NULL

Vyskupas palaimino naujuosius bažnyčios varpus

Aušra LAURINKIENĖ

Radviliškio miesto gyventojus ir svečius jau kurį laiką džiugina naujųjų bažnyčios varpų gausmas. Dabar jų skambėjimas dar giliau palies kiekvieno tikinčiojo dvasią – iškilmingose Mišiose visuomenei pristatytus varpus palaimino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Bažnyčia – miesto siela

Į išskirtines Mišias Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje praėjusį sekmadienį susirinko galybė Radviliškio krašto žmonių. Ne visi norintieji pasiklausyti vyskupo palaiminimo ir pamokslo tilpo į bažyčią, tad švento žodžio klausėse lūkuriuodami bažnyčios prieigose ir šventoriuje. Tikintieji neabejoja, kad bažnyčia – tai miesto siela, o suteiktas palaiminimas itin svarbus kiekvienam kraštiečiui.

Man ši diena – labai svarbi. Varpai – ne tik bažnyčios, kuri yra mūsų siela, bet ir viso miesto simbolis. Džiaugiamės, kad juos pašventino ir visus susirinkusiuosius palaimino pats vyskupas. Didi šventė širdyje mums visiems“, – „Radviliškio naujienoms“ sakė kraštietė Liucija.

Jai antrino ir ponia Vilija: „Aš galvoju, kad bažnyčia yra viso miesto siela. Mes čia dažnai lankomės, girdime naujųjų varpų skambesį, tą patį išgirsta ir daug pravažiuojančių žmonių. Visam miestui tai yra be galo didelė šventė“.

Paskatins bendruomenę kurti ir gražinti Radviliškį

Kartu su bendruomene varpų palaiminimo ceremonijoje dalyvavęs Radviliškio rajono meras Darius Brazys tiki, kad varpų skambėjimas paskatins žmones kurti ir gražinti miestą: „Džiaugiuosi, kad kartu su visa Radviliškio bendruomene buvome tokioje nuostabioje šventėje ir tapome naujųjų varpų šventinimo liudininkais. Tai yra simboliška, nes varpai lydi žmogų visą jo gyvenimą – nuo gimimo iki paskutinės kelionės. Turbūt simboliška, kad išvakarėse dalyvavome Baltijos kelio 25-ųjų metinių paminėjime. Tuomet į kelią kvietė taip pat varpai ir jų gausmas turbūt davė tai, kad šiandien esame laisvi ir nepriklausomi. Manau, kad šitų varpų simbolinis skambėjimas paskatins mūsų bendruomenę kurti ir gražinti Radviliškį“.

Amžiais garsins žmonių gerumą

Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios klebonas Gintas Sakavičius džiaugiasi, kad naujųjų varpų skambesys yra visiškai kitoks – tiesiog nesulyginamas su senųjų, tačiau sako, kad reikalui esant, ceremonijų metu ar mirties atveju,bus prisimintas senasis geležinis varpas.

Klebonas džiaugiasi suteiktu palaiminimu ir sako neabejojantis, kad trys varpai iš vario, alavo ir bronzos lydinio amžiais skelbs žmonių gerumą: „Štai ką tik ekscelencija Šiaulių vyskupas palaimino naujuosius varpus, kurie amžiais skelbs Viešpaties šlovę ir garsins žmonių, padovanojusių miestui varpus, gerumą. Šis pranašo balsas skambės amžiais, kviesdamas klausytis gerosios Dievo žinios“.

Klebonas, dekanas, monsinjoras Gintas Sakavičius sako, kad varpai – tai pranašo balsas, kviečiantis klausytis Aukščiausiojo žinios, kiekvieną pasitinkantis ir palydintis, todėl jų palaiminimas – itin svarbus visiems krašto žmonėms.

Bendras varpų svoris siekia 950 kilogramų

Visi trys varpai buvo gaminami Lenkijoje, senas varpų liejimo tradicijas turinčioje brolių Kruševskių liejykloje. Juos liepos pradžioje į Radviliškį ir pargabeno Kruševskiai, o netrukus po to į paaukštintą ir naujiems varpams saugiai pritaikytą bažnyčios bokštą įkėlė statybininkai kartu su „Prais“ kompanija iš Poznanės. Varpai suderinti ir radviliškiečiai dar prieš jų palaiminimą išgirdo jų skambesį.

Brolių Kruševskių varpų liejykloje Lenkijoje išlieti varpai – išties įspūdingi. Pats didžiausias, 500 kilogramų sveriantis varpas pavadintas Švč. Mergelės Marijos Gimimo vardu. Gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardu pavadintas varpo svoris siekia 300 kilogramų, o 150 kilogramų sveriančiam varpui išrinktas Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardas.

Kadangi bendras varpų svoris siekia net 950 kilogramų, senojoje varpinėje dėl netvirtos konstrukcijos ir kultūros paveldo objektų neliečiamybės jų kabinti nebuvo galima – prireikė rekonstruoti pagrindinį Radviliškio parapijos bažnyčios bokštą.

Sąmata išaugo dvigubai

Nors planuota naujiesiems Radviliškio parapijos bažnyčios varpams išleisti per pusantro šimto tūkstančių litų, sąmata išaugo dvigubai. Vien bokšto rekonstrukcija atsiėjo kiek daugiau nei 200 tūkstančių litų. Varpų gamyba – per 100 tūkstančių litų.

Klebono teigimu, per 300 tūkstančių litų kainavęs projektas pradėtas įgyvendinti truputį daugiau kaip prieš dvejus metus, o bažnyčios bokšto rekonstrukcija pradėta dar prieš Velykas: „Bokštas buvo nugriautas ir atstatytas. Tai buvo vienintelis kelias varpų gausmui. Šie darbai pradėti pasitarus su architektais. Manėme, kad išliesime varpus, išmušime bokšte reikiamas angas ir darbai bus baigti, tačiau tam, kad išvengtume Latvijos „Maximos“ likimo, būtinai turėjome imtis bokšto sutvirtinimo darbų. Kitos galimybės neturėjome. Ne visus darbus buvo įmanoma iš karto numatyti, atsirado įvairių papildomų. Prireikė gerokai daugiau lėšų, negu galvojome, bet ir padaryta dvigubai tiek, kiek ketinome“.

Projektas džiugina puikiais rezultatais

Visiškai užbaigtas projektas džiugina puikiais rezultatais – parapijiečių širdis džiugina išskirtinis varpų skambėjimas, o vakare akį traukia apšviestas bokštas.

Dabar, kai varpus palaimino vyskupas, klebonas sako, kad šis pranašo balsas jau nuolat lydės parapijiečius, visus miesto bei apylinkių gyventojus, kviesdamas maldai, primindamas laiko vertę, žmogaus gyvenimo prasmę, įvairias sukaktis ir jubiliejus, guosdamas ir stiprindamas liūdesio akimirką.

Klebono teigimu, šiandien mintys pirmiausia lekia prie tų ir pas tuos, kurių gerumas, jautrus supratingumas, dosni širdis įgalino šią naujovę: „Kad mūsų bažnyčia, Aukščiausiajam laiminant, turi naujus varpus, didžiausias tam lėšų aukojusių parapijiečių indėlis. Toks daugybės įvairaus amžiaus žmonių geranoriškumas vertas ilgaamžio dėkingumo ir pagarbos“.

Klebonas G. Sakavičius džiaugiasi, kad radviliškiečiai susitelkė šiam darbui ir dovanojo savo bažnyčiai naujus varpus – juk ir anuomet, dar sovietmečiu, sugebėta surinkti aukas sudegintai šimtametei varpinei atstatyti. Menant anų laikų dvasią, tai buvo didelis žygdarbis, o šiandien tai – visų mūsų pareiga. Tikime, kad naujų varpų skambėjimas ne tik papuoš Radviliškio bažnyčios bokštą, bet ir dažniau sukvies visus radviliškiečius, išsisklaidžiusius po visą Lietuvą ir pasaulį, sugrįžti į gimtąjį Radviliškį“.

Labai džiaugiuosi, kad visi sugebėjome vieningai susitelkti ir drauge padarėme gražų darbą“, – kalbėjo iškilmingose Mišiose dalyvavęs Radviliškio parapijos Pastoracinės tarybos narys Antanas Čepononis, kuris buvo vienas iš idėjos atnaujinti bažnyčios varpus iniciatorių. Anot jo, tai pavyko padaryti tik todėl, kad rajono žmonės noriai aukojo kilniam tikslui. „Tikiu, kad tai ne paskutinis geras darbas, kurį padarėme visi kartu“, – sakė pašnekovas.

Vyskupo Eugenijaus Bartulio palaiminimas tikintiesiems – itin svarbus.

Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis džiaugiasi naujųjų varpų gausmu ir sako, kad tai radviliškiečiams ir miesto svečiams taps įkvėpimo šaltiniu.

Kartu su bendruomene varpų palaiminimo ceremonijoje dalyvavęs Radviliškio rajono meras Darius Brazys tiki, kad varpų skambėjimas paskatins žmones kurti ir gražinti miestą.

Mišios buvo išskirtinai iškilmingos.

Ceremonijoje dalyvavo ir Marijos legiono atstovės.

Giesmės skambėjo ne tik bažnyčioje.

Eisenoje aplink bažnyčią dalyvavo ir jaunas, ir senas.

Į išskirtines Mišias Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje praėjusį sekmadienį susirinko galybė Radviliškio krašto žmonių.

Ne visi norintieji pasiklausyti vyskupo palaiminimo ir pamokslo tilpo į bažyčią, tad švento žodžio klausėse lūkuriuodami bažnyčios prieigose ir šventoriuje.

Radviliškio miesto gyventojus ir svečius jau kurį laiką džiugina naujųjų bažnyčios varpų gausmas.

Autorės nuotr.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE