NULL

Radviliškio rajono savivaldybės aktualijos 2020-04-24

Saviraiškos laisvė nėra galimybė skelbti informaciją peržengiant ribojimus. Įsigaliojo teismo sprendimas dėl paskleistos tikrovės neatitinkančios informacijos ir pažeistos garbės ir orumo

Įsigaliojo 2020 metų sausio 7 d. Šiaulių apylinkės teismo Administracinio nusižengimo byloje Nr. Al8.-9-948/2020 priimtas sprendimas, kuriame M. A. pripažintas padaręs administracinį nusižengimą, numatytą ANK 507 straipsnyje, liko galioti ir M. A. skirta administracinė nuobauda – 90 Eur bauda.

2020 m. kovo 13 d. Šiaulių apygardos teismas priėmė nutartį palikti Šiaulių apygardos teismo Radviliškio rūmų 2020 m. sausio 7 d. nutarimą nepakeistą ir administracinėn atsakomybėn patraukto asmens M. A. apeliacinio skundo netenkinti.

Apygardos teismas, išnagrinėjęs M. A. apskųstą 2020 metų sausio 7 d. Šiaulių apylinkės teismo sprendimą Administracinio nusižengimo byloje Nr. Al8.-9-948/2020 M, pagrįstai M. A veiksmuose konstatavo administracinio nusižengimo, numatyto ANK 507 straipsnyje, sudėtį. Apygardos teismas teigia, kad M. A. administracinį nusikaltimą padarė tyčia, suprasdamas atliekamų veiksmų pavojingumą ir to siekdamas. Nors M. A. savo kaltės dėl jam inkriminuojamo administracinio nusižengimo nepripažįsta ir tvirtina, kad savo įrašais tyčia nieko nenorėjo įžeisti ar tuo labiau pažeminti, tačiau tokie jo argumentai yra paneigti byloje surinktais įrodymais ir laikytini jo gynybine versija, siekiant išvengti administracinės atsakomybės.

Šiaulių apygardos teismas konstatavo, kad šioje byloje M. A. kaltė padarius jam inkriminuotą administracinį nusižengimą, numatytą ANK 507 straipsnyje, visiškai įrodyta, padarytas administracinis nusižengimas teisingai kvalifikuotas, M. A už šį administracinį nusižengimą skundžiamu Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų 2020 m. sausio 7 d. nutarimu paskirta administracinė nuobauda yra teisinga ir proporcinga padarytam administraciniam nusižengimui, atitinka nuobaudų skyrimo pagrindus ir yra tinkama administracinės nuobaudos tikslams pasiekti, todėl tenkinti M. A. skundo dėl 2020 metų sausio 7 d. Šiaulių apylinkės teismo Administracinio nusižengimo byloje Nr. Al8.-9-948/2020 priimto sprendimo panaikinimo ir nutraukti administracinio nusižengimo teiseną nėra teisinio pagrindo. Dėl šių priežasčių skundžiamas apylinkės teismo nutarimas paliktinas nepakeistas, o apeliacinis skundas atmestas.

Primename, kad už paskleistą tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeistą garbę ir orumą taikoma administracinė atsakomybė.

2020 metų sausio 7 d. Šiaulių apylinkės teismas Administracinio nusižengimo byloje Nr. Al8.-9-948/2020 M. A. pripažino padarius administracinį nusižengimą, numatytą ANK 507 straipsnyje, ir skyrė jam administracinę nuobaudą – 90 Eur baudą. M. A. pripažintas padaręs nusižengimą pagal Administracinių nusižengimų kodekso 507 straipsnį, kuriame teigiama, kad valstybės politiko, valstybės pareigūno, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens garbės ir orumo pažeminimas, reiškiamas raštu, žodžiu, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu ar kitokiu elgesiu, užtraukia administracinę atsakomybę.

Ši bauda M. A. skirta už paskleistą tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeistą valstybės politiko, Radviliškio rajono savivaldybės mero Antano Čepononio, garbę ir orumą. Teismo teigimu, M. A. išdėstyti teiginiai apie valstybės politiką (Radviliškio rajono savivaldybės merą) negali būti laikomi išsakytais teiginiais (sava tiesa), kadangi jie nėra pagrįsti objektyvioje tikrovėje esančiais duomenimis, todėl vertintini kaip šio asmens garbės ir orumo pažeminimas.

Administracinio nusižengimo teisena buvo pradėta 2019-06-17 Radviliškio rajono mero Antano Čepononio pranešimu Šiaulių AVPK, dėl to, kad M. A., viešai pabrėždamas jo užimamas pareigas ir paskelbdamas informaciją, kad buvo neblaivus, vertė kitus asmenis vartoti alkoholį ir nesirūpino skęstančiu žmogumi, pažemino jo, kaip valstybės politiko, garbę ir orumą.

Nors M. A. kaltu neprisipažino, tačiau jo kaltę padarius administracinį nusižengimą įrodo nukentėjusiojo liudytojų parodymai ir kita rašytinė bylos medžiaga.

Šiaulių apylinkės teismas nesutinka su M. A. teiginiu, esą jo veiksmai neperžengė saviraiškos laisvės ribų ir buvo susiję su situacija, dėl kurios jis norėjo paviešinti valstybės tarnautojų elgesį, nesuderinamą su jiems keliamais aukštais moralės reikalavimais. Teismas tokį elgesį traktuoja kaip saviraiškos laisvės ribų peržengimą.

Teismo teigimu, žmogaus teisė turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti yra viena iš Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintų žmogaus prigimtinių teisių (25 straipsnis), tačiau žmogaus saviraiškos laisvė nėra absoliuti, taigi ji gali būti ribojama įstatymu, jei tai yra būtina siekiant apsaugoti kitas demokratinėje visuomenėje ginamas vertybes, be kita ko, apsaugoti žmogaus garbę ir orumą.

Konstitucinė laisvė yra nesuderinama su minčių, pažiūrų, nuomonių ar įsitikinimų, kuriais yra kurstoma tautinė, rasinė, religinė ar socialinė neapykanta, prievarta bei diskriminacija, asmenys yra šmeižiami ar kitaip yra dezinformuojama visuomenė ar atskiri jos nariai, skelbimu, už tai įstatymais yra nustatyta teisinė atsakomybė. Žmogus, realizuodamas minėtą konstitucinę laisvę, turi ja naudotis taip, kad nebūtų pažeistos kitos demokratinėje visuomenėje ginamos vertybės, be kita ko, kito žmogaus garbė ir orumas. Saviraiškos laisvės apribojimo forma – administracinė atsakomybė už netinkamą jos įgyvendinimą.

Kai skleidžiama informacija nėra grindžiama objektyviais faktais, ji negali būti laikoma teisinga, tikslia nei etiška. Nesąžininga, neturinti objektyvaus faktinio pagrindo kritika, nuomonė ar vertinimas negali būti skleidžiama. Be to, įrodyti teiginių pagrįstumą, atitikimą faktams turi asmuo, paskleidęs tokią informaciją. Taigi, laikytina, kad suformuota M. A. nuomonė dėl Radviliškio rajono mero yra konstatuojamojo pobūdžio, tokie teiginiai turi būti grindžiami faktiniais duomenimis, atsakomybė už jų tikrumą ir tikslumą tenka paskelbusiam asmeniui.

Saviraiškos laisvė nėra galimybė skelbti informaciją peržengiant ribojimus (įstatymų, etikos, moralės, kt.), kurie skirti visuomenės intereso gauti informaciją bei asmens teisės į gyvenimo privatumą, garbę ir orumą pusiausvyrai užtikrinti.

Žmogaus saviraiškos laisvė nėra absoliuti. Asmuo naudodamasis šia savo konstitucine laisve, taip pat turi ir pareigą ja naudotis taip, kad nebūtų pažeistos kitos demokratinėje visuomenėje ginamos vertybės, be kita ko – kito žmogaus garbė ir orumas. Taigi, teismo sprendimu, M. A. neturi teisės (kartu ir laisvės) sakyti apie kitą asmenį, o nagrinėjamu atveju valstybės politiką – merą bet ką, prisidengdamas „savo tiesos“ argumentu.

Parengta pagal Šiaulių apygardos ir apylinkės teismų sprendimus

 

Radviliškio rajono savivaldybės taryboje

2020 m. balandžio 16 d. sprendimu Nr. T-230 DĖL NEKILNOJAMOJO TURTO IR SAVIVALDYBĖS NEKILNOJAMOJO TURTO NUOMOS BEI ŽEMĖS IR VALSTYBINĖS ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIŲ LENGVATŲ SUTEIKIMO atleisti nuo nekilnojamojo turto, žemės mokesčių – šių mokesčių mokėtojai už Radviliškio rajono savivaldybėje esantį privačios nuosavybės teise valdomą nekilnojamąjį turtą ir žemės sklypus, nuo valstybinės žemės nuomos mokesčio – valstybinės žemės nuomininkai (naudotojai) už valstybinės žemės, nuomą; nuo Radviliškio rajono savivaldybės nuosavybės teise valdomo nekilnojamojo turto ir jame esančio inventoriaus nuomos mokesčio – nuomininkai (naudotojai) už Radviliškio rajono savivaldybės nuosavybės teise valdomo nekilnojamojo turto ir jame esančio inventoriaus, nuomą. Su papildomomis atleidimo nuo mokesčio sąlygomis galite susipažinti perskaitę šį sprendimą internete adresu www.radviliskis.lt skyrelyje Teisinė informacija.

2020 m. balandžio 16 d. sprendimu Nr. T-234 DĖL RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠŲJŲ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ 2020 METŲ PAJAMŲ IR IŠLAIDŲ SĄMATŲ TVIRTINIMO patvirtintos viešosios įstaigos Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centro, viešosios įstaigos Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, viešosios įstaigos Baisogalos pirminės sveikatos priežiūros centro, viešosios įstaigos Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centro 2020 metų pajamų ir išlaidų sąmatos.

2020 m. balandžio 16 d. sprendimu Nr. T-237 DĖL VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS RADVILIŠKIO LIGONINĖS 2020 METŲ PAJAMŲ IR IŠLAIDŲ SĄMATOS TVIRTINIMO patvirtinta viešosios įstaigos Radviliškio ligoninės 2020 metų pajamų ir išlaidų sąmata.

2020 m. balandžio 16 d. sprendimu Nr. T-241 DĖL MAITINIMO ANTKAINIO NUSTATYMO nustatytas 20 procentų maitinimo antkainis Šeduvos globos namų ir jiems priklausančių padalinių darbuotojams. Šis sprendimas įsigalioja nuo 2020 m. gegužės 1 d.

Išsamiai su šiais ir kitais Radviliškio rajono savivaldybės tarybos sprendimais ir jų priedais, patvirtintomis taisyklėmis, tvarkų aprašais galima susipažinti internete adresu www.radviliskis.lt skyrelyje Teisinė informacija.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

 

Laikas patikrinti, kiek žinote apie atliekų tvarkymą: paskutinę balandžio dieną kviečia spręsti „Atliekų kultūros“ egzaminą

Balandžio 30 dieną visi Lietuvos gyventojai – moksleiviai, studentai, mokytojai, gydytojai, senjorai – kviečiami spręsti „Atliekų kultūros“ egzaminą. Dalyviai galės pasitikrinti, kiek žino apie atsakingą vartojimą, rūšiavimą ir kitus mūsų tvaresnės aplinkos kūrimui svarbius aspektus.

Organizatorių teigimu, tai – puiki galimybė sužinoti, kurie mūsų įpročiai ir žinios yra geros, o kur – galime būti dar geresni.

Kaip veikia atliekų tvarkymo sistema, ką gyventojai turėtų daryti su atliekomis ir panašiai, Lietuvos gyventojai jau gana ilgą laiką gali sužinoti iš „Atliekų kultūros“ rubrikos, laidų, socialinių tinklų paskyrų. O dabar atėjo laikas pasitikrinti, ką žmonėms pavyko įsisavinti, ir išbandyti savo jėgas egzamine.

„Matome, kad vis daugiau žmonių rūšiuoja, supranta poreikį tvarkyti atliekas, veža daiktus į dalijimosi stoteles „Dėk‘ui“, atranda didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Vis tik, nors tendencijos – neblogos, tobulėti kur tikrai turime, todėl „Atliekų kultūros“ egzaminas gyventojams taps puikia proga pasitikrinti, ką jau puikiai žino, taip pat – kur gali būti geresni. Esame Vilniaus regiono įmonė, tačiau pasitikrinti savo žinias kviečiame visos šalies gyventojus“, – apie iniciatyvą pasakoja VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius. Jis priduria, kad neatsitiktinis ir egzamino organizavimo laikas. „Šiandien daugelis mūsų turi būti namuose, tad tikimės, kad tiek egzaminas, tiek pasiruošimas jam bus prasmingas laiko praleidimas. Be to, tai gali tapti priemone paįvairinti nuotolines pamokas moksleiviams“, – sako T. Vaitkevičius.

Norintieji dalyvauti egzamine iki pat egzamino dienos gali registruotis interneto svetainėje – čia reikia įvesti savo vardą, pavardę, savivaldybę, el. pašto adresą. Registruojantis moksleiviui (1–12 klasių) – mokymosi įstaigą, klasę.

Studentams užteks nurodyti savo mokymosi įstaigą. Savo žinias dalyviai galės pagilinti susipažinę su informacija, skelbiama egzaminui skirtoje svetainėje.

„Atliekų kultūros“ egzamino klausimai apims pačius svarbiausius rūšiavimo, tvarumo, ekologijos, atliekų surinkimo sistemos aspektus.

Mažiausiems egzamino dalyviams – pradinių (1–4) klasių moksleiviams – bus pateikta 15 uždarų testo klausimų, vyresniems – 30 uždarų testo klausimų. Testo sprendimo laikas yra 45 minutės, o už kiekvieną teisingai atsakytą klausimą skiriamas 1 taškas. Gerai pasirodžiusieji egzamine gaus tai patvirtinančius diplomus. Apie tikslų egzamino laiką dalyviai bus informuojami elektroniniu paštu. Daugiau informacijos galima rasti „Atliekų kultūros“ egzamino puslapyje arba „Atliekų kultūros“ socialinių tinklų paskyrose.

Apie egzaminą ir atliekų kultūrą: https://www.atliekukultura.lt/

Registruokis į egzaminą: https://www.delfi.lt/apps/ak-egzaminas/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE