SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-04-07, Antradienis, 11:32:49 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Bendruomenės Pakalniškiuose atgimė išskirtinė istorija...

Pakalniškiuose atgimė išskirtinė istorija...

  • Pakalniškiuose atgimė išskirtinė istorija...

    Anūkas R. Paluckas demonstravo Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje įeiktą Pasaulio Tautų Teisuolio medalį ir garbės raštą, skaitė išsaugotus susirašinėjimų su išgelbėtais žydais laiškus, rodė išlikusias fotografijas. A. Bertulienės nuotr.

  • Anūkas R. Paluckas demonstravo Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje įeiktą Pasaulio Tautų Teisuolio medalį ir garbės raštą, skaitė išsaugotus susirašinėjimų su išgelbėtais žydais laiškus, rodė išlikusias fotografijas. A. Bertulienės nuotr.

Vasario 8 dieną Pakalniškių kaimo bibliotekoje įvyko renginys „Išsaugota šeimos istorija“, kuris buvo skirtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams paminėti. Į renginį buvo pakviesti ir atvyko kraštiečiai broliai Rimas bei Gintaras Paluckai. Jie pasidalijo prisiminimais apie savo senelius Liudoviką ir Stanislovą Paluckus, gyvenusius Šniukonių kaime.

Tai buvo paprasti kaimo žmonės, patys augino duoną, ja dalijosi su savo artimu ir savyje išsaugojo žmogiškumą net gūdžiausiais laikais, rizikavo savo gyvybėmis – Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo žydaitę Sulamitą Nolienę ir jos sūnų. Po mirties, 2018-aisiais, įvertinti Pasaulio Tautų Teisuolių vardais.

Taip renginyje atgimė išskirtinė istorija... Šeduvoje prasidėjus žydų persekiojimams ir naikinimui, kunigas prelatas Mykolas Karosas priglaudė nuo visų šių baisių įvykių pabėgusią žydaitę Sulamitą Nolienę. Paslėpė ją Šeduvos bažnyčios rūsyje, už didžiojo altoriaus. Jai ten pabuvus keletą dienų, kunigas surado patikimesnį prieglobstį, susitarė su atokiame Šniukonių kaime gyvenusia Liudovikos ir Stanislovo Paluckų šeima, auginusia savo mažamečius vaikus, kad ją paslėptų.

Žydaitė Sulamita šioje šeimoje ir praleido visus karo metus. Nėščią moterį Paluckai paslėpė ūkiniame pastate, o vaikai buvo prisaikdinti niekam neprasitarti apie jų namuose atsiradusią gyventoją.

Liudovika Paluckienė kelis mėnesius už drabužių nešiojo užsikišusi pagalvėles ir apsimetė besilaukianti kūdikio. Gimus berniukui, jis buvo pakrikštytas kaip Petras Paluckas, Paluckų sūnus. Po karo S. Nolienė su sūnumi Petriuku – Pinchu – išvyko gyventi į Šiaulius, po to – į Vilnių, o galiausiai - į Izraelį. Dabar S. Nolienė jau mirusi. Sūnus – architektas, palaiko gražius ryšius su Paluckų šeima.

Liudovika Paluckienė padėjo pabėgti iš Šiaulių geto ir dar vienam žydui, Šeduvos batsiuviui Kirpičnikui, kurį taip pat priglaudė savo namuose.

Rimas ir Gintaras Paluckai renginyje papasakojo apie visa tai, apie savo senelius, demonstravo jiems Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje Amir Maimon įteiktą Pasaulio Tautų Teisuolio medalį ir garbės raštą, skaitė išsaugotus susirašinėjimų su išgelbėtais žydais laiškus, rodė išlikusias savo senelių, žydaitės Sulamitos, jos sūnaus, batsiuvio Kirpičniko fotografijas.

Renginyje dalyvavo Šniukonių, Raginėnų ir Pakalniškių kaimų gyventojai, buvę kaimynai, tie žmonės, kurie gerai pažinojo Paluckų šeimą. Renginiui pasibaigus, prie arbatos puodelio dar ilgai visi bendravo, dalijosi mintimis ir prisiminimais.

Bibliotekoje veikė kraštotyrinė paroda „Išsaugota šeimos istorija“.

Ramutė Smailienė, Pakalniškių filialo bibliotekininkė

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Pagausėjo Šeduvos šaulių gretos, nes neseniai jaunaisiais šauliais tapo net šešiolika vietini...
Kiekvienais metais Beinoravos kaimo bendruomenė vykdo projektą Motinos dienai paminėti, todėl ir...
Radviliškio rajono neįgalieji Motinos dieną pasitiko prasmingu renginiu, kuriam svetingai duris a...
Gražią ir saulėtą sekmadienio popietę Šiaulėniškių bendruomenės kiemelyje vyko Atvelykio ...
Balsavimas
  • Jaučiuosi saugiai ir nesu patekęs į jokius incidentus.
  • Jaučiuosi saugiai, bet sutemus stengiuosi nekišti nosies į lauką.
  • Dieną - saugu, o sutemus - nesaugu.
  • Būtų saugiau, jeigu daugiau policininkų patruliuotų gatvėse.
  • Labai nesaugu.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas