektros, vandentiekio ir kitomis komunikacijos sistemomis.

Muziejaus atidarymas – 2022 metais

Moderniausiomis technologijomis paremto litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejaus statybos pradėtos praėjusių metų gegužę.

Pasak projekto vadovo Sergejaus Kanovičiaus, žymiausių pasaulio muziejininkų ir architektų kuriamas muziejus, remdamasis Šeduvos žydų istorija, papasakos ir primins panašių miestelių išnaikintų bendruomenių istoriją. Čia bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos miestelių gyvenimas.

Muziejų atidaryti numatoma 2022 metais.

Įtraukė į prestižinį Europos sąrašą

Pasak S. Kanovičiaus, tarptautinė komanda „Dingusiame Štetle“ atkuriamą istoriją pateiks suprantamai ir įtaigiai, naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis. Siekiama, kad muziejus taptų traukos centru ne tik viso pasaulio žydams ir jų palikuonims, bet ir visai Europai.

„Apsilankymas čia prilygs istorijos pamokoms, papildytoms moderniomis inovatyviomis priemonėmis. Čia vyks aktyvus kultūrinis ir visuomeninis gyvenimas“, – teigia S. Kanovičius.

„Dingęs Štetlas“ jau įtrauktas į prestižinį Europos memorialinių vietų sąrašą, kurį pildo Berlyne esančio Holokausto memorialo informacinis centras. Šeduvos žydų memorialinis fondas taip pat tapo Europos žydų muziejų asociacijos nariu.

Neįmanoma nužudyti atminimo

Muziejaus lankytojai susipažins ir su tragiška Lietuvos ir Šeduvos istorijos dalimi, kai Antrojo pasaulinio karo metais štetlo gyventojų gyvybės buvo nutrauktos netoliese esančiose trijose holokausto vietose.

„Žmogų galima nužudyti, atimti ir išdalinti jo turtą, sudeginti jo maldos namus, bet neįmanoma nužudyti atminimo apie jį. Lietuvos žydai ir jų palikimas negali gyventi tik minėjimuose ir iškilmingose proginėse kalbose, kad ir kokios gražios jos būtų. Po Lietuvos dangumi mes palikome pėdsakus. Ir šitas muziejus juos įamžins“, – į muziejaus statybų pradžią simbolizuojančios kapsulės įleidimo į žemę ceremoniją susirinkusiems svečiams 2018 metų gegužės mėnesį kalbėjo projekto vadovas ir Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjas Sergejus Kanovičius.

Garsių asmenų šaknys – Šeduvoje

Bendras numatomas muziejaus plotas – beveik 3 tūkstančiai kvadratinių metrų.

Litvakai – iš buvusios Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės teritorijos kilę žydai, kurių palikuonys išsibarstę po visą pasaulį ir praturtinę daugelio pasaulio šalių istorijas.

Šeduvos žydų kapinėse amžinojo poilsio atgulė keli Vilniaus Gaono palikuonys, žinomi rabinai, kantoriai. Iš Šeduvos yra kilę ir buvusio Izraelio prezidento Haimo Herzogo seneliai bei dabartinio Izraelio Ministro Pirmininko Benjamino Netanyahu senelė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE