NULL

Siūlymas keisti miestelio pavadinimą – įžeidimas baisogaliečiams

Aušra LAURINKIENĖ

Vienos internetinės svetainės savininkas Dainoras Lukas, išradingai sugalvojęs reklamuoti įmonę, paskelbė viešą siūlymą sumokėti 1000 eurų, kuriuos Radviliškio rajono savivaldybei pervestų už Baisogalos miestelio pervardinimą. Jo teigimu, Baisogalos pavadinimas skamba neestetiškai, tačiau toks pareiškimas gerokai papiktino vietos gyventojus.

Pasiūlymas keisti pavadinimą

„Radviliškio rajone esančios vietovės Baisogala pavadinimas skamba neestetiškai. Šios vietovės gyventojai dažnai tampa pašaipų objektais. Ten gyvenantys žmonės nenusipelno, kad iš jų būtų tyčiojamasi. Anksčiau ar vėliau ateis laikas pakeisti šios vietovės pavadinimą, nes gyventojams jis įgris. Noriu pasiūlyti pakeisti pavadinimą ir dar galimybę iš to gauti lėšų, kurias būtų galima panaudoti minėtos gyvenvietės gyventojų reikmėms. Siūlyčiau tokius gyvenvietės pavadinimus: Amžinai tavo, Santuoka ir Meilė. Šie pavadinimai skamba tikrai gražiau nei dabartinis. Neestetiškai, nemaloniai skambantys pavadinimai gali būti keičiami. Pavyzdžiui, kaimas Anykščių rajone, anksčiau vadinęsis Apšiktavirviais, pavadintas Naujasodžiu. Buvęs Minkštapaučių kaimas Raseinių rajone dabar vadinasi Antagluoniu“, – rašo idėjos autorius.

Baisogaliečiai – pasipiktinę

Vos tik paskelbus šią informaciją „Radviliškio naujienų“ internetinėje svetainėje www.radviliskionaujienos.lt, pasipylė pasipiktinusių žmonių komentarai.

Iš Baisogalos kilusi Monika mano, kad tai – tikrų tikriausias absurdas: „Baisogala yra mano tėviškė ir jos pavadinimas man niekada nėra sukėlęs jokio diskomforto, niekada nesu sulaukusi patyčių. Straipsnio autorius labai klysta, kad miestelio gyventojai dėl Baisogalos pavadinimo kompleksuoja, greičiau pyksta, kai kiti neištaria jo taisyklingai. Pavyzdžiui, sako Baisiogala vietoj Baisogala“.

Baisogaloje taip pat gimusi ir čia augusi Aura Svetikienė taip pat turi ką pasakyti šiuo klausimu. Moteris sako pirmąkart išgirdusi, kad kažkas jaučia diskomfortą dėl pavadinimo: „Studijuojant grupiokai paklausdavo, ar aš gyvenu ,,baisiame gale“ ir man tikrai labai patikdavo patvirtinti, kad taip. Baisogalos pavadinimą esu radusi net senuose metraščiuose. Tad jei kažkam kilo didelis noras keisti pavadinimą, tegul ,,persišviečia galvą“. Nereikia išradinėti dviračio naujai, jei jis buvo sukurtas“.

Tuo tarpu Jolita Martinkėnienė įsitikinusi, kad Baisogala – gražus miestelio pavadinimas su ryškia istorine praeitimi ir išlikusia architektūra, o ir gyventojai tikrai nejaučia diskomforto dėl pavadinimo. „Blefas! Miestelis – labai išgražėjęs, atsinaujinęs. Verta pamatyti, koks tai nebaisus, o nuostabus miesteliukas. Neverta žarstytis žadamais tūkstančiais eurų, kuriuos būtų galima gudriau panaudoti. Jonavos rajone yra kaimas Makštava, iki šiol pavadinimas nepakeistas, nes ten žmonės laimingi ir nekompleksuoti“.

Dar viena baisogalietė Viktė Žvirėlytė-Tarvydienė taip pat nemato reikalo keisti Baisogalos pavadinimo: „Šiame miestelyje aš gimiau, užaugau ir nieko neestetiško šitame pavadinime nematau, o tuo labiau jokių patyčių nesulaukiau. Man Baisogalos miestelio pavadinimas sukelia tik šiltus jausmus, nes ten – mano ir mano šeimos istorija“.

A. Gaidžiūnas: „Tai – visiškas absurdas“

Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, Baisogalos seniūnaitijos seniūnaitis Aurimas Gaidžiūnas paklaustas, kaip vertina tokį siūlymą, neslėpė pasipiktinimo: „Kaip kažkam gali kilti tokia mintis? Kokią teisę kažkas turi taip kalbėti apie mūsų miestelį ir jo gyventojus? Pats esu Baisogaloje pasistatęs namą, vystau verslą ir nesiskundžiu. Mums, baisogaliečiams, čia gyventi labai gera“.

Anot seniūnaičio, apie pavadinimo keitimą negali būti nė kalbos: „Matėte, kokie komentarai internete? Mes visi esame vienos nuomonės. Baisogalos pavadinimas – mielas širdžiai“.

Tiesa, A. Gaidžiūnas juokdamasis pripažįsta, kad Baisogaloje yra viena gatvė, kelianti savo pavadinimu šiurpą, tačiau ir joje žmonės gyvena nesiskųsdami: „Kartą per radiją buvo paprašyta skambinusiųjų įvardyti baisiausią adresą. Kažkas paskambinęs pasakė, kad tai – Kapų gatvė 13, Baisogaloje. Taip, išties yra toks adresas, tačiau šiuo adresu žmonės gyvena nesukdami sau galvos, tad kodėl Baisogalą vertėtų pervardinti? Nesuprantu niekaip“.

Pavadinimo kilmę byloja keletas lengendų

Istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose Baisogala pirmą kartą paminėta aštuonioliktajame amžiuje. Vėliau, pradėjus statyti bažnyčias ir kurtis parapijoms, Baisogalos vardas įvairiuose raštuose buvo minimas dažniau.

Baisogalos seniūnaitis pasakoja, kad, anot legendos, Baisogalos pavadinimas kilęs nuo švedų karų metu buvusio posakio suruošim jiems baisų galą.

Yra ir kita pavadinimo kilmės versija, nes kita legenda byloja, jog šis pavadinimas kilęs nuo žodžių junginio baisus galas“. Žiloje senovėje visa Lietuvos šalis buvo apaugusi miškais, vienintelis susisiekimas su kitomis gyvenvietėmis ir miestais vykdavo upėmis. Tik vėliau buvo pakloti sauskeliai. Vieškelis, einantis nuo Kauno Šiaulių link, buvo vadinamas mediniu vieškeliu (buvo išklotas medžių rąstais). Antras kelias, jungiantis Raseinius ir Panevėžį, perkirsdavo medinį vieškelį toje vietoje, kurioje dabar yra Baisogalos miestelis. Šioje vietoje buvo nuolat užpuldinėjami pirkliai, vežantys prekes iš miesto į miestą. Todėl pirkliai tą vietą esą pavadinę baisiuoju galu.

Baisogalos seniūnaitis, Radviliškio rajono tarybos narys Aurimas Gaidžiūnas įsitikinęs, kad keisti pavadinimo, turinčio gilią istoriją, nėra reikalo.

Autorės nuotr.

Jolita Martinkėnienė įsitikinusi, kad Baisogala – gražus miestelio pavadinimas su ryškia istorine praeitimi ir išlikusia architektūra.

Viktė Žvirėlytė-Tarvydienė taip pat nemato reikalo keisti Baisogalos pavadinimo.

Baisogaloje gimusi ir čia augusi Aura Svetikienė sako visuomet su pasididžiavimu sakydavusi studijų draugams, kad yra iš „baisaus galo“.

Asmeninio albumo nuotr.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE