„Žiūrėkite

Radviliškio ligoninė džiaugiasi proveržiu

Aušra MIKŠIENĖ

Naujausia įranga aprūpinta ir modernias operacines turinti Radviliškio ligoninė, teikianti aukštos technologijos ortopedijos-traumatologijos paslaugas, kasmet įgyja vis didesnį pacientų pasitikėjimą ir vis drąsiau žengia koja kojon su naujovėmis. Šiandien Radviliškio ligoninė džiaugiasi proveržiu endoprotezavimo srityje – prieš keletą savaičių čia ryžtasi pirmąkart atlikti ypatingą vienpusio endoprotezavimo operaciją.

„Mes galime pasidžiaugti, kad mums pavyko, nes iki šiol tuo džiaugėsi tik didžiųjų šalies miestų ligoninės“, – sako Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Januševičius, į pagalbą pirmajai operacijai pasikvietęs ir profesorių iš Kauno.

Artimieji bandė atkalbėti

„Žiūrėkite, dar pati negaliu patikėti, bet jau einu be ramentų“, – iš lėto eidama Radviliškio ligoninės koridoriumi džiaugiasi Radviliškio rajono Skėmių kaimo gyventoja Valė Micaitienė. Moteris tikina nepabūgusi tapti „bandomuoju triušiu“ ir gultis po skalpeliu pirmajai tokiai operacijai Radviliškio ligoninėje: „Neturiu net žodžių. Mano gydytojas Tomas Januševičius – medikas iš didžiosios raidės, man operavęs ir abu meniskus. Visiškai juo pasitikėjau. Jau mačiau, kad jis be galo atsidavęs savo darbui“.

Tiesa, kai artimieji ir draugai sužinojo, kad neįprastai vienpusei kelio sąnario endoprotezavimo operacijai ji pasirinko Radviliškį, bandė atkalbėti. Penkis mėnesius protezo laukusi V. Micaitienė sako per tą laiką girdėjusi ne vieną patarimą rinktis kitą ligoninę: „Mane ragino vykti į Vilnių ar Kauną, tačiau aš buvau tvirtai nusprendusi ir nė kiek nesigailiu. Žinoma, prieš operaciją nemiegojau visą naktį, jaudinausi, tačiau dabar matau, kad be reikalo. Aš penkerius metus net atsitūpti negalėjau, o dabar jau aš einu. Man smegenys sako, kad turi būti skausmas, tačiau aš jo nebejaučiu. Vis dar negaliu tuo patikėti“.

Panaudota minimalios invazijos technika

Šiai moteriai atlikta operacija ypatinga tuo, kad pakeista tik viena susidėvėjusi kelio sąnario dalis (vidinis šlaunikaulio gumburas). Per tokią operaciją atliekami mažesni pjūviai, praskiriama mažiau sausgyslės, patiriamas mažesnis traumatiškumas, neliečiama išorinė kelio sąnario pusė, kryžminiai raiščiai. Operuojama tik izoliuotai pažeista kelio sąnario pusė.

Kaip sako pirmąją tokią operaciją Radviliškyje atlikti padėjęs Kauno ortopedijos-traumatologijos klinikos Sąnarių endoprotezavimo sektoriaus vadovas, gydytojas ortopedas-traumatologas, prof. Šarūnas Tarasevičius, būtent tai ir leido moteriai jau ketvirtą dieną po operacijos judėti be ramentų, nes operacija atlikta panaudojant minimalios invazijos techniką, o tai visuomet pacientui leidžia kur kas greičiau atsistatyti ir grįžti į kasdieninę veiklą: „Vienpusio endoprotezavimo privalumai yra tie, kad pacientui reikalinga daug trumpesnė reabilitacija, pacientas netenka mažiau kraujo, o ilgalaikiai implanto išlikimo rezultatai siekia 95 procentus per 15 metų“.

Tiesa, daugelyje rajoninių ligoninių medikai šios operacijos atlikti vis dar nesiryžta. Kauno ortopedijos-traumatologijos klinikos Sąnarių endoprotezavimo sektoriaus vadovas įsitikinęs, kad tam nėra jokių priežasčių: „Tiesiog reikia tam tikrų operacinės technikos žinių. Esantis ligoninės aprūpinimas visiškai leidžia atlikti šias operacijas, jeigu chirurgai yra apmokyti tai daryti. Džiaugiuosi, kad Tomas pasiryžo tai padaryti. Įsitikinau savo akimis, kad Radviliškio ligoninė puikiai gali teikti aukštos technologijos ortopedijos-traumatologijos paslaugas“.

Į pagalbą pasikvietė savo mokytoją

Profesorius Š. Tarasevičius neslepia, kad T. Januševičius buvo vienas iš geriausių jo mokinių, o jo atėjimas į Radviliškio ligoninę sudarė sąlygas įvykusiam proveržiui endoprotezavimo srityje: „Šalia pirminių endoprotezavimo operacijų Tomas atlieka ir kartotinas endoprotezavimo operacijas, o tai yra labai pagirtina ir rodo aukštą jo chirurginę kompetenciją“.

Tuo tarpu pats gydytojas T. Januševičius neslepia, kad rezidentūroje dėjo labai daug pastangų mokydamasis sąnarių endoprotezavimo: „Daugiau negu pusę rezidentūros laiko praleidau mokydamasis su profesoriumi Kauno klinikose. Esu dėkingas už suteiktas pamokas, patirtį. Jau rezidentūros metu mačiau ne vieną tokią operaciją ir ši metodika mane sužavėjo. Reikia padėkoti Radviliškio ligoninės vadovybei už pasitikėjimą ir palaiminimą ne tik atlikti operaciją, bet ir pasikviesti profesorių Šarūną Tarasevičių. Esu dėkingas visai komandai, kuri nepagailėjo savo laiko ir tam skyrė savo laisvą laiką, nes operaciją atlikome šeštadienį. Ši diena parinkta neatsitiktinai – reikėjo atsakingai pasiruošti, suderinti laiką, kad ir profesorius galėtų dalyvauti, nes jis – pakankamai užimtas žmogus. Žinoma, kaskart jo nekviesime, tačiau pirmajai operacijai tai buvo labai svarbu. Jis man padėjo prisiminti tai, kas svarbu iš techninės pusės, nes visos žinios per kelerius metus buvo kiek apdulkėjusios“.

Tiesa, kad būtų galima atlikti šią operaciją, reikia itin detaliai ištirti pacientą: „To nereikia atliekant totalinį kelio sąnario keitimą, kai pakanka atlikti rentgenogramą. O atliekant vienpusio endoprotezavimo operaciją reikalingas radiologinis tyrimas, magnetinio rezonanso tyrimas, būtina kelio sąnario artroskopija. Džiaugiamės, kad turime net tris artroskopinius įrenginius. Tik įvertinus šiais trimis aspektais galima pasakyti, ar pacientui tinkamas vienpusis kelio sąnario endoprotezavimas“.

Prieš septynerius metus į Radviliškio ligoninę atvykęs T. Januševičius džiaugiasi, kad kasmet ši gydymo įstaiga žengia tik pirmyn: „Postūmis – milžiniškas. Niekas nepaneigs didžiulio proveržio, nes čia atliekamos modernios operacijos – sąnarių endoprotezavimas, kryžminių raiščių rekonstrukcijos, peties rekonstrukcijos. Pritraukiame nemažai pacientų iš viso Šiaulių regiono, Elektrėnų, didžiųjų miestų. Plėtimasis dar nesustodamas vyksta. Sužinoję apie gerus rezultatus žmonės vis dažniau kreipiasi iš įvairiausių šalies kampelių. Dabar pradėjome endoprotezavimą vienpusiu kelio endoprotezu. Yra minčių pradėti ir peties sąnario endoprotezavimą“.

Paneigimas

Radviliškio krašto naujienų portale www.radviliskionaujienos.lt paskelbtoje publikacijoje “Radviliškio ligoninė pralenkė Šiaulius“ dėl informaciją suteikusio gydytojo ortopedo-traumatologo Tomo Januševičiaus kaltės įsivėlė netikslumas. Redakcija paneigia šį teiginį: „Jeigu iki šiol regionuose šios operacijos vis dar niekas neatlieka, o Šiauliuose bandymas tai padaryti baigėsi nesėkmingai, mes galime pasidžiaugti, kad mums pavyko, nes iki šiol tuo džiaugėsi tik Vilnius, Kaunas ir Klaipėda“, – sako Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Januševičius. Atsiprašome viešosios įstaigos Respublikinė Šiaulių ligoninė dėl įsivėlusių netikslumų.

„Radviliškio naujienų“ redakcija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE