SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Vaistininko patarimai, kaip saugoti save ir artimuosius per karantiną

  • Vaistininko patarimai, kaip saugoti save ir artimuosius per karantiną

    Vaistininko patarimai, kaip saugoti save ir artimuosius per karantiną

Vaistininkas Tadas Labanauskas.

Siekiant sumažinti koronaviruso plitimą, Vyriausybė jau įvedė sienų kontrolę prie vidinių Europos Sąjungos sienų, atšaukti visi masiniai renginiai, uždarytos mokyklos, ribojamas prekybos centrų laikas, skatinamas darbas nuotoliniu būdu. Pasidalijus į dvi stovyklas, kai vieni turi galimybę dirbti iš namų, o kiti – ne, daugumai neramu, kaip apsaugoti namiškius?

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad be socialinės distancijos, laikantis 1-2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, masinių susibūrimo vietų vengimo, saviizoliacija yra pats efektyviausias būdas, norint išvengti koronaviruso plitimo. Tačiau būdami namuose neretai prarandame budrumą, o juk viruso užkratą namiškiams galima parnešti iš parduotuvės, vaistinės ar darbo.

Kol nenusiploviau rankų – saugus nesu?

„Kruopštus ir dažnas rankų plovimas šiandien laikomas pagrindine prevencine priemone, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso. Svarbiausia, rankas plauti teisingai. Tai nėra paprastas delnų patrynimas, tai yra ir rankų patrynimas iš viršaus, pirštų nuplovimas, atskiras pirštų galiukų nutrynimas. Pirmiausia, sudrėkinkite rankas šiltu arba šaltu vandeniu, plaukite rankas muilu. Rankų plovimas turėtų trukti ne mažiau nei 20 sekundžių, – sako vaistininkas Tadas Labanauskas.

Rankas plauti būtina prieš gaminant maistą ir po maisto gaminimo, prieš valgant ir pavalgius, kai išsipūtėte nosį, nusikosėjote ar nusičiaudėjote, apsilankius tualete, kai grįžote namo iš lauko, parduotuvės, vaistinės ar darbo. Reikėtų leisti rankoms nudžiūti pačioms arba nusišluostyti švariu rankšluosčiu.

„Veido lietimas nešvariomis rankomis – tiesiausias kelias į užsikrėtimą koronavirusu. Ypatingą dėmesį skirkite vaikams, tikiu, kad šiuo metu į prekybos centrus ar kitas viešas vietas ėjimas su vaikais yra minimalus, tačiau, jei nėra kam jo prižiūrėti namuose ir einate su vaiku, atidžiai stebėkite, nes vaikai yra linkę nevalingai liesti įvairius daiktus, o po to ir savo veidą. Jį galima liesti tik iš karto po rankų dezinfekcijos ir esant saugioje aplinkoje, kol nepalietėte kokio nors nesterilaus paviršiaus, pavyzdžiui, durų rankenos. Savo veidą liečiame nesąmoningai ir kur kas dažniau nei galvojame, todėl šio įpročio atsisakyti taip sunku, bet labai svarbu šį įprotį pradėti formuoti nedelsiant, kai viruso atvejai Lietuvoje nustatomi kone kasdien“, – sako T. Labanauskas.

Jo teigimu, apsauginių pirštinių nešiojimas, kurį siūlo kai kurie šalies prekybos centrai taip pat ne išeitis. Palietus nesterilų paviršių, pirštinės taip pat tampa nesterilios. Jeigu jas nusimauname rankomis, visi mikrobai patenka ant rankų, todėl rankas plauti būtina bet kokiu atveju.

Keičiasi įpročiai sveikinantis, kosint

Grįžus iš darbo, parduotuvės ar kitos viešos vietos, kurioje galėjote turėti kontaktą su sergančiu žmogumi, rekomenduojama pasikeisti drabužius ir skalbti juos aukštoje temperatūroje, vengti juos dėvėti namuose.

„Covid-19 – oro lašeliniu būdu plintanti liga. Tai reiškia, kad kiekvieną kartą, kai sergantis šiuo virusu žmogus čiaudi ar kosi, savo bakterijas perduoda visiems, esantiems 1-1,5 metro atstumu. Todėl šiuo metu taip svarbu laikytis socialinės distancijos ir kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo – prisidengti alkūne ar nosine bei nedelsiant dezinfekuoti rankas, atsikratyti panaudotos servetėlės. Jeigu iškosėti lašeliai pateko ant šalia esančių paviršių – būtina juos nuvalyti“, – aiškina vaistininkas.

Koronaviruso mikrobai, patekę ant įvairių paviršių, ten gali išgyventi iki kelių valandų, todėl ypatingai svarbi reguliari jų dezinfekcija viešose vietose.

Taip pat nemažai žmonių jau pradėjo keisti ir įpročius pasisveikinant su šeimos nariais bei kolegomis. Rankų paspaudimas ar apsikabinimas keičiamas į kitokius būdus, pavyzdžiui, „žaibą“ ar pasisveikinimą alkūnėmis. Svarbiausia – vengti fizinio kontakto.

 

El. vaistinė - galimybė sutaupyti laiką

„Virusas gali būti aptinkamas ir ant grynųjų pinigų, banko terminalų mygtukų, vietose, kurias galėjo liesti sergantis žmogus, todėl teks įjungti sąmoningumą ir sekti savo veiksmus bei nuolat dezinfekuoti rankas“, – sako vaistininkas T. Labanauskas.

Paskelbus karantiną ir vengiant tiesioginio kontakto su kitais žmonėmis, maisto papildus ir vitaminus, asmens higienos prekes, kosmetiką, išskyrus vaistus ir medicinines priemones, perkamas su kompensuojamuoju receptu, vaistinės suteikia galimybę pristatyti į namus per 2-4 darbo dienas.

Parengė Jonas MARCINKUS

DALINTIS NAUJIENA

Kopijuoti nuorodą
Nusiųsti draugui

[UŽDARYTI]