Rajono politikai maitinimo paslaugą teikiančios įstaigos direktorės teiravosi

Mokinių maitintojams valdžia užkūrė pirtį

Jonas MARCINKUS

Mokinių maitinimas Radviliškio rajono mokyklose aistras kursto jau ne vienerius metus. Nuo to laiko, kai iš mokyklų šią funkciją perėmė privatininkai, buvo girdėti įvairiausių skundų. Iš pradžių kalbėta, kad maistas vaikams neskanus, kažkam atrodė, kad jis neestetiškai patiektas, o visai neseniai paaiškėjo, kad vaikams tiekiami patiekalai galėjo būti gaminami iš neekologiškų produktų, nors maitinimo paslaugą teikianti įmonė, dalyvaudama konkurse, siūlė gamyboje naudoti beveik 100 procentų ekologiškus ingredientus.

Paaiškėjus šiai skandalingai informacijai rajono valdžia įsiuto ne juokais ir maisto tiekėjams ruošia užkurti tikrą pirtį.

Siūlė daug ekologiškų produktų

Niekam ne paslaptis, kad šiuo metu daugelyje rajono švietimo įstaigų maitinimo paslaugą teikia viešoji įstaiga „Bruneros“, kuri dalyvavo viešai skelbtame konkurse ir jį laimėjo.

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės atstovų, viešoji įstaiga, dalyvaudama viešajame konkurse, pateikė pasiūlymą, kuriame nurodė, jog vaikų maitinimui naudos ekologiškus produktus. Esą daržovių bei vaisių, mėsos produktų, pieno ir jo produktų grupėse net 100 procentų produktų bus ekologiški, o tarp grūdinių kultūrų produktų – 30 procentų bus ekologiški.

Anot savivaldybės atstovų, šis viešosios įstaigos „Bruneros“ pasiūlymas buvo pripažintas viešo pirkimo laimėtoju ir būtent šio pirkimo pagrindu rajono švietimo įstaigos ir maisto tiekėjas sudarė mokinių maitinimo sutartis.

Tikrintojai ekologiškų produktų neaptiko

Tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių padalinio darbuotojai atliko patikrinimus keliose atsitiktinai pasirinktose rajono švietimo įstaigose ir konstatavo, jog maisto tiekėjas ekologiškų produktų nenaudoja.

Paaiškėjus šiai skandalingai informacijai, mokinių maitinimo problema buvo nagrinėjama ir per praėjusį Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdį, į kurį buvo pakviesti ne tik švietimo įstaigų vadovai, bet ir viešosios įstaigos „Bruneros“ generalinė direktorė Rima Vinčaitė.

Nors politikai gan griežtai tardė posėdžio viešnią, tačiau į kai kuriuos klausimus aiškių ir tiesių atsakymų vis tiek neišgirdo.

Apie ekologišką dešrą ir dešreles

Rajono politikai direktorės teiravosi, kiek kartų skiriasi ekologiškų ir neekologiškų produktų kainos. Maitinimo paslaugą teikiančios įstaigos vadovė pripažino, jog ekologiški produktai kainuoja brangiau, tačiau tikslių kainų neįvardijo.

Vis dėl „Bruneros“ generalinė direktorė viešai tikino, jog tik dalis produktų, tiekiamų mokiniams, yra ekologiški. Iš vadovės žodžių buvo galima suprasti, jog, pavyzdžiui, ekologiškos dešros apskritai Lietuvoje nėra. „Nėra ekologiškos dešros. Yra aukščiausios rūšies dešrelės“, – sakė R. Vinčaitė.

Šie žodžiai sukėlė tikrą politikų audrą, kurie stebėjosi, kodėl dalyvaudama viešame konkurse įstaiga pateikė sertifikatą, jog mokiniams tieks 100 procentų ekologiškus mėsos produktus, jeigu žinojo, jog to padaryti neįmanoma.

Ir čia konkretaus atsakymo generalinė direktorė neturėjo. R. Vinčaitė sakė, jog jai reikia pasikelti visus dokumentus, užsiminė, jog gal kažkas padarė klaidą.

Politikų nuomonės išsiskyrė

Tačiau daugiausiai neaiškumų kilo dėl to, ar vaikams maistą tiekianti įstaiga tikrai privalo patiekalus gaminti iš ekologiškų produktų. Abejonių politikams sukėlė tai, jog dalyvaudama viešajame konkurse viešoji įstaiga „Bruneros“ pateikė pasiūlymą, kuriame nurodė, jog didžioji dalis produktų bus ekologiški, tačiau su švietimo įstaigomis pasirašytose sutartyse atsirado švelnesnė formuluotė, jog maisto produktus rekomenduojama tiekti iš ekologinės gamybos ūkių ar išskirtinės kokybės produktų gamintojų.

Tarybos posėdyje diskutavusių politikų nuomonės išsiskyrė. Vieni teigė, kad sutartys su rajono mokyklomis maisto tiekėjų neįpareigoja tiekti ekologiškų produktų, nes jose įrašyta tik rekomendacija. Kiti buvo įsitikinę, jog pasirašytos sutartys negali būti vertinamos atskirai nuo viešojo pirkimo metu įmonės pateikto pasiūlymo, kuris pripažintas konkurso laimėtoju.

Nuspręsta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą ir palaukti jų išvados.

Daugiau įpareigojimų – mokyklų vadovams

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos nuomone, vaikus maitinančią įstaigą griežčiau kontroliuoti turėtų ir patys mokyklų vadovai, todėl ateinančiam rajono savivaldybės tarybos posėdžiui buvo parengtas sprendimo projektas dėl tokių įpareigojimų rajono švietimo įstaigų direktoriams.

Jeigu rajono politikai pritars, mokyklų vadovai turės užtikrinti, kad su VšĮ „Bruneros“ pasirašyta sutartis būtų vykdoma tinkamai. Teigiama, kad tokią teisę švietimo įstaigų vadovams suteikia ne tik įstatymai, bet tai numatyta ir pačiose sutartyje su maistą tiekiančia įmone.

Rengiamame sprendimo projekte numatyta galimybė taikyti sutartyje numatytas netesybas (baudą), jei sutartis vykdoma netinkamai. O jei pažeidimai sistemingi, mokyklų vadovai galės inicijuoti maitinimo sutarties nutraukimo procedūrą.

Šis sprendimo projektas bus svarstomas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje, kuris vyks vasario 27 dieną.

Be to, Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis švietimo įstaigoms, kuriose mokinių maitinimo paslaugą teikia viešoji įstaiga „Bruneros“, vasario pradžioje nurodė kreiptis į draudimo bendrovę dėl reikalavimo išmokėti laidavimo sumą švietimo įstaigoms dėl iš esmės pažeistos sutarties.

Vaikų maitintojai teigia sutarties nepažeidę

„Radviliškio naujienos“ paprašė, kad susidariusią situaciją pakomentuotų viešosios įstaigos „Bruneros“ atstovai.

Šios įstaigos juristas Irmantas Valužis teigia, kad maitinimo paslaugas įmonė teikia laikydamasi pasirašytos sutarties nuostatų. „Sutartyje nurodyta, kad „maisto produktus rekomenduojama (o ne privaloma) tiekti iš ekologinės gamybos ūkių ar išskirtinės kokybės produktų gamintojų“, – aiškina I. Valužis.

„Bruneros“ atstovas tikina, jog maitinimo paslauga teikiama pagal valgiaraščius, atitinkančius Lietuvos Respublikos įstatymus ir suderintus su ugdymo įstaigų vadovais įstatymų nustatyta tvarka. „Patiekalų gamybai naudojamos maisto žaliavos ir produktai yra ir ekologiški“, – sako jis ir priduria, jog sutarčių vykdymo kontrolę atlieka paslaugų pirkėjas.

„Teisinius klausimus sprendžia teisininkai. Kai jau bus aiški situacija, remiantis faktais galėsime pakomentuoti plačiau“, – atsakė juristas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE