SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2019-04-25, Ketvirtadienis, 11:13:42 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Meilę alkoholiui iškeičia į meilę vaikams

Meilę alkoholiui iškeičia į meilę vaikams

  • Meilę alkoholiui iškeičia į meilę vaikams

    Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė Rita Pranė Vilimaitė džiaugiasi – Priklausomybių mažinimo Radviliškio rajono socialinės rizikos šeimose programos dėka praėjusiais metais į šeimą buvo sugrąžinti penki vaikai ir trimis atvejais išvengta vaikų paėmimo su sąlyga, kad tėvai gydysis nuo priklausomybės alkoholiui.

Aušra LAURINKIENĖ

Radviliškio rajono savivaldybės valdžia jau daugiau nei metus tiesia pagalbos ranką kvaišalų norintiems atsisakyti alkoholikams, kurie augina vaikus – padengia gydymosi išlaidas, kurių neapmoka ligonių kasos.

Šviesa tunelio gale įžiebta – per pirmuosius vykdomos programos metus gyventi blaiviai ir gydytis nuo priklausomybės alkoholiui 2013 metais pasiryžo 27 asmenys iš 22 šeimų, auginantys 73 vaikus. Šiemet blaivybės keliu pasukti nusprendė jau 3 Radviliškio rajono gyventojai, auginantys mažamečius. Didžioji besikreipusiųjų dalis – 40 metų ir jaunesni vyrai. Jie sudaro du trečdalius užsikodavusių asmenų.

Buvo sugrąžinti penki vaikai ir trimis atvejais išvengta jų paėmimo

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė Rita Pranė Vilimaitė džiaugiasi – šios programos dėka praėjusiais metais į šeimą buvo sugrąžinti penki vaikai ir trimis atvejais išvengta vaikų paėmimo su sąlyga, kad tėvai gydysis nuo priklausomybės alkoholiui: „Tai – labai didelis ir svarbus žingsnis pirmyn. Vien dėl tų išgelbėtų vaikų verta stengtis ir dirbti toliau“.

Tiesa, patiems žmonėms šis gydymo metodas yra požiūrio reikalas ir nėra tinkamas visiems. Joks gydymas netinka žmogui, kuris nėra motyvuotas ar nepripažįsta savo problemos.

Jeigu žmogus koduojasi ne dėl savęs, o dėl kitų ir tam, kad iš jo neatimtų vaikų, tuomet ir atkristi labai lengva. Turime vienos šeimos pavyzdį kaimiškoje seniūnijoje. Kartu ir labai gražų, ir netinkamą. Užsikodavus abiem sugyventiniams, jiems į šeimą sugrąžinti penki vaikai. Jau po gydymo moteris iškart pagimdė ir šeštąją atžalą. Kaip bebūtų gaila, mama nesugebėjo atsisakyti alkoholio ir vėl įklimpo į tą liūną, o tėtis sėkmingai dirba ir stengiasi dėl šeimos. Dėl tos priežasties, kad bent vienas iš tėvų sugeba atsisakyti alkoholio ir stengiasi dėl šeimos gerovės, vaikai paliekami šeimoje“, - „Radviliškio naujienoms“ pasakoja su rizikos grupės šeimomis dirbanti M. Mockaitytė-Cicilionienė.

Atkrito“ trys asmenys

Minėta mama, vėl įklimpusi į taurelės kilnojimą, ne vienintelė „atkritusi“ po Priklausomybių mažinimo Radviliškio rajono socialinės rizikos šeimose programos. Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė neslepia, kad prie jos prisijungė ir dar du asmenys.

Kaip jie pasiteisina? Jie nekalti. Kalčiausia – aplinka. Kiti pasiteisinimai – stresas, per mažai valios. Žinoma, ilgamečiam alkoholikui nėra taip paprasta vieną dieną imti ir nustoti gerti. Tuomet nugali meilė alkoholiui, o ne vaikams. Baisiausia tai, kad geriant tėvams, mes baudžiame vaikus ir taip auklėjame jų gimdytojus. Tai skamba žiauriai, bet tai yra tiesa. Ne paslaptis, kad vaikai, kad ir kokie tėvai bebūtų, labai juos myli ir trokšta kuo greičiau sugrįžti į namus. Nors neretai vaikų globos namuose jiems yra suteikiamos kur kas geresnės sąlygos. Paėmus vaiką iš šeimos, sukeliamas didžiulis stresas, o tėvams kartais „įsijungia“ protas ir suvokiama, kad reikia kažko griebtis, jei nori atžalą ir vėl matyti greta savęs“, - sako R. Vilimaitė.

Ji neslepia, jog yra kelios tėvų grupės – tų, kurie stengiasi tvarkytis gyvenimą ir užsikodavę nebesižvalgo į taurelę, tų, kurie suvokia, jog turi gydytis tik tada, kai paimami vaikai, ir tų, kuriems visiškai vienodai, kur augs jų atžalos.

Į socialinės rizikos šeimų sąrašą įrašytos 299 šeimos

Radviliškio rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, netrūksta šeimų, kuriose vienas iš sutuoktinių, o kartais - ir abu, verčiau nusipirks butelį karčiosios, nei skanesnį kąsnį ar gražesnį drabužį savo vaikams.

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos tokias šeimas įrašo į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, sąrašą ir nuolat jas stebi, kad pablogėjus situacijai laiku galėtų padėti tokiose šeimose augantiems vaikams.

Šiuo metu Radviliškio rajone į socialinės rizikos šeimų sąrašą įrašytos 299 šeimos, kuriose auga 693 vaikai. Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro direktorė sako, kad svarbiausia ir pagrindinė įtraukimo į rizikos grupės apskaitą priežastis – girtavimas: „Dėl nesaikingo alkoholio vartojimo kyla ir kitų problemų: vaikų nepriežiūra, antihigiena ir smurtas šeimoje. Jeigu yra girtavimas, dažniausiai būna ir visa kita“.

Skurdas, būsto praradimas, alkis – dažniausi šių šeimų palydovai. Skaudžiausia, kad tokiose šeimose, kuriose tėvai girtauja, dažniausiai auga ne po vieną vaiką, kurių vaikystė suluošinta, o neretai tokie vaikai vėliau atsiduria vaikų globos namuose. Vaikystės prisiminimuose išlieka baimė, ašaros, pažeminimai. Vaikams, kurie gyvena su neišgydomu alkoholiku, sunkiau sekasi vystyti ir palaikyti šeimyninius ryšius, intelektualinę ir kultūrinę orientaciją bei savarankiškumą. Ne paslaptis, kad vaikystėje matyti vaizdai ilgainiui tampa norma – o užaugę tokiose šeimose neretai atkartoją tokį patį gyvenimo buities modelį.

Per metus kompensuota daugiau nei pustrečio tūkstančio litų

Praėjusių metų pradžioje Radviliškio rajono savivaldybės administracija kartu su meru Dariumi Braziu rajono Tarybai pateikė patvirtinti Priklausomybių mažinimo Radviliškio rajono socialinės rizikos šeimose programą ir nuo alkoholio priklausomiems asmenims suteikti viltį gyventi blaiviai. Rajono Tarybos nariai palaikė šią idėją.

Vyriausioji Radviliškio savivaldybės gydytoja Vitalija Kungienė Radviliškio naujienoms“ sako, kad pagal šią programą Radviliškio rajono savivaldybė apmoka tą gydymosi nuo priklausomybės alkoholiui išlaidų dalį, kurios neapmoka valstybė: Vienam asmeniui išgydyti savivaldybei kainuoja per šimtą litų. Per metus Radviliškio rajono savivaldybė šiai programai skyrė daugiau nei pustrečio tūkstančio litų. Socialiniai darbuotojai nukreipia žmones į gydymo įstaigas. Šia programa gali pasinaudoti tik tie alkoholikai, kurių šeimose auga vaikai, o jų šeimos yra įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašą“.

Tokias šeimas lankantys socialiniai darbuotojai stikliuko mėgėjus dabar gali drąsiai raginti keisti gyvenimo būdą ir gydytis nuo priklausomybės alkoholiui. Pasiryžusį gydytis alkoholiką įvertina gydytojas psichiatras ir rekomenduoja jam tinkamiausią gydymosi būdą. Tarp rekomenduojamų gydymo ar reabilitacijos formų, kurių valstybė nekompensuoja, gali būti medikamentai, implantai, „Torpeda“, kodavimas.

Programa – palengvinimas socialiniams darbuotojams

Anot vyriausiosios Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro socialinės darbuotojos Mildos Mockaitytės-Cicilionienės, socialiniams darbuotojams ši programa yra labai didelis palengvinimas motyvuojant žmones spręsti alkoholio problemas: Dažna kliūtis buvo finansinė, nes dažniausiai tie, kurie turi rimtą problemą, tačiau nori susitvarkyti savo gyvenimą – neturi pinigų, o tie, kurie jų turi, nemoka su jais tvarkytis ir nesugeba susitaupyti. Dabar tai nebesudaro papildomų problemų“.

Tiesa, svarbiausia, kad asmuo, priėmęs sprendimą gydytis nuo priklausomybės alkoholiui, dvi savaites iki gydymo metodo taikymo nevartotų jokio alkoholio ir tik tada atvyktų į gydymo įstaigą. Deja, labai dažnai, pasak M. Mockaitytės-Cicilionienės, tų dviejų savaičių laikotarpis būna nesėkmingas: „Neretai žmogus, pasiryžęs pasinaudoti programa, stengiasi negerti dvi savaites, tačiau jau po kelių ar dešimties dienų – palūžta“.

Jeigu dvi savaites asmuo sugeba išlikti blaivus, gydymo įstaiga jam išduoda pažymą apie suteiktas paslaugas ir apmokėjimo už jas dokumentą. Šiuos dokumentus žmogus turi pristatyti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausiajai gydytojai, kuri sutvarko visus dokumentus, kad gydymas pacientui nieko nekainuotų.

Šeimą, nusprendusią pasukti blaivybės keliu, ir toliau lanko socialiniai darbuotojai bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai, nes vėl paslysti labai lengva. Tačiau verta stengtis dėl vaikų, kad jų vaikystė būtų šviesesnė, kad kuo mažiau jų augtų vaikų globos namuose.

Atsiranda visai kiti prioritetai

Su rizikos grupės šeimomis dirbanti M. Mockaitytė-Cicilionienė sako, jog labai smagu matyti, kaip šeimose, kurių abu ar vienas iš tėvų pasinaudojo programa ir atsisakė girtuokliavimo, ima keistis buitis: „Tuomet atsiranda visai kiti prioritetai. Svarbiau nebe taurelę pakelti, o nudirbti darbus, palengvinti buitį, susitvarkyti namus, aprūpinti vaikus gardesniu kąsniu ar gražesniu rūbeliu. Jeigu tėvų meilė vaikams stipresnė nei meilė alkoholiui, galima tikėtis, jog viskas taip ir bus. Deja, pasveikimas nėra garantuotas. Yra šeimų, kurios koduojasi kasmet – iki programos tėvai gydėsi savomis lėšomis, tačiau nutikus kokiai bėdai ar tiesiog grįžus į tą pačią seną aplinką, kur girtauja kaimynai ir draugai, kodas yra „nulaužiamas“ ir grįžtama prie senų ydų. Mes visuomet rekomenduojame lankyti Radviliškyje organizuojamus anoniminių alkoholikų susirinkimus. Kartais alkoholio pavyksta atsisakyti ir vien šių susirinkimų dėka. Užsikodavę žmonės sulaukia didesnės psichologinės pagalbos, tad rekomenduojame visiems drąsiai kreiptis ir pakeisti gyvenimo būdą“.

Specialistė sako, kad labai svarbu turėti valią ir begalinį ryžtą, nes užsikodavus vienam žmogui, jo aplinka nepasikeičia – tačiau meilė vaikams turi nugalėti visas kliūtis.

 

 

J. Margaitienė: „Vaikai nusipelnė laimingos vaikystės“

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė:

- Šiandien jau galiu drąsiai pasakyti, kad Priklausomybių mažinimo Radviliškio rajono socialinės rizikos šeimose programa išties davė rezultatą, kurio daugelis net nesitikėjome. Tuomet, kai rajono Taryba pritarė šiai programai, svajojome, kad bent viena šeima pasinaudotų galimybe išsigydyti nuo priklausomybės ir kad bent vienoje šeimoje augantiems vaikams vakystė būtų šviesesnė. Tačiau savo gyvenimą vien per praėjusius metus mėgino pakeisti net 22 šeimos, kuriose auga 73 vaikai – tai išties įspūdingi skaičiai! Gaila, kad trims žmonėms nepavyko gyventi blaiviai ir jie „atkrito“, tačiau tikiu, kad šie žmonės mėgins dar kartą – ir šiemet vėl pasinaudos savivaldybės parama gydymuisi nuo alkoholizmo. Jų vaikai tikrai nusipelnė laimingos vaikystės.

 

 

Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro vyriausioji socialinė darbuotoja Milda Mockaitytė-Cicilionienė sako, jog jai labai smagu matyti, kaip šeimose, kurių abu ar vienas iš tėvų pasinaudojo programa ir atsisakė girtuokliavimo, ima keistis buitis.

 

 

 

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Radviliškio rajono savivaldybės valdžia jau daugiau nei metus tiesia pagalbos ranką kvaišalų n...
Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Balsavimas
  • Jau seniai reikėjo pakeisti, kiek dar šlovinsim sovietų didvyrius.
  • Pritariu, kad gatvė būtų pervadinta Tėvo Stanislovo vardu.
  • Kam tuos pavadinimus kaitalioti, man ir taip gerai.
  • Man tas pats - turiu didesnių rūpesčių negu gatvės pavadinimas.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas