NULL

Radviliškyje minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena

Kasmet vasario 4–ąją minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės bei įvairių specialistų dėmesį į vėžio profilaktikos bei ankstyvosios diagnostikos svarbą, į neužkrečiamųjų ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią onkologiniams susirgimams, kurie kelia didelį pavojų žmogaus gyvybei.

Minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną vasario 5–ąją 17.00 val. kviečiame apsilankyti seminare „Onkologinės ligos. Kas daro įtaką jų atsiradimui ir kaip galime sau padėti jų išvengti“ Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro salėje (Radvilų g. 17, Radviliškis).

Vėžys – tai ląstelių liga, kurios vystymasis yra santykinai lėtas. Juo susergama, kai ląstelės ima elgtis nenormaliai ir pradeda nekontroliuojamai daugintis. Ląstelėms intensyviai dauginantis susidaro perteklinė audinio masė, kuri gali būti gerybinis arba piktybinis navikas. Gerybiniai navikai kartais gali virsti piktybiniais. Piktybinių navikų ląstelės skverbiasi į aplinkinius audinius ir organus, patenka į kraujotaką ir limfinę sistemą, o jais – į atokiau esančius organus.

Kasmet užregistruojama apie 14 mln. naujų vėžio atvejų, apie 8,2 mln. žmonių nuo jo miršta, pusė jų – būdami 30-69 metų amžiaus. Manoma, kad jeigu nebus imtasi radikalių veiksmų, rodikliai tik didės.

Tarptautinis vėžio tyrimų centras pranešė, jog šio šimtmečio pabaigoje visame pasaulyje vėžys bus didžiausias žudikas ir svarbiausias vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės ilgėjimo barjeras.

Onkologinės ligos gali vystytis ir nesiųsdamos jokių pavojaus signalų. Išgijimo tikimybė yra gerokai didesnė, jei onkologinis susirgimas diagnozuojamas anksti – I – II stadijoje. Todėl labai svarbu imtis onkologinių ligų profilaktinių priemonių.

KAIP SUMAŽINTI RIZIKĄ SUSIRGTI VĖŽIU?

1. Nerūkykite (nevartokite jokių tabako gaminių). Informacija norintiems mesti rūkyti: www.nerukysiu.lt ;

2. Pasistenkite, kad nebūtų rūkoma nei jūsų namuose, nei darbovietėje;

3. Siekite, kad jūsų kūno svoris būtų normalus – palankus sveikatai;

4. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną ir ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami;

5. Maitinkitės sveikai:

  • Valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių;

  • Ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų;

  • Venkite apdorotos mėsos (rūkytų mėsos produktų, konservų ir pan.), ribokite sūraus maisto vartojimą;

6. Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą (geriausia jo nevartoti visai);

7. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. Naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. Nesinaudokite soliariumais;

8. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis. Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti;

10. Kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonoterapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką (ribokite PHT vartojimą);

11. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose:

  • Hepatito B (naujagimiams);

  • Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms);

12. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl:

  • Gimdos kaklelio vėžio (moterims nuo 25 iki 60 metų);

  • Krūties vėžio (moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus);

  • Storosios žarnos vėžio (vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų amžiaus);

  • Priešinės liaukos vėžio (visiems 50 – 75 metų vyrams, bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ir broliai yra sirgę priešinės liaukos vėžiu).

PAGALBOS ONKOLOGINIAMS LIGONIAMS ASOCIACIJOS (POLA) KORTELĖ – KAD NAŠTA SUSIDŪRUS SU ONKOLOGINE LIGA BŪTŲ MAŽESNĖ!

Onkologinių ligų gydymas būna ilgas, alinantis ir dažnai sukeliantis ilgalaikių pasekmių, didžioji dalis pacientų baigusių aktyvų gydymą tampa neįgaliais, sumažėja jų pajamos, daug išlaidų patiriama siekiant atstatyti organizmą po gydymo. Nors Lietuvoje medicininės paslaugos yra gana aukšto lygio, tačiau labai trūksta psichologinės, emocinės ir finansinės pagalbos. Todėl siekiant mažinti šios ligos augimo tempus bei pasekmes susirgus vėžiu, svarbus bendras visuomenės narių susitelkimas.

Vėžiu sergantiems žmonėms nemokamai išduodama POLA kortelė, kuri suteikia galimybę gauti nemokamas teisines ir psichologines konsultacijas, pasinaudoti nuolaidomis įvairioms prekėms ir paslaugoms, gauti kvietimus į POLA ir partnerių organizuojamus seminarus, mokymus ir renginius pacientams bei jų artimiesiems, taip pat kvietimus nemokamai apsilankyti kultūros renginiuose (spektakliuose, koncertuose, muziejuose).

Daugiau informacijos apie POLA kortelę bei jos panaudojimo galimybes rasite: https://bit.ly/2GbmFGu

Sergamumas onkologinėmis ligomis vis dar išlieka neišspręsta visuomenės sveikatos problema. Įrodyta, kad profilaktinės onkologinių susirgimų programos padeda išgelbėti ne vieną gyvybę, todėl reikėtų daugiau dėmesio skirti onkologinių susirgimų diagnostikai, aplinkos ir mitybos gerinimui, sveikos gyvensenos ugdymui. Todėl rekomenduojame aktyviai dalyvauti atrankinės patikros ar ankstyvos diagnostikos programose, labiau rūpintis savo sveikata, o užklupus ligai atminti, jog visai šalia yra daugybė žmonių ne tiki norinčių, bet ir galinčių padėti išgyventi sunkumus.

Dėl išsamesnės informacijos apie vėžio prevenciją ir nemokamas paslaugas kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE