NULL

Minaičiuose – salvės Lietuvai, kariuomenei ir žuvusiems partizanams

Aušra LAURINKIENĖ

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena iškilmingai paminėta nepriklausomybės deklaracijos pasirašymo vietoje – atokiame vienkiemyje, kuriame prieš 66-erius metus apsistoję aštuoni partizanų vadai pasirašė istorinę deklaraciją, skelbiančią, kad pagrindinis tautos siekis – nepriklausoma Lietuva.

Ir garbingi svečiai, ir minėjimo dalyviai vieningai tikina – ši vieta itin reikšminga Lietuvos laisvei, o jaunimui iškilmingas minėjimas – lyg gyva istorijos pamoka.

Įvykius prisimena lyg jie būtų nutikę vakar

Minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną ir vėl atgijo Radviliškio rajono Grinkiškio seniūnijos Minaičių kaimo Miknių-Petrėčių sodyba.

Būtent čia prieš 66-erius metus ypatingai sunkiomis sąlygomis susirinkę partizanų vadai paskelbė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaraciją – dokumentą, tapusį vienu iš ryškiausių Lietuvos laisvės troškimo simbolių.

Sodybos šeimininkė Julijona Mikniūtė-Petrėtienė sako visus įvykius menanti taip aiškiai, lyg jie būtų nutikę vakar: „Praėjo jau tiek metų, o atrodo, lyg viskas buvo neseniai. Susirinko partizanai, čia posėdžiavo. Buvau paauglė, tačiau tėvai nelaikė paslapčių. Aš buvau namuose pagrindinė sargybinė. Ne kiek partizanams, bet savo šeimai – reikėdavo ruošti maistą ir sergėti, kad kaimynas užėjęs nepamatytų, kam tas maistas yra ruošiamas“.

Moteris sako, kad tik po daugelio metų suprato, kokią auką tėvai atliko ir į kokį pavojų statė savo šeimą: „Aš dabar labai didžiuojuosi savo tėvais, kurie taip aukojosi dėl Lietuvos“.

Svarbiausia – žmonių dvasios pakilimas

Tradiciniame iškilmingame minėjime dalyvavę Radviliškio rajono valdžios atstovai sako, kad ši vieta itin reikšminga ne tik rajonui, bet ir visai Lietuvai.
„Aš manau, kad tai, kas vyksta Minaičiuose, yra pats svarbiausias prisilietimas prie Lietuvos Nepriklausomybės. Jeigu nebūtų Minaičių, būtų sunku įsivaizduoti, kaip Lietuva atrodytų šiandien. To meto partizanų vadai, susirinkę būtent čia, priėmė sprendimą, sukūrė laikinąją Vyriausybę, tačiau pagrindinė esmė buvo ne tame. Svarbiausia – žmonių dvasios pakilimas. Tai, ką mes šiandien matome – jaunimą, kariuomenę, visuomenę, dar gyvus partizanus, yra svarbiausia. Mes esame laisvi. Tokie ir būsime. Mes tam – nusiteikę“, – sako kartu su visais šventėje dalyvavęs Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.

Renginio svarba – neabejotina

Lietuvos laisvės kovotojų atminimą kartu su visais pagerbęs Seimo narys, profesorius Vytautas Juozapaitis susirinkusiesiems pabrėžė, kad ši šventė – labai svarbi. Jo teigimu,

kariuomenės ir visuomenės ryšiai pradėti stiprinti dar prieškario Lietuvoje. Jau tada suvokta, kad ne tik kariuomenė, bet ir visuomenė atsakinga už Tėvynės saugumą, tad itin svarbu ir šiandien išlaikyti tą suvokimą.

„Tai yra mūsų šaknys ir istorija, be kurių niekada nebus ateities. Labai džiaugiuosi, kad čia susirinko gražus jaunimas, kuris turi savų planų, bet, tikiu, kad perėmė gyvą istorijos pamoką ir supras, kad Tėvynės gynyba nėra kažkieno darbas. Tai yra kiekvieno iš jų pareiga. Kiekvieno iš mūsų pareiga yra ginti savo namus, sesę, mamą, tėvą, brolį ar kaimyną nuo kokio agresoriaus. Šiandien, kai geopolitinėje situacijoje sprendžiame dabarties klausimus ir šaukiame į šauktinių kariuomenę jaunimą, tai yra labai svarbi akimirka. Kaip pavyzdį mes pateikiame partizaų judėjimą, be kurių šiandien nebūtų Lietuva laisva“, – renginio svarbą pabrėžia V. Juozapaitis.

Tylos minutė, salvės ir prisiminimai…

Prie sodybos, kurioje įvyko garsusis visos Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas, būriavosi minia žmonių. Tylos minute pagerbus didvyrių, padėjusių galvas už Tėvynės Laisvę ir Nepriklausomybę, atminimą, nuaidėjo ir salvės už Lietuvą, už Lietuvos kariuomenę, ir žuvusius partizanus.

Kaip ir sodybos šeimininkė, taip ir daugelis garbaus amžiaus šventės dalyvių puikiai prisimena savo tėvų pagalbą partizanams. Vienas iš jų – Radviliškio pirmosios šaulių kuopos 2-ojo būrio vadas Romualdas Valaitis. „Radviliškio naujienoms“ vyriškis, tramdydamas ašaras, pasakoja, kad ir jo tėtis bendravo su partizanais: „Šią dieną neabejotinai svarbu akcentuoti. Mūsų tauta negali pamiršti tų įvykių. Man – labai daug kas atmintina. Pamenu, buvau dar mažas vaikas, tad mus, vaikus, į užpečkį suvarydavo. Dar dabar pamenu sugužėjusius broliukus ir sukabintus automatus. Prisiminimai išties gyvi iki pat šios dienos. Gyvenome pamiškėje, tad susisiekimas su partizanais buvo labai patogus“.

Renginio metu susirinkusieji ne tik kviesti pasiklausyti pučiamųjų instrumentų orkestro atliekamų kūrinių, bet ir apsilankyti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos vadavietėje, kurioje pasirašyta Deklaracija, paklojusi pamatus Nepriklausomos valstybės atgimimui.

Sodybos šeimininkė Julijona Mikniūtė-Petrėtienė sako, kad labai didžiuojasi tėvais, kurie aukodamiesi dėl Lietuvos stūmė savo šeimą į pavojų.

Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis (kairėje) sako, kad jei nebūtų Minaičių įvykių, nežinia, kaip šiandien atrodytų Lietuva.

Šventėje dalyvavęs Seimo narys, profesiorius Vytautas Juozapaitis (trečias iš kairės) įsitikinęs, kad partizanų judėjimas – puikus pavyzdys šiuolaikiniam jaunimui.

Tradiciškai valdžios atstovai prie paminklo padėjo ir vainiką.

Garbaus amžiaus patriotai, prisiminę tėvų pasiaukojimą, šiandien apie tai kalbėdami sunkiai tramdo emocijas.

Autorės nuotr.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE