SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-02-25, Antradienis, 20:05:47 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Sveikata Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Kai tenka lankytis ligoninėje ar poliklinikoje, kai kuriems pacientams vis dar kyla klausimas, kaip derėtų elgtis, ar reikia gydytojui neoficialiai atsidėkoti pinigais ar dovanomis. Kartais atrodo, kad visi pas gydytojus eina su vokeliu grynųjų pinigų kišenėje. Tačiau sociologiniai tyrimai rodo ir gydytojai sako, kad situacija jau tikrai nebėra tokia.

Psichologinės paramos ir konsultavimo centro direktorė, psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė sako, kad kyšiai medikams - sovietmečiu išplitęs ydingas reiškinys, liūdnas to laikotarpio palikimas. Visuomenėje buvo susiformavusi nuomonė, kad duodamas kyšį tu tarytum užsitikrini sau didesnį gydytojo dėmesį, geresnį gydymą. Tačiau toks požiūris vis retesnis. Jaunosios kartos, aukštesnio išsilavinimo ir geriau informuoti žmonės neoficialiai atsidėkoja vis rečiau, o dauguma jaunųjų gydytojų visiškai atsisako imti bet kokias dovanas iš pacientų.

Kyšis nepagerins gydymo

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. Nendrė Černiauskienė sako, kad nė vienas gydytojas nesielgs taip, kad tyčia pakenktų pacientui, o įbruktas kyšis nepadidins jo kvalifikacijos ir profesionalumo. Bet kuriuo atveju jis gydys, kaip leidžia jo turimos žinios, sukaupta patirtis, kaip numatyta gydymo schemose.

„Tai įsisąmonina vis daugiau pacientų. Be to, daugelis supranta, kad tiek kyšio ėmimas, tiek jo davimas yra nusikaltimas, kurį daro tiek medikas, tiek pacientas. Tai gresia rimtomis piniginėmis baudomis, o gydytojas rizikuoja netekti licencijos“, – sako dr. N. Černiauskienė.

Kyšis žemina ir gadina santykius

Apie savo neigiamą požiūrį į pacientų kyšininkavimą vis garsiau kalba ir patys medikai. „Ši problema yra intensyviai nagrinėjama šiomis dienomis. Mano nuomone, tai netoleruotinas reiškinys sveikatos sektoriuje. Pastebima, kad kyšininkavimo mastai mažėja, kadangi keičiantis kartoms, keičiasi ir jų požiūris“, – teigia Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Kristina Vyšniauskienė.

Pašnekovė tikina, kad korupcijos reiškiniai sveikatos priežiūros įstaigose nėra toleruotini, o neoficialios dovanos medikus žeidžia, žemina, verčia jaustis nevertinamais ir galvoti, kad nepasitikima jų kvalifikacija, žiniomis. „Toks paciento elgesys yra gydytojo profesijos ir asmenybės žeminimas“, – įsitikinusi K. Vyšniauskienė.

Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai pasakoja, kad jos atstovaujama įstaiga įgyvendina įvairias antikorupcines priemones: „Organizavome paskaitą darbuotojams antikorupcine tematika, kurią skaitė Specialiųjų tyrimų tarnybos lektorė, nuolat atnaujiname savo internetinę svetainę. Šiemet surengėme pacientų ir įstaigos darbuotojų anketinę apklausą korupcijos tematika, gautus rezultatus aptarėme ir išanalizavome susirinkime“.

Skatina apie korupciją pranešti telefonu 112

Pacientams patariama įsiklausyti į medikų bendruomenės atstovų nuomonę, kad ne kyšis gydo. Jis tik gali įžeisti ir pažeminti gydytoją, sugadinti gydytojo ir paciento tarpusavio santykius, kurie taip pat lemia gydymo sėkmę.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. N. Černiauskienė akcentuoja, kad ir gydytojai, ir pacientai skatinami pranešti apie bet kokias korupcijos apraiškas sveikatos priežiūros įstaigose. Yra pavyzdžių, kai buvo iškeltos baudžiamosios bylos ir buvo paskirtos kelis kartus už kyšį didesnės piniginės baudos. Neseniai įsigaliojo nauja tvarka ir apie korupcines veikas galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje įvyko susitikimas su sveikos gyvensenos i...
Nėštumo laikotarpis neabejotinai yra ypatingas kiekvienai moteriai. Išskirtinis dėmesys turėtų...
Nors moterys ir toliau sudaro daugumą motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjų, per kelerius met...
Pacientų patogumui nuo 10-ies iki 30 dienų pratęstas kompensuojamųjų vaistų receptų galiojimo...
Balsavimas
  • Jaučiuosi saugiai ir nesu patekęs į jokius incidentus.
  • Jaučiuosi saugiai, bet sutemus stengiuosi nekišti nosies į lauką.
  • Dieną - saugu, o sutemus - nesaugu.
  • Būtų saugiau, jeigu daugiau policininkų patruliuotų gatvėse.
  • Labai nesaugu.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas