Dabar maistas į atskiras lėkštes ant stalų sudedamas tik ikimokyklinukams ir pirmokams

Mokyklų valgykloms – „koronos“ iššūkiai

Jonas MARCINKUS

Neseniai prasidėję mokslo metai Radviliškio rajono mokyklose vaikų maitinimo paslaugą teikiančios viešosios įstaigos „Bruneros“ darbuotojams – išskirtiniai, nes koronaviruso COVID-19 pandemija į mokyklų valgyklas atnešė daugybę permainų. Nors darbo, pasikeitus vaikų maitinimo tvarkai ir atsiradus naujiems reikalavimams, visiems gerokai padaugėjo, tačiau Radviliškyje mokyklų virtuvės veikia sklandžiai – tai patvirtino ir maisto bei veterinarijos tarnybos specialistai, kurie vieną po kitos „purtė“ mokyklų valgyklas ir nerado jokių rimtų pažeidimų.

Apie vaikų maitinimo pokyčius valstybei paskelbus ekstremaliąją padėtį „Radviliškio naujienoms“ sutiko papasakoti viešosios įstaigos „Bruneros“ Radviliškio skyriaus direktorė Ramunė Gulbinienė bei Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė.

Pandemijos iššūkiai palietė visus

„Pirmasis karantino laikotarpis daugumai šalies įmonių iškėlė didelių iššūkių. Be abejo, tai stipriai palietė ir ugdymo įstaigas, ir jų bendruomenes ir, be abejo, mus, vaikų maitintojus“, – neslepia viešosios įstaigos „Bruneros“ Radviliškio skyriaus direktorė Ramunė Gulbinienė.

Per pirmąją karantino bangą, kai moksleiviai buvo mokomi nuotoliniu būdu, teko užsidaryti ir mokyklų valgykloms, o darbuotojus išleisti į prastovas, nes mokyklos ištuštėjo. Teko skubiai pasirūpinti ir įmonės sandėliuose likusiais produktais, kurie buvo nupirkti maistui ruošti, bet liko nepanaudoti.

„Vyriausybei priėmus sprendimą socialiai remtiniems vaikams teikti sausus maisto davinius, jų sudėtį derinome su savivaldybe, o pristatymo grafikus – su mokyklų bendruomenėmis. Svarbiausia buvo užtikrinti, kad skirtingų klasių tėvai maisto davinius ateitų pasiimti jiems skirtu laiku ir nesusitiktų su kitų klasių vaikų tėvais. Tokios krizinės situacijos visus mus moko susitelkti bendram tikslui. Šiandien galime tik pasidžiaugti, kad konstruktyvaus bendradarbiavimo su savivaldybe ir mokyklų bendruomenėmis dėka supakuoti sauso maisto daviniai vaikus pasiekė laiku ir saugiai, laikantis visų higienos ir su COVID-19 susijusių reikalavimų“, – sako R. Gulbinienė. Ji ypač dėkojo visoms mokyklų socialinėms pedagogėms, kurioms teko susisiekti su kiekvieno vaiko tėvais ir asmeniškai informuoti apie tai, kada ir kur reikia atsiimti sauso maisto davinį.

Didžiausias rūpestis – sureguliuoti srautus

Prasidėjus šiems mokslo metams ir vaikams grįžus į klases, mokyklų virtuvėse dirbančias moteris užgriuvo nauji rūpesčiai. Pirmiausiai teko atsisakyti švediško stalo maitinimo principo, kurį jau buvo spėję pamėgti kai kurių mokyklų mokiniai, nes taip nurodė šalies Vyriausybė, siekianti sumažinti koronaviruso plitimą.

Pasak R. Gulbinienės, dabar maistas į atskiras lėkštes ant stalų sudedamas tik ikimokyklinukams ir pirmokams, kurie visi maitinimą gauna nemokamai. Vyresni mokiniai aptarnaujami įprasta tvarka prie aptarnavimo linijos, prie kurios kas metrą buvo sužymėti atstumai, kurių turi laikytis eilėje stovintys vaikai.

Visoms valgyklų darbuotojoms buvo paaiškinti nauji higienos reikalavimai, atsiradę dėl COVID-19 pandemijos, joms dar kartą priminti ir bendrieji maisto saugos, higienos ir aptarnavimo kultūros reikalavimai.

Didžiausias iššūkis – sureguliuoti moksleivių srautus, kad valgykloje nesusitiktų skirtingų klasių atstovai. Teko perstumdyti ir valgyklų stalus, kad tarp sėdinčių vaikų būtų išlaikyti privalomi atstumai.

Po kiekvieno pavalgymo – paviršių dezinfekcija

„Po kiekvienos klasės pavalgymo valgyklų darbuotojos dezinfekuoja visus paviršius, stalus, durų rankenas, todėl vaikų maitinimas prasideda nuo pat ryto ir nepertraukiamai tęsiasi visą dieną. Būtina užtikrinti, kad visi vaikai, atėję į valgyklą, nusiplautų arba dezinfekuotų rankas. Valgyklose iškabinome informaciją, kurioje skelbiamos elgesio taisyklės, dezinfekcinio skysčio irgi netrūksta. Esame labai dėkingi pedagogams, visoms mokyklų bendruomenėms, kurios supranta situaciją ir geranoriškai padeda“, – dėkoja Radviliškio skyriaus direktorė R. Gulbinienė.

Valgyklose dirbančioms moterims ne tik padaugėjo darbo, bet joms tenka iškęsti ir daug nepatogumų, nes visą dieną reikia dirbti su apsauginėmis kaukėmis ir vienkartinėmis pirštinėmis. O juk valgyklos virtuvėje, kurioje verdamas maistas, ir taip netrūksta karščio, todėl šioms moterims tenka dirbti ypač sunkiomis sąlygomis.

„Virtuvėje karšta, moterims labai sunku. Be to, jos dar bijo ir užsikrėsti koronavirusu, bet visos eina į darbą ir karštą maistą vaikams gamina vietoje, labai stengiasi, kad jis būtų patiekiamas kuo šviežesnis, kuo maistingesnis ir sveikesnis. Nauja tvarka reikalauja daug pastangų ir iš darbuotojų, ir iš mokinių, bet stengiamės laikytis visų rekomendacijų ir pripažįstame, kad organizuoti mokinių maitinimą, kai valstybėje paskelbta ekstremali situacija, yra iššūkis tiek maitinimą teikiančiai įmonei, tiek ir mokyklos bendruomenėms“, – neslepia Radviliškio skyriaus vadovė.

E-PINIGINĖ taupo laiką ir saugo sveikatą

Vaikus maitinančios įmonės atstovė rekomenduoja visoms rajono mokykloms įsidiegti ir naudotis UAB ,,Eurofondas“ elektroninio atsiskaitymo programėle E-PINIGINĖ, kuri turi daugybę privalumų, o dabartiniu COVID-19 pandemijos metu yra tiesiog būtina, nes šią programėlę naudojantys vaikai gali atsiskaityti bekontakčiu būdu – prie skaitytuvo mokyklos valgykloje liesdami mokinio pažymėjimą, išmaniąją apyrankę ar kitą išmanų aksesuarą. Be to, naudojantis šia programėle labai sutrumpėja atsiskaitymo laikas ir maitinimo išdavimo vietose nesusidaro eilės, klasės spėja pavalgyti greičiau, todėl daugiau laiko lieka patalpų dezinfekcijai.

Kaip gerąjį pavyzdį Radviliškio skyriaus direktorė R. Gulbinienė paminėjo Vinco Kudirkos progimnaziją, kurioje daug vaikų naudojasi šia programėle – net nemokamą maitinimą gaunantys vaikai. Ši programėlė yra įdiegta ir Vaižganto progimnazijoje, Alksniupių pagrindinėje mokykloje bei Gražinos pagrindinėje mokykloje.

„Deja, bet pastebime, kad ne visose mokyklose atsiskaitymas E-PINIGINE yra populiarus. Ypač vyresnio amžiaus moksleiviai nori turėti grynųjų pinigų, todėl ši sistema jiems nėra patraukli“, – pastebi pašnekovė.

Akivaizdu, jog neturėdami grynųjų pinigų vaikai negali už mokyklos ribų nusipirkti sveikatai žalingų pirkinių, todėl ir vaikų tėvai turėtų būti suinteresuoti, kad vaikai naudotųsi E-PINIGINĖS programėle. Be to, naudodamiesi šia programėle tėveliai gali stebėti, ką vaikas valgė, koks yra mokyklos dienos meniu, nustatyti pinigų limitus.

Maistas vaikams mokykloje ruošiamas „mamiškai“

Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė sako, jog jos vadovaujama mokykla jau apsiprato su mokinių srautų valdymu valgykloje, kad skirtingų klasių vaikai nebūtų vienoje patalpoje. Skirtingos klasės į valgyklą užeina kas 15 minučių, o patalpos nuolat vėdinamos ir dezinfekuojamos. Be to, į pensiją išėjus vienai valytojai, mokykla į laisvą vietą įdarbino atskirą žmogų vaikų srautams valdyti ir tvarkai valgykloje prižiūrėti. Visa kita, anot mokyklos vadovės, – yra nepasikeitę, nes vaikai gauna tokį pat maistą, kokį gaudavo ir prieš karantiną.

Direktorė neslepia, kad labai daug laiko sutaupo išmaniosios apyrankės, kuriose yra įdiegta E-PINIGINĖS programėlė, nes vaikams prie kasos nebereikia skaičiuoti pinigų, laukti grąžos ir čiupinėti pinigus, o apmokėjimas užtrunka vos akimirką.

R. Dagienė džiaugiasi jos vadovaujamos mokyklos valgykloje dirbančios komandos darbu, nes ir pati mokykla aktyviai prisidėjo prie jos subūrimo, todėl ir maistas vaikams čia ruošiamas „mamiškai“ – kaip namuose, bet, žinoma, sveikai, laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytų reikalavimų.

Mokyklos valgyklos maistą skanauja ir mokytojai

„Dėl muzikos, aprangos ir valgymo tarp tėvų ir vaikų amžinai kyla ginčų, todėl ir sveikas maistas negali būti visiems vienodai skanus. Jeigu namuose vaikas mėgsta valgyti saldžiai ir riebiai, tai mokykloje tiekiamas maistas jam nebus skanus, todėl per pertrauką jis bėgs į kepyklėlę, kurioje jam maistas skanesnis. Aš pati ragauju patiekalus, kurie tądien būna gaminami nemokamą maitinimą gaunantiems vaikams ir galiu pasakyti, kad maistas tikrai geras ir valgomas. Per karantiną daugiau mokytojų pradėjo maitintis mūsų valgykloje paruoštu maistu ir dabar patys stebisi: „Kur mes seniau buvom?“, – pasakoja Vinco Kudirkos progimnazijos direktorė R. Dagienė.

Pasak jos, šiais mokslo metais dar spėjo įvykti 14 mokinių tėvelių susirinkimų, tačiau susipažinus su susirinkimų protokolais paaiškėjo, kad tik viename susirinkime buvo iškeltas valgyklos klausimas, kai vienos ketvirtokės tėvelis pasakė, kad jo vaikui buvo neskanu.

Direktorė pasakoja, kad socialinė pedagogė kiekvieną dieną fotografuoja atsitiktine tvarka parinktas vaikų porcijas, visos nuotraukos yra saugomos mokykloje, tačiau jų iki šiol neprisireikė, nes niekas dėl to nesiskundžia.

Mokyklos vadovė sako, kad visai neseniai valgyklą tikrino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, kurie dirbo pusę dienos ir nenustatė jokių pažeidimų.

„Nežinau, kaip kitose mokyklose, bet aš galiu tik pasidžiaugti mūsų valgyklos darbuotojomis ir jų vadovės darbu, nes ji visada greitai ir geranoriškai reaguoja į mūsų prašymus“, – teigia progimnazijos direktorė R. Dagienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE