Gražinos pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Jadvyga Kurmanskienė sulaukė ir sveikinimų gimimo dienos proga - graži šventė sutapo su jos inicijuojamu mados renginiu.

Radviliškis vienai dienai tapo jaunųjų dizainerių sostine

Aušra LAURINKIENĖ

Radviliškio Gražinos pagrindinė mokykla jau dešimtus metus iš eilės tapo jaunųjų dizainerių susibūrimo vieta. Iš įvairių šalies kampelių sugužėjusios komandos jubiliejiniam Lietuvos mokinių avangardinio meno festivaliui „Aš kitoks“ kruopščiai kūrė gražiausias kolekcijas, o idėjų sako pasisėmusios iš gamtos, muzikos ir meilės žemei. Aidint audringiems plojimams ir susižavėjimo šūksniams podiumu žingsniavo ir patys mažiausieji, ir netrukus mokyklų duris užversiantys abiturientai.

Įkvėpė net muzika

Savo idėjas komisijai ir festivalio svečiams pristatė per 200 dalyvių. Štai dailiomis suknelėmis pasidabinusios Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos moksleivės, paklaustos, kur sėmėsi įkvėpimo kolekcijai „Gamtos ritmu“, šypteli ir tikina, kad joms padėjo mokytoja bei vadovė Ala Beliajeva, o kolekcijos detalės gimė tiesiog iš meilės gamtai.

Akį patraukia ir Šiaulių profesinio rengimo centro komanda, vadovaujama Dalios Kerienės. Pedagogė pasakoja, kad mados teatro studija „Svajokliai“ kuria labai daug kolekcijų: „O ši, „Ekožemė“, sukurta galvojant apie žemę. Ją turime saugoti visi, o mūsų atveju ją saugo ateivių komanda. Dalyvaujame šiame gražiame festivalyje jau ne pirmą kartą. Linkime gyvuoti dar daugybę metų ir vis labiau skleistis“.

Baltą suknelę su juodomis gėlėmis vilkinti Agnė iš Birštono taip pat mielai pasakoja apie savo kūrinį: „Atvykome pristatyti savo sunkiai ir kruopščiai kurtą kolekciją. Kaip kilo mintis? Žinote dainą „Juoda orchidėja“? Tad mes jos klausėme ir… sugalvojome, kad reikia sukurti tokią kolekciją. Ir štai, aš jau vilkiu šia suknele“.

Sagos atneša… pripažinimą

Įdomu tai, kad festivalyje pristatyta ir jau pripažinimo sulaukusi Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos kolekcija „Interpretacija sagomis“. Jau rugsėjo mėnesį pradėjusi burtis jaunųjų dizainerių komanda nutarė kurti kolekciją, kurios pagrindinis akcentas būtų saga. Sagas rinko ne tik patys kūrėjai, bet ir mokyklos bendruomenė. Sukurta šešiolika modelių, kuriems panaudota vos ne tūkstantis sagų.

Jaunieji dizaineriai su linksma kolekcija „Interpretacija sagomis“ be šios mados šventės dalyvavo net dviejuose kituose festivaliuose. Respublikiniame avangardinio meno festivalyje „Savas stilius“ Šiauliuose jie buvo pripažinti originaliausiais. O tarptautiniame festivalyje „Išdykęs stilius“ išsipildė slapčiausia jų svajonė – jaunimo avangardo grupėje laimėta pirmoji vieta.

Prizininkams – piniginės premijos

„Gėlių simfonija“, „Minizoo“, „Makrame“, Medūzos“, „Paukščių turgus“ ir „Porcelianinės lėlės“ – tik keli respublikinio avangardinio meno festivalio „Aš kitoks“ kolekcijų pavadinimai. Jau dešimtus metus festivalyje dalyviai demonstravo kolekcijas bei rungėsi konkurse, kurio metu kompetentinga komisija išrinko ne tik nugalėtojus, bet ir atskirų nominacijų verčiausius.

Nuo praėjusių metų šio festivalio metu dalyviai rungėsi trijose skirtingose kategorijose – demonstravo savo sukurtas netradicinių rūbų kolekcijas, pristatė gatvės mados kolekcijas bei avangardinius mini spektaklius.

Po visą dieną trukusių kolekcijų pristatymų paaiškėjo visų trijų kategorijų geriausios komandos. „Avangardinės mados“ kategorijoje pirmąją vietą pelnė Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos kolekcija „Bitig Zyzs“ (vadovės Ilona Čeilutkienė, Jūratė Mažunavičienė), antrąją vietą užėmė Palangos senosios gimnazijos abiturientai, vadovaujami Daivos Stonkuvienės, su kolekcija „Varna“, o trečioji vieta atiteko festivalio šeimininkams – Vilmantės Stašauskaitės ir Ginos Jacynienės vadovaujamiems moksleiviams su kolekcija „Moderni egzotika“.

„Gatvės mados“ kategorijoje aukščiausio įvertinimo sulaukė Telšių „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos komanda su kolekcija „Super efektas“ (vadovė Jadvyga Martinkienė). Antroji vieta čia atiteko Radviliškio rajono Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazistams, sukūrusiems kolekciją „Mes labai mylim Lietuvą“ (vadovė Vida Sakalauskienė), o trečiąją vietą užėmė Rasmutos Valčiukienės „apmegzti“ vaikučiai iš Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos. Jie pristatė kolekciją „Juodai balta pasaka“.

Trečiojoje kategorijoje „Mini avangardiniai spektakliai“ pirmąsias tris vietas atitinkamai užėmė: Radviliškio Vaižganto progimnazijos kolekcija „Kareiviškos Madamorfozės“ (vadovės: Irina Kareivienė, Vida Gilienė), Mažeikių politechnikos mokyklos kolekcija „Veidrodžių šalyje“ (vadovė Asta Rimkienė), Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos kolekcija „Būk matomas“ (vadovė Danguolė Juodžbalienė).

Minėtoms komandoms atiteko piniginės premijos nuo 30 iki 10 eurų. Nuskriaustos neliko ir kitos komandos – jos sulaukė atskirų apdovanojimų įvairiausiose nominacijoje, kaip, pavyzdžiui „Už tradicijų puoselėjimą“, „Už ornamentų panaudojimą“.

Kolekcijas kuria ir chemikės, ir matematikės, ir lituanistės

Festivalio iniciatorė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Jadvyga Kurmanskienė sako, kad tai skatina dalyvius nuolat tobulėti, ieškoti naujų idėjų, o svarbiausia – bendravimo ir laisvumo scenoje: „Dirbu šioje mokykloje nuo jos atidarymo. Smagu prisiminti pirmuosius šios šventės žingsnius. Pirmąjį festivalį pradėjo rengti mokytojas kitoje mokykloje, o mes vėliau šią iniciatyvą perėmėme. Vaikai nori šios šventės, tad neorganizuoti – neįmanoma. Skatinamas vaikų kūrybiškumas, gebėjimas atrasti save scenoje, juk tai lengviau negu teatre. Podiumu vaikščioti yra paprasčiau nei išmokti sudėtingą rolę“.

Anot pedagogės, kolekcijos kuriamos įvairiai – ir bendrai mokykloje, individualiai namuose: „Įdomiausia tai, kad mokyklose kolekcijas kuria ne tik dailės mokytojos, bet ir chemikės, matematikės, lituanistės. Jos su vaikais sukuria tikrus šedevrus“.

Tarp dalyvių bei rėmėjų – ir buvę mokiniai

Festivalio organizatoriai kasmet sulaukia ne tik gausaus būrio dalyvių, bet ir nuolatinių rėmėjų. Jų gretose – ne tik rajono savivaldybė, bet ir buvę mokyklos auklėtiniai.

„Ši šventė išskirtinė tuo, kad yra kitokia. Tai nurodo ir pats festivalio pavadinimas. Kai prasidėjo šis projektas, manėme, kad jis bus trumpalaikis ir nesulauks pasisekimo. Tačiau vėliau pamatėme jaunimo kūrybą, entuziazmą, kurį jaunieji kūrėjai demonstruoja ir šiandien. Pasirodo, viską galima daryti kitaip nei įprastai. Tokia ir yra esmė: jie parodo save kitaip, negu būna paprastai gyvenime. Dėl to šis projektas ir gyvuoja, nes yra kitoks“, – festivalio sėkme džiaugiasi Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.

Kartu su visais jubiliejinio festivalio sėkme pasidžiaugė ir Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Laisvūnas Vaičiūnas, kuris tikina niekuomet neabejojantis šio renginio sėkme: „Aš visada su dideliu jauduliu laukiu šio festivalio ir žinau, kad jis pavyks. Jau šiandien gimsta idėjos kitiems pasirodymams. Žinau, kokie žingeidūs, kūrybingi ir darbštūs yra mūsų mokiniai, pedagogai, tad būnu užtikrintas sėkme ir puikiomis kolekcijomis“.

Rengiantis festivaliui, prisiminta ir avangardinio meno renginių pradžia, jų ištakos bei istorija. Pirmieji festivaliai pavadinimu „Ei, mintie“ Radviliškio rajone įvyko dar 2002 ir 2003 metais Pakalniškių pagrindinėje mokykloje. Vėliau kelerius metus festivalis jau pavadinimu „Folium“ buvo rengiamas Vaižganto gimnazijoje, o nuo 2006 metų avangardinio meno šou „Aš kitoks“ persikėlė į Radviliškio Gražinos vidurinę mokyklą, tad šiais metais čia minimas garbingas 10 metų jubiliejus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE