Organizatoriai išsijuosę pluša - vieni derina paskutines meninės dalies detales

Tulpių šventė laukia lankytojų ir gero oro

Aušra MIKŠIENĖ

Kai prieš devyniolika metų visus į spaudos konferenciją Burbiškio dvare sukvietęs Egidijus Prascevičius, jau daugelį metų prižiūrintis ir puoselėjantis šį nuostabų rajono kampelį, paskelbė organizuosiantis pirmąją Tulpių žydėjimo šventę, daugelis tik gūžčiojo pečiais ir stebėjosi tokiais užmojais. „Niekas netikėjo, kad „šventė krūmuose“, kaip ją vadino kai kurie asmenys, sulauks tokio susidomėjimo. Jau tuomet, prieš beveik du dešimtmečius, į dvarą suplūdo tūkstančiai žmonių. Net ir bilietų trūko“, – šiandien šypteli Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius E. Prascevičius.

Dabar, besirengdamas jau aštuonioliktajai Tulpių žydėjimo šventei „Šimtmečio istorijos įkvėpti“, kuri šiemet visus sukvies gegužės 12-13 dienomis, jis džiaugiasi ne tik kasmet augančiais lankytojų skaičiais, besiplečiančia programa, bet ir tuo, kad šventę organizuoja kur kas didesnės pajėgos – ne tik muziejus, bet ir Radviliškio kultūros centras, rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, Šeduvos seniūnija bei rajono mokyklos: „Vienerius metus dėl dvaro rekonstrukcijos šventė nevyko, tad ši fiesta – jau aštuonioliktoji. Smagu, kad mes kartu – galinga jėga. Praėjusiais metais per vieną dieną sugužėjo beveik trisdešimt tūkstančių lankytojų. Tai rodo, kad einame tinkama linkme, o šiemet ir vėl netrūks nei linksmybių, nei grožio“.

Per šventę turėtų žydėti net 440 rūšių tulpių

Radviliškio rajono vizitine kortele tapusio Burbiškio dvaro teritorijoje užveistas tulpynas kasmet masina būrius lankytojų. Viena iš laukiamiausių ir spalvingiausių šalyje Tulpių žydėjimo šventė čia suburia dešimtis tūkstančių svečių iš Lietuvos ir užsienio kampelių.

Anot renginio organizatorių, dvaro gėlių žieduose išsiskleidžia šį dvarą lydinti dvasia, dešimtmečius puoselėta kilnios Baženskių giminės ir dabartinių jo šeimininkų. Tad šiemet nuspręsta ne tik praturtinti turimą tulpių kolekciją, bet ir atnaujinti esamą – E. Prascevičius sako, kad šiemet rūšių skaičius sieks net 460, o šventės metu bus galima įsigyti ir svogūnėlių su žiedais: „Po praėjusios šventės iškasėme daug svogūnėlių, juos persodinome, sutvarkėme. Jau ruošiame tulpyną. Šiuo metu yra purenama žemė – per akciją „Darom“ lysvėse plušėjo ir muziejaus buhalterija, ir administracija. Visi stengiamės kurti grožį. Vienos tulpės žydi jau dabar, o kitos – vėlyvesnės. Tikimės, kad apie 440 rūšių tulpių žydės per šventę, o vėlyviausios, kaip visuomet, pražys ir mėnesio pabaigoje“.

E. Prascevičius paklaustas, kodėl šventės akcentu prieš devyniolika metų jis pasirinko būtent tulpes, ilgai negalvojęs atsako: „Juk žmonėms patinka gėlės. Kodėl tai negali būti tulpės?“.

Kiekviena šventė – lyg pamoka organizatoriams

Muziejaus vadovas neslepia, kad ilgą laiką šventę organizuodavo vos trys žmonės, tad laikui bėgant Tulpių fiesta išsikvėpė: „Trūko idėjų, energijos, laiko. Kai per pastarąsias tris šventes prie mūsų prisijungė didesnė komanda, ir dirbti tapo lengviau. Mes, muziejaus atstovai, dabar rūpinamės tik ūkine dalimi, o meninės dalies rūpesčiai nugulė ant kultūros centro pečių“.

Dabar, kaip pasakoja E. Prascevičius, yra daugiau laiko viską apgalvoti iki smulkmenų. Pavyzdžiui, šiemet šventėje bus pastatyta daugiau tualetų, kurie bus valomi dukart per dieną, daugiau konteinerių, pasamdyta ir daugiau saugos tarnybos atstovų, o šiandien dvaro teritorijos pievos, kuriose šventės metu vyks prekyba, kuoleliais jau sudalytos kas tris metrus, sužymėtos skaičiais.

„Tai – prekybininkams orientyrai. Kai jų suguža apie du šimtus, suvaldyti – labai sunku. Dabar jie mato savo numerius, pažymėtas erdves, todėl bus tvarkingiau ir aiškiau. Kiekvienais metais matome, ko trūksta, ką reikėtų tobulinti. Mokomės iš kiekvienos šventės. Prekybininkai dar prieš Naujuosius metus teikia prašymus prekiauti mūsų šventėje. Vadinasi, prekyba čia klesti, o ir įsigyti čia galima nuo konditerijos, kulinarijos gaminių iki pramoninių prekių“, – sako E. Prascevičius.

Darbuotojai uoliai pluša ir dvaro teritorijoje – tvarkomas ne tik tulpynas, bet ir visa teritorija – jau atnaujintos gėlių klombos, apsodintos našlaitėmis, sutvarkyti tilteliai, suremontuota tvora, visiškai atnaujintas ir perstatytas vienas tiltas. Tinginiauti tikrai nėra kada. Papučia vėjas – ir vėl pilna šakų, kurias reikia surinkti. Takus – nušluoti, paberti naują skaldą. O takų ilgis, sudėjus visus bendrai, siekia apie 5 kilometrus.

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorius neslepia, kad surengti tokią šventę kainuoja apie 50 tūkstančių eurų, iš kurių 20 tūkstančių, skirtų meninės dalies organizavimo išlaidoms, skiria savivaldybė, o likusią – pats muziejus.

„Visa kita atsieis apie 30 tūkstančių eurų, kuriuos traukiame iš savo kišenės. O tie pinigai – praėjusių metų šventės likutis. Taip ir gyvename – surenkame pinigėlius iš prekybininkų, lankytojų, turime išgyventi iki kitos šventės ir dar atsidėti ateinančios organizavimui. Tačiau dar nėra buvę taip, kad reikėtų skųstis. Vien praėjusiais metais dvi dienas ūžusi Tulpių žydėjimo šventė organizatoriams leido surinkti apie 100 tūkstančių eurų“, – pasakoja muziejaus vadovas.

Šventė ir vėl truks dvi dienas

Organizatoriai sako, kad tai, jog šventė Burbiškio dvare ūžia net dvi dienas, – visu šimtu procentų pasiteisinęs dalykas, leidžiantis paskirstyti žmonių srautą per keletą dienų. Būtent todėl ir šiemet šventė vėl truks ilgiau – prasidės gegužės 12 dieną ir tęsis iki gegužės 13 dienos pavakarės.

Pirmąją šventės dieną, gegužės 12-ąją, numatoma šventės pradžia – 11 valandą, iškilminga atidarymo ceremonija – 13.30 valandą. Atvykusieji kviečiami aplankyti restauruotus dvaro pastatus ir žydinčias tulpes. Lankytojų lauks tautodailininkų mugė pagrindinėje aikštėje, tautodailės, senovinių gramofonų, patefonų, senovinių automobilių parodos Burbiškio dvaro teritorijoje.

Pirmąją šventės dieną, 14 valandą, visi bus kviečiami apsilankyti ir Lauros Guokės personalinės parodos atidaryme konferencijų salėje. Tuo tarpu šventinę nuotaiką kurs Šeduvos gimnazijos pučiamųjų orkestras, atlikėjai Egidijus Sipavičius, Irūna ir Marius Jampolskis, grupės „Quorum“, „Man-go“, „Pikaso“ bei „G&G Sindikatas“.

Kadangi šių metų šventė orientuota į atkurtos Lietuvos šimtmetį, tai programą pirmąją dieną parodys ir Burbiškio dvaro salelėse įsikursiantys Radviliškio rajono švietimo įstaigų atstovai. Organizatoriai sako, kad tulpės nežydės lietuviškos Trispalvės spalvomis, bet pasididžiavimo savo valstybe netrūks. „Girnų“ saloje Lizdeikos gimnazistai pristatys programą „Atkurtoji Lietuva“, „Alyvų“ saloje Baisogalos gimnazistai perteiks „Besipriešinančią Lietuvą“, „Eglių“ saloje Grinkiškio J. Poderio gimnazistai parodys „Lietuvą sovietmečiu“, „Meilės“ salą Sidabravo gimnazistai pavers „Atgimstančios Lietuvos“ kampeliu, o Šeduvos gimnazistai, įsikursiantys „Orkestro“ saloje, kvies susipažinti su „Lietuva šiandien“.

Antrąją šventės dieną, gegužės 13-ąją, Burbiškio dvare koncertuos meno kolektyvai ir jaunimo grupės iš Radviliškio, Šeduvos bei Šiaulių, o į šeimų iškylą Burbiškio dvaro sode vėl visus kvies Šeduvos miesto bendruomenė.

Šeimų piknike – dar daugiau veiklos ir linksmybių

Kaip sako viena iš pikniko organizatorių, Izolina Stanulienė, praėjusiais metais keptas pirmas „blynas“ neprisvilo. Oras, kuris lemia pusę sėkmės, buvo pavasariškai gaivus, saulėtas, šiltas. Šeimos, pavieniai asmenys, jaunuolių porelės noriai žaidė pasiūlytus žaidimus: „Petankę“, „Sraigių lenktynes“, bėgimą maišuose. Visi pūtė didžiulius muilo burbulus, mokėsi balionų rišimo meno, dėjo rankučių antspaudus ir piešė didžiulį paveikslą ant medžiagos. Vaikai eilėse stovėjo norėdami, kad savanoriai personažai jų veidukus papuoštų piešiniais, o rankas – vaikiškais lipdukais.

„Šiais metais pikniką išplėsime po visą Burbiškių sodą. Veiks fotosalonai. Išplėsime žaidimų ir pramogų tinklą. Įsijungia daugiau Šeduvos miesto įstaigų ir organizacijų, daugiau savanorių. Atskiras veiklas surengs Šeduvos lopšelio-darželio, kultūros ir amatų centro, globos namų kolektyvai, senjorų klubas „Šeduvos svajokliai“, Radviliškio sveikatos biuras, „Jaunimo erdvės“, Vėriškių dienos centras. Įsigijome daugiau įvairių priemonių veikloms ir žaidimams. Kviesime šeimomis žaisti tinklinį „nemačiom“, „Bokštą“, tenisą „kitaip“, „Batų mėtymo varžybas“, slidinėjimą, „+ 0“, šaškių turnyrą, domino, virvių pynimą. Daugiau įvairių personažų pieš ant veidukų, lipdys, kvies tapyti, rišti balionus, pūsti muilo burbulus bei organizuos kitas pernai pavykusias veiklas. Būsime paruošę daug paklotėlių, ant kurių atsisėdę tėveliai, seneliai patogiai galės stebėti vaikų žaidimus, paprasčiausiai ilsėtis“, – žada I. Stanulienė.

Svarbiausia – geras oras

Renginio organizatoriai tikisi, kad šiemet dangus šypsosis ir jiems, ir šventės lankytojams ir padovanos nuostabų orą. „Šventė tikrai bus smagi. Netrūks veiklos nei suaugusiesiems, nei mažiesiems. Bus atvežti atrakcionai iš Vilniaus, Panevėžio. Tradiciškai vaikų lauks ir batutai iš Kauno. Jau galvojame apie stovėjimo aikšteles. Bėda ta, kad trūksta pievų, tačiau galvojame, kad kažkaip sutilpsime. O jei ir ne, juk nedidelė bėda: tiesiog kažkam teks tolėliau paėjėti pėsčiomis“, – sako E. Prascevičius.

Tiesa, visiems, gegužės 12–13 dienomis planuojantiems vykti kelio Nr. A9 atkarpa nuo Šeduvos (Radviliškio r.) iki Smilgių (Panevėžio r.) ir neplanuojantiems užsukti į Burbiškio dvarą, rekomenduojama pasirinkti kitus kelionės maršrutus, išvengiant minėtos kelio atkarpos. Vykstantiems iš Šiaulių Panevėžio bei Vilniaus kryptimis ir priešingai, rekomenduojamas maršrutas keliais Nr. 150 ir 149 (per Pakruojį, Smilgius).

Šiais metais bilieto kaina suaugusiesiems pirmąją šventės dieną sieks 10 eurų, vaikams – 5 eurus, antrąją dieną kaina atitinkamai bus 5 ir 3 eurai, o abi dienas ikimokyklinio amžiaus vaikai, fizinę (judėjimo) negalę turintys asmenys ir juos lydintis vienas asmuo į šventę bus įleidžiami nemokamai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE