„Šiandien visi susitelkę dirbame tam

Operacijų centro vadovas Justinas Pranys: „Mes nežinome realaus skaičiaus, kiek aplink mus yra sergančiųjų“

Jonas MARCINKUS

Kovo 20 dieną patvirtintas pirmasis susirgimo koronavirusu atvejis Radviliškio rajone.

„Tai prasidėjo. Noriu pasakyti, kad tas vienas susirgimo atvejis neliks tuo vieninteliu. Tų atvejų vis daugės ir daugės, kai tik vyriausybė leis daryti kuo daugiau testų. Kai testai bus pradėti daryti aktyviau ir masiškiau, mes turėsime kur kas daugiau atvejų ir susirgimų“, – neslėpdamas realios tiesos sako Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas-Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Justinas Pranys, kuris visus rajono gyventojus ragina be reikalo nekelti kojos iš namų ir pasisaugoti. J. Pranio prognozės apie tai, kad sergančiųjų koronavirusu daugės, jau pildosi – šiandien liga nustatyta antram rajono gyventojui.

Izoliacijoje iškentėjo vos dvi dienas

Pirmasis, susirgusysis koronavirusu, – iš Meksikos per Stambulą grįžęs Radviliškio rajono gyventojas nusispjovė į karantino reikalavimus ir saviizoliacijoje išbuvęs vos dvi dienas sudalyvavo medžioklėje, tačiau net ir prieš jas dar spėjo pasisvečiuoti Šiauliuose.

Pasak oficialių šaltinių, pirmasis koronaviruso sukelta liga Radviliškio rajone užsikrėtęs asmuo lėktuvu parskrido iš Meksikos Kankuno oro uosto su persėdimu Stambule (reisas: TK 181, sėdėjimo vieta – 34 eilė). Kovo 13 dieną Stambule jis persėdo į lėktuvą, skridusį į Vilniaus oro uostą (reisas TK 1407, sėdėjimo vieta 17E).

Tą pačią dieną iš Vilniaus oro uosto jis nuvyko pas giminaitę, gyvenančią Šiauliuose, į svečius, o po pietų grįžo į namus, esančius Radviliškio rajone.

Akivaizdu, jog šis asmuo žinojo, jog būtina dvi savaites būti saviizoliacijoje, tačiau iškentėjo vos porą dienų, nes kovo 15 dieną dalyvavo medžioklėje, kuri vyko Šniukonių kaime, Radviliškio rajone.

Kitą dieną po medžioklės pajuto koronaviruso sukeltos ligos simptomus, tačiau tik kovo 20 dieną apie 14 valandą nuosavu automobiliu nuvyko į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Atlikus laboratorinius tyrimus, tą pačią dieną grįžo į namus.

Švaistytis pykčiu dabar – ne laikas

Šitoks neatsakingas žmogaus elgesys sukėlė didžiulę pykčio bangą, kuri užliejo socialines medijas.

Žmonės atvirai ir aštriai pasisakė apie tai, kaip vertina 14 dienų saviizoliacijos taisyklę pažeidusį ir pavojingą virusą galimai išplatinusį Radviliškio rajono gyventoją.

Atsirado ir tokių, kurie atvirai siūlė duoti į dantis, ragino pateikti sąskaitą už gydymą ir griežtai bausti. Kai kurių gyventojų nuomone, nesilaikydamas saviizoliacijos taisyklių rajono gyventojas „pasielgė, kaip silpnaprotis, kuriam medžioklė aukščiau už žmonių saugumą“.

Operacijų centro vadovas J. Pranys įsitikinęs, jog švaistytis pykčiu dabar – ne laikas.

„Kad nekiltų panika, supraskime, kad niekas to nenori – nei užsikrėsti, nei užkrėsti kitus. Ir jeigu taip jau atsitiko, tiesiog palaikykime vienas kitą, užjauskime, nes to gerumo ir nuoširdumo pastarosiomis dienomis ir ateityje tikrai prireiks. Jeigu mes pradėsime skaldyti vienas kitą įžeidinėjimais ir kaltinimais, mums bus sudėtinga išgyventi tą laikotarpį. Visų labai prašau išlaikyti rimtį, pagarbą vienas kitam ir būti tiesiog gerais kaimynais, gerais žmonėmis, gerais savo valstybės piliečiais“, – kvietė J. Pranys.

Realus sergančiųjų skaičius – nežinomas

Operacijų centro vadovas siūlo nesureikšminti to pirmojo ligos atvejo, nes tai tik vienas iš oficialiai patvirtintų atvejų. J. Pranys neslepia savo nuomonės, kad jeigu būtų galima tirtis, turbūt šiandien rajone turėtume ne vieną ligos atvejį, bet juos skaičiuotume dešimtimis, o galbūt – net šimtais.

Tokias prognozes diktuoja realūs pavyzdžiai, kuriuos Operacijų centro vadovas savo akimis matė pastarosiomis dienomis. Jis sakė, jog kovo 22 ir kovo 23 dienomis stengėsi padėti žmonėms, kurie jautė simptomus, atitinkančius koronaviruso sukeltos ligos požymius, pasidaryti testus, tačiau sulaukė neigiamo atsakymo.

„Viena iš priežasčių, kodėl atmetė prašymą išsitirti, buvo ta, kad susirgusieji nebuvo grįžę iš užsienio, nors ir turėjo kontaktų su žmonėmis, pabuvojusiais užsienyje. Tačiau tai neįtikino ir šiandien šie žmonės gydosi izoliavęsi namuose, nors ir turi temperatūros. Todėl ir sakau, kad mes nežinome realaus skaičiaus, kiek aplink mus yra sergančiųjų. Tikrai prašau visų laikytis karantino sąlygų: tiesiog pasaugoti save, pasaugoti savo artimuosius, nesibūriuoti, stengtis išlaikyti atstumą tiek parduotuvėse, tiek parkuose, tiek kitose viešose vietose“, – kalbėjo J. Pranys.

Susirgimas koronavirusu nustatytas antram Radviliškio rajono gyventojui

J. Pranio prognozės apie tai, kad sergančiųjų koronavirusu daugės, jau pildosi. Kovo 26 dieną apie 14 valandą Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis pranešė, kad Radviliškio rajone susirgimas koronavirusu COVID-19 nustatytas antram Radviliškio rajono gyventojui.

Pasak rajono mero, šis atvejis Radviliškio mieste yra susijęs kelione iš užsienio. Meras sakė, kad susirgęs asmuo laikėsi visų rekomendacijų, izoliavosi namie vos tik grįžęs, tą patį vakarą jam pasireiškė ligos simptomai.

Telefonu 1808 jis užsiregistravo patikrai mobiliajame punkte Šiauliuose. Nuosavu automobiliu nuvyko į mobilųjį punktą Šiauliuose. Atlikus laboratorinius tyrimus tą pačią dieną radviliškietis grįžo į namus Radviliškyje ir izoliavosi.

A. Čepononio žodžiais, susirgęs asmuo gydosi namuose. Jo savijauta gana gera. Meras tikisi, jog šis įvykis nesukels tokio didelio rezonanso, kaip pirmasis atvejis, nes, turimomis žiniomis, susirgęs asmuo kruopščiai laikėsi karantino ir saviizoliacijos reikalavimų.

Karantino pažeidėjams – nulinė tolerancija

Operacijų centro vadovas J. Pranys pastebi, kad Radviliškio rajono jaunimas dažnai nesupranta realios situacijos grėsmės, todėl vis dar nevengia susitikti, bendrai leisti laiką. „Norėčiau paprašyti visų tėvų, kad žinotumėt, kur yra jūsų vaikai ir ką jie veikia per atostogas. Nors ir sakoma, kad vaikai bei jaunimas gal ir gali šia liga persirgti lengvai, bet jie gali užkrėsti jus, gali užkrėsti senelius. Kreipiuosi ir į patį jaunimą, kad būtų atsakingi ir savo draugus paragintų būti namuose, pasimokyti, įgyti naujų žinių“, – patarė Operacijų centro vadovas.

Jis neslepia, kad Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centras sulaukia gyventojų pranešimų, kad iš užsienio grįžę žmonės tiesiog šlaistosi po kaimus, po kitas apylinkes, išgėrinėja.

„Tokių žmonių reikia labai vengti. Praneškite apie juos mums ir mes pranešime policijai. Arba iš karto skambinkite 112 ir policija turėtų reaguoti į kiekvieną tokį iškvietimą. Labai tikiuosi, kad sąmoningi žmonės taip ir padarys“, – kalbėjo J. Pranys.

Už pagalbą dėkoja savanoriams

Radviliškio rajono savivaldybei antrąją karantino savaitę prisidėjo ir naujų rūpesčių: sveikatos apsaugos ministras įpareigojo savivaldybes karantinuoti visus, grįžtančius iš užsienio, nepriklausomai nuo to, ar jie turi vietą, kur prisiglausti, ar ne. Savivaldybėms pavesta dar viena prievolė – apgyvendinti ir lengvai sergančius žmones.

„Ministro Verygos sprendimai keičiasi vos ne kiekvieną dieną, o mums tuos sprendimus reikia įgyvendinti. Todėl skubame ir stengiamės daryti viską, kad mūsų žmonėms būtų patogu ir saugu. Tai didelis iššūkis, bet ką padarysi: tokia dabar situacija ir niekam nėra lengva“, – sako J. Pranys.

Kovo 25 dieną buvo skubiai surasti autobusai, kurie keliomis kryptimis vyko parvežti rajono gyventojus iš oro uostų ir viešbučių. Anot Operacijų centro vadovo, prieš vidurnaktį visi buvo parvežti ir saugiai apgyvendinti, o kovo 26 dieną autobusai vėl vyksta į Vilnių ir Klaipėdą parsivežti iš užsienio grįžusius rajono gyventojus.

„Labai norėčiau padėkoti už pagalbą savanoriams, kurie kelionėse labai pagelbėjo – nuo pat ryto iki vakaro buvo kartu. Jie buvo pirmi, todėl grįžę jau galės pasidalyti patirtimi su kitais“, – dėkojo J. Pranys.

Kaupiamos apsaugos priemonės „juodai“ dienai

Operacijų centro vadovas visus rajono gyventojus pakvietė aukoti apsaugos priemones rajono medikams – tam Radviliškyje, Šeduvoje ir Baisogaloje buvo pastatytos apsaugos priemonių surinkimo dėžės – „Pagalbos medikams langelis“.

„Jeigu kas nors iš jūsų prieš visą šią situaciją nusipirkote daugiau apsaugos priemonių ir turite atliekamų, prašyčiau pasidalinti jomis su medikais, nes jų tikrai prireiks. Galbūt ne dabar, bet jeigu mes jų turėsime rytojui, kitai savaitei arba kritiniam metui, jūsų pagalba bus labai labai vertinga. Iš savo pusės mes irgi stengiamės sukaupti rezervą juodai dienai“, – aukoti kvietė J. Pranys.

Žinoma, apsaugos priemonėmis savo įstaigas stengiasi aprūpinti ir rajono savivaldybė bei pačios įstaigos. „Po truputį priemones gauname. Ir šią savaitę turėtų pasipildyti didžioji dauguma apsaugos priemonių prekėmis iš Kinijos. Tai bus mums didelė parama. Pirmiausia išdalinsime mūsų medikams, socialiniams darbuotojams, jeigu reikės – ir kitiems asmenims, savanoriams, kurie mums daug pagelbėja. Stengsimės aprūpinti visus“, – sako Operacijų centro vadovas.

Jis labai dėkojo Šeduvos žydų memorialiniam fondui, kuris Radviliškio savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui skyrė 15 tūkstančių eurų tikslinę paramą saugos priemonėms nuo COVID-19 įsigyti. Dalis paramos teks anksčiau Fondo dovanoto Šeduvos greitosios pagalbos automobilio aptarnaujančios brigados didesnei saugai kontaktuojant su ligoniais. „Tai didelė pagalba ir ačiū jiems. Jie visada buvo ir bus tikri draugai“, – dėkojo J. Pranys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE