NULL

Nugriautas bažnyčios bokštas ruošiamas varpų įkurtuvėms

Aušra LAURINKIENĖ

Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darbai – rekonstruojamas bažnyčios bokštas, kuriame jau rugpjūčio 24-ąją pirmą kartą suskambės naujų varpų gausmas.

Rekonstruojamas bažnyčios bokštas

„Radviliškio tikintieji verti išgirsti nuostabų varpų skambesį, kuris papuoš mūsų miestą jau šių metų rugpjūtį. Varpai – tai pranašo balsas, kviečiantis klausytis Aukščiausiojo žinios, kiekvieną pasitinkantis ir palydintis“, – sako vienas iš iniciatyvinės grupės narių klebonas, dekanas, monsinjoras Gintas Sakavičius.

Šiuo metubrolių Kruševskių varpų liejykloje Lenkijoje jau liejami trys varpai iš vario, alavo ir bronzos lydinio, jie Radviliškį turėtų pasiekti birželio mėnesį. Radviliškio bažnyčia, kuriai liejami nauji varpai, turi Švč. Mergelės Marijos Gimimo vardą, tad didžiausias, 500 kilogramų sveriantis varpas, pavadintas būtent šiuo vardu. Gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardu pavadintas varpo svoris sieks 300 kilogramų, o 150 kilogramų sveriančiam varpui išrinktas Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardas.

Kadangi bendras varpų svoris sieks net 950 kilogramų, senojoje varpinėje dėl netvirtos konstrukcijos ir kultūros paveldo objektų neliečiamybės jų kabinti negalima – prireikė rekonstruoti pagrindinį Radviliškio parapijos bažnyčios bokštą.

Kaip matote, šiuo metu neturime bokšto – jis nugriautas ir turi būti atstatytas. Tai buvo vienintelis kelias varpų gausmui. Šie darbai pradėti pasitarus su architektais. Tiesa, paaiškėjo, kad pradinė mūsų sąmata gerokai prasilenkia su realybe. Manėme, kad išliesime varpus, išmušime bokšte reikiamas angas ir darbai bus baigti, tačiau tam kad išvengtume Latvijos „Maximos“ likimo, būtinai turėjome imtis bokšto sutvirtinimo darbų. Kitos galimybės neturėjome“, – „Radviliškio naujienoms“ pasakoja klebonas.

Kartais aidės ir senojo varpo gaudesys

Nors vasaros pabaigoje bažyčios bokšte jau kabės naujieji varpai, kuriuos rugpjūčio 24-osios iškilmėse laimins Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, radviliškiečiai kartais išgirs ir senojo varpo gausmą.

Klebonas G. Sakavičius sako, kad naujųjų varpų skambesys bus visiškai kitoks – tiesiog nesulyginamas, tačiau reikalui esant – ceremonijų metu ar mirties atveju – bus prisimintas senasis geležinis varpas: „Kartais teks juo skambinti, nes naujieji varpai bus Poznanės programuotojų užprogramuoti, ir tam atvejui, kai prireiks skambinti senuoju rankiniu varpu – eisime į bažnyčios senąją varpinę“.

Bažnyčia sudegė du kartus

Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia skaičiuoja šimtmečių istoriją. 1596 m. pirmą kartą paminėta kartu su parapine mokykla, tik po keliasdešimties metų buvo atnaujinta. Tuomet įkūrus parapiją tuometinis kunigas K. Ausėnas gavo sklypą mokyklai ir klebonijai statyti bei prieglaudai kurti. 1769 m. pastatyta medinė bažnyčia buvo konsekruota tik po dvidešimties metų.

1868 m. bažnyčia sudegė ir 1870 m. klebono Juozapo Bortkevičiaus rūpesčiu buvo atstatyta. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčią ištiko dar viena nelaimė – ji sudegė, tuomet 1945 m. nuspręsta ją įrengti mūriniame vokiečių belaisvių statytame pastate.

Varpas sudužo

Atgavus Nepriklausomybę, monsinjoro Lionginio Vaičiuliono rūpesčiu Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia rekonstruota, tačiau per šį laiką tikinčiuosius į pamaldas kvietęs varpas per gaisrą sudužo.

Klebonas G. Sakavičius džiaugiasi, kad radviliškiečiai susitelkė šiam darbui ir dovanoja savo bažnyčiai naujus varpus – juk ir anuomet, dar sovietmečiu, sugebėta surinkti aukas sudegintai šimtametei varpinei atstatyti. Menant anų laikų dvasią, tai buvo didelis žygdarbis, o šiandien tai – visų mūsų pareiga.

Sąmata išaugo dvigubai

Nors planuota naujiesiems Radviliškio parapijos bažnyčios varpams išleisti per pusantro šimto tūkstančių litų, sąmata išaugo dvigubai. Vien bokšto rekonstrukcija atsieis kiek daugiau nei 200 tūkstančių litų. Varpų gamyba – per 100 tūkstančių litų.

Klebonas džiaugiasi parapijiečių gera valia, itin ženklia ir dosnia Radviliškio rajono savivaldybės vadovų parama, verslininkų indėliu ir dėkoja už šventovės sutvarkymui suaukotą tikrai ženklią pinigų sumą.

Mes labai dėkingi visiems. Parapijiečių aukos – itin dosni ir džiuginanti parama. Vien per praėjusiais metais surengtą labdaros koncertą suaukota daugiau nei trisdešimt tūkstančių litų. Gegužės mėnesį laukiame gražios geležinkeliečių paramos – tuomet bus surinkta per 250 tūkstančių litų“, – pasakoja klebonas G. Sakavičius.

Parama vis dar reikalinga

Kadangi bokšto rekonstrukcijai neplanuotai prireikė nemažai lėšų, klebonas Gintas Sakavičius tikisi radviliškiečių paramos: „Esame visiems be galo dėkingi ir tikime, kad geranoriškumas ir troškimas išgirsti naujų varpų skambesį padės surinkti trūkstamas lėšas. Tikime, kad naujų varpų skambėjimas ne tik papuoš Radviliškio bažnyčios bokštą, bet ir dažniau sukvies visus radviliškėnus, išsisklaidžiusius po visą Lietuvą ir pasaulį, sugrįžti į gimtąjį Radviliškį“, – pasidalijo viltimi G. Sakavičius.

Vienas iš naujų bažnyčios varpų pirkimo iniciatyvinės grupės narių, buvęs Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis džiaugiasi, kad radviliškiečiai sugebėjo susitelkti ir vieningai siekti tokio kilnaus tikslo. „Tikiu, kad žmonės paaukos bažnyčiai trūkstamą pinigų sumą ir jau šią vasarą visi kartu išgirsime naujųjų varpų gausmą, juk trūksta visai nedaug“, – įsitikinęs A. Čepononis.

Varpų, kurie yra liejami brolių Kruševskių varpų liejykloje Lenkijoje, gamybai aukojamus pinigus galima pervesti į bažnyčios specialiąją sąskaitą: „Varpų gamybai“ („Swedbank“ sąskaita LT 447300010135991227).

Radviliškio parapijos iniciatyvinė grupė varpų gamybai dėkoja visiems neabejingiems, geradariams žmonėms!

 

Senasis varpas, kabantis Radviliškio parapijos bažnyčios varpinėje, pagamintas iš grynos geležies, tad per 96-erius metus jis visas surūdijo.

 

Prieš daugiau nei šimtą metų gamintas tikro lydinio varpas būtų ir toliau gražiai skambėjęs, jei ne gaisras, kurio metu varpas krito ir dužo.

Autorės nuotr.

 

Vienas iš naujų bažnyčios varpų pirkimo iniciatyvinės grupės narių, buvęs Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis džiaugiasi, kad radviliškiečiai sugebėjo susitelkti, siekdami kilnaus tikslo.

 

Radviliškio bažnyčia, kuriai liejami nauji varpai, turi Švč. Mergelės Marijos Gimimo vardą, tad didžiausias, 500 kilogramų sveriantis varpas, pavadintas būtent šiuo vardu. Gailestingumo popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II vardu pavadintas varpo svoris sieks 300 kilogramų, o 150 kilogramų sveriančiam varpui išrinktas Lietuvos jaunimo globėjo Šv. Kazimiero vardas.

Radviliškio parapijos bažnyčios nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE