NULL

Radviliškyje – trečiasis biokuro katilas

Sofija SIPAVIČIŪTĖ

Radviliškiečiai nuo kito sezono už šildymą mokės dar mažiau – įmonei UAB Radviliškio šiluma įgyvendinus dar vieną projektą, bus visiškai atsisakyta iškastinio kuro panaudojimo šilumos gamybai. Šią savaitę baigtas įgyvendinti projektas Radviliškio katilinės rekonstrukcija įrengiant biokuro katilą bei kogeneracinį įrenginį ir oficialiai pradėtas eksplotuoti trečias biokuro katilas, kurio pagalba bus pagaminama iki 100 procentų šilumos, skirtos Radviliškio miesto gyventojams. Projektą sėkmingai vykdė Lietuviško kapitalo įmonė UAB Enerstena, kuri darbus atliko kokybiškai ir laiku.

Iškastinio kuro bus atsisakyta

Nors Radviliškyje centralizuotai tiekiama šiluma yra viena iš pigiausių visoje šalyje, tačiau įgyvendinamais naujais projektais siekiama dar labiau atpiginti šildymą ir visiškai atsisakyti gamtinių dujų panaudojimo šilumos gamybai. Tai padaryti pavyko – iškilmingos ceremonijos metu antradienį įmonėje „Radviliškio šiluma“ oficialiai pristatyti įgyvendinto projekto rezultatai – aštuonių megavatų biokuro katilas su dešimties megavatų pakura ir dviejų megavatų galios ekonomaizeriu.

Bendra šio projekto vertė daugiau nei du milijonai eurų, iš kurių pusė – Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirtos lėšos, likusias pridėjo pati įmonė. Neabejojama, kad šimtu procentų kūrenant tik biokurą bus galima dar labiau atpiginti šilumą vartotojams.

UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis pasakoja, kaip gimė projekto idėja: „Savo kuro sandaroje mes dar naudojame 25 procentus iškastinio kuro. Su šiuo projektu mes pereisime prie viso 100 procentų biokuro naudojimo. Nebent bus labai šalta žiema, gal tuomet ir reikės šiek tiek dujų. Gyventojai pajus naudą, nes biokuras yra pigesnis, nei dujos. Tie 25 procentai sunaudojamų dujų, kurie bus pakeičiami biokuru, lems kainos sumažėjimą. Koks jis bus – prognozuoti dar negalime. Reikia sudėlioti aritmetiką į savo vietas, o tuomet galėsime ne prognozuoti, o parodyti konkrečius rezultatus. Derinimo darbai vyksta nuo Naujųjų metų, o eksploataciją planuojame pradėti kitą šildymo sezoną“.

Poreikį patenkins degindami tik biokurą

UAB „Radviliškio šiluma“ gamybos skyriaus viršininkas Kęstutis Grigaliūnas, šioje įmonėje dirbantis jau daugiau nei kelis dešimtmečius, sako norintis pasidžiaugti dar viena pergale: „Atidarėme paskutinį gamybinį objektą. Daugelį metų mūsų įmonė buvo priklausoma nuo Rusijos teikiamų paslaugų. Jeigu skaičiais, tai per metus sunaudodavome apie 6,5 milijono kubinių metrų dujų šilumos gamybai. O 2010 metais pradėjus eksploatuoti du naujus biokuro katilus, ėmėme drastiškai mažinti gamtinių dujų naudojimą šilumos gamybai ir tą skaičių sumažinome iki 600 tūkstančių kubinių metrų. Iš jų apie 100 tūkstančių kubinių metrų sunaudojame elektros gamybai savo reikmėms“.

Įmonės gamybos skyriaus viršininkas K. Grigaliūnas neabejoja, kad pradėjus eksploatuoti naują katilą ir ekonomaizerį, bus dar didesni pakitimai: „Radviliškio šilumos poreikis yra apie 18-19 megavatų. Matematika čia paprasta – galėsime 100 procentų patenkinti šilumos poreikį degindami vien biokurą. Truputėlį dujų naudosime elektros gamybai savoms reikmėms, kad užtikrintume biokuro pakurų patikimą darbą. Nuo visokių audrų kartais dingsta elektra, todėl norėdami išvengti nesklandumų gamyboje, pasiliekame menką dujų naudojimą“.

Anot Radviliškio šilumos atstovų, katilinėje įrengto ekonomaizerio paskirtis – sumažinti pagamintos šilumos energijos nuostolius, susidarančius dėl karštų dūmų paleidimo į orą. Išmetami dūmai, susidarantys katilinėse deginant medienos atliekas ar šiaudus, yra aukštos temperatūros. Dūmai, patekę į kondensacinį ekonomaizerį, atiduodami savo šilumą aušta, juose esantys vandens garai kondensuojasi ir papildomai pašildo iš Radviliškio miesto šilumos tinklų grįžtantį termofikacinį vandenį. Ekonomaizerio nauda – iš to paties sudeginto kuro kiekio papildomai pagaminama 10–20 procentų šilumos energijos.

Didžiausias pasiekimas – mažesnės sąskaitos

Kad ši investicija buvo būtina siekiant užtikrinti patikimą ir saugų centralizuotą šilumos tiekimą Radviliškio vartotojams, pritaria ir UAB „Radviliškio šiluma“ Realizacijos ir abonentinio skyriaus viršininkas Antanas Čepononis: „Didžiausias pasiekimas – stabilumas. Šis katilas ir ekonomaizeris – visiškai naujos kartos. Nuo šiol šilumos gamybai nebereikės deginti dujų, o tai leis atpiginti šilumos kainas visiems gyventojams“.

Įgyvendintu projektu džiaugiasi ir Lietuvos verslo paramos agentūros direktorius Nikita Ananjevas: „Svarbiausias momentas, kuris suteikia džiaugsmą – pamatyti, kaip projektų pinigai ir abstrakcijos virsta tokiais gražiais dalykais. Tokiais sumaniais įrenginiais, kurie padeda visam miestui, jo gyventojams gyventi gražiau, taupiau ir tvarkingiau. Norime pasidžiaugti, kad tai tapo įmanoma Europinio solidarumo dėka, nes visi šie pinigai – pusė projekto lėšų, kurios buvo investuotos, skirtos iš turtingesnių Europos valstybių. Europa yra su mumis ir tai yra Europinio solidarumo įrodymas. Tai pasireiškia ne tik struktūrinių fondų parama, bet ir kiekvieno miestelėno mažesne šildymo sąskaita“.

Gyventojai jau senokai pajuto biokuro naudą

Radviliškio naujienos“ jau rašė, kad pradėjus sparčiai brangti iš Rusijos tiekiamoms dujoms, Radviliškio rajonas buvo vienas iš pirmųjų šalyje, kurie suskubo pasinaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama: UAB „Radviliškio šiluma“ parengė projektą „Radviliškio miesto biokuro katilinės su kondensaciniu ekonomaizeriu ir kogeneraciniu įrenginiu statyba“ ir savo katilinėje pasistatė du naujus biokuro katilus po 5 megavatus galios su 3,5 megavato galios kondensaciniu ekonomaizeriu. Tuomet projekto bendra vertė siekė 9 milijonus 509 tūkstančius 717 litų, iš kurių 4 milijonus 754 tūkstančius 859 litus siekė Europos Sąjungos Sanglaudos fondo skirtas finansavimas. 2010 metais naujiesiems katilams pradėjus veikti, Radviliškio rajono gyventojai, kuriems centralizuotai tiekiama šiluma ir karštas vanduo, iš karto pajuto projekto naudą.

Nors yra manančių, jog deginant dujas yra mažiau teršiama aplinka, nei kūrenant biokurą, tačiau tai netiesa. Kondensacinis ekonomaizeris leidžia padidinti katilinės efektyvumą ir dėl efektyvesnio kuro naudojimo mažėja šilumos generavimo veiklos įtaka supančiai aplinkai. Vien pastačiusi trečiąjį biokuro katilą „Radviliškio šiluma“ anglies dioksido išmetimus į aplinką sumažins 1429 tonomis per metus, todėl poveikis klimato kaitai bus žymiai mažesnis nei deginant dujas.

Granuliniai šildymo katilai

Įmonės „Radviliškio šiluma“ direktoriaus Prano Mickaičio rankose – darbų pabaigą simbolizuojantis raktas.

Iškilmingoje juostelės perkirpimo ceremonijoje (iš kairės): UAB „Enerstena“ generalinis direktorius Virginijus Ramanauskas, įmonės „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis ir Radviliškio rajono meras Darius Brazys.

Naujųjų įrenginių valdymas – visiškai automatizuotas.

Autorės nuotr.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE