neslepia

Žmonių „girdykloms“ ruošiamas sausmetis

Aušra LAURINKIENĖ

Nemalonus kvapas, prietema ir tuščias bokalas ant baro – toks vaizdelis pasitinka vidurdienį pravėrus vieno iš Radviliškio mieste veikiančių alubarių duris. „Klientų jau buvo. Dirbame nuo septintos valandos ryto. O ką darysi, pinigų tai reikia, – nedrąsiai prasitaria čia kasdien su įvairiausio plauko klientais susidurianti barmenė. – Muštynių pasitaiko, visko būna“.

Būtent tokios Radviliškio rajono įstaigos, į kurias dažnas prieš darbo dieną užsuka „pasikrauti energijos“ ir dėl to darbdavius „nudžiugina“ toli gražu ne itin gaiviu kvapeliu, netrukus sulauks padidinto valdžios ir kitų institucijų dėmesio.

Klausimas buvo „nugesintas“?

Dar praėjusių metų rugpjūtį Radviliškio rajono trišalės tarybos posėdyje buvo svarstyta alkoholio vartojimo problema. Nors alkoholizmas – itin opi problema ne tik visoje šalyje, bet ir mūsų rajone, skatinanti nedarbą, smurtą ir nusikalstamumą, net ir to žinojimas daugelio nesustabdo nuo kasdieninio butelio „baltakės“ ar bambalio alaus. Būtent apie šią aktualią problemą – alaus barų darbo laiką, keliamus nepatogumus ir įtaką žmonių girtavimui, jau kitą mėnesį bus kalbama Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje.

„Apie tai jau turėjo būti kalbama, tačiau šis klausimas kažkokiu būdu, nors ir visi Tarybos nariai turėjo informaciją po pirmojo susitikimo, buvo „nugesintas“ ir atgulė stalčiuje. Kažkodėl nė vienas nenorėjo inicijuoti šio klausimo svarstymo. Klaida taisoma. Dabar šis klausimas vėl keliamas – asmeniškai kuruosiu, kad šįkart Trišalės tarybos kreipimasis būtų išgirstas“, – sako Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis, neslėpdamas pasipiktinimo šiandienine situacija.

Baiminamasi ir dėl to, kad tarp Trišalės tarybos narių yra informatorių, „nutekinančių“ informaciją apie patikrinimus baruose. „Jeigu sutariame, kad tą dieną ir tokią valandą tikrinsime tokį barą, jis dažniausiai būna užrakintas. Šiemet tos klaidos nebus. Neinformuosime, atvyksime su mokesčių inspektoriais, tikrinsime, ar neduodama alkoholio skolon. Davimas skolon – viena iš opiausių barų problemų. Gal susidursime su dideliu priešiškumu, tačiau to rajone būti negali“, – pabrėžia meras.

Radviliškio rajono savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Valerija Znutienė, kuruojanti prekybą alkoholiu rajone, tikina, kad imamasi visų priemonių: „Su policijos atstove Lina Laužadiene ir lipdukus klijavome, kad neduotų barmenės skolon. Atrodo, kad sutari, viskas susitvarko. Ir vėl iš naujo. Ta karuselė taip ir nesustoja. Sutinkame gyventojus, jie viską pasakoja, atvirauja“.

Siūlo riboti darbo laiką

Trišalė taryba, sausio 31-ąją ir vėl kėlusi šį klausimą bei išanalizavusi detalią informaciją, rajono savivaldybės Tarybai jau pateikė rekomendacinius pasiūlymus, kurie padėtų mažinti alkoholio vartojimą ir jo keliamą žalą Radviliškio rajone.

Nors alaus barų Radviliškio mieste likę tik penki iš septyniolikos, visame rajone jų yra daugiau nei trys dešimtys. Jau daugelį metų darbdaviai neslepia pasipiktinimo: kaipgi darbuotojai nepradės dienos su kvapeliu, jei alaus barai darbą pradeda gerokai anksčiau nei daugeliui žmonių prasideda darbo diena – lankytojų laukia jau nuo 7 valandos ryto ir duris užveria 9 valandą vakaro.

Darbo laikas – vienas iš svarbiausių ir pagrindinių kriterijų, kurį, anot Trišalės tarybos, reikėtų koreguoti. Taryba kitą mėnesį spręs, ar pritarti siūlymui riboti alaus barų darbo laiką – darbą pradėti nuo 10 valandos ir baigti 20 valandą.

Anot Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorės Justinos Kvietelaitienės, toks pasiūlymas parengtas ne atsitiktinai, o kiekviena papildoma alubarių darbo valanda reikšmingai didina užpuolimų skaičių. „Radviliškio naujienose“ jau anksčiau rašyta, kad tai – ne iš piršto laužti faktai. 2008 metais Australijoje buvo atliktas tyrimas ir nustatyta, kad apribojus barų darbo laiką 37 procentais sumažėjo santykinis užpuolimų skaičius.

Paryčiais jau šlitinėja baruose įkaušę žmogystos

Susirūpinta ne tik darbo laiku, bet ir vietomis, kuriose yra įsikūrę barai. Nors alaus barų skaičius šiandien gerokai sumažėjęs, diskusijos ir aistros dėl jų nerimsta. Ne paslaptis, kad vienas iš Radviliškio mieste alaus paragauti viliojančių barų įsikūręs greta laidojimo namų.

„Nenormalu, kad alaus baras ir laidojimo namai yra vienas šalia kito. Gedintiems tenka stebėti, kaip greta baro surengiami šokiai, iš jo sklinda ir ne itin malonus kvapas. Reikėtų numatyti atstumus tarp tokių įstaigų“, – įsitikinusi Radviliškio žemės ūkio darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Germina Margaitienė.

Tam pritaria ir Radviliškio rajono vadovas A. Čepononis. Jo teigimu, vaikams nederėtų matyti tokių „pavyzdžių“, o ir kitų įstaigų lankytojai neturėtų stebėti vaizdelių, kurie tikrai nedžiugina akies: „Kasryt bėgioju. Kartais dar gerokai iki darbo dienos pradžios prabėgu pro vieną ar kitą alubarį. Vaizdas kraupus. Ankstų rytą aplink girdyklas jau šlitinėja apsvaigę klientai, nepataikantys net cigaretės į burną įsidėti. Kai mes einame į darbus, tie žmogystos jau slenka namo miegoti. Būtina ne tik darbo laiką riboti, bet ir nustatyti saugius atstumus nuo specialios paskirties svarbių objektų, tokių kaip mokyklos, kultūros centrai, laidojimo namai, rajono administracijos ir panašiai“.

Bauda už pažeidimus – vos septyni eurai

Kad verslininkus, siekiančius iš klientų išspausti kiekvieną centą, užrūstins valdžios sprendimas sutrumpinti alubarių darbo laiką – rajono meras net neabejoja, tačiau būtina imtis permainų ir ieškoti bendrų sprendimų. Kitu atveju čia bejėgė ir valdžia, ir Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, ir policija.

Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Alvidas Trilikauskas sako, kad rajone tėra du inspektoriai, kurie prižiūri ir tikrina barus, kavines, užkandines, o už pažeidimus skiriamos administracinio poveikio priemonės – baudos.

Tiesa, baudos už pažeidimus, kaip jau anksčiau rašė „Radviliškio naujienos“, gali sukelti ir šypseną, nes minimali bauda siekia vos keturiolika eurų. Jei pažeidėjas labai gailisi ir dar nebuvo tais metais nusižengęs, skiriama pusė minimalios baudos – vos septyni eurai. Tiesa, už grubius higienos pažeidimus baro savininkams tenka atseikėti ir truputį daugiau – penkiasdešimt aštuonis eurus. Tačiau ir ši suma – kaip drambliui žirnis.

A. Čepononis sako, kad higienos klausimas rajono baruose jau lyg ir išspręstas, tačiau gyventojai vis dar skundžiasi dėl tvyrančio tvaiko barų prieigose: „Skundų sulaukiame nemažai. Gyventojai drąsiai kalba, galvoja, kaip spręsti šias problemas. Dažniausiai alubarių klientai į susitikimus neateina, tad aktyviai problemą kelią tvarkingoji gyventojų dalis“.

Rajono vadovas sako dar ir dabar prisimenantis vizitą į vieną iš miesto barų, įsikūrusį Stiklo gatvėje: „Vizito tikslas buvo patikrinti ir pasidomėti. Tuomet alus buvo pilamas į pusės litro stiklainį, o talpos plaunamos tiesiog „tazike“ po baru. Baras tuomet per mėnesį nė vieno „kubo“ vandens neišnaudodavo. Laimė, tokių įstaigų jau neturime. Higienos lygis alaus baruose pastaraisiais metais gerokai pasikeitė – čia atlikti kosmetiniai remontai, pasirūpinama būtinomis higienos priemonėmis, tačiau kitos problemos išlieka, o jas spręsti yra būtina“.

Renginiai – be alkoholio

Amerikiečių mokslininkai yra nustatę – jei paaugliai pradeda vartoti alkoholį nuo dvylikos ar penkiolikos metų, tai apie keturiasdešimt procentų tų vaikų vėliau bus priklausomi nuo alkoholio.

Panašu, kad Radviliškio rajonui tai iš tiesų gresia.

2016 metais rajono Visuomenės sveikatos biuras atliko mokinių gyvensenos tyrimą: apklausė penktų, septintų ir devintų klasių Radviliškio rajono mokinius. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad alkoholinius gėrimus dažniausiai vartoja vyriausi tyrimo dalyviai, net 78,4 procento iš jų teigė, kad alkoholinių gėrimų bent kartą vartojo per visą savo gyvenimą, o 53,5 procento apklaustųjų alkoholio vartojo per pastaruosius metus ir net 34,4 procento moksleivių jo vartojo per pastarąsias 30 dienų.

Pusė (55,6 proc.) septintos klasės mokinių taip pat vartojo alkoholinių gėrimų, 30 procentų juos vartojo per pastaruosius metus ir 13,7 procento – per pastarąsias 30 dienų. Tyrimo rezultatai parodo, kad nemaža dalis penktokų, net 23,1 procento, yra bent kartą vartoję kokio nors alkoholinio gėrimo.

Atsižvelgdama į tai Trišalė taryba siūlo Radviliškio miesto šventėse uždrausti prekybą alkoholiu ir skatinti bei organizuoti renginius be alkoholio. „Tokių renginių jau yra galybė visoje šalyje. Kodėl to negali būti ir pas mus? – klausia A. Čepononis. – Tikiu, kad rajono Tarybos nariai turės ką pasakyti. Kovo mėnesį savivaldybės Taryba jau spręs klausimus dėl alaus barų darbo laiko apribojimo, atstumų nuo atitinkamų įstaigų numatymo“.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE