NULL

Radviliškiečiams vis labiau rūpinantis savo sveikata, gyventi sveikiau nori ir rūkantieji: kaip jiems tai padaryti?

Visą šių metų pavasarį Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras gyventojus aktyviai kvietė į nuotolines sveikos gyvensenos paskaitas. Jomis siekta radviliškiečius supažindinti su tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo, organizmo stiprinimo, alkoholio ir narkotinių medžiagų atsisakymo svarba. Šie sveikos gyvensenos principai, anot sveikatos priežiūros specialistų, turėtų būti ypač aktualūs rūkantiesiems dėl galimų vėžinių susirgimų, kitų lėtinių ligų bei ankstyvos mirties rizikos. Todėl nevengiantiems prisidegti cigaretės patariama išmokti tinkamai pasirūpinti savo sveikata bei ryžtingai kovoti su šia priklausomybe.

Aibė pavojingų ir grėsmingų nuodų

Ne visi rūkantieji susimąsto, jog kiekvienas cigaretės dūmas juos stipriai priartina prie itin liūdnų pasekmių sveikatai ir gyvybei. Tyrimais įrodyta – rūkymas pažeidžia kone kiekvieną žmogaus organą. Šis žalingas įprotis vidutinę gyvenimo trukmę sutrumpina apie 10 metų, sukelia onkologines, širdies ir kraujagyslių ligas bei 2–4 kartus išaugina insulto tikimybę. O niekam ne paslaptis, kad pastarasis sveikatos sutrikimas gali lemti neatstatomus smegenų pažeidimus ir netgi mirtį.

Rasti atsakymą, kas paskatina šiuos sveikatos sutrikimus ir ligas, labai paprasta – didžiausią pavojų žmogaus organizmui kelia beveik 6 tūkst. cigaretės dūmuose esančių nuodingųjų medžiagų bei tarp jų daugiau nei 100 kancerogenų, sukeliančių vėžines ligas. Pavyzdžiui, vien pernai Europoje 2,7 mln. žmonių išgirdo vėžio diagnozę ir 1,3 mln. gyventojų mirė nuo šios ligos. Tuo metu tyrimai rodo, jog 40 proc. tokių atvejų būtų galima išvengti laiku atsisakius cigaretės dūmo.

Ypač aukštoje, beveik 600 laipsnių siekiančioje temperatūroje deganti cigaretė išskiria minėtą kiekį nuodingų medžiagų, o tarp jų ir dervas, anglies dvideginį bei kitus, ypač pavojingus cheminius junginius. Šie nuodai ne tik skamba grėsmingai – jie stipriai žaloja sveikąsias organizmo ląsteles, sukelia daugybę sveikatos problemų kaip nevaisingumas, antrojo tipo diabetas ar susilpnėjusi ir ligoms neatspari imuninė sistema. Ir nors dažnai cigaretės tapatinamos su priklausomybę sukeliančiu nikotinu, visgi būtent cigaretės dūmuose išsiskyrusios nuodingosios medžiagos sukelia didžiausią žalą žmogui.

Sveikata gali sugrįžti

Rūkymo žalą patvirtina ir Pasaulio sveikatos organizacija, kurios duomenimis, kasmet nuo rūkymo miršta apie 8 mln. planetos gyventojų. Tačiau tokią statistiką pakeisti įmanoma, kadangi galime keisti savo įpročius. Nikotino keliamą priklausomybę įmanoma įveikti, o norinčius tai padaryti, galėtų įkvėpti ir tyrimai, atskleidę, kad atsisakius rūkymo su kiekvienais metais sparčiai mažėja ligų rizika, kurią sukelia nuodingosios medžiagos. Jau po vienerių metų lieka vis mažiau šansų susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, po 2-ejų metų galima išvengti insulto ir infarkto, o praėjus 5-eriems metams perpus sumažėja tikimybė sulaukti vėžinių ligų.

Palaipsniui sugrįžtanti sveikata įrodo, kad mesti rūkyti yra geriausias būdas padėti savo organizmui. Tačiau jeigu nepavyksta iš karto atsisakyti cigaretės dūmo, verta to siekti mažais žingsneliais. Dėl to šio žalingo įpročio patariama neatsisakyti iškart – toks procesas turėtų vykti palaipsniui ir nepykstant ant savęs už naujus paslydimus. Visgi šiuo laikotarpiu svarbiausia pagirti save už apsisprendimą atsisakyti rūkymo bei tuo tarpu kiek įmanoma labiau puoselėti kitus, sveikesnius gyvenimo principus savo kasdienybėje.

Nors cigarečių pavojus yra milžiniškas, rūkantieji savo sveikata gali pasirūpinti. Pirmuosius sveikesnio gyvenimo žingsnelius patariama žengti nuo visavertės mitybos, į ją įtraukiant daugiau daržovių ir vaisių. Be to, kovoti su rūkymo žala lengviau ir įsivedus į dienotvarkę pastovų sporto režimą bei reguliariai lankantis pas savo šeimos gydytoją, kuris galėtų atsakingai įvertinti sveikatos būklę. O svarbiausia, negalima pasiduoti dažniausiam rūkymo draugui – stresui. Vietoje to, rekomenduojama ieškoti kitų malonių veiklų, kurios leistų atsipalaiduoti ir pailsinti savo mintis.

Radviliškio naujienų“ informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE