NULL

Sutrikote ir nebežinote ar teisingai auklėjate savo vaikus? Atsigręžkite į knygas!

Dar ne taip seniai, daugiausia pamokymų apie vaikų auklėjimą buvo sulaukiama iš artimųjų, kaimynų ir pažįstamų. Daugelis tos kartos tėvų, turbūt, galėtų pasakyti, jog vaikai dažnu atveju augdavo savaime ir auklėjimas būdavo toks, kokį tėvai patys susigalvodavo arba geriausiai išjausdavo. Šiais laikais turime be galo daug priemonių vaikų auklėjimo principams sužinoti, o interneto forumai mirga nuo pačių įvairiausių patarimų ir skirtingų nuomonių. Dažnai itin jautriai į vaikų auklėjimą reaguoja vadinamos „super mamytės“, be to taip pat egzistuoja kita forumų pusė – tai „super mamytes“ smerkiančios mamos. Iš tiesų vieno tobulo metodo vaikų auklėjimui, turbūt, ir nėra. Geriausia ką gali padaryti tėvai – tai suprasti vaiko jausmus ir duoti jam visą savo meilę be jokių sąlygų ir lūkesčio ką nors gauti už tai manais.

Tarp visų vaikų auklėjimo metodikų tikrai sunku nepasimesti. Vieni siūlo auginti vaikus prieraišumo principu, kiti siūlo leisti vaiku augti savarankiškai ar net toleruoja mažamečių vaikų išsiverkimo teorijas. Vis dėlto, kad ir kokios atrodytų teisingos ir moksliškai pagrįsto teorijos, kiekvienas turi pasirinkti tai, kas tinka jam pačiam. O dar svarbiau, rinktis teoriją pagal jį parengusio žmogaus įvaizdį ir asmeninę patirtį. Juk pripažinkime, jei mus valgyti mokytų nutukęs žmogus, sunku būtų juo patikėti. Tas pats galioja ir vaikų auklėjime. Jei semsimės patirties iš su paaugliu vaiku nesusitvarkančios kaimynės, net neabejojame, jog nuolat jausime vidinį susipriešinimą. Jei savo aplinkoje neturite laimingos šeimos receptų ar esate susipainioję tarp artimųjų, kolegų, draugų patarimų, pirmiausia rekomenduojame atsigręžti į vaikų psichologiją ir elgesio modelius nagrinėjančias knygas. Pasirinkę tokias, kurios parašytos daugiavaikių tėvų, patyrusių psichologų ar krizes išgyvenusių tėvų – jose tikrai atrasite nepagražintas istorijas ir galbūt būsite labiau pasirengę patiems įvairiausiems vaiko gyvenimo etapams.

Kaip užauginti žmogų?

Kalbėdami apie savo srities profesionalus, vaikų auklėjime galime išskirti ilgametę, net 35 metų patirtį turinčią psichologę psichoterapeutę Aušrą Kurienę, kurios išleista knyga „Kaip užauginti žmogų“ jau ne vienerius metus yra skaitomiausių knygų sąrašuose. Šioje Alma Littera leidyklos išleistoje knygoje autorė dalinasi žiniomis apie skirtingus vaikų augimo etapus, pateikdama lengvai suprantamus ir kasdien sutinkamus pavyzdžius. Daugelis tėvų, perskaitę šią knygą, dalinasi ja su savo draugais ir pažįstamais ir sunkiais momentais gali lyg pas tikrą psichologą pasisemti vidinės motyvacijos ir įkvėpimo. Ši knyga – lyg žemėlapis, padedantis nepasiklysti klaidžiame tėvų gyvenime. Kai susipainiojame tarp įvairiausių vaikų auklėjimo teorijų – ši knyga gali tapti tikru išsigelbėjimu ir sugrąžinti prie svarbiausios gyvenimo žinutės – girdėti savo vaikus širdimi ir suprasti, kad kiekvienas etapas kada nors praeina, o tada ateina kitas.

Prasminga veikla – auklėjimo dalis

Šiais laikais, kuomet yra neribojamas priėjimas prie šiuolaikinių technologijų, vaikų dėmesį išlaikyti išties tampa nelengva. Įvairūs filmukai, žaidimai kompiuteriuose ar telefonuose, interaktyvios pramogos žaidimų konsolėmis keičia ir šiuolaikinių vaikų mąstymą, tad juos sudominti nebėra taip paprasta, o labiausiai nukenčia jų vaizduotė. Vaikai sunkiai sugalvoja sau veikos be suaugusiųjų įsikišimo ar žaidimų paruoštukų, kurių taip pat pilnos parduotuvių lentynos. Ne mažesnis iššūkis kyla ir tėvams – sugalvoti šiems, naujos kartos vaikams pramogų ir veiklų, o dar sudėtingiau jei tai norime padaryti neišleisdami krūvos pinigų. Tačiau ir šiuo klausimu taip pat gali pagėlbėti knygos.

Viena iš geriausių pagalbininkių gali tapti „Inovatyvi programa XXI a. tėvams ir pedagogams. Kad vaikai augtų laisvi ir kūrybingi!“ Ši programa yra paruošta daugiavaikės mamos, socialinių mokslų daktarės, edukologės, kontekstinio ugdymo pradininkės, konsultantės švietimo klausimais ir, neabejotinai, gerai žinomos verslininkės Austėjos Lansbergienės. Programa yra suskirstyta į 4 metų laikus, o kiekviename puslapyje tėvai gali atrasti tiek vaiko amžiui būdingus elgesio modelius, tiek įgūdžius, kuriuos tuo metu labiausiai naudinga lavinti. Kiekvieną teorinę dalį papildo keliolika skirtingų užsiėmimų, kurie tiks tuo metu vyraujančiam orui Lietuvoje, o ir priemonių sugalvotoms veikloms rasti galima beveik visuose namuose. Autorė šiose knygose kviečia ugdyti vaikus kiekvieną dieną ir tai daryti žaismingai bei prasmingai. Tai lyg enciklopedija namuose, į kurią verta žvilgtelėti kiekvieną kartą, kai sulaukiate klausimo „o ką gi man veikti?“ Visas šios serijos knygas galite rasti paspaudę šią nuorodą: https://vaga.lt/alma-littera-lt-lt

Visiems kartais iškyla sunkumų – kaip su jais susitvarkyti?

Nerastume šeimos, kuri bent kartą nėra susidūrusi su iššūkiais, problemomis ar nestandartinėmis situacijomis. Ypatingai jautriai šias situacijas išgyvena vaikai. Todėl labai daug dėmesio reikia skirti žinių gilinimui, tam, kad visa šeima kartu lengviau išgyventų tokius periodus ir kuo mažiau žalos padarytume augančiam vaiko psichologiniam suvokimui. Skyrybos – vienas iš tokių iššūkių, su kuriuo susiduria vis daugiau šeimų visame pasaulyje. Todėl natūralu, jog būtent šia tema yra pradedama leisti vis daugiau knygų, viena tokių – „Myliu ir mamą, ir tėtį. knyga tėvams, išgyvenantiems skyrybas“. Knygą parašė Jolanta Sondaitė, o jos turinyje daug dėmesio yra skiriama vaikų emocijoms, poreikių patenkinimui ir bendram supratimui apie jausmus vyraujančius jauname prote. Kitą sudėtinga tema – tai skirtingų poreikių turintys vaikai. Tėvai skaitydami knygas gali pajausti, jog yra ne vieni. Jog jų vaikas – tai nėra kažkoks nestandartinis atvejis, o tiesiog ypatinga auganti asmenybė.

Kas geriausia vaikams?

Kad ir kiek skirtingų nuomonių vyrautų mūsų aplinkoje, kad ir kokiais požiūriais dalintųsi internete garsiai besireiškiantys tėvai, svarbiausia suvokti, kad kiekvienas mes galime duoti vaikui tai, kas yra geriausia, tereikia išmokti, kas yra būdinga skirtingiems vaiko raidos etapams ir besąlygiškai priimti augančios asmenybės emocijas. Kai pasimetame ir vaikų auginimas tampa alinantis ar per daug sudėtingas, rekomenduojame nepamiršti, jog kokybiška ir profesionalų parašyta literatūra šiomis temomis gali tapti tikru išsigelbėjimu ir padėti pereiti į kiekvieną situaciją pasižiūrėti kitaip – su humoru, lengvumu, meile ir supratimu, jog nėra tobulų tėvų, o kiekvienas vaikas yra iš prigimties tobulas, kol suaugę nepradeda į juos dėti savo gyvenimiškos patirties, apribojimų ir nuostatų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE