SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-06-03, Trečiadienis, 00:36:27 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Kriminalai Pavasarinį sprogmenų derlių išminuotojai raškė ir Radviliškio rajone

Pavasarinį sprogmenų derlių išminuotojai raškė ir Radviliškio rajone

Kiekvieną pavasarį, prasidėjus žemės ūkio darbams laukuose, žemės gelmės vis dar atiduoda skausmingą mūsų krašto praeitį menantį palikimą. Nuo balandžio 1-osios iki šios dienos Šiaulių apskrities policijos pareigūnai kasdien gauna vidutiniškai po vieną pranešimą apie laukuose, miškuose ir net miestuose randamus įvairiausius karo laikų sprogmenis. Ne išimtis – ir Radviliškio rajonas, kurio gyventojai pranešė apie 7 tokius radinius. Daugiausiai pranešimų sulaukta iš Šiaulių miesto bei rajono (15), o Pakruojo rajone per minėtą laikotarpį informacijos apie rastus sprogmenis iš viso negauta.

Kuprinę su sprogmenimis „susižvejojo“ kartimi

Pasak Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovės spaudai Gailos Smagriūnienės, išminuotojai kviečiami neutralizuoti rastų artilerijos sviedinių, granatų, minų, aviacinių bombų. Jų randama visokių: ir nebepavojingų, ir dar tebeturinčių sprogstamuosius mechanizmus.

Štai gegužės 10 dieną Radviliškio rajone, Raudondvaryje, vaikštinėdami vaikinai šalia užtvankos, upelyje, pastebėjo dugne gulinčią dumblu apsinešusią kuprinę. Vienas jų susirado kartį ir radinį ištraukė iš upės. Vaikinų smalsumas galėjo baigtis nelaime. Iš jų kratomos kuprinės pažiro daiktai, panašūs į granatas ir šovinius. Atvykę specialistai patvirtino, kad tai – penkios karo laikų granatos.

Balandžio 11 dieną Šiaulių rajono Normančių kaime moteris, dirbdama žemės darbus, laukuose rado granatą. Smalsumo vedama ji paėmė ją į rankas ir tik po to, susivokusi apie pavojų, ją numetė ir apie radinį pranešė policijai. Atvykę specialistai konstatavo, kad tai – Antrojo pasaulinio karo rankinė granata F-1, kuri buvo neutralizuota, susprogdinant ją vietoje. Moters klaida – nereikėjo granatos imti į rankas ir jos mėtyti. Tiesiog įtartino daikto nelieskite, o apie jį praneškite specialiosioms tarnyboms.

Atstovės spaudai G. Smagriūnienės žodžiais, panašių klaidų yra padaręs ne vienas Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos gyventojas.

Gegužės 2 dieną Raseinių rajono Lužų kaimo gyventojas laukuose prisirinko akmenų ir parsinešęs juos namo pradėjo valyti. Vienas akmuo buvo labai panašus į sprogmenį, o ne į akmenį. Ir tikrai. Tai buvo 75 mm artilerijos sviedinys, kurį išminuotojai sunaikino vietoje, nes gabenti jo nebesiryžo. O vyras drįso sprogmenį parsigabenti net į savo namus.

Žmogus gyveno šalia tiksinčių bombų

G. Smagriūnienė džiaugiasi, kad dauguma žmonių visgi linkę būti atsargūs ir prie rastų įtartinų daiktų nesiliečia.

Balandžio 9 dieną Raseinių rajone, Šiluvos seniūnijoje, laukuose dirbę žmonės rado daiktą, panašų į sprogmenį - 30-40 cm ilgio, su sparniukais. Jo nelietė, paliko gulėti prie medžio ir apie įtartiną daiktą pranešė pareigūnams. Atvykę išminuotojai nustatė, kad tai – 81 mm minosvaidžio mina, kurią sunaikinti buvo būtina vietoje, nes ji kėlė pavojų.

Pagirtinas ir Joniškio rajono Vytaučių kaimo gyventojų elgesys, kurie balandžio 10 dieną sėdami laukuose rado pailgos formos sprogmenį su detonatoriumi. Jie apie radinį iš karto pranešė bendruoju pagalbos centro telefonu ir jo nelietė. Iškviesti specialistai konstatavo, jog tai - 76 mm artilerijos sviedinys, kuris dėl keliamo pavojaus buvo sunaikintas vietoje

Kartais žmogus nugyvena pusę amžiaus ir tik tada sužino, kad visą laiką gyveno prie tiksinčių bombų. Štai balandžio 8 dieną policijos pareigūnai sulaukė pranešimo, kad Šiaulių rajone, apie 400 metrų nuo gyvenamojo namo, vyras ardamas dirvą išvertė net 10 surūdijusių minų. Lietuvos kariuomenės išminuotojai konstatavo, kad tai ne minos, o Antrojo pasaulinio karo aviacinės bombos AO-2,5 ir AO-8. Jos buvo išvežtos ir sunaikintos Šiaulių rajone esančiame Vinkšnėnų karjere.

Į Sulinkių durpyną išminuotojai skubėjo net du kartus

Šiauliuose, „Kregždutės“ sodų 3-iojoje bendrijoje, darbuodamasi moteris už savo sklypo tvoros rado granatą, kurią išminuotojai sunaikino taip pat Vinkšnėnų karjere. Jau ne pirmus metus čia sodininkyste užsiimanti moteris net neįtarė, kad žemėje guli jai ir aplinkiniams pavojingas daiktas.

O štai Radviliškio rajone esančiame Sulinkių durpyne dirbantiems darbininkams per mėnesį net du kartus teko stoti į akistatą su karo praeitimi - kasdami jie aptiko aviacinių bombų.

Visais atvejais rastų sprogmenų pavojingumo lygį gali nustatyti tik kompetentingas specialistas. Tad tokių radinių nereikėtų čiupinėti, tyrinėti ar ardyti, nes tai – tiksintis pavojus, galintis bet kurią sekundę jus sužaloti ar net sunaikinti. Jūsų vienintelė misija - paskambinti Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Policijos atstovė spaudai sako, kad gyventojai rastų sprogmenų neturėtų kur nors gabenti patys, kaip prieš dešimtmetį pasielgė trys šiauliečiai. Zoknių oro uosto esančios šaudyklos teritorijoje rastą granatą vienas jų įsidėjo į kišenę ir važinėjo po miestą bendrojo naudojimo transportu. Tik vakare, sugrįžę į namus, vaikinai susiprotėjo sprogmenį nešti į policiją. Iš kišenės ištraukta ir ant stalo padėta granata policijos pareigūnus apstulbino. Toks neatsargumas kėlė pavojų ne tik patiems vaikinams, bet ir aplinkiniams.

Parengė Jonas MARCINKUS

Policijos nuotr.

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Gegužės 19-osios vakarą apie 22 valandą Radviliškio rajono Aukštelkų kaime, savo namuose, gir...
Gegužės 17-osios vakarą apie 23 valandą Radviliškyje, Radvilų gatvėje esančiame atrakcionų ...
Piniginės ant palangės ir kitose matomose vietose geriau nelaikyti net savo namuose.
Radviliškio rajono policijai pradėjo vadovauti naujas viršininkas – Saulius Baltakis, iki šiol...
Radviliškyje, Dariaus ir Girėno gatvėje, gyvenanti 36-erių metų A. B. tris paras kentė buvusio...
Naktį iš gegužės 19-osios į gegužės 20-ąją apvogtas alubaris, esantis R
Ankstų gegužės 24-osios rytą apie 4 valandą Radviliškio rajono Gulbinų kaimo ganykloje rastas...
Paskutinę gegužės mėnesio savaitę daugumoje mokyklų nuaidės paskutinis skambutis. Ši švent...
Vandalai automobilį panaudojo trumposioms žinutėms rašyti. Gegužės 25-osios vakarą pastebėta...
Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai vykdydami prevencines priemones, skirtas teis...
Birželio 4-osios vakarą apie 19 valandą Radviliškyje, S. Daukanto gatvėje esančio namo kieme, ...
Birželio 4 dieną apie 14 valandą greitosios medicinos pagalbos ekipažas iš Radviliškio rajone,...
Birželio 4 dieną apie vidurdienį Radviliškio rajone, Daugėlaičių kaime, dėl greičio viršij...
Birželio 19 dieną Radviliškio rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevenci...
Per Jonines nesnaudė ir sukčiai. Į Radviliškio rajono policijos pareigūnus kreipėsi Radvilišk...
Joninių šventę, vykusią Grinkiškio miestelyje, prie Baisogalos gatvės esančiame pušyne, vien...
Joninių naktį vagys paparčio žiedo ieškojo Radviliškio rajone, Žironų kaime, esančioje negy...

Policija atkreipia eismo dalyvių dėmesį į tai, kad 2014 m. liepos 1 d. įsigalioja 2013 m. bi...

Radviliškio rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriaus...
Radviliškyje esančio daugiabučio rūsyje pensininkas pats sau persišovė galvą. Pasak policijos...
Lietuvos policija atkreipia dėmesį, kad pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje yra klaidingai ...
Radviliškio rajono policijos komisariato salėje padėkomis paskatinti trys Viešosios policijos sk...
Liepos 8-osios vakarą apie 22 valandą Radviliškio rajone, Šiaulėnų miestelyje esančioje Sodų...
Vėlų liepos 9-osios vakarą prieš vidurnaktį Radviliškio rajono Kairėnų kaime podukra taip su...
Balsavimas
  • Jau seniai laikas.
  • Manau, kad karantino iš viso nereikėjo skelbti.
  • Kol yra sergančių, karantino nutraukti negalima.
  • Karantiną šalies valdantieji tęs iki rinkimų, nes tai jiems naudinga.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas