Tamsa pridengia nusikaltimus

Aušra MIKŠIENĖ

Ne veltui sakoma, kad prie tamsos – daugiau drąsos. Tiesa, atėjus niūriajam metų sezonui rankomis trina daugiau drąsos įgavę tie, kuriems tamsa padeda pridengti nusikaltimus, tad policijos pareigūnai gyventojus ragina būti atidesnius.

„Kartą vienas kovos menų specialistas, paklaustas, kaip apsisaugoti merginai, užpultai vėlų vakarą, atsakė – mini sijonėliu ir aukštakulniais pirmą valandą nakties neiti per parką. Turime nepamiršti, kad reikia save saugoti – rinktis galbūt ir tolimesnį, tačiau apšviestą maršrutą, sutemus gatvėje nekalbėti mobiliaisiais telefonais, atidžiai saugoti rankines ir pirkinių krepšius“, – pabrėžia Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Linas Valius. Kaip pavojingesnius miesto kampelius jis išskyrė Stiklo gatvę, teritoriją, esančią netoli Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro, bei centrinio miesto parko rajoną.

Nusikaltimus padeda atskleisti ir kameros

Šiltasis periodas visuomet būna šviesesnis – žmonės būna linksmesni, galvose kyla mažiau blogų minčių, tačiau šaltasis sezonas, pasak L. Valiaus, visuomet skelbia ir tamsiojo periodo pradžią, kai pareigūnai darbo turi kur kas daugiau.

„Kai žmonės darbą baigia jau sutemus ir atsipalaidavę keliauja namo, užpuolikams labai paranku iš rankų griebti telefoną ar čiupti neatsargiai nešamą rankinę. Šis laikotarpis niekadėjams – labai parankus, tad derėtų save saugoti, eiti apšviestomis gatvėmis. Jeigu blogų ketinimų turintis žmogus matys, kad planas gali sunkiai išdegti, jis nieko ir nedarys“, – „Radviliškio naujienoms“ sako Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas, pabrėžiantis, kad pasirinkimą namus pasiekti saugiau gyventojai turi – Radviliškio miesto gatvės yra apšviestos, veikia ir aukštos kokybės bei raiškos vaizdo stebėjimo kameros.

„Kameros – nuolat stebimos. Sulaukiame ir tiesioginių pranešimų, ir peržiūrime vaizdo įrašus. Šiuo metu veikia visos trylika kamerų, kurios jau ne kartą padėjo atskleisti nusikalstamas veikas. Bene didžiausias nauda buvo šį ankstų pavasarį, kai nuo praėjusių metų prasidėjo gaisrų virtinė. Būtent kameros padėjo nustatyti įtariamuosius – gauta naudingos informacijos, tad džiaugiamės, kad ta sistema veikia“, – pasakoja L. Valius.

Vadovo teigimu, kameros praverčia ir tais „karštaisiais“ periodais – pavyzdžiui, jaunuolių kompanijai, tamsiu paros metu vartojančiai alkoholinius gėrimus viešoje vietoje, linksmybės trunka neilgai. Netrukus prisistatantis policijos ekipažas sutramdo girtaujančius jaunuolius ir grąžina rimtį.

Tai tik viena iš Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnų kasdieninių situacijų. „Kamerų pagalba kasdien užbėgama už akių muštynėms, girtavimams ar kitai nusikalstamai veikai“, – sako L. Valius, skaičiuojantis, kad jau šiemet rajone užfiksuota daugiau nei 6200 įvykių, į kuriuos skubėjo pareigūnai.

Dažnesnės – atviros vagystės

Tiesa, kalbėdamas apie apiplėšimus gatvėje, L. Valius pasidžiaugia, kad tokių realių atvejų, kai dėl apiplėšimo Radviliškio mieste buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, buvo vos keletas, o iškvietimai neretai būna pačių gyventojų išsiblaškymo priežastimi: „Pavyzdžiui, buvo gautas pranešimas, kad prie vieno iš Radviliškio prekybos centrų pavakarę buvo užpulta garbaus amžiaus moteris. Kaip ji pati teigė, du vyrai ir viena mergina prašė pinigų kelionei, padovanojo kvepalų buteliuką. Įvykio metu radviliškietei pablogėjo sveikata, o atsitokėjusi ji pasigedo piniginės, pamanė, kad buvo apiplėšta, ir paskambino bendruoju pagalbos telefonu. Žinoma, pareigūnai nedelsiant sureagavo, tačiau piniginė, kaip paaiškėjo, buvo pas pranešėją pirkinių krepšyje“.

Komisariato vadovas prisimena ir dar vieną šių metų istoriją, kai buvo sulaukta pranešimo apie pavogtą rankinę – tąkart moteris, taip pat išėjusi iš prekybos centro, pasigedo savo rankinės ir išsikvietė policijos pareigūnus. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad rankinę ji tiesiog pasidėjo ant savo automobilio stogo ir nuvažiavo, o rankinę radę žmonės susisiekė su pranešėja ir visus daiktus grąžino.

Pasak L. Valiaus, kur kas dažnesnės atviros vagystės: „Šiemet vagysčių užfiksuota 612, dėl 114 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai. Tokių iškvietimų – nemažai. Itin dažni atvejai, kai per išgertuves susipyksta draugai. Kažkas atsiima kokią skolą, pasiima daiktą, tuomet kviečiami pareigūnai, vieni kitus kaltina vagystėmis ir panašiai. Neretai sulaukiame iškvietimų į naktinius barus, kuriuose girtaujantis jaunimas susipyksta arba tiesiog atvirai atimami telefonai, kiti asmeniniai daiktai. Kaip vieną iš probleminių zonų galėčiau išskirti ir Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centrą, kurio jaunimas bendrabučiuose ir alkoholį vartoja, ir pykstasi. Tačiau nuolat bendradarbiaujame su įstaigos vadovybe ir bandome spręsti tas problemas“.

Pasak komisariato vadovo, dažni ir vagysčių iš prekybos centrų atvejai, kurių šiemet – jau daugiau nei šimtas. Vagišių taikiniais neretai tampa ir sodo nameliai, dėl emigracijos ištuštėję namai, dažnos ir kuro vagystės iš traktorių. Tiesa, automobilių vagysčių bumas – aprimęs, tačiau bendros tendencijos rodo, kad ilgapirščiams labiausiai rūpi BMW markės penktos serijos modelis, gaminamas nuo 2004 metų. Užfiksuoti ir 55 sukčiavimo ar pasikėsinimo sukčiauti atvejai, iš kurių dėl 14 įvykių pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Sureaguojama greičiau, negu reikalaujama

Kalbėdamas apie nusikalstamumą rajone L. Valius pabrėžia, kad „karščiausi“ taškai – Radviliškio, Šeduvos, Baisogalos seniūnijos. Per pastaruosius keturis mėnesius Radviliškyje pareigūnai kviesti daugiau nei pusantro tūkstančio kartų, Šeduvos seniūnijoje – pusketvirto šimto, o Baisogalos seniūnijoje – daugiau nei du šimtus kartų.

A kategorijos įvykių, į kuriuos pareigūnai turi sureaguoti per laikotarpį iki dešimties minučių, per pastaruosius mėnesius taip pat daugiausiai buvo tose pačiose vietovėse – Radviliškyje jų suskaičiuota beveik dvidešimt, Šeduvoje – daugiau nei dešimt, o Baisogalos apylinkėse, įtraukiant Grinkiškį ir Skėmius, – septyni.

B kategorijos įvykių, į kuriuos privalu atskubėti iki dvidešimties minučių, taip pat daugiausiai tuose pačiuose rajono kampeliuose – Radviliškyje jų suskaičiuojama daugiau nei keturi šimtai, Šeduvoje – daugiau nei šimtas, Baisogaloje, Skėmiuose ir Pakiršinyje bendrai – taip pat daugiau nei šimtas.

Beje, Pakiršinį L. Valius išskiria irgi kaip vieną iš problemiškiausių vietų: „Atrodo, kad ten nėra svarbu – rytas, vakaras, algadienis ar pašalpų mokėjimo diena. Kaimelis yra gražus, tvarkingas, veikia aktyvi bendruomenė, tačiau netrūksta žmonių, nevengiančių alkoholio. Visuomet ten apstu įvykių, į kuriuos turime reaguoti“, – sako komisariato vadovas, besidžiaugiantis tuo, kad į visus įvykius rajono pareigūnai sureaguoja greičiau, negu to reikalauja nustatyta tvarka.

Šiuo metu komisariate dirba 64 pareigūnai, kuriems po reorganizacijos tenka dirbti įvairiomis savaitės dienomis ir įvairiu laiku: „Dirbame visi. Nebėra pastovaus laiko – įvairiai skirstomos pajėgos, jų darbo laikas. Aktyviausias laikotarpis – nuo 17 iki 24 valandos, kai darbo turime daugiausiai. Žinoma, išskirtini savaitgaliai, tos dienos, kai papilnėja gyventojų piniginės“.

Didžiausia problema – smurtas artimoje aplinkoje

Paprašytas išskirti didžiausias problemas rajone, L. Valius nė nedvejodamas pamini smurtą artimoje aplinkoje. Jeigu šiemet jau užfiksuota daugiau nei 6 tūkstančiai įvykių, tai kone trečdalis iš jų yra susijęs būtent su smurtu artimoje aplinkoje. Dėl sukelto fizinio skausmo šiemet pradėta daugiau nei pusantro šimto ikiteisminių tyrimų.

„Taip, bendra tendencija rodo mažėjimą kokiu penkiolika procentų, tačiau ši problema vis dar yra pati aktualiausia. Visuomet sprendžiame ne tik smurto problemą, bet ir vaikų saugumo klausimą. Jeigu nuvykę į vietą smurto tarp tėvų neužfiksuojame, o randame tik triukšmą, tačiau tėveliai yra padauginę alkoholio, vaikų nepaliekame nesaugioje aplinkoje. Tokiu atveju kreipiamės į Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybą, o jeigu jie nedelsiant atvykti negali, suderinę veiksmus ieškome artimųjų, kurie galėtų pasirūpinti vaikais“, – pasakoja komisariato vadovas.

Rajone vis dar nemažai žmonių prie automobilio vairo sėda neblaivūs. Vien šiemet jau pradėta pusšimtis ikiteisminių tyrimų, kai eismo įvykiuose užfiksuotas girtumas, didesnis nei pusantros promilės, patiriami sunkūs sužalojimai.

„Keista, kad vairuotojai sėda prie vairo būdami visiškai girti. Nėra taip, kad sėda išgėrę butelį alaus – prireikia viso butelio degtinės“, – sako L. Valius, paminėdamas ir jaunuolių polinkį spausti greičio pedalą, neatsargiai vairuoti.

Tiesa, vairuotojai neretai būna ne tik apgirtę, bet ir apsvaigę nuo narkotinių medžiagų – šiemet pradėti keli tyrimai dėl narkotinių medžiagų laikymo ir vartojimo. „Narkotikų problema yra padidėjusi. Jaunimas nevengia parūkyti „žolytės“, dalintis, pirkti ir parduoti. Yra „taškai“, kuriuos stebime. Tai liečia ne tik narkotines medžiagas, bet ir prekybą kontrabandinėmis cigaretėmis. Anksčiau ar vėliau ateis diena, kai nusikalstamą veiką vykdantys asmenys bus sulaikyti“, – „Radviliškio naujienoms“ pasakoja komisariato vadovas.

Ragina nebijoti kreiptis į pareigūnus

Šiandien, kai pastebimas visuomenės suaktyvėjimas reaguojant į netoliese vykstančias nusikalstamas veikas, L. Valius sako pastebintis šią tendenciją ir mūsų rajone: „Gyventojai informuoja apie įtartinai vairuojančius asmenis, girdimą triukšmą kaimynų namuose, galimus smurto atvejus. Visuomet sureaguojame ir informaciją kuo skubiau patikriname. Smagu, kad ta riba tarp policijos ir visuomenės – kone išnykusi“.

Komisariato vadovas juokdamasis prisimena istoriją, kai kartą mama, pamačiusi jį gatvėje su uniforma, vaikui tarė: „Va, ateis dėdė policininkas ir tave paims“. L. Valius sako, kad taip būti neturėtų – vaikams policija neturėtų būti kaip įstaiga, siekianti nubausti, gąsdinti: „Mes esame tam, kad atskubėtume į pagalbą. Nebijokite į mus kreiptis. Pavyzdžiui, merginos, jeigu grįžtate taksi vėlai naktį ir bijote praeiti pro kokią gaują vyrukų, besibūriuojančių prie jūsų laiptinės, tai ir neikite. Skambinkite mums ir sakykite, kad jaučiate grėsmę. Visuomet atvyksime, palydėsime, padėsime. Tai nebus traktuojama kaip melagingas pranešimas. Melagingi pranešimai yra tuomet, kai žmogus piktybiškai, suvokdamas, kad meluoja, gaišina brangų laiką“.

Nuo lapkričio – pokyčiai

Kreipdamasis į gyventojus L. Valius primena, kad šaltasis sezonas skelbia ir pokyčių metą – nuo lapkričio mėnesio vyriausybei pritarus Susisiekimo ministerijos inicijuotiems Kelių eismo taisyklių pakeitimams, nustatyti griežtesni reikalavimai vairuotojams bei pėstiesiems, kuriems uždrausta kalbėtis telefonu perėjose.

Negana to, vertėtų pagalvoti apie savo saugumą vairuojant – iki lapkričio 10-osios reikia pasirūpinti savo transporto priemonėmis ir pakeisti jų „apavą“, langų valymo skysčius, valytuvų šluoteles. „Tik tuomet, kai patys rūpinsimės savo saugumu, nelaimių skaičius mažės“, – sako L. Valius.

Būkime budrūs!

Artėjant visų Šventųjų ir mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienai, policijos pareigūnai prašo nesudaryti sąlygų vagystėms ir primena, kad net trumpam nepalikite be priežiūros savo asmeninių daiktų, o palikdami automobilį:

  • visada patikrinkite, ar įjungta, ar patikimai veikia jūsų automobilio apsaugos sistema;

  • išgirdę įsijungusią automobilio signalizaciją, atkreipkite į tai dėmesį, net jei tai ir ne jūsų automobilis;

  • niekada nepalikite atrakintų automobilio durelių, atidarytų langų, bagažinės;

  • automobilio salono matomoje vietoje nepalikite rankinių, piniginių, mobiliojo ryšio telefono aparatų, dokumentų ar kitų vertingų daiktų;

  • rankines, automobilio dokumentus visada rekomenduojame pasiimti su savimi.

Policija prašo: pastebėję prie kapinių, automobilių stovėjimo aikštelėse ar netoli jų įtartinus asmenis, įsidėmėkite jų išvaizdą, užsirašykite įtarimą keliančių automobilių valstybinius numerius ir nedelsiant apie tai praneškite policijai bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE