SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2019-12-08, Sekmadienis, 03:06:00 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Radviliškio rajone – pirmasis tymų atvejis

Radviliškio rajone – pirmasis tymų atvejis

 • Radviliškio rajone – pirmasis tymų atvejis

  Vienas ryškiausių tymų požymių – tai viso kūno bėrimas, kuris prasideda veido srityje, už ausų, kakle ir leidžiasi į liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas.

 • Vienas ryškiausių tymų požymių – tai viso kūno bėrimas, kuris prasideda veido srityje, už ausų, kakle ir leidžiasi į liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas.

  Tymų virusas patalpų ore ar ant paviršių gali tykoti net 2 valandas.

 • Vienas ryškiausių tymų požymių – tai viso kūno bėrimas, kuris prasideda veido srityje, už ausų, kakle ir leidžiasi į liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas.

  Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Švambarienės, vienintelis būdas sustabdyti tymų plitimą – tai masinis visų gyventojų skiepijimas.

Lietuvoje plintant madai neskiepyti vaikų nuo užkrečiamų ligų, ima plisti „pamirštomis“ laikytos pavojingos ligos. Viena iš tokių ligų – tai tymai, kurių komplikacijos gali baigtis net mirtimi.

Ši pavojinga ir labai užkrečiama liga neaplenkė ir Radviliškio rajono. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informavo, jog ši liga įtariama studentei iš Kauno, kuri savaitgalį grįžo pas tėvus į Radviliškio rajoną ir šiuo metu gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Tymai – ypač užkrečiama liga

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Švambarienės, tymų virusas plinta aerozolio ir oro lašelių keliu, per kvėpavimo takų sekretais užterštas rankas ir aplinkos daiktus.

Anot specialistės, tymai yra viena lengviausiai plintančių ir labiausiai užkrečiamų ligų. Tymų virusas patalpų ore ar ant paviršių gali tykoti net 2 valandas. Lauke užsikrėsti liga tikimybė nedidelė, nes virusas neatsparus ultravioletiniams spinduliams.

Kas turi didžiausią riziką užsikrėsti?

R. Švambarienė sako, kad didžiausią riziką užsikrėsti tymais turi asmenys, nesirgę šia liga, neskiepyti ar nepilnai skiepyti, nežinantys savo skiepų nuo tymų būklės, su nusilpusia imunine sistema, nėščiosios, kūdikiai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir kiti. Tokiems asmenims užsikrėsti užtenka 15 minučių, kai bendraujama veidas į veidą ar būnant toje pačioje patalpoje su sergančiu žmogumi.

Kada ir kaip pasireiškia ligos požymiai?

Pirmieji tymų požymiai po užsikrėtimo atsiranda po 10-12 dienų: karščiavimas, sloga, kosulys, akių junginių uždegimas (konjunktyvitas), šviesos baimė, skruostų gleivinėje atsiranda dėmelės (panašios į baltas manų kruopeles, apsuptas rausva juostele).

„3-7-ą ligos dieną prasideda etapinis makulopapulinis bėrimas, prasideda veido srityje, už ausų, kakle ir leidžiasi į liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas ir pėdas. Išbėrimas laikosi 4-7 dienas, po to blėsta, pigmentuojasi, pleiskanoja“, - apie ligos simptomus pasakoja R. Švambarienė.

Liga gali baigtis net mirtimi

Tymų komplikacijos gana dažnos, dėl jų pasitaiko ir mirčių. Vyriausioji specialistė R. Švambarienė teigia, kad dažniausios komplikacijos – tai pneumonija, vidurinės ausies uždegimas, sunkūs akių uždegimai, kai ligonis gali apakti.

Rečiau pasitaiko encefalitai, meningoencefalitai, širdies ar plaučių pakenkimai. Kadangi specifinių vaistų tymams gydyti nėra, gydomi tik ligos simptomai.

Sergančiojo tymais izoliacija

Specialistės teigimu, kiekvienas žmogus, susirgęs tymais, turi būti izoliuojamas namuose ar ligoninėje – tai priklauso nuo ligos sunkumo.

Ligonis būna užkrečiamas 4 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo pradžios. Tuo laikotarpiu vaikas negali lankyti kolektyvo, suaugusieji eiti į darbą.

Reikia stengtis riboti bendravimą, ypač su virusui imliais asmenimis. Bendraujant būtina dėvėti individualias apsaugos priemones.

Ką daryti artimą kontaktą su sergančiu žmogumi turėjusiems asmenims?

R. Švambarienė sako, kad vienintelė specifinė profilaktikos priemonė artimą kontaktą su sergančiu žmogumi turėjusiems asmenims – tai skiepai. Suaugusieji skiepijami ta pačia tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina (MMR, „Priorix“), kuri skirta vaikams.

Žmonės, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais, gali pasiskiepyti nemokamai, jiems tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pasiskiepyti reikia per 72 valandas po kontakto su sergančiuoju tymais. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį būtina išlaukti visą inkubacinį periodą (21 dieną), stebėti savo sveikatą ir jei nesusergama – pasiskiepyti. MMR vakcina negalima skiepyti nėščiųjų.

Kad tymai neplistų

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė teigia, kad tymams valdyti būtina sukurti aukšto lygio kolektyvinį imunitetą - apie 98 procentai gyventojų turi būti paskiepyti. Tik tada viruso plitimas bus ribotas.

Pagal Lietuvos vaikų planinių skiepijimų kalendorių nuo tymų vaikai skiepijami dviem MMR vakcinos dozėmis: 15-16 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus. Vakcina sukuria imunitetą 95-98 procentams paskiepytų vaikų.

Asmenys, paskiepyti nuo tymų ar kitų vakcinomis valdomų infekcijų, bet kada gali pasitikrinti povakcininio imuniteto būklę, atlikdami kraujo serologinius tyrimus.

Parengė Jonas MARCINKUS

Tymų virusas patalpų ore ar ant paviršių gali tykoti net 2 valandas.
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Švambarienės, vienintelis būdas sustabdyti tymų plitimą – tai masinis visų gyventojų skiepijimas.
Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Balsavimas
 • Jaučiuosi saugiai ir nesu patekęs į jokius incidentus.
 • Jaučiuosi saugiai, bet sutemus stengiuosi nekišti nosies į lauką.
 • Dieną - saugu, o sutemus - nesaugu.
 • Būtų saugiau, jeigu daugiau policininkų patruliuotų gatvėse.
 • Labai nesaugu.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas