Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento direktorius pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas „Radviliškio naujienoms“ sakė

Pergalės šimtmečiui paminėti – gausybė renginių

Jonas MARCINKUS

Šiemet sukanka šimtas metų, kai Lietuvos kariuomenė prie Radviliškio sutriuškino gerai apginkluotą bermontininkų kariuomenę. Tai buvo viena iš pačių svarbiausių mūsų tautos kovų už Lietuvos nepriklausomybę.

Nors iš valstybės biudžeto šiai sukakčiai paminėti nebuvo skirta nė cento, tačiau Radviliškyje bus surengta daugybė įsimintinų renginių, o vienas iš jų pakvies jau šį savaitgalį – tai spalio 12 dieną organizuojamas pėsčiųjų žygis „Pergalių ir kovų keliais“.

Mūšis, pakeitęs Lietuvos istoriją

Lietuvos kariuomenės mūšis prieš bermontininkus neretai vadinamas mūšiu, pakeitusiu Lietuvos istoriją. Lemiamas susirėmimas įvyko 1919 metų lapkričio mėnesio pabaigoje prie Radviliškio.

Bermontininkais vadinama jungtinė rusų-vokiečių kariuomenė, kuriai vadovavo rusų generolas Pavelas Bermontas-Avalovas. Šios kariuomenės tikslas buvo užimti Baltijos šalis.

Vokiečių apginkluota maždaug 10 tūkstančių karių armija užėmė Rygą, Lietuvoje bermontininkams pavyko užimti Šiaulius, Biržus, Radviliškį. Mūšyje ties Radviliškiu bermontininkai patyrė skaudų pralaimėjimą, o Lietuvos kariuomenė pradėjo atsiiminėti užimtus miestus.

Vien prie Radviliškio į lietuvių rankas kaip karo trofėjai pateko patrankos, lėktuvai, automobiliai, šarvuotis, kulkosvaidžiai, šautuvai ir šaudmenys.

Tuo pat metu bermontininkus pradėjo spausti ir latviai. Įsikišus vakarų valstybėms, Baltijos šalys bermontininkų likučiams leido pasitraukti į Prūsiją.

Žygeiviams – trys maršrutai

Lietuvai ir Radviliškiui 2019 metais lapkričio mėnesį minint svarbią datą – istorinės Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus 100-ąsiais metines, Radviliškyje bus organizuojamas renginių ciklas „Pergalės suvienyti“.

Vienas iš tradicija tapusių renginių – tai spalio 12 dieną organizuojamas pėsčiųjų žygis „Pergalių ir kovų keliais“, skirtas ypatingai sukakčiai paminėti. Žygeiviai, įvertinę savo jėgas ir galimybes, galės rinktis tris žygio maršrutus, kurie drieksis 26, 50 ir 100 kilometrų. Žygio startas – spalio 12 dieną 14 valandą prie prie Radviliškio miesto kultūros centro.

Pasak renginio organizatorių, susidomėjimas šiuo žygiu yra didžiulis. Savaitės viduryje jau buvo užsiregistravę beveik 200 žmonių, norinčių dalyvauti žygyje.

Užsiregistravusieji iš anksto – sutaupys

Visus tris maršrutus pasirinkę žygeiviai finišuos prie Radviliškio miesto kultūros centro. Spalio 12-osios vakarą nuo 18 iki 24 valandos bus laukiami ir apdovanojami žygeiviai, įveikę 26 ir 50 kilometrų maršrutus. Pasirinkusieji pačią ilgiausią trasą – 100 kilometrų – prie Kultūros centro bus pasitinkami spalio 13 dieną nuo 6 valandos ryto iki 15 valandos popiet.

Standartinis dalyvio mokestis užsiregistravus iš anksto – 5 eurai vienam žmogui. Jeigu noras dalyvauti žygyje kilo spontaniškai, tada teks papildomai pridėti dar 5 eurus. Vaikai iki 14 metų į žygį galės leistis tik kartu su tėvais ar globėjais ir tai kainuos 2 eurus. Už šią kainą žygeiviai gaus diplomus, o norintieji gauti atminimo medalius, už juos turės susimokėti papildomai.

Žygeiviai išsiskirsto grupelėmis

Žygį organizuoja Lietuvos gen. P. Plechavičiaus karių sąjungos Šiaulių rinktinė ir Radviliškio rajono savivaldybė, o renginio partneriai: Šiaulių Normundo Valterio jaunimo mokykla, Pėsčiųjų žygių asociacija, Radviliškio miesto kultūros centras ir Gen. P. Plechavičiaus šaulių 6-oji rinktinė.

Pėsčiųjų žygių asociacijos Šiaulių regiono vadovas Nerijus Kundrotas „Radviliškio naujienoms“ yra sakęs, jog tik starto vietoje galima išvysti visą būrį žygiuojančių dalyvių, o vėliau jie išsiskirsto ir nuo kokio trečio punkto žygiuoja po du, penkis ar dešimt. Juk ne visų jėgos vienodos. Pasak vyro, kuris Lietuvoje yra surengęs daugybę išskirtinių žygių, šio žygio tikslas išlieka tas pats – pagerbti ir atminti tuos, kurie to nusipelnė.

Mokiniai taps gidais

Lapkričio 8 dieną Radviliškio Lizdeikos gimnazija organizuos Respublikinę išvažiuojamąją mokinių ir mokytojų konferenciją „Laisvės kovų keliais Radviliškio rajone“. Pagrindinis šios konferencijos pranešėjas – istorikas Česlovas Laurinavičius.

Žinias, įgytas šioje konferencijoje, mokiniai galės panaudoti lapkričio 21 dieną, kai Radviliškio Lizdeikos gimnazija ir Radviliškio miesto kultūros centras surengs išvažiuojamąją konferenciją Radviliškio rajono bendruomenei „Laisvės kovų keliais Radviliškio rajone“.

Tai bus mokinių suorganizuota ekskursija senjorams ir kitiems radviliškiečiams, kurioje patys mokiniai ekskursijos bus gidai. Į ekskursiją galės važiuoti visi norintieji, tik reikės iš anksto užsiregistruoti.

Konferenciją papuoš jautrus spektaklis

Lapkričio 21 dieną Radviliškio miesto kultūros centre vyks istorikų ir mokinių bei mokytojų diskusinio pobūdžio konferencija, kurią papuoš Radviliškio miesto kultūros centro teatro studijos spektaklis „Aš mylėsiu ir lauksiu“ (režisierė R. Atkočiūnienė, choreografė I. Ginkevičienė).

Inscenizacijos „Aš mylėsiu ir lauksiu…“ premjera jau įvyko šių liepos 6 dieną per Radviliškio miesto šventę. Tai meilės istorija Lietuvai svarbių įvykių kontekste, visiems primenanti istorinę Lietuvos kariuomenės pergalę prieš bermontininkus kautynėse prie Radviliškio per meilės ir ilgesio prizmę. Tai ne tik jautri savanorio Jono ir radviliškietės Rūtos meilės istorija, bet ir jaunimo entuziazmas, žibančios ugnelės jų akyse, kai šokio ir dainos darnoje į vieną liejasi jausmai merginai ir Tėvynei, pareiga ir ištikimybė priesaikai bei mirties nuojauta.

„Džiugu, kad kultūros srityje dirbantys žmonės geba suburti jaunimą, sudominti jį Lietuvos istorija, suburti bendram tikslui Radviliškyje veikiančių įstaigų bendruomenes“, – sakė Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, stebėjęs inscenizaciją.

Bus daug karių ir ginkluotės

Lapkričio 22 dieną Radviliškio mieste vyks Lietuvos kariuomenės renginys. Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento direktorius pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas „Radviliškio naujienoms“ sakė, kad Lietuvos kariuomenės pergalė prieš bermontininkų armiją prie Radviliškio – tai labai svarbus įvykis kariuomenei ir valstybei. Pasak jo, 1919 metų pradžioje į buriamą Lietuvos kariuomenę atėjo 4 tūkstančiai savanorių su savo ginklais ir tikėjimu, jog sugebės apginti savo valstybę. Tas tikėjimas ir atsidavimas buvo toks stiprus, kad vadinamoji „driskių“ kariuomenė sugebėjo sustabdyti dvi kariuomenes, kuriose buvo po 30 tūkstančių karių – pirmiausia sustabdė bolševikus, o paskui – bermontininkus. Mūšis prie Radviliškio – tai buvo esminis lūžio taškas šioje metus laiko trukusioje epopėjoje.

E. Lastauskas sako, kad šventiniame pergalės prieš bermontininkus 100-mečio renginyje Radviliškyje bus daug karių, veiks ginkluotės paroda. „Lietuvos kariuomenė aktyviai dalyvaus šventėje ir parodys, kaip ji yra pasiruošusi apginti savo šalį ir padaryti taip, kad karas niekada neįvyktų“, – kalbėjo pulkininkas leitenantas E. Lastauskas.

Renginių buvo planuojama ir daugiau

Lapkričio 22 dieną Radviliškio miesto kultūros centre šventinį koncertą, skirtą istorinės Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus 100-osioms metinėms paminėti, surengs valstybinis ansamblis „Lietuva“.

Nors iškiliai Lietuvos kariuomenės pergalei paminėti renginių rajone netrūks, tačiau kai kurių sumanymų rajono valdžiai teko atsisakyti, nes jiems nebuvo skirta valstybės biudžeto lėšų, nors projektai buvo rašomi įvairiems fondams, o rajono Taryba net buvo numačiusi lėšų, kurių būtų reikėję prisidėti prie valstybės finansavimą gavusių projektų. Būtent todėl teko atsisakyti visiems patrauklaus planuoto didžiulio renginio su kautynių inscenizacija, nes tam paprasčiausiai pritrūko lėšų.

„Tos rajono biudžeto lėšos, kurios buvo numatytos prisidėjimui prie projektų, jos ir buvo paliktos šventiniams renginiams Radviliškyje organizuoti. Matyt, tik Radviliškio rajono savivaldybei ši sukaktis pasirodė prasminga“, – valstybės požiūriu stebisi rajono meras Antanas Čepononis.

Meras sakė, jog pasidžiaugti gali tik tuo, su kokiu užsidegimu renginius organizuoti ėmėsi atsakingi rajono darbuotojai ir Lietuvos kariuomenės atstovų entuziazmu bei noru prisidėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE