SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2021-01-24, Sekmadienis, 23:58:55 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Prieš 30 metų apgynėme savo laisvę. Vladas Bartkus: „Tas kelias buvo ir malonus, ir patriotiškas“

Prieš 30 metų apgynėme savo laisvę. Vladas Bartkus: „Tas kelias buvo ir malonus, ir patriotiškas“

 • Prieš 30 metų apgynėme savo laisvę. Vladas Bartkus: „Tas kelias buvo ir malonus, ir patriotiškas“

  Vladas Bartkus: „Nors sulaukėme ir daug gąsdinimų, kad nevažiuotume, nes mus nušaus, bet tada nieko nebijojome“. Nuotrauka iš asmeninio V. Bartkaus archyvo

 • Vladas Bartkus: „Nors sulaukėme ir daug gąsdinimų, kad nevažiuotume, nes mus nušaus, bet tada nieko nebijojome“. Nuotrauka iš asmeninio V. Bartkaus archyvo

  1991 metų sausio 11-ąją iš Radviliškio į Vilnių pajudėjo pirmasis autobusas, kuriuo žmonės vyko budėti prie Parlamento rūmų ir televizijos bokšto. Juos išlydėti atėjo bendraminčiai ir draugai. Nuotrauka iš asmeninio V. Bartkaus archyvo

Šių metų sausio 13-ąją sukanka 30 metų, kai sovietų armijos tankai Vilniuje traiškė nekaltus žmones, gynusius Lietuvos laisvę. Ta proga paprašėme savo prisiminimais pasidalinti tuos mūsų kraštiečius, kurie lemtingus mūsų šaliai įvykius prisimena iš savo asmeninės patirties.

Inžinierius, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Seimo narys Vladas Bartkus neslepia, kad Lietuvai siekiant atgauti nepriklausomybę jam darbo netrūko, nes visada buvo įvykių epicentre. „Tas kelias buvo ir malonus, ir patriotiškas. Buvo pavojinga, bet malonu, kai turi tikslą – siekti Lietuvos nepriklausomybės“, - kalba jis.

V. Bartkus, kuris tuo metu dirbo inžinieriumi Radviliškio šilumos tinklų įmonėje, 1991-ųjų sausio 11 dieną organizavo radviliškiečių išvyką į Vilnių – ginti Lietuvos Parlamentą. „Mūsų delegacijoje važiavo labai daug jaunimo. Nors sulaukėme ir daug gąsdinimų, kad nevažiuotume, nes mus nušaus, bet tada nieko nebijojome. Nebuvo jokios baimės. Aš esu toks žmogus, kad jeigu nusprendžiau kažką daryti, tai eisiu iki galo“, - trisdešimties metų įvykius mena pašnekovas.

Jis sako, kad tada į Vilnių kartu kvietė važiuoti ir tuometinį savo viršininką, vadovavusį Šilumos tinklų įmonei, bet šis išsigando ir važiuoti atsisakė. „Kai pamatė, kad aš ir kiti radviliškiečiai išvažiavome ir grįžome gyvi, tada ir kiti pradėjo važiuoti“, - pasakoja V. Bartkus.

Pašnekovas prisimena, kad Parlamentą ginti atvykusi radviliškiečių delegacija Vilniuje buvo sutikta labai šiltai, visi buvo vaišinami arbata ir sumuštiniais. Visą naktį radviliškiečiai budėjo prie laužų, o sausio 12-ąją grįžo į namus. Kitą dieną visi išgirdo, kad Sovietų Sąjungos kariai šturmuoja mūsų Parlamentą.

„Man Atgimimo laikotarpis buvo ir yra šventas dalykas. Įdėjau daug darbų ir sveikatos, bet dėl nieko nesigailiu ir niekam jokių priekaištų neturiu. Labai norėjau, kad Lietuva vėl būtų nepriklausoma, bet ir aš pats asmeniškai norėjau būti nepriklausomas, todėl kai tik Lietuva kovo 11-ąją paskelbė atkurianti nepriklausomybę, aš tų pačių metų rudenį įsteigiau savo įmonę. Pavyko uždirbti šiek tiek pinigų, kurių reikėjo kelionėms į susirinkimus, į mitingus... Visur važiavau už savo asmenines lėšas ir nebuvo net minties kažkieno prašyti paramos“, - kalba pašnekovas.

V. Bartkus sakė labai norintis padėkoti tuometiniams Radviliškio miesto kultūros centro darbuotojams, kurie Atgimimo laikotarpiu labai prisidėjo prie nepriklausomybės atkūrimo. Jeigu prireikdavo salės renginiams, Sąjūdžio atstovams rajono kultūros darbuotojai visada suteikdavo patalpas nemokamai.

Pašnekovo teiraujamės, ar, jo nuomone, dabar žmonės būtų tokie vieningi, jeigu reikėtų ir vėl ginti mūsų valstybę ir mūsų Parlamentą? „Yra tokių žmonių, kurie buvo ir yra prieš nepriklausomybę. Nemažai yra ir tokių, kurie nuolat dejuoja, kaip jiems blogai. Bet man atrodo, kad lietuviai yra tokia tauta, kad kai bus iš tikrųjų blogai – sugebės ir vėl susivienyti ir šnekės kitaip. Šiandien matau labai daug gero jaunimo, kurie yra aktyvūs ir patriotiški – net važiuoja prie Uralo ir tvarko tremtinių kapus“, - optimizmo nepraranda V. Bartkus.

Vyras neslepia, kad ir dabar negali sėdėti ramiai ir nieko neveikti. Pavyzdžiui, Lietuvos Sąjūdžio 25-erių metų sukakties proga V. Bartkus pasiūlė Radviliškio miesto stadioną pavadinti Lietuvos Sąjūdžio vardu. „Tada nuėjau pas tuometinį rajono merą Darių Brazį ir savivaldybės administracijos direktorę Jolantą Margaitienę ir savo idėja pasidalinau su jais. Greitai buvo surengtas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdis ir rajono Tarybos nariai pritarė šiam pasiūlymui. Dabar Radviliškyje yra Lietuvos Sąjūdžio stadionas – ir tai labai gražu“, - gerų emocijų neslepia V. Bartkus.

Jo iniciatyva Radviliškio viešojoje bibliotekoje kelerius metus buvo eksponuojama dokumentų paroda „Mūsų kelias į Nepriklausomybę“. „Daug darbų nuveikta, tačiau dalis jų ilgainiui užsimiršta, todėl ir būtina saugoti senas nuotraukas, kitus istorinius įvykius liudijančius dokumentus, kad vėliau prie šalies istorijos galėtų prisiliesti ateities kartos“, - įsitikinęs pašnekovas.

Jonas MARCINKUS

1991 metų sausio 11-ąją iš Radviliškio į Vilnių pajudėjo pirmasis autobusas, kuriuo žmonės vyko budėti prie Parlamento rūmų ir televizijos bokšto. Juos išlydėti atėjo bendraminčiai ir draugai. Nuotrauka iš asmeninio V. Bartkaus archyvo
Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Šeduviams ir miesto svečiams nebereikės rankoje spausti saldainių popierėlių ar neradus šiuk...
Aukštelkuose gyvena Artūras Satkevičius, kuris vienas augina tris mažamečius vaikus: Faustą, K...
Tarptautinę Šeimos dieną Radviliškio rajono gyventojai šventė lyg viena didelė šeima - Radv...

Baseinas Radviliškyje, sporto aikštynas Šeduvoje, rekonstruoti Baisogalos ku...

Savivaldybės didžiojoje salėje surengtas Demokratijos ir socialinių įgūdžių mokyklos „Atei...
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre vyko regioninis virėjo specialybės mokinių pro...
Savaitgalį vykusių Europos Parlamento rinkimų intriga Radviliškio rajone buvo ta, jog dėl europ...
Gegužės 21-ąją garsiai šurmuliuodami Radviliškio rajono savivaldybės vadovų ir Administracij...
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro kvietimu Radviliškio rajono polic...
Gegužės 29-ąją Viešojoje bibliotekoje surengtas jau ketvirtojo Radviliškio rajono savivaldybė...
Kai lauke skaisčiai šviečia saulė, vieni traukia prie vandens telkinių, o kiti stropiai linksta...
Žydinčiu miestu jau nuo seno vadinama Šeduva ir toliau pateisina savo vardą. Uoliai savo aplinko...
Gegužės 30–31 dienomis Radviliškio rajone ir gretimose savivaldybėse surengtas XIX-asis tarpta...
Radviliškio rajono savivaldybėje viešėjo Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai. Susitikim...
Delegacija iš Skaros, Švedijos, vadovaujama Skaros savivaldybės merės Barbro Hassel, viešėjo R...
Šalyje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 dieną ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Atsižvel...
Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriaus parke įkurtoje ir neseniai iškilmingai atidarytoje...
Radviliškio miesto kultūros centro salė birželio 3 dieną prisipildė jaunystės, juoko, pasidid...
Vos tik paskelbėme apie rajono valdžios planus šiais metais pradėti statyti baseiną mieste, spo...
Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko šurmulio. Beveik...
Radviliškio rajone, prie Šeduvos esančiame Raudondvario aerodrome, savaitgalį vyko Lietuvos lėk...
Balsavimas
 • Taip, turi būti privalomas, nes kitaip pandemijos nesustabdysime.
 • Žmonės turi patys nuspręsti, ar nori skiepytis.
 • Skiepas neturi būti privalomas, bet nepasiskiepiję viešumoje turėtų nešioti kaukes.
 • Žmonės iš viso neturėtų skiepytis, nes tai juos pražudys arba slapta sučipuos.
Šiandienos Orai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas