SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-04-01, Trečiadienis, 01:40:12 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Žmonės Pro memoria: atsisveikinant su Petru Dūdėnu (1928-2018)

Pro memoria: atsisveikinant su Petru Dūdėnu (1928-2018)

Anapilin išėjo ilgametis Šeduvos miesto gyventojas, garbingos šeimos tėvas, medikas, kraštotyrininkas, kultūros namų ir bažnyčios choristas Petras Dūdėnas.

Petras Dūdėnas gimė 1928-06-28 Zarasų rajone, Degučių valsčiuje, Pakerniškių kaime. Pakrikštytas Salako bažnyčioje.

Baigęs Salako progimnaziją pokario laikotarpiu dirbo Dūkšto valsčiuje Petrikonių, Vardžiukiemio pradinės mokyklos direktoriumi. Tuomet pakako užbaigti mokytojų kursus, nes dauguma tikrųjų mokytojų buvo ištremti į Sibirą. Po metų buvo atleistas iš darbo vien už tai, kad vaikus mokė iš „smetoniškų“ knygų.

1948 metas Petras Dūdėnas buvo perkeltas į Antalieptės vaikų namus dirbti auklėtoju, direktoriaus pavaduotoju. Dėl Pliauro ligos atsidūrė Utenos ligoninėje, pasveikęs dirbo Zarasų vietinės reikšmės kelių skyriuje techniku. Tačiau vėl pašlijo sveikata. 1951 m. susirgo šiltine, grįžo į tėviškę, susipažino su Kemenyse mokytojavusia Veronika. Kartu rengė vaidinimus, vakarones.

Susituokė 1954 metais. Šeimoje gimė dvi gabios ir darbščios dukros – Audronė ir Lijana. Kol jos mokėsi Šeduvos vidurinėje mokykloje, Petras Dūdėnas buvo mokyklos tėvų komiteto tarybos nariu.

Petro Dūdėno dėdė iš Šiaulių, stomatologas Streikus išmokė Petrą dirbti dantų techniku. 1964 metais baigęs Kauno medicinos mokyklą pradėjo dirbti dantų techniku Šeduvoje. Nuo tų metų pradėjo dainuoti kultūros namų chore. Iki 2009 metų dalyvavo visose Radviliškio rajono, respublikinėse ir pasaulio lietuvių dainų šventėse Vilniuje.

Nuo 1964 metų Dūdėnas buvo paskirtas Šeduvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku, vėliau buvo Šeduvos, Alksniupių medžiotojų būrelio vadovu, 1999 m. jam suteiktas Garbės medžiotojo vardas už nuopelnus draugijai, už ilgametį ir vaisingą darbą plėtojant medžioklės ūkį Lietuvoje.

Petras Dūdėnas kartu su Vytauto Šenausku buvo pirmieji Šeduvos kraštotyros muziejaus steigėjai. Surinko daugybę vertingų Šeduvos krašto kultūros, istorijos eksponatų, rūpinosi muziejaus remonto darbais. Asmeninį muziejų 1980 metais Petras buvo įsirengęs savo gyvenamojo daugiabučio namo kieme esančiame sandėliuke.

Čia surinkta visa Lietuvos rašytinė istorija, spaudos leidiniai, biuleteniai, laikraščiai yra įrišti jo paties rankomis. Čia sukaupti ir susegti 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės laikų žurnalai: „Lurdas“, „Trimitas“ ir kt. Yra spaudos leidinių, atsiųstų iš Amerikos bei kitų pasaulio šalių. Kolekcijoje – monetos, karo laikų šoviniai, karybos įranga, medžioklės ginklai. Viskas sukataloguota, surūšiuota. Čia – Sąjūdžio laikų simbolika, spaudiniai, vėliavėlės, ženkleliai, emblemos.

Petras Dūdėnas labai mėgo skaityti, knygas duodavo paskaityti bičiuliams: A. Smetonos raštai, V. Kudirkos raštai, A. Šapokos „Lietuva“, istorinės knygos apie Vytautą Didįjį, A. Stulginskį, Sibiro tremtinius keliavo iš rankų į rankas.

1991 m. P. Dūdėnas buvo išrinktas į pirmąją Šeduvos miesto merijos tarybą. Joje sprendė teisės klausimus, nes nuo 1961 iki 1991 metų pats buvo Radviliškio rajono teismo tarėju. Drąsiai reikšdavo savo nuomonę, gindavo tiesą.

Buvo aktyvus ir drąsus Lietuvos pilietis, asmenybė, garbingas Šeduvos miesto bendruomenės narys, už nuopelnus 2010 metais apdovanotas Radviliškio rajono mero Garbės ženklu.

Šeduvos kultūros darbuotojai reiškiame nuoširdžią užuojautą dukroms, jų šeimoms ir visiems, pažinojusiems Petrą Dūdėną. Prasmingai nugyvento gyvenimo akimirkos ilgai išliks mūsų atmintyse, nuotraukų albumuose, nufilmuotuose kadruose.

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Su rizikos grupės šeimomis Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre dirba...
Fotografė ir filmų operatorė Kristina Sereikaitė – tikra radviliškietė, šiuo metu gyvenanti...
Garbaus amžiaus radviliškietis Jonas Česnulevičius nepaliauja stebinti - balandžio pradžioje j...
Aštuoni sūnus ir mylintis vyras - didžiausias Radviliškio rajono Daugėlaičių kaimo gyventojos...
Balsavimas
  • Jaučiuosi saugiai ir nesu patekęs į jokius incidentus.
  • Jaučiuosi saugiai, bet sutemus stengiuosi nekišti nosies į lauką.
  • Dieną - saugu, o sutemus - nesaugu.
  • Būtų saugiau, jeigu daugiau policininkų patruliuotų gatvėse.
  • Labai nesaugu.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas