SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-06-05, Penktadienis, 20:01:12 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Šiauliuose aptarta sveikatos stiprinimo politika

Šiauliuose aptarta sveikatos stiprinimo politika

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) kartu su Nacionaline sveikatos taryba (NST) Šiauliuose 2015-05-27 aptarė svarbius klausimus, susijusius su savivaldybių bendruomenių sveikatos tarybų vaidmens stiprinimu formuojant savivaldybių visuomenės sveikatos politiką.

Daugiau kaip 50 atstovų iš Lietuvos savivaldybių Bendruomenės sveikatos tarybų (BST), asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tarp kurių dauguma buvo iš Šiaulių TLK aptarnaujamos zonos, dalyvavo Šiaulių TLK ir NST organizuotame renginyje, kuris buvo skirtas savivaldybių bendruomenių sveikatos tarybų vaidmens stiprinimui formuojant savivaldybių visuomenės sveikatos politiką.

Renginyje dalyvavo SAM viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė, NST nariai - pirmininkas prof. Juozas Pundzius, prof. Irena Misevičienė, prof. Artūras Razbadauskas ir kiti, taip pat VLK, Šiaulių TLK, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovai.

Į renginį susirinkusiuosius pasveikino Šiaulių m. savivaldybės vicemeras Stasys Tumėnas, NST pirmininkas prof. Juozas Pundzius.

Susitikime buvo pristatyti NST nario, Klaipėdos miesto savivaldybės BST pirmininko prof. Artūro Razbadausko ir Šiaulių TLK direktoriaus pranešimai. A. Razbadauskas apžvelgė Lietuvos bendruomenės sveikatos tarybų patirtį ir problemas, pasidalino Klaipėdos miesto BST veiklos patirtimi.

Šiaulių TLK direktorius Remigijus Mažeika savo pranešime „Ar tinkamai išnaudojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo galimybės bendruomenių sveikatinimo srityje?“ išryškino keletą svarbių probleminių sričių. Šiaulių TLK atlikta analizė parodė, kad ypač didelė problema yra vaikų antibiotikų vartojimas. Lietuvoje stebimi ženklūs regioniniai antibiotikų vartojimo skirtumai. Šiaulių TLK veiklos zonos savivaldybėse didžiausias skaičius vaikų, gydytų vienu, trimis ir daugiau antibiotikų, yra Šiaulių mieste, Akmenės, Radviliškio, Šiaulių ir Plungės rajonų savivaldybėse. Ypač didelį nerimą kelia tai, kad kūdikių gydymas antibiotikais neatitinka racionalios farmakoterapijos principų - dažniausiai vartojami plataus spektro penicilinai, makrolidai ir tik 4 vietoje yra pirmo pasirinkimo vaistas – siauro spektro penicilinas. 2014 m. tik 8,8 proc. vartojusių antibiotikus vaikų buvo gydyti Phenoxymethylpenicillinum, t. y. pirmo pasirinkimo vaistu, plataus spektro penicilinais net 78 proc. Ar tik pinigų trūkumas yra didžiausia problema, kai kalbame apie kompensuojamus vaistus? Kokias neracionalaus antibiotikų vartojimo pasekmes lems toks gydymas ir kiek kainuos gydymas ateityje? Kokiais medikamentais gydysime dabartinius naujagimius/vaikus po „n“ metų? Šie ir kiti aktualūs klausimai buvo keliami susitikime.

Šiaulių TLK šios analizės duomenis, išvadas, racionalaus antibiotikų skyrimo principus ir rekomendacijas pateikė asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ). Probleminės ASPĮ buvo įpareigotos atlikti vidaus auditus, jose Šiaulių TLK 2015 m. planuoja kontrolės procedūras. Vaistų vartojimo analizės rezultataipaskelbti TLK internetinėje svetainėje www.siauliutlk.lt

Šiaulių TLK pateikė pasiūlymus, kurie galėtų padėti vaistus vartoti racionaliau: pirmiausia – labai svarbu yra parengti ir patvirtinti vaikų kvėpavimo sistemos ligų diagnostikos ir gydymo metodikas/protokolus, kuriais turi būti privalomai naudojamasi; patvirtinti antibiotikų skyrimo kokybės rodiklius bei organizuoti nepriklausomą nuo farmacijos kompanijų gydytojų kvalifikacijos kėlimą racionalaus antibiotikų skyrimo temomis, dalyvaujant klinikiniams farmakologams. Ne mažiau aktualu aktyviai skiepyti vaikus nuo bakterinių infekcijų, kurioms yra skiepai (nuo 2014 m. spalio mėn. PSDF biudžeto lėšomis skiepijama pneumokokine vakcina). Kitas svarbus dalykas – tinkama diagnostika: antibiotikus skirti tik atlikus C-reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimą bei kompensuoti Streptokoko antigeno tyrimą (Strep A tyrimas).Streptokoko A tyrimas yra patikimas, greitai atliekamas (jam atlikti pakanka keletos minučių), streptokokai – jautrūs penicilinui, todėl antibakterinį gydymą galima pradėti nedelsiant, jei tik tyrimas yra teigiamas.

Kita svarbi problema, kurią iškėlė Šiaulių TLK direktorius, buvo prevencinių programų, finansuojamų iš PSDF biudžeto, veiksmingumas. Šiuo metu stebimos nepakankamos mirtingumo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų, širdies kraujagyslių ligų mažėjimo tendencijos. TLK duomenimis, prevencinėse programose dalyvauja nepakankamas tiriamos populiacijos skaičius ir vienas iš svarbiausių uždavinių - įtraukti į prevencines programas ženkliai daugiau negu 40 proc. tikslinės populiacijos grupės. Buvo pabrėžta, kad ne mažiau aktualu ir tinkama paslaugos kokybė, ir pakankamas visuomenės informavimas nacionaliniu lygmeniu, ir pakankamas savivaldybių indėlis į bendruomenės švietimą ir motyvavimą.

Šiaulių TLK taip pat pristatė savo veiklą bendruomenių sveikatinimo srityje. Siekiant informuoti ir paskatinti bendruomenę dalyvauti prevencinėse programose, ugdyti atsakomybę už savo sveikatą, vyksta nuolatinis ryšių su visuomenės sveikatos biurais, savivaldybėmis palaikymas. TLK kartu su VSB organizuoja išvažiuojamuosius susitikimus su bendruomenėmis TLK veiklos zonos savivaldybėse: vyksta diskusijos seniūnijose, mokyklose, bibliotekose, bendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis, trečiojo amžiaus universitetais, rengiama ir platinama informacinė medžiaga bendruomenėms. Tik dirbdami visi kartu galime pasiekti geresnės bendruomenės sveikatos.

Šiaulių TLK informacija

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų v...
Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Didelis karštis gali būti dirglumo, koncentraci...
Vasarą skubame į gamtą pailsėti ir pasimėgauti ant grotelių keptais šašlykais, dešrelėmis,...
Žydint įvairiems augalams ir pievoms padaugėja įkvepiamųjų alergenų sukeltų alergijų. Žied...
Atkreipiame dėmesį, kad norėdami teritorinėje ligonių kasoje gauti administracinę paslaugą, t...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad L...
Mėgautis šviežiomis uogomis, o ypač iš savo daržo – didelis malonumas. Visi gerai žinome be...
Sinoptikai praneša, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje toliau tęsis kaitra. Temperatūra dienom...

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara....

Nebūkime abejingi savo sveikatai ir išnaudokime siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Ši...
Skendimai – didžiausias poilsiautojų prie vandens siaubas. Nors dažnai kalbama apie vasarą tyk...

Vienos geriausių Australijos dietologių, Dr. Rosemary Stanton, teigimu, šiais laikais ga...

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mūsų nuėjęs į...
Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pails...
Keičiantis orams, vis dažniau aplink save išgirstame ir pamatome šniurkščiojančių, kosėjan...
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) lig...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos primena, kad rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. ...
Žuvis ir jūros produktai savo maistinėmis savybėmis yra vieni iš labiausiai vertintinų ir reko...
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų...
Neseniai į Vokietiją (Berlyną) gyventi persikėlusi šiaulietė Roma Deiva R. džiaugiasi, kad ga...
Balsavimas
  • Jau seniai laikas.
  • Manau, kad karantino iš viso nereikėjo skelbti.
  • Kol yra sergančių, karantino nutraukti negalima.
  • Karantiną šalies valdantieji tęs iki rinkimų, nes tai jiems naudinga.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas