Oro gynybos bataliono vado Vitalijaus Sadrejevo teigimu

Radviliškio valdžios viliotinis – pusei tūkstančio karių

Aušra LAURINKIENĖ

„Pirmas įspūdis – labai puikus. Susitikimas – rezultatyvus. Sulaukėme atsakymų į visus klausimus. Neabejojame, kad vėliau prireiks ir detalesnės informacijos. Tuomet bendrausime su kontaktiniu asmeniu. O kol kas pas karius grįšime su puikiomis naujienomis, kad Radviliškis yra pasirengęs juos priimti“, – po žvalgybinio vizito puikiomis nuotaikomis dalijosi Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono vadas pulkininkas leitenantas Aušrius Buikus.

Jis kartu su vyr. puskarininkiu seržantu majoru Ramūnu Paulavičiumi į mūsų kraštą atvyko su svarbia misija – išsiaiškinti, ar Radviliškyje įkūrus Lietuvos kariuomenės artilerijos batalioną, kariams būtų suteiktos tinkamos sąlygos – jų antrosios pusės įsidarbintų, o atžaloms atsirastų vietos ugdymo įstaigose.

Į Radviliškį atsikraustytų su šeimomis

Svečiai, atlydėti Radviliškyje įsikūrusio Oro gynybos bataliono vado Vitalijaus Sadrejevo, susitiko su Radviliškio rajono savivaldybės meru Antanu Čepononiu, savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiąja specialiste Judita Steponavičiene, Švietimo ir sporto paslaugų centro Sporto skyriaus atstovu Mantu Poškumi, Radviliškio darbo biržos atstove Ruslana Veitiene bei Radviliškio miesto seniūnu Leonu Grigaliūnu.

Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono vadas A. Buikus sakė, kad kol kas negalima pasakyti, kiek tiksliai karių įsikurtų Radviliškyje: „Kariams sudėtinga priimti sprendimą, kai juos perkelia iš vienos Lietuvos vietos į kitą. Jiems reikia nuspręsti, ar parduoti butą ir keltis į naują vietą su visa šeima, ar važinėti į darbą iš kitų rajonų. Jei karys su šeima keliasi į kitą Lietuvos miestą, jis atsineša ir visą „krepšelį“: ir atlyginimą, ir šeimą, todėl mums labai svarbu informuoti, kokios galimybės jų laukia Radviliškyje. Šiandien galima pasakyti, kad jau kitų metų trečiame ketvirtyje į Radviliškį būtų planuojama perkelti apie septyniasdešimt specialistų, vėliau, įrengus visą reikiamą infrastruktūrą, čia turėtų tarnauti per penkis šimtus karių“.

Potencialas verslininkams – būstų kariams statyba

Antrąjį artilerijos batalioną planuojama įkurti Oro gynybos bataliono teritorijoje. Čia ne tik iškiltų nauji pastatai, bet ir būtų įrengiamos sporto bazės, atskiras įvažiavimas: „Dabartinis batalionas, esantis Rukloje, su sena ginkluote turėtų atsikelti į Radviliškį. Kol kas dar nežinia, kaip jis vadintųsi. Priklausomai nuo struktūros gali kisti ir karių skaičius“, – sakė A. Buikus.

Būtent prakalbus apie tai, kad čia galėtų atsikraustyti daug karių su šeimomis, prabilta ir apie gyvenimo sąlygas. „Karių apgyvendinti šioje teritorijoje negalime, tad itin svarbus ir nekilnojamojo turto klausimas“, – sakė Oro gynybos bataliono vadas V. Sadrejevas.

Tiesa, šis klausimas liko atviras, nes ir patys svečiai, ir, tikriausiai, dažnas radviliškietis, pastebėjo, kad jau kurį laiką rasti būsto nuomos skelbimą – labai sudėtinga. „Jei žmogus įdeda skelbimą, kad nori išnuomoti būstą, po trijų dienų jis jau būna panaikintas. Tuščių butų nuomai – labai mažai“, – sakė Radviliškio miesto seniūnas L. Grigaliūnas.

Pasak rajono mero, tokia situacija yra dėl to, kad Radviliškis niekada nebuvo probleminis miestas: „Šeimos noriai čia kuriasi. Tikrai nesame iš tų miestų, kuriuose būstų skelbimų nuomai būtų apstu. Tačiau esant būtinybei šį klausimą galima išspręsti. Jauni žmonės miestui įkvepia gyvybės. Trūksta būsto? Matau potencialą verslininkams – statykite būstus kariams, jų šeimoms“.

Darbo vietų netrūksta

Kariškiai domėjosi ne tik būsto, bet ir vaikų bei suaugusiųjų užimtumo galimybėmis, laisvomis darbo vietomis ir galimybe įsidarbinti karių žmonoms.

Radviliškio darbo biržos atstovė Ruslana Veitienė patikino, kad Radviliškis – patrauklus darbo rinkos atžvilgiu: „Darbo tikrai netrūksta. Reikia tik kvalifikuotų specialistų. Sezoninių darbų nestinga, tačiau reikia ir kitokį išsilavinimą turinčių darbuotojų. Tokių, kaip bibliotekininkės, pedagogės ir panašiai. Manau, kad mes šiuo klausimu tikrai padėtume ir noriai bendradarbiautume. Juk mūsų pareiga ir yra padėti žmogui įsidarbinti. Apmaudu, kad rajone šiuo metu trūksta tam tikro išsilavinimo darbuotojų. Štai savivaldybė jau keletą mėnesių ieško specialistų, tačiau kandidatų neatsiranda. Būtų labai šaunu, jei kariškių žmonos papildytų kvalifikuotos darbo jėgos rinką“.

Ieškoma išeities dėl vietų darželiuose

Kariškiai klausinėjo ir apie laisvas vietas darželiuose bei mokyklose. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Judita Steponavičienė patikino, kad tai – sprendžiamas klausimas.

Šiandienos priėmimo sistemos duomenimis, eilėje – per pusantro šimto laukiančiųjų vietų ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kurie nuo rugsėjo į darželius nepateks. Todėl galvojama apie tai, kad reikia steigti naujas grupes: „Reikia patalpų. Manome, kad nuo 2017 metų sujungus dvi miesto gimnazijas, atsirastų reikiamas plotas įgyvendinti šiuos planus. Yra nustatyti prioritetai: vaikams su nustatytais specialiaisiais poreikiais, vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų, vaikams, kurių vienas iš tėvų atlieka tikrąją karinę tarnybą, vaikams, kurių tą pačią įstaigą lanko brolis ar sesuo“.

Šioje vietoje kariškiai juokavo, kad informacijos gavo pakankamai – jeigu kariškių vaikams teikiama pirmenybė patekti į lopšelius-darželius, ši situacija yra jiems palanki. Tiesa, Radviliškio rajone niekada nebuvo poreikio kariškių vaikams taikyti pusės mokesčio už darželio lankymą nuolaidą. „Tokio poreikio nebuvo, tad ir Taryboje šis klausimas nekeltas. Manau, kad prireikus jis bus išspręstas“, – patikino rajono meras A. Čepononis.

Tuo tarpu dėl vietų mokyklose ar gimnazijose – problemų nėra. Anot J. Steponavičienės, vaikų skaičius kasmet mažėja, tad išskėstomis rankomis laukiamas kiekvienas, panoręs mokytis Radviliškio miesto ar rajono mokyklose.

Kariškiams taip pat pristatytos ir sporto bei užimtumo programos rajone. Juos itin sužavėjo ne tik sporto erdvės, bet ir jau statomas baseinas, kuriame bus galima ne tik sportuoti, bet ir puikiai praleisti laiką su visa šeima.

Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas – kas tai?

Tiems, kurie apie kariuomenę žino nedaug, tikriausiai norėtųsi plačiau sužinoti, kas gi yra minėtas Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas, kurio vadas lankėsi mūsų krašte.

„Artilerijos projekto koordinacinė grupė prie Krašto apsaugos ministerijos įsteigta 2000 m. sausio mėnesį. Projekto iniciatoriai buvo plk. ltn. Vygantas Bukauskas ir plk. ltn. Rimantas Šiurys. Galimybė kurti Artilerijos batalioną atsirado Danijos Karalystės kariuomenei pasiūlius perduoti Lietuvai perginkluojamo danų artilerijos bataliono ginkluotę, techniką, šaudmenis bei suteikti visokeriopą materialinę bei metodinę pagalbą.

Koordinacinė grupė administravo bataliono kūrimo darbus, palaikė ryšius su partneriais Danijoje. Danijos Karalystės ambasada Lietuvoje pasamdė grupę vertėjų, ir jie iš danų kalbos į lietuvių kalbą vertė artilerijos kovos statutus bei kitus norminius dokumentus, kuriais vadovaujasi mūsų artileristai.

Rukloje, Didžiojo Lietuvos Etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko bazėje, kūrėsi artilerijos batalionas, čia vyko būsimojo bataliono personalo atranka ir mokymas. Artilerijos batalionas dydžiu prilygsta standartiniam pėstininkų batalionui. Batalioną sudaro Štabas, Štabo baterija ir trys ugnies baterijos. Prireikus batalionas galės kautis keliose vietose iš karto, suskirstytas į smulkesnius kovinius vienetus.

Iš Danijos gauta pabūklų, transporto, sviedinių. Lengvąja ginkluote batalionas aprūpintas iš Lietuvos kariuomenės išteklių. Gauti pabūklai – 105 mm haubicos. Šio tipo pabūklai tinkami mūsų šalies sąlygoms, kur daug raižytų vietovių, miškų, įvairaus dydžio gyvenviečių ir šaudymas aukšta trajektorija daug patogesnis bei efektyvesnis.

Haubicos kartu su minosvaidžiais ir beatošliaužiais pabūklais galės būti naudojamos kompleksiniam ugnies palaikymui. Giedraičio artilerijos batalionas, gavęs įsakymą, išskleis batalioną ar jo padalinius į nurodytą operacijos rajoną, pasirengs kovos veiksmams ir vykdys ugnies paramą brigados padaliniams, vykdantiems gynybos operacijas Lietuvoje savarankiškai arba aukštesnio junginio sudėtyje nacionaliniams ir/ar tarptautiniams (kolektyviniams) poreikiams įgyvendinti“, – šitaip oficialiai pristatomas artilerijos batalionas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE