Renginio dalyviams pasiūlyta edukacija - sudėlioti puodą iš šukių taip

Šeduvos senosios vaistinės rūsys atveria savo paslaptis

Vadinamojoje senojoje Šeduvos vaistinėje, kurioje įsikūręs Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros skyrius, praėjusį šeštadienį vyko archeologinė diena – renginio dalyviai sužinojo ir išvydo, kaip dirba archeologai.

Į archeologinę dieną susirinko kelios dešimtys žmonių. Renginys prasidėjo Vilniaus universiteto Archeologijos katedros lektorės Agnės Žilinskaitės seminaru „Archeologija. Mitai ir legendos, arba Archeologijos paveldas archeologo akimis“. A. Žilinskaitė išsamiai ir įdomiai pristatė archeologo darbo niuansus – nuo mitų iki realybės.

Šiandienos archeologai dažnai sulaukia smalsuolių klausimų: ar randa dinozaurų, aukso, lobių? Lektorė klausytojams pateikė populiariausių mitų apie archeologiją dešimtuką, pavyzdžiui, archeologai tyrinėja dinozaurus, archeologija visada labai įdomu ir smagu, romantiška, Indiana Džounsas yra archeologas (mokslininkas) ir atitinka šiandienos archeologo kriterijus ir įvaizdį.

Aptardama archeologijos paveldą, A. Žilinskaitė akcentavo jo ypatumus: neturi amžininkų kaip istorinis paveldas, vizualiai neišsiskiria iš aplinkos kaip architektūrinis paveldas, neturi tiesioginio ryšio su dabartimi kaip memorialinis paveldas. Nors šiandien muziejuose sukaupta daug archeologinių radinių, šiuolaikinėje archeologijoje kontekstas yra svarbesnis nei radiniai.

Renginio dalyviams A. Žilinskaitė pasiūlė išbandyti ir dvi edukacijas. Archeobotaninės edukacijos dalyviams tarp žemių reikėjo atrasti įvairių augalų sėklų ir jas atpažinti pagal pateiktus paveikslėlius. Šiai užduočiai įveikti būtina kantrybė ir įdėmus žvilgsnis – būtent šių savybių reikia archeologams. Kita edukacija – sudėlioti puodą iš šukių taip, kaip tai daro archeologai, po tyrimų grįžę namo ir analizuodami radinius. Edukacijos sudomino ir suaugusiuosius, ir vaikus – visi galėjo išbandyti savo kruopštumą ir patikrinti akylumą.

Archeologė Virginija Ostašenkovienė lankytojus kvietė į Šeduvos senosios vaistinės, kurioje veikia Šeduvos kraštotyros skyrius, rūsį įminti čia slypinčių mįslių: vyko žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Dalyviai pamatė, ką slėpė žemės sluoksnis: kruopštus archeologės darbas atvėrė buvusį grindinį.

Vaistinė šiame pastate veikė nuo pat pastatymo XIX amžiuje iki uždarymo XXI amžiaus pradžioje. Daugyvenės kultūros istorijos muziejui-draustiniui pastatą Radviliškio rajono savivaldybės taryba perdavė prieš trejus metus, ateityje čia bus pristatoma moderni ir patraukli Šeduvos kraštotyros skyriaus ekspozicija.

Šiuo metu senajame vaistinės pastate veikia paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai“, pasakojanti apie tris šimtus Šeduvos istorijos metų.

Muziejininkai džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių dalijasi savo prisiminimais apie Šeduvą, padeda identifikuoti žmones nuotraukose.

Paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai“ veiks iki lapkričio 13 dienos. Šeštadieniais parodą galima lankyti nuo 13 iki 17 valandos, kitomis dienomis susitarus iš anksto telefonais: 8 649 06 980, (8 422) 56 110.

Parengta pagal Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE