SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-06-05, Penktadienis, 18:55:31 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele, žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui teks atlyginti

Neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele, žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui teks atlyginti

Asmenims, dėl įvairių priežasčių (dirbti, atostogauti, studijuoti ar pan.) išvykstantiems į Europos Sąjungos šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją, rekomenduojama išsiimti Europos sveikatos draudimo kortelę (toliau – ESDK), kurią nemokamai išduoda teritorinės ligonių kasos (TLK) privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims.

Asmuo, turintis šią kortelę, gali jaustis saugus, jei viešnagės, studijų ar kt. metu nurodytose šalyse jį ištiktų ūmus ir netikėtas sveikatos sutrikimas: privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje apdraustiems asmenims pateikus ESDK, būtinoji medicinos pagalba minėtose šalyse teikiama nemokamai arba apmokama iš dalies (t. y., apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis).

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ši kortelė negarantuoja medicinos paslaugų išlaidų apmokėjimo, jei žmogus kreipiasi į gydymo įstaigą, nepriklausančią valstybinei tos šalies sveikatos sistemai. Ši kortelė neužtikrina paciento priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje jam tenka vykti namo.

Svarbu atsiminti tai, kad kiekvienas, gaunantis tokią kortelę, pasirašytinai įsipareigoja jos nenaudoti, jei taptų neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Jei žmogus nurodytose šalyse vis tik neteisėtai (pavyzdžiui, deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, nustotų mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas ar dėl kitų priežasčių prarastų apdraustojo statusą) pasinaudotų minėta kortele, jis turėtų atlyginti PSDF padarytą žalą.

Kaip vykdomas žalos išieškojimas, jei neteisėtai pasinaudota ESDK

Kurios nors iš minėtų užsienio šalių gydymo įstaiga, suteikusi paslaugas asmeniui, kreipiasi į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK), prašydama kompensuoti patirtas išlaidas iš PSDF biudžeto. VLK šias išlaidas apmoka ir pradeda aiškintis, ar asmuo, paslaugų gavimo dieną buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne.

Jei nustatoma, kad paslaugos gavimo dieną asmuo, pateikęs gydymo įstaigai ESDK, buvo nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, šiam asmeniui išsiunčiamas pranešimas apie PSDF biudžetui padarytą žalą. Pranešime nurodomas PSDF biudžetui padarytos žalos dydis, terminas, iki kurio asmuo turi atlyginti žalą, sąskaita, į kurią asmuo turi atlyginti padarytą žalą. Pranešime taip pat nurodoma, kad asmuo turi pateikti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančius dokumentus, jeigu jis tokius turi. Jei asmuo pateikia draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančius dokumentus, žalos PSDF biudžetui išieškojimo procesas nutraukiamas. Jei asmuo nepateikia draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančių dokumentų ir neatlygina pranešime nurodytos žalos, TLK kreipiasi į teismą dėl žalos PSDF biudžetui išieškojimo.

Šiaulių TLK veiklos zonoje (Šiaulių ir Telšių apskritys) 2014 metais nustatyti 12 neteisėto ESDK panaudojimo atvejų, kreiptasi į teismą dėl beveik 6000 Eur (20 711 Lt) žalos PSDF biudžetui išieškojimo.

Naudingiau atlyginti žalą geranoriškai

Jei jau atsitiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, naudingiausia tai padaryti geranoriškai. Kai žala atlyginama geranoriškai, išvengiama teismo išlaidų priteisimo, neatsiranda papildomų išlaidų už antstolio atliekamus veiksmus.

Asmuo, gavęs VLK pranešimą dėl žalos atlyginimo, gali pasirinkti: arba iš karto atlyginti visą žalą, arba atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo dalimis.

Jei žalą padaręs asmuo turi galimybę atlyginti žalą PSDF biudžetui iš karto, lėšas turi pervesti į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Europos a. 1, 03505, Vilniaus m., kodas 191351679, atsiskaitomąją sąskaitą LT217300010002484333, „Swedbank“ AB.

Atkreipiamas dėmesys, kad teritorinėse ligonių kasose galimybės atlyginti žalą nėra (nei grynaisiais pinigais, nei banko kortelėmis, nei kitais būdais).

Asmuo galimybe atlyginti žalą dalimis gali pasinaudoti, kol teismo išduotas vykdomasis raštas neperduotas antstoliui priverstiniam žalos išieškojimui. Asmuo, norėdamas atlyginti žalą dalimis, turi atvykti į Šiaulių teritorinę ligonių kasą adresu Vilniaus g. 273, Šiauliai, ir sudaryti Žalos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo sutartį. Sudarius šią sutartį, žala turės būti atlyginama į nurodytą Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos banko sąskaitą mokant sutartyje nustatyto dydžio įmokas kiekvieną mėnesį, kol bus atlyginta visa žala.

Visi gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88 888.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Pastaruoju metu tikrą diskusijų audrą sukėlė Sveikatos apsaugos ministro užmojis neskiepytų v...
Karštis – tikras išbandymas mūsų organizmui. Didelis karštis gali būti dirglumo, koncentraci...
Vasarą skubame į gamtą pailsėti ir pasimėgauti ant grotelių keptais šašlykais, dešrelėmis,...
Žydint įvairiems augalams ir pievoms padaugėja įkvepiamųjų alergenų sukeltų alergijų. Žied...
Atkreipiame dėmesį, kad norėdami teritorinėje ligonių kasoje gauti administracinę paslaugą, t...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad L...
Mėgautis šviežiomis uogomis, o ypač iš savo daržo – didelis malonumas. Visi gerai žinome be...
Sinoptikai praneša, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje toliau tęsis kaitra. Temperatūra dienom...

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara....

Nebūkime abejingi savo sveikatai ir išnaudokime siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Ši...
Skendimai – didžiausias poilsiautojų prie vandens siaubas. Nors dažnai kalbama apie vasarą tyk...

Vienos geriausių Australijos dietologių, Dr. Rosemary Stanton, teigimu, šiais laikais ga...

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mūsų nuėjęs į...
Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pails...
Keičiantis orams, vis dažniau aplink save išgirstame ir pamatome šniurkščiojančių, kosėjan...
Ebolos hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) lig...
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos primena, kad rugsėjo 15 d. minima Pasaulinė limfomos diena. ...
Žuvis ir jūros produktai savo maistinėmis savybėmis yra vieni iš labiausiai vertintinų ir reko...
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų...
Neseniai į Vokietiją (Berlyną) gyventi persikėlusi šiaulietė Roma Deiva R. džiaugiasi, kad ga...
Balsavimas
  • Jau seniai laikas.
  • Manau, kad karantino iš viso nereikėjo skelbti.
  • Kol yra sergančių, karantino nutraukti negalima.
  • Karantiną šalies valdantieji tęs iki rinkimų, nes tai jiems naudinga.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas