NULL

Savivaldybės galvosopis – kodėl sportininkai nepasiima jiems skirtų pinigų

Radviliškio rajono savivaldybėje susirinkę rajono savivaldybės ir administracijos vadovai, rajono sporto klubų vadovai, treneriai, sportą administruojančių įstaigų ir institucijų atstovai diskutavo apie galimybę kuo efektyviau įsisavinti savivaldybės skiriamas lėšas sporto sričiai, kvietė sporto klubų atstovus teikti pasiūlymus, kaip galima gerinti šią situaciją, kalbėjo apie būtinybę keisti dokumentus, kuriais vadovaujantis yra skirstoma parama sportui. Šiuo metu rajone susidarė paradoksali situacija – rajono valdžia skiria lėšų sportininkų projektams, tačiau pinigai lieka nepanaudoti, nes sporto klubai jų tiesiog nepasiima.

Lėšų sportui – tris kartus daugiau

„Viešojoje erdvėje pasitaiko nuomonių, kad Radviliškio rajono savivaldybė neremia vienos ar kitos sporto šakos. Tai nėra tiesa, savivaldybės skiriamos lėšos sporto programoms ir projektams nuo 2018 metų padidėjo tris kartus (nuo 50 tūkstančių eurų 2018 metais iki 150 tūkstančių eurų 2021 metais), bet pastebėta, kad sporto klubai vangiai naudojasi proga gauti lėšų savo veiklai pasinaudojant šios programos teikiamomis galimybėmis“, – sakė Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Laisvūnas Vaičiūnas.

Pasak jo, atlikta sporto klubams skiriamų lėšų įsisavinimo analizė rodo, kad didėjant skiriamoms lėšoms, mažėja jų įsisavinimas.

„Kai buvo skiriama 50 tūkstančių eurų, sporto klubų parengtiems ir konkursui pateiktiems projektams ir programoms būdavo paskirstomos beveik visos lėšos, o kai savivaldybės biudžete tų lėšų daugiau – pastebima tendencija, kad sporto klubai neparengia tiek projektų ir programų, kad visos lėšos pasiekų sportuojančią rajono bendruomenę“, – sakė L. Vaičiūnas.

2018 ir 2019 metais skirta po 50 tūkstančių eurų, atitinkamai panaudota 47,4 ir 19,9 tūkstančio eurų, 2020 metais skirta 135, panaudota 106,5 tūkstančio eurų, 2021 metais skirta 150, paskirstyta 98,6 tūkstančio eurų. Skelbiami ir pakartotiniai kvietimai teikti paraiškas, projektus, bet lėšų vis tiek lieka.

Ieškoma priežasčių, kodėl taip yra, kodėl Radviliškio rajone veikiantys sporto klubai nepaima jiems skiriamų lėšų, o vėliau dalis jų viešoje erdvėje skundžiasi nesulaukiantys paramos iš savivaldybės.

Ne visi sporto klubai yra oficialiai įregistruoti

Pasigirdo nuomonių, kad viena to priežasčių yra sportą administruojančių asmenų ir sporto klubų vadovų nesusikalbėjimas.

Dar viena lėšų neįsisavinimo priežasčių gali būti ta, kad šiuo metu parama ir dalinis prisidėjimas prie projektų ir programų skiriamas tik juridiniams asmenims, oficialiai įregistruotiems sporto klubams. Ne visi šiuo metu Radviliškio rajone veikiantys sporto entuziastai yra susibūrę į klubus, tuo labiau ne visi yra tuos klubus oficialiai įregistravę.

Pateiktas siūlymas įrašyti į Radviliškio rajono savivaldybės kūno kultūros ir sporto programų, projektų dalinio finansavimo tvarkos aprašą galimybę padengti naujo sporto klubo įregistravimo išlaidas.

Taip pat siūloma įtraukti į pakeitimus ir galimybę paskirstyti lėšas pakartotinai (II ir III ketvirtį) paskelbtų Konkursų metu gautų paraiškų finansavimui, taip pat sporto klubams, atstovaujantiems rajonui šalyje ir užsienyje, remti bei kitoms sporto propagavimo vystymo reikmėms, kurių nebuvo įmanoma numatyti teikiant pirmąsias paraiškas Savivaldybės skelbtam konkursui.

Daug neaiškumų – ir skiriant premijas sportininkams

Daug klausimų iškilo svarstant ir Sportininkų ir trenerių skatinimo tvarkos aprašą. Ši tvarka skirta skatinti Savivaldybės sportininkus ir jų trenerius siekti aukštų sporto rezultatų.

Opiausias klausimas – kodėl premijos už rezultatus negali būti skiriamos komandoms ar sportininkams, kurie dalyvauja Lietuvos, Europos ar pasaulio čempionatuose, juose nesulaukia savo kategorijos varžovų ir taip užima prizines vietas.

„Komandos ir sportininkai visus metus rengiasi tokiems čempionatams, o kai grįžta iš jų su medaliais, pradedama diskutuoti, ar jiems reikia skirti premijas. Juk jie nekalti, kad neatsirado varžovų, juk jų pasirengimas yra aukšto lygio, jie vis tik išvyko į vieną ar kitą čempionatą. Tai kodėl jų negalima apdovanoti, paskatinti? O ką daryti, jei tokio lygio sportininkų ar komandų Lietuvoje yra vienetai? Tokie niekada negaus premijų už pasiekimus pagal dabar galiojančią tvarką“, – kalbėjo susitikime dalyvavę sporto entuziastai, treneriai, sporto veteranai.

Laukiama sporto bendruomenės pasiūlymų

L. Vaičiūnas pakvietė sporto bendruomenę aktyviai teikti pasiūlymus, kaip būtų galima keisti šią tvarką ir pristatė dar vieną pakeitimą, kad individualių sporto šakų sportininkus išugdžiusiems treneriams būtų skiriama 50 procentų dydžio visų jo auklėtinių gautų piniginių prizų premija, premija sportininkams būtų skiriama jiems įgijus sporto vardą (kvalifikacijos laipsnį). Taip pat siūloma žymiai padidinti premijas neolimpinių sporto šakų čempionams ir prizininkams.

Planuojama, kad diskusijos sporto bendruomenėje dėl minėtų tvarkų pakeitimo aktyviai vyks iki rudens, o jau vėliau atnaujinti tvarkų projektai bus pateikti svarstyti Radviliškio rajono savivaldybės tarybai.

Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE