SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2021-02-28, Sekmadienis, 20:48:59 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Vakcinos. Ką turime žinoti ir kaip atskirti patikimą informaciją?

Vakcinos. Ką turime žinoti ir kaip atskirti patikimą informaciją?

Dabartinė COVID-19 pandemija yra pasaulinė krizė, turinti milžinišką neigiamą poveikį žmonių sveikatai, socialiniam ir ekonominiam gyvenimui. Bandant ją suvaldyti, pasitelkiamos ne tik tokios prevencinės priemonės kaip apsauginių priemonių dėvėjimas, socialinė distancija ir pan., bet ir pradėta vakcinacija nuo šios ligos. Pastaroji visuomenėje sukelia daug diskusijų ir klausimų.

Nemažai daliai žmonių kyla abejonių, ar verta skiepytis, koks vakcinos poveikis ir pan. Abejones sustiprina ir socialiniuose tinkluose bei kituose internetiniuose tinklalapiuose vis aktyviau pradėjusi plisti nepagrįsta informacija apie koronavirusą ir vakcinas. Kaip nepasimesti informacijos gausybėje, atsirinkti tinkamą ir mokslu grįstą informaciją?

Ką turėtume žinoti apie vakcinas?

Vakcinos padeda užkirsti kelią ligų plitimui. Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Dėka vakcinacijos buvo sustabdytas tokių ligų kaip raupai ar poliomelitas plitimas.

Vakcinos „išmoko“ žmogaus imuninę sistemą apsisaugoti nuo konkrečios ligos. Viena iš tokių ligų yra COVID-19. COVID-19 vakcinos yra medicininiai preparatai, kurie padeda žmogaus organizmui sukurti imuninį atsaką prieš naująjį SARS-CoV-2 virusą ir tokiu būdu apsisaugoti nuo jo sukeliamos COVID-19 ligos. Jeigu paskiepytas asmuo vėliau užsikrečia šiuo virusu, jo imuninė sistema tą virusą atpažįsta. Tuomet ji yra pasirengusi su tuo virusu kovoti.

Vakcinacija nuo visokių ligų gali padėti apsaugoti tuos, kurie patys negali būti skiepijami, pvz., kūdikiai, silpną imuninę sistemą turintys asmenys, nėščiosios ir pan. Šioms asmenų grupėms kitų grupių vakcinacija naudinga, nes, pasiskiepijus didelei visuomenės daliai, liga nebegali išplisti bendruomenėje.

Kad vakcinas būtų galima naudoti, joms yra keliami griežti reikalavimai.Prieš patvirtinant bet kokią vakciną ES, jos kūrėjas turi atlikti griežtai reglamentuotus tyrimus, o po to – mokslinį vertinimą, kad būtų užtikrinta jos kokybė, sauga ir veiksmingumas. Vertindami vakcinas, mokslininkai-ekspertai visada labai atidžiai įvertina vakcinų naudą ir visą galimai keliamą riziką, ypač todėl, kad jomis skiepijami sveiki žmonės. Tik sėkmingai praėjus visus vakcinų kūrimo etapus, vakcinos išvysta dienos šviesą. Atlikus išsamų vertinimą turi būti nustatyta, kad vakcinos teikiama nauda – gebėjimas apsaugoti žmones nuo ligos – yra daug didesnė nei jos galimai keliama rizika. Be to, visi klinikiniai tyrimai registruojami ES klinikinių tyrimų duomenų bazėje („EudraCT“). Joje informacija apie klinikinius tyrimus skelbiama viešai, tad su duomenimis susipažinti gali visi.

Vakcinų šalutinis poveikis pasireiškia retai.Kaip ir bet kuris kitas vaistas, vakcina kai kuriems žmonėms gali sukelti šalutinį poveikį, bet jis būna nestiprus ir trumpalaikis, pvz., gali pasireikšti nedidelis karščiavimas, skausmas ar paraudimas injekcijos vietoje. Sunkus šalutinis poveikis pasireiškia retai. Be to, net ir jau naudojamos vakcinos yra nuolat stebimos siekiant užtikrinti, kad jos išliktų saugios ir veiksmingos. Daugiau informacijos apie Covid-19 vakcinas, jų sudėtį, poveikį galima rasti internete adresu https://www.vvkt.lt/index.php?2592100020.

Vakcinų nuo COVID-19 neįmanoma įsigyti nei internete, nei vaistinėse.Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) atkreipia dėmesį, kad virtualioje erdvėje privatūs asmenys pradėjo siūlyti įsigyti neaiškios kilmės preparatų, neva apsaugančių nuo koronaviruso. Susigundžiusieji tokiais siūlymais gali rimtai pakenkti savo sveikatai. VVKT primygtinai ragina žmones nepirkti neaiškios kilmės produktų, pristatomų kaip vakcinos ar vaistai, bei neužsiimti savigyda. Būtina atminti, kad vakcinų nuo COVID-19 neįmanoma įsigyti nei internete, nei vaistinėse. Šiuo metu vakcinas nuo COVID-19 perka tik valstybių Vyriausybės. Lietuvoje žmonės šiuo metu skiepijami tik sveikatos priežiūros įstaigose, pildant dokumentus ir vykdant griežtą apskaitą.

Tikrinkite faktus. Tai padės atsirinkti patikimą informaciją apie skiepus

Svarbu nepamiršti kritiškai vertinti pateikiamą informaciją. Covid-19 vakcina sukurta pakankamai neseniai, tad žmonėms ji kelia daug nežinomybės. Abejones paskatina ir plintančios melagienos bei dezinformacija. Koronaviruso pandemijos laikotarpiu pasitaiko nemažai atvejų, kai yra skleidžiami mokslu nepagrįsti prieš vakcinas nukreipti teiginiai. Šie teiginiai kursto baimę ir gali daryti didelę žalą visuomenės sveikatai. Klaidinanti informacija, moksliškai nepagrįstos teorijos ir tušti teiginiai, kad vakcinos esą pakeičia DNR ar kad nuo jų esą galima apsinuodyti, lemia tai, kad žmonės vengia skiepytis.

Patikrinkite informaciją patikimuose šaltiniuose. Rekomenduojama nepasiduoti emocijoms, užplūstančioms perskaičius skandalingas antraštes, daugiau dėmesio skirkite turinio analizei, pateikiamą naujieną patikrinkite keliuose skirtinguose šaltiniuose. Jei nesate tikri dėl kai kurių perskaitytų faktų ar istorijų, ieškokite atsakymų patikimuose puslapiuose ar leidiniuose. Patariame įrodymais bei mokslu grįstos informacijos ieškoti kompetentingų tarptautinių organizacijų tinklapiuose bei leidiniuose: Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Europos Komisijos, LR Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniuose puslapiuose, mokslo žurnalų publikacijose ir pan. Jei abejojate informacijos patikimumu, geriau ja nesidalykite savo socialiniuose tinkluose, taip užkirsite kelią dezinformacijos plitimui. Abejonėms išsklaidyti, rasti atsakymus, faktus apie Covid-19 vakcinas galite internete adresu https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/fighting-disinformation_lt.

Koronaviruso pandemija daro poveikį mūsų gyvenimo būdui, o vakcina – patikima priemonė šiai pandemijai įveikti. Paskiepijus pakankamai gyventojų, visuomenė įgis imunitetą šiai ligai ir bus galima pamažu grįžti į įprastinį gyvenimą. Nors skiepai apipinti įvairiausiomis istorijomis ir teiginiais, nepamirškite kritinio mąstymo, tikrinkite informaciją. Tai padės įsitikinti, ar teiginiai atitinka realybę ir galbūt - išsklaidys abejones.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija, parengta remiantis Europos Komisijos, LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos informacija

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų v...
Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Didelis karštis gali būti dirglumo, koncentraci...
Vasarą skubame į gamtą pailsėti ir pasimėgauti ant grotelių keptais šašlykais, dešrelėmis,...
Žydint įvairiems augalams ir pievoms padaugėja įkvepiamųjų alergenų sukeltų alergijų. Žied...
Atkreipiame dėmesį, kad norėdami teritorinėje ligonių kasoje gauti administracinę paslaugą, t...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad L...
Mėgautis šviežiomis uogomis, o ypač iš savo daržo – didelis malonumas. Visi gerai žinome be...
Sinoptikai praneša, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje toliau tęsis kaitra. Temperatūra dienom...

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara....

Nebūkime abejingi savo sveikatai ir išnaudokime siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Ši...
Skendimai – didžiausias poilsiautojų prie vandens siaubas. Nors dažnai kalbama apie vasarą tyk...

Vienos geriausių Australijos dietologių, Dr. Rosemary Stanton, teigimu, šiais laikais ga...

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mūsų nuėjęs į...
Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pails...
Keičiantis orams, vis dažniau aplink save išgirstame ir pamatome šniurkščiojančių, kosėjan...
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) lig...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos primena, kad rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. ...
Žuvis ir jūros produktai savo maistinėmis savybėmis yra vieni iš labiausiai vertintinų ir reko...
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų...
Neseniai į Vokietiją (Berlyną) gyventi persikėlusi šiaulietė Roma Deiva R. džiaugiasi, kad ga...
Balsavimas
  • Taip, turi būti privalomas, nes kitaip pandemijos nesustabdysime.
  • Žmonės turi patys nuspręsti, ar nori skiepytis.
  • Skiepas neturi būti privalomas, bet nepasiskiepiję viešumoje turėtų nešioti kaukes.
  • Žmonės iš viso neturėtų skiepytis, nes tai juos pražudys arba slapta sučipuos.
Šiandienos Orai
PRENUMERUOK INTERNETU

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas