SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.

Šimtametį šiaulėniškį visą gyvenimą lydi meilė dainai

  • Šimtametį šiaulėniškį visą gyvenimą lydi meilė dainai

    Šimtametį šiaulėniškį visą gyvenimą lydi meilė dainai

Gimtuosiuose Šiaulėnuose dainą pamilęs Petras Gedminas šia aistra stebina aplinkinius ir sulaukęs 100 metų jubiliejaus.

Jonas MARCINKUS

Šimto metų jubiliejaus sulaukęs Petras Gedminas neturi vieno konkretaus ilgaamžiškumo recepto. Tačiau iš Radviliškio rajono Šiaulėnų miestelio kilęs vyras pataria – visi būtinai džiaukitės gyvenimu, nes jis yra labai gražus.

Atkurtos Lietuvos valstybės vienmetis puikiai mena gimtajame miestelyje praleistą jaunystę, ant Šušvės tilto su jaunimu trauktas dainas. Ir pripažįsta, kad vargiai kas būtų išvaręs iš gimtinės, jei ne gresianti tarnyba sovietų armijoje.

Jaunystę prie Šušvės prisimena su nostalgija

Su broliu ir dviem seserimis augęs P. Gedminas tėvų namuose buvo per visą Antrąjį pasaulį karą. Jo pabaiga neatnešė džiaugsmo - iš Berlyno atskriejo žinia, kad užmynęs miną žuvo vyresnysis brolis.

Tarnauti sovietų armijoje nenorėjęs šiaulėniškis įsirengė slėptuvę, rengėsi moteriškais drabužiais, bet suprato, kad vis tiek ilgai netemps. Tikru išsigelbėjimu tapo Tytuvėnuose gyvenantis giminaitis, kuris ne tik priglaudė jaunuolį, bet ir padėjo tapti geležinkelininku.

Į Šiaulius persikraustęs ir iki pat šiol gyvenantis vyriškis su neslepiama nostalgija pasakoja apie jaunystę prie Šušvės. Balsingo jaunuolio buvo prašoma padainuoti per dažną vakaronę, o gražaus balso sužavėti vietiniai kitą dieną pagirdavo už sutemose girdėtą dainą.

Su daina – visą gyvenimą

Gimtinėje dainą pamilęs P. Gedminas su ja keliauja iki pat šiol – po posmelį ar du užtraukia ir jį su šimto metų jubiliejumi sveikinantiems svečiams. Būtent dainai vyras dėkingas ir už ilgametę gyvenimo palydovę žmoną Juliją, su kuria pragyveno net 53-ejus metus.

Prieš porą metų Anapilin žmoną išlydėjęs P. Gedminas prisimena, kad net būdamas 37-erių metų neskubėjo vesti. Šv. Jurgio bažnyčios chore giedojusį vienišių su būsima žmona supažindino choristė, papasakojusi apie dainingą lituanistę mokytoją iš Dzūkijos.

P. Gedminas nuo pat 1945 metų dalyvavo visose Dainų šventėse. Praleido tik praėjusią vasarą vykusią – ilgaamžiui pasisaugoti patarė ansamblio „Sidabrinė gija“ vadovė. Nuo pat kolektyvo įkūrimo prieš 35-erius metus jo veikloje dalyvaujančiam P. Gedminui vadovė patarė apsiriboti švente Žagarėje.

Pageidauja atgulti gimtinės žemėje

Dirbdamas geležinkelininku vyriškis išmaišė visą Sovietų Sąjungą, nes darbuotojai traukiniais galėjo keliauti nemokamai. Į komunistų partiją nestojusiam P. Gedminui pavyko išvysti net egzotiškąją Kubą ir Indiją.

Išėjęs į pensiją dar kone dešimt metų P. Gedminas dirbo ekskursijų vadovu, todėl pensininkas su turistais apkeliavo beveik visą Europą – lankėsi Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje.

Aistrai keliauti pritarė ir jo sutuoktinė, tad vaikų neturėjusi pora visas santaupas išleisdavo kelionėms. Keliauti ir džiaugtis gyvenimu P. Gedminas pataria visiems pašnekovams.

Šiaulių miesto valdžios su garbingu jubiliejumi pasveikintas vyriškis neslėpė, kad jį vis tiek traukia gimtinė. Pildydamas žmonos Julijos valią ją išvežė palaidoti į Dzūkiją, o pats pageidauja atgulti gimtinės žemėje, greta savo tėvų.

DALINTIS NAUJIENA

Kopijuoti nuorodą
Nusiųsti draugui

[UŽDARYTI]